Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Аспиратор в комин

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Аспиратор в комин

    Задачката е да се сложи аспиратор в кухнята. Варианти за отвеждане на въздуха няма много - или в комина, или през стената навън. По ред причини за момента вторият вариант не е актуален и съм се ориентирал към комина. Там обаче положението ми е малко неясно.

    Не знам защо е така, но във всички български жилища, в които съм живял досега, отворът за комина е от "неправилната" страна, та въздуховодът от печката (намираща се вляво от комина) до него трябва да прави 3 чупки на 90*.

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1010988.jpg
Прегледи:1
Размер:47.2 КБ
ID:5973014


    Надявах се да може да се направи отвор от лявата страна, та да се избегнат завоите, но май няма да стане. Както си личи от снимката, коминът е разделен на 2 секции. Тази откъм отвора нагоре е по-плитка, задънена и стига до плочата на тавана. Малък отвор в преградата я свързва с общата част на комина.


    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1010983.JPG
Прегледи:1
Размер:91.9 КБ
ID:5973015



    Като гледам, май няма да е добра идея да правя отвор в общата секция на комина, а дълбочината на другата не е достатъчна, за да мога да направя достатъчно голям отвор на лявата стена. Т.е. работата отива на извеждане на въздуховода до страната на съществуващия отвор. Той обаче няма да може да се използва, защото ще попадне под нивото на стенните шкафове и ще трябва да се премести с едно 20-на см нагоре.


    При това възниква следният въпрос: Дали ще има някакъв проблем за вентилацията от това, че новият отвор ще излезе доста над нивото на малкия отвор, свързващ малката секция с общата част на комина?
    Ние не сме неутрални!

  • #2
    От: Аспиратор в комин

    Това май не е комин а отдушник тип панелка. Правеха се със коминни тела от бетон. Пробити през етаж, за да има някаква тяга.
    Та ако имаш директен излаз навън - не се замисляй.

    Коментар


    • #3
      От: Аспиратор в комин

      Само ще си обменяте миризми и пушеци с комшиите чрез този отвор. Затапвай го грижливо и търси начин за директен излаз навън.

      Коментар


      • #4
        От: Аспиратор в комин

        Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
        Това май не е комин а отдушник тип панелка. Правеха се със коминни тела от бетон. Пробити през етаж, за да има някаква тяга.
        Та ако имаш директен излаз навън - не се замисляй.
        Първоначално публикуван от Паджеровод Преглед на мнение
        Само ще си обменяте миризми и пушеци с комшиите чрез този отвор. Затапвай го грижливо и търси начин за директен излаз навън.
        Де да го знам какво е било по проект. Във всеки случай си беше надлежно затворено с капак, докато отдушниците в баня и мокро бяха с решетки.

        Директния излаз хубаво, ама по-близо до тавана върви бетон, а по-надолу - кабелен канал.

        П.С. В същност, височината на шкафовете ще ме принуди да дупча на по-високо и се опасявам, че ще налетя на бетона. Освен да мисля някакъв вариант с по-плосък (правоъгълен) въдуховод. Ама пък от 150 мм при аспиратора да го сваля на 100 (височината на правоъгълните) ...
        Последно редактирано от Чавдар (V93); 25-05-12, 20:13.
        Ние не сме неутрални!

        Коментар


        • #5
          От: Аспиратор в комин

          Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
          Ама пък от 150 мм при аспиратора да го сваля на 100 (височината на правоъгълните) ...
          Не пречи. Така или иначе няма да разчиташ на естествена циркулация на въздуха.

          Коментар


          • #6
            От: Аспиратор в комин

            Изкарвай го навън, в старото ми жилище се бях закачил първо към тези "отдушници", които после се вливаха в основния комин - няма такава смрад, който под мен готви или пали печка.Писна ми и пробих носещата колона до печката, рязах арматура фи 18 с електрожена и рахатясах.Сега в къщата пак навън, една шапка на въздуховода и нямам проблеми с дъждове и снегове, а и извличането на миризми при директно изсмукване си е друго.

            Коментар


            • #7
              От: Аспиратор в комин

              Първоначално публикуван от maxxx Преглед на мнение
              рязах арматура фи 18 с електрожена и рахатясах..
              Сега... предвид скорошните събития, точно тия арматури не бива да пипаме

              Коментар


              • #8
                От: Аспиратор в комин

                Първоначално публикуван от Паджеровод Преглед на мнение
                Сега... предвид скорошните събития, точно тия арматури не бива да пипаме
                Е, аз от четири две пощадих, а и сегашните събития не ми бяха на главата тогава.
                Колоната си беше направена без цинцарлък спрямо марката бетон, питайте кангото...

                Коментар


                • #9
                  От: Аспиратор в комин

                  Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
                  Де да го знам какво е било по проект. Във всеки случай си беше надлежно затворено с капак, докато отдушниците в баня и мокро бяха с решетки.

                  Директния излаз хубаво, ама по-близо до тавана върви бетон, а по-надолу - кабелен канал.

                  П.С. В същност, височината на шкафовете ще ме принуди да дупча на по-високо и се опасявам, че ще налетя на бетона. Освен да мисля някакъв вариант с по-плосък (правоъгълен) въдуховод. Ама пък от 150 мм при аспиратора да го сваля на 100 (височината на правоъгълните) ...
                  Има си въздуховоди с правоъгълно сечение със съответните преходи към тези с кръгло.
                  Тези в Румик са на добра цена...

                  Коментар


                  • #10
                    От: Аспиратор в комин

                    За да няма миризми от съседи се слага клапа. Има и правоъгълни въздуховод и за да не местиш отвора ги вграждаш в шкафовете. По принцип всеки апартамент е със собствен комин.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Аспиратор в комин

                      Това е комин и не трябва да се ползва за вентилация от кухня, което ти искаш. Освен ако не се реши да не се ползва вече за комин и да се преработи по съответния начин. Трябва да сте сигурни, че няма да се осмърдявате и тровите през многото отвори на този комин. Слагат се клапи, изсмукване на изхода под покрива и други. Просто е, иска се само желание да помислиш десет минути за да не създадеш проблем за поне десет години напред.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Аспиратор в комин

                        Първоначално публикуван от asen3 Преглед на мнение
                        ...... По принцип всеки апартамент е със собствен комин.
                        По принцип този принцип не е особено принципен. Особено при панелките. Правили са ги с общ комин и отклонения на всеки етаж.
                        Ако се разчита на естествената тяга вършат работа, но ако всеки започне да надува става мазало. Единствено ако се сложи вентилатор на изхода да засмуква може да върши работа.
                        Искаш ли да получиш умен отговор-питай умно!
                        0894328706

                        Коментар


                        • #13
                          От: Аспиратор в комин

                          Първоначално публикуван от Жоро Йорданов Преглед на мнение
                          По принцип този принцип не е особено принципен. Особено при панелките. Правили са ги с общ комин и отклонения на всеки етаж.
                          Ако се разчита на естествената тяга вършат работа, но ако всеки започне да надува става мазало. Единствено ако се сложи вентилатор на изхода да засмуква може да върши работа.
                          При втори вентилатор става доста сложно за това и една проста клапа върши работа. Има и с общ комин и с отделни секции за всеки етаж. Лесно се разбира, ако на първия етаж комина е примерно 300-500 мм. , а на осмия етаж 600-600 мм. значи се отделни секции.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Аспиратор в комин

                            При мен често се срещаше неприятна миризма на готвено в банята (разбирай пържен лук, пържени картофи, газ)
                            говорих с домоуправителя (живее над мен) и той ми каза "ще свикнеш"! Аз му казах, че няма да свикна!
                            Правихме 3 общи събрания на входа заради мен и след изслушване на дерзанията ми - резултат нямаше.
                            Предупредих ги, че ще си реша проблема сам, резултат пак нямаше.
                            Реших си проблема сам и проблем вече няма... само дето искат събрание, че отдушника им (на тия под мен) не теглил... ми няма и да тегли! Предупредих ги!

                            Извод: Изнеси си миризмите навън!

                            Коментар


                            • #15
                              От: Аспиратор в комин

                              Един съсед си прокара аспирацията в комина. Когато готвят-всичките три апартамента на този комин знехме какво готвят. Не е особено приятно. След няколко разговора вече нямаме този проблем, не знам дали са спрели да включват аспирацията, или са я извели на друго място.
                              Ефекта е заради вентилатора в абсорбера. Той си вдига някакво налягане, което не може да се поеме от естествената тяга на комина, и миризмите влизат през нашите комини и печки в нашите апартаменти.
                              Ако както Асен каза-се сложи вентилатора горе на комина-всичко ще е наред, ама досега не съм виждал толкова сговорни съседи...
                              Има ли желание-има и начин!

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X