Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Състав и свойства на "лепило" за фаянсови плочки

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Състав и свойства на "лепило" за фаянсови плочки

    Защо лепилото за плочки втвърдява много бавно? Сега мазах нещо з апореден път и трети ден стои меко. Изглежда циментът е само са боя, а свързването става след изсъхване на сместа и май е почти необратимо. Ако не е цимент, какво е нещото - вододисперсно като латекса и фасагена или нещо друго?
    Последно редактирано от lodkar; 30-05-12, 08:03.

  • #2
    От: Състав и свойства на "лепило" за фаянсови плочки

    Моля конкретизирай марката и модела лепило, което ползваш.
    Под "лепило за плочки" предполагам имаш предвид лепило тип "Теракол", или?
    Аз за по-отговорни работи, както е банята например, ползвам винаги Ceresit CM11, ако е нещо неотговорно, може и някой от наполовина по-евтините аналози
    Hristo Draganov
    http://htftp.domainbg.com/HD/

    И аз искам България чиста ! ! !

    Коментар


    • #3
      От: Състав и свойства на "лепило" за фаянсови плочки

      Питам принципно какво представляват тези смеси. Очевидно циментът е само за боя в тях, или не е този познатият ни цимент за бетон.
      Работя с бетон и тези неща не са ми познати. Сега мацнах една мазка с нещо надписано Weber. Преди не помня какво ползвал.

      Коментар


      • #4
        От: Състав и свойства на "лепило" за фаянсови плочки

        Записвам се да следя темата. Досегашните ми спомени са, че лепилото съдържа пясък, цимент и целулоза (лепило за тапети).

        Коментар


        • #5
          От: Състав и свойства на "лепило" за фаянсови плочки

          Не е целулоза, нито лепилото за тапети е целулоза. Подозирам вододисперсни полимерни добавки. Точно те са ми пропуск в бетоновите познания и винаги това ми е проблем. Има такива за импрекнация или предпазване на някои видове бетон, както и подобни за домашни цели - последното е "дълбокопроникващ грунд".
          В случая нека да видим смесите за плочки.

          Коментар


          • #6
            От: Състав и свойства на "лепило" за фаянсови плочки

            отговор с повечко формули

            и с по-малко
            ________________________________________________
            Subaru OUTBACK 2,5
            Hyundai TUCSON 2.0

            Коментар


            • #7
              От: Състав и свойства на "лепило" за фаянсови плочки

              В документа към лепилото на Огргахим четем следното "фабрично смесен, прахообразен минерален лепилен състав за ръчно нанасяне.
              Съдържа цимент, инертни пълнители, модифицирана целулоза и прахообразен полимер."

              В лекцията за строителни материали почти няма нищо по темата, освен споменаването на следното "За подобряване на пластичността на СВ, без да се добавя излишна вода, се използват добавки на
              хидрофобизиращи ПАВ. Това са дифилни молекули, състоящи се от полярна (OH, COOH) и по-дълга
              неполярна част (въглеводородни радикали С-Н)......
              вещества (желатин, скорбяла, органични лепила). Те обвиват частиците на гипса, като
              по този забавят насищането и отлагат колоидизацията за по късен период"

              Може би става дума за нещо от рода на лепило C200, нишесте и малко ПАВ (повърхностно активни вещества - роднините на Веро-то). От цялата работа си правя извода, че лепилата за плочки са по-лесни за нанасяне и непретенциозни към грешки с водата и подготовката на повърхността, но по-слаби от чисто минералните циментови разтвори. Между другото, описанието на продукта на Оргахим е грешно - пише за минерална смес, а тя е минерално-органична.
              За начина на втвърдяване на лепилото за плочки си правя следния извод - забавено е, и изисква плавно намаляване на влагата за да се втвърдят органичните съставки. Циментът си работи по обичайният начин, но забавено. Вмссто за 20 часа както е бетонът, това ще втвърди за 50 - 100. Някой ако е пробвал да остави кофа лепило за плочки, да каже така ли е.

              Коментар


              • #8
                От: Състав и свойства на "лепило" за фаянсови плочки

                не съм химик, това бяха от първите резултати, които даде гуглето, а и едва ли някоя фирма ще си публикува точните съставки.

                чисто практически, имам плочки лепени с цимент и пясък / слагаше се и вар за по-бавно стягане/ имам и със съвременни лепила....... никоя не е паднала, съхненето зависи най-вече от дебелината на слоя лепило и влагата в помещението.
                ________________________________________________
                Subaru OUTBACK 2,5
                Hyundai TUCSON 2.0

                Коментар


                • #9
                  От: Състав и свойства на "лепило" за фаянсови плочки

                  Е аз разбрах каквото ми трябваше. Ключовата дума е модифицираната целулоза. Нещо като лепило от брашно е и не ми харесва
                  За лепене на плочки става.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Състав и свойства на "лепило" за фаянсови плочки

                    Аз до колкото знам всичките са на циментова основа, другите "гуджули" из сместа предполагам всяка фирма си има разни "рецепти"

                    В родната ми къща плочките из банята и мокрото помещение са лепени с цимент.
                    На мивката в кухнята едно време знам, че нашите искаха да ги сменят, е това няма отлепяне , трябваше да се разбие много и се отказаха.
                    Страхът от свободата е един от основните страхове на човека. И все пак той иска да бъде свободен.
                    И в същото време я ограничава-застраховки, ипотеки,
                    вярвания, обичаи, религии, общности, идеологии, догми, политически движения...

                    Коментар


                    • #11
                      От: Състав и свойства на "лепило" за фаянсови плочки

                      Потвърждавам - цимент, фин пясък и лепило за тапети. Тайната е в съотношението в сместа и в качеството на отделните компоненти. Не съм сигурен, но за "флекс" добавка се ползват определени фибри. От всичко ползвано от мен най-малко лоши изненади имам от СМ11. Имал съм случай да отворя торба Теракол и вътре само пясък...
                      Когато опознаеш живота - няма закъде да бързаш...

                      Коментар


                      • #12
                        От: Състав и свойства на "лепило" за фаянсови плочки

                        Мисля че просто си попаднал на остарял(овлажнен, некачествен,пре@бан...)пакет. При лепене на плочки след 24 часа си стъпваш отгоре нормално.
                        Не ми е специалност но предимно с вебер съм работил из дома (заради цената) и се държи нормално при лепене на плочки и шпакловка. Купувал съм теракол на цена 2,5 пъти по- скъпо от вебера (беше обикновенно лепило без "флекс")- еми само като отвориш и смесиш с вода си личи защо му е такава цената. Мазна, тъмна смес. Самото качество зависи от полимера вътре- останалото си е цимент и кварцов пясък.
                        Sent from my Nokia s fenerche

                        Коментар


                        • #13
                          От: Състав и свойства на "лепило" за фаянсови плочки

                          Не говоря за конкретен пакет, а за бавното втвърдяване на този вид материл независимо от марката. Като е на пода под плочките, не се разбира колко е твърдо.
                          Именно органичните бози и каши определят характерните качества на това нещо - да има разтеглено във времето втвърдяване, подобрено прилепване към разни въпросителни повърхности, понижена твърдост и крехкост за да не се получава разслояване от плочката.
                          Циментът и пясъкът са си отлично нещо, но по-капризно и твърде здраво за целта "плочки".
                          Интересно е някой да уточни органичните добавки.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Състав и свойства на "лепило" за фаянсови плочки

                            Ако има някой химик рабощ/ел в такъв завод, може да каже. Всичко друго ще е гадаене или 80% от истината. Че са за забавяне на процеса то си ясно (както и при сатен гипса).
                            Доволно читав циментов разтвор може да забъркаш с 1/3 цимент/пясък или 100кг разтвор за 8-9лв. За да струва 25кг. лепило 5-15лв. би трябвало да има съставки които явно не са чак толкова разпространени.
                            В противен случай вече щяхме да ги бъркаме в мазето вече.
                            Sent from my Nokia s fenerche

                            Коментар


                            • #15
                              От: Състав и свойства на "лепило" за фаянсови плочки

                              Вебер например си направиха пакетажен цех на 5км от Варна. Доставят си суровината в силози и само пакетират не се доверяват на магариите нашите сигурно, и държат на качеството.
                              Мисля че мога да разбера точният състав но дотолкова ще се проточи във времето че вече няма да е интерсно. Имаше едно доста нашумяло в началото лепило и човека го натиснаха да си продаде бизнеса(иначе щяха да му спрат вноса на полимера) за са сносни според него и тях пари и го оставиха на доста добра заплата като директор на завода.
                              Sent from my Nokia s fenerche

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X