Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Боядисване на стар прозорец

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Боядисване на стар прозорец

    Струва ми се, че идеята е с 5-10 до 15 лева да се пооправи въпросното прозорец и това е съвсем възможно. Ако има интрументи. Ако не отиваме на 30-50 лева. Не ми се чини да е много крив, А ако е само до боята, основното е да свалиш старата. Горните отговори са добри, само леко гонят перфвекционизъм, който ти може и да не търсиш. Старите прозорци не са като днешните дървени, издържат много и се скапват чак, когато нитовете им почнат да имат сериозен луфт. Разбира се ако имаш 200-300+ лева един нов прозерец е най-лесното и бързо решение, но при баба ми има дървени прозорци на 50+ години, силно се съмнявам PVC или алуминиева дограма да изкарат толкова, особено ако са шир потреба. Аз бих ползвал шпакла, 1-2 размера длета /може и повече/, телена четка и нормална четка за боя, чук, ренде евентоално. Достатъчно напукан е и мисля няма да ти трябва пистолет за горещ въздух, но някоя смивка може и да се окаже полезна. Най-важното е подготовката, след като е изчистен и китнат добре, намазваш с 1-2 ръце боя и си готов. Не го затваряш поне 24 часа, ако може и повече. Крилата се свалят. Маджуна сигурно и той е за смяна. Успех!

    Коментар


    • #17
      От: Боядисване на стар прозорец

      1. Свалянето на боята - бормашинка с телена четка. Лъсва до чисто дърво без да се уморяваш.
      Няма опасност да счупиш стъклото.
      2. Китосването става И с кит за кола. Работиш с размах на хладно и тънко.. тънко. Да не трупаш, а само да запълваш неравностите и дупките. Вече повече от 5-6 години не е напукало никъде.
      За боядисването има конкретни мнения.
      Успех !

      Коментар


      • #18
        От: Боядисване на стар прозорец

        Първоначално публикуван от maxxx Преглед на мнение
        Спарки, не съм съгласен за външните влияния, верандата ми е стопер на сняг/виелици - натрупва до 40-на см, а сняг и дъждове валят редовно по первазите.
        Единствено на южната част потъмня/попи повече, но пак без поражения на ламперията и изгнило.
        Еми не знам какво е при теб. При мен категорично не работи. Сега, на ламперия може би не се задържа толкова често вода, колкото на южен прозорец на деветия етаж. Нямам идея. Имам факти - става на юфка за нула време, и то точно от водата, защото нависокото (където го мокри рядко) си стои.

        И все пак опитай водния. Сам ще видиш разликата. 4 лета стои мек, вместо да се спече и олющи.
        Последно редактирано от maxxx; 22-06-12, 18:01. Причина: корекция цитат
        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

        Коментар


        • #19
          От: Боядисване на стар прозорец

          Първоначално публикуван от bgbul Преглед на мнение
          1. Свалянето на боята - бормашинка с телена четка. Лъсва до чисто дърво без да се уморяваш.
          Офф, и това опитвах. Ама зависи от боята. При мен работеше единствено ръчен лентов шлайф със шкурка 40 и 80. С уговорката че проблема е само в долната част. Нагоре боята си стоеше, и при това такава за пътна маркировка - ужасна гадост.

          ПП: С телена четка се постига и друго - ново дърво може да се "състари" доста ефективно. Четката избирателно маха повече материал в меката част и по-малко в твърдата, съответно релефа се усилва.
          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

          Коментар


          • #20
            От: Боядисване на стар прозорец

            И аз бих казал, зависи от боята. Стъргал съм стар прозорец с боя, дето не пада от никакви телени четки. В един момент се оказа, че съм си отворил още работа. Щото боята си седи на ивици а м/у тях, още ивици в дървото... от телената четка. Лентов шлайф, но пък те са широки големи машини и не е много лесно да се работят прозорците с тях. Ако се стигне до такова положение или кит и се оставя старата супер здраво хванала боя или с нагряване се сваля и тя. По-евтиното е с кит естествено. Ти свалиш си цялата боя, можеш и да го лакираш, но това е такава гадна и трудна задача, че по-добре директно кит. За това казвам длето и шпакла + чук. С тях лесно се маха боята, която е склонна да падне. В крайна сметка този прозеорец от темата не се гони да е гладък като алуминиева дограма, а да се запази дървото от външната среда. Демек визуално според зависи, а за здравина може и само да се боядиса, нищо ако е рошава повърхност. Мисълта ми е, че ако прозореца ще се сменя след няколко години или при възможност, не се гони супер вид и прочее, може да се спаси за доста време и без да изглежда много добре. Основното е да се махне боята, коят би паднала и сама, та да отвори на новата боя нови рани. СЛед това кит, че поне да не е като гуми за крос и боя. Не е голяма философия. Разбира се може и да се престараше и да го направиш като нов, но тогава по-добре нов, гарантирам, че не си струва усилията и времето, освен ако не доставя на правещия го, голям кеф...

            Коментар


            • #21
              От: Боядисване на стар прозорец

              Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
              Еми не знам какво е при теб. При мен категорично не работи...
              И при мен същата работа с яхтения лак. Една пейка в градината на вилата, мината с безир и яхтен лак на две ръце след 2-3 години няма и помен от лак. Съответно дървото е потъмняло и ме предизвиква да го мина с боя.
              Казано е:
              -"Обичай ближния",
              щото ако заобичаш далечния... баси транспортните разходи!

              Коментар


              • #22
                От: Боядисване на стар прозорец

                Тоя безир не е трябвало да го слагаш под лак-а... Можеш обаче пак да сложиш... Поне да я пази от гниене...

                Коментар


                • #23
                  От: Боядисване на стар прозорец

                  Е, това с безира е лоша новина! Тези дни ковах вътре във вилата на две стълбищни площадки дюшеме. Съответно ги минах с безир ( и то на две ръце ), след това с яхтен лак. Да се надявам, че поне след като не са подложени на атмосферни влияния ще изкарат по-дълго време?
                  Впрочем, сега като се замисля стълбите там са облицовани с дърво и са обработени по същата технология - безир, след това яхтен лак. От поне 4-5 години не са мръднали. http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=144811
                  Последно редактирано от alex_serviz; 22-06-12, 18:45. Причина: Допълване
                  Казано е:
                  -"Обичай ближния",
                  щото ако заобичаш далечния... баси транспортните разходи!

                  Коментар


                  • #24
                    От: Боядисване на стар прозорец

                    Ще си изкарат. То зависи и какъв е тоя лак, има яхтени и Яхтени лакове. Като цяло безира съхне много бавно, ако може да се каже, че изобщо съхне и не се отразява добре на покритието. Преди години намазах един паркет така с безир и после си стана зле...

                    Коментар


                    • #25
                      От: Боядисване на стар прозорец

                      Взех някаква акрилатна боя на водна основа Aquis. Дават я уж за дърво. Незнам с какво са го боядисвали навремето ама тая старата боя където не е олюпена няма сваляне. Нито с четка, нито с шкурка. А е боядисван преди повече от 30 години. Да не духа и да се отваря не е целта на занятието. От мен се иска да го боядисам за да не тече и гние. Собствениците са стари и нямат финансов ресурс и гледам да го направя максимално евтино.
                      Ники

                      Коментар


                      • #26
                        От: Боядисване на стар прозорец

                        Факт, кфото не падне, няма сваляне. Само с пистолет с горещ въздух. Ако няма от къде да намериш или наемеш, ще ти трябва бая повечко кит, но реално и само с боя ще спре да поема вода и да гние...

                        Коментар


                        • #27
                          От: Боядисване на стар прозорец

                          Автоемайл лак е истината. Литъра е около10лв. Нашенски. При мен издържа вече 16та година на южна фасада с много сняг и дъжд. А това което не падне от старата боя нека си седи. Важното е да няма цепки под него и преходите да са плавни.
                          Има и едни шайби, като за флекс, със много шкурки залепени една върху друга. Свалят всичко до голо и шлайфат.

                          Коментар


                          • #28
                            От: Боядисване на стар прозорец

                            Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                            Офф, и това опитвах. Ама зависи от боята. При мен работеше единствено ръчен лентов шлайф със шкурка 40 и 80. С уговорката че проблема е само в долната част. Нагоре боята си стоеше, и при това такава за пътна маркировка - ужасна гадост.

                            ПП: С телена четка се постига и друго - ново дърво може да се "състари" доста ефективно. Четката избирателно маха повече материал в меката част и по-малко в твърдата, съответно релефа се усилва.
                            Единственото решение! С пистолет за горещ въздух, сода каустик, ъглошлайф с ламели шкурка и терминатори най- различни влизаш във филм.
                            Сваляш стъклата и с шлайфа - до дърво. После дали с боя или лак...
                            Монтираш в последствие стъклата със санитарен силикон и му се радваш.
                            Sent from my Nokia s fenerche

                            Коментар


                            • #29
                              От: Боядисване на стар прозорец

                              Прозореца е здрав . Купуваш си една една шайба за шкурка за 2 лв (по твой избор за дрелка или ъглошлайф ) и шкуриш до чисто .Ако ще го боядисваш с лак ще трябва да го шкуриш повече за да останат възможно най малко фуги , защото при китосване кита прозира като петно през лака .Ако е с боя се шкури до премахване на старата боя , кит за фугите ако има , заглаждане с шкурка и боядисване .При всички положения ще трябва да свалиш стъклата . Може да го пристегнеш в ъглите с по 1-2 видии .Моя съвет е боя защото ще вкараш два пъти по малко труд . Обикновенна боя в случая ще свърши идеална работа.

                              Коментар


                              • #30
                                От: Боядисване на стар прозорец

                                Правил съм си прозорците на село с ГОРЕНО МАСЛО. Хем импрегнира хем придава приятен тъмно кафяв цвят на дървото. Но първо свалих старата боя с пистолет за горещ въздух и малка шпакла. Не съм фугирвал с кит. Ако искаш пробвай, при мен стана много добре. Нямам снимки да ти покажа

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X