Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Какъв бойлер да взема?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    До: Какъв бойлер да взема?

    А котела какво играе? При дълго неползване на вода от бойлера, той загрява котела? - Или какво?
    Наистина ми е интересно.
    Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

    Коментар


    • #47
      До: Какъв бойлер да взема?

      този бойлер за да даде 600 литра бгв иска да консумира около 30 kW енергия, на много места това е трудно постижимо с електричество, затова се монтира котел, газов нафтов дори на дърва който подгрява първичния кръг за да работи бойлера оптимално.

      Другия вариянт е с вградения ел.нагревател, но той е максимум 6kW и неможе да се постигне максимална производителност.

      Коментар


      • #48
        До: Какъв бойлер да взема?

        Благодаря за информацията! Това наистина излиза, че е някакъв топлообменник вода - вода. Ма нещо не ми вдъхва респект този "Мерцедес" на бойлерите, това n-пъти трансформиране на енергия, от една в друга /дори само среда/, надали има впечатляващо КПД. Голямата площ на топлообмен със сигурност ускорява процеса на загряване, но в края на крищата всичко се свежда до тривиалния реотан и всъщност като цяло системата е доста по-инертна.
        А със 30 киловата и баба знае.
        Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

        Коментар


        • #49
          До: Какъв бойлер да взема?

          Не си съвсем прав, даже никак с 30 kW да направиш толкова топла вода не е лесно, а реотана да го предпазиш от варовик, а обема от нискотемпературни зони, а от там и семеиството от летен грип (легионела) също не е по силите на "Елдом" наприер, не че не може да поддържаш анодна защита, но аз неискам да го правя, всичко опира до възможности и ниво на комфорт, макар че всички знаем че G-класата гори повече от самурая, тук дори не е така к.п.д е с 0,5%. под к.п.д на нагрвателя а нагревателя не е като екотермалския например

          Коментар


          • #50
            До: Какъв бойлер да взема?

            Значи пак има нещо недоуточнено: Доколкото разбирам, това мачкане, кърти котления камък от водосъдържателя /вътрешния/. Какво е това, дето пази нагревателя, или за "външния кръг" се изисква пълнене с дестилирана вода?
            Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

            Коментар


            • #51
              До: Какъв бойлер да взема?

              външния кръг е 20 литра, и силистренска вода да налееш вътре (най твърдата според мен в БГ) пак няма как да отложи повече от 0,0001 грама което откъдето да го погледнеш все си е нищо, дори и при външен кръг с котел пак котления камък е пренебрежимо малко. Истинския въпрос е какво става с котления камък начупен от съда, той къде отива?

              П.П В вдин домашен бойлер за година преминават около 70 000 - 80 000 лита вода несравнимо е с 20 литров първичен кръг.

              Коментар


              • #52
                До: Какъв бойлер да взема?

                Цитат "За новите апартаменти взех също стиебел елтрон, само, че 27 kW"

                Колега, не знам каде ти е апартамента, ама как го храниш тоя бойлер ?
                или е трифазен или с три отделни монофазни електромера,пък и кабелите до него...както и да е.

                Аз искам да попитам имате ли опит с газови бойлери, смятам да сложа един такъв за двете бани на вилата. Говорих с хора дето са ползвали такива бойлери и са много доволни, но предлаганите при нас нещо не ми вдъхват доверие.
                "Върховият"модел дава 13 л. вода в МИНУТА което ми се струва адски недостатъчно, и плюс това пламака се контролира ръчно

                Според това което съм чувал при тези бойлери топлата вода тръгва веднага след пускането и практически не свършва докато има газ. Въпроса е дали ще е достатъчна, защото при проточните които ползвам водата е хладка макар бойлера да е 8 кв
                088455338две
                "Е нищо не пали като японските, палят като те видят да вадиш ключа от джоба"
                Джамбазов 2010г..

                Коментар


                • #53
                  До: Какъв бойлер да взема?

                  Колега,имам газов ЕДЕСА/ако не се лъжа/,и аз като теб в началото гледах малко скептично,но съм готов да ти предложа да дойдеш и да се увериш лично.Единствения проблем е налягането на водата,ако е много слабо нямаш топла вода,ама ако наистина е мн.слабо.Преди 1,5г ми се хвана над 400лв с закупуването на бутилка ,клапан за нея,абе всичко и с монтажа.Сравнение с обикновен бойлер е скъп,ама си е приказка.Имам две бутлки,и печката ми е на газ,и за мен да свърши топлата вода е почти невъзможно.Бойлера има две положения за топлата вода:зимен и летен режим.Да ти кажа зимния не съм го ползвал,летния ми е достатъчен.И друго,трябва ти комин или отдушник за него.Ако те интересува друго питай.А и този пламък дето на някои се контролирал ръчно,не знам какви са но при мен пламъка зависи от това колко топла вода искаш за момента,т.е. увеличаваш дебита които искаш,автоматично пламъка се увеличава и обратното
                  SUBARU FORESTER 2002g AWD LSD-DIF. Човек може да живее без храна 1 месец,без вода 1 седмица,без въздух 1 минута,а без акъл цял живот...

                  Коментар


                  • #54
                    До: Какъв бойлер да взема?

                    80 000 литра вода в година са средно два бойлера и половина (от 80л) - преточени всеки ден...стува ми се доста. А иначе всичко над 12 kW е трифазно

                    Коментар


                    • #55
                      До: Какъв бойлер да взема?

                      Първоначално публикуван от simeon Преглед на мнение
                      80 000 литра вода в година са средно два бойлера и половина (от 80л) - преточени всеки ден...стува ми се доста. А иначе всичко над 12 kW е трифазно
                      На мен сметката ми преди година, две (вече не ги гледам че се дразня) беше за 90 Кубика - 90000литра топла вода

                      Коментар


                      • #56
                        До: Какъв бойлер да взема?

                        Да споделя мнението си и аз. Понеже си имам 3 жени у дома и трите обичат да се къпят във ваната стария бойлер елдомски сдаде багажа бързо. Спряхме да ползваме ваната. Идваха майстори правиха, за 1 седмица после пак същото. Поразтърсих се и намерих инфо за бойлерите на Шишков. След кратък размисъл си купих проточен 9кв бойлер с възможност на избор на мощността - 3, 6 и 9 кв. 30 литров буферен съд на 9 кв мощност - 3 вани една след друга че и за мен има да се изкъпя и обръсна... а водате не свършва. За да ползвам душа ефективно си купих смесител с термостат. Направо заспа. Пускам си 38 градуса вода и не ме интересува нищо. Имам я докато не спре тока Разхода ми за ток, даже малко падна след като го сложих.
                        Не е луд, който яде баницата.... Кучето си лае, кервана си върви... ДОКОГА?
                        Форд Фокус 1,4 1999 г., Крайслер Гранд Вояджър, Corvette C5
                        ИСКАМ БЪЛГАРИЯ ЧИСТА

                        Коментар


                        • #57
                          До: Какъв бойлер да взема?

                          Новият апартамент е с газово котле и 130литров боилер, още не съм се къпал, но първите проби показват че за 20-ина минути котлето подгрява водата от 15-16 градуса до 50 и май (надявам се) водата няма да свършва
                          Като се нанесем ще пиша повече.

                          Коментар


                          • #58
                            До: Какъв бойлер да взема?

                            Първоначално публикуван от musovir Преглед на мнение
                            Поразтърсих се и намерих инфо за бойлерите на Шишков. След кратък размисъл си купих проточен 9кв бойлер
                            Колега, не разбрах, проточният на Шишков ли е или не?

                            Коментар


                            • #59
                              До: Какъв бойлер да взема?

                              Първоначално публикуван от Жоро XR 600 Преглед на мнение
                              Колега, не разбрах, проточният на Шишков ли е или не?
                              На Шишков е. Имат и с по-малки казанчета, но за моя случай 30 л буфер си е достатъчно, а и е компактен.
                              Не е луд, който яде баницата.... Кучето си лае, кервана си върви... ДОКОГА?
                              Форд Фокус 1,4 1999 г., Крайслер Гранд Вояджър, Corvette C5
                              ИСКАМ БЪЛГАРИЯ ЧИСТА

                              Коментар


                              • #60
                                До: Какъв бойлер да взема?

                                Лично и аз подкрепям идеята за газовия проточен бойлер Много е удобно и лесно за монтаж. Иначе тези на ЕДЕСА наистина имат копче с малък и с голям пламък. На мен ми се струва добра алтернатива
                                Поздрави
                                Land Rover Defender 110SW 300tdi

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 3 потребители онлайн. 0 потребители и 3 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X