Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Мнение за котел на пелети

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: МНЕНИЕ ЗА КОТЕЛ НА ПЕЛЕТИ

    Здравей приятелю!!Аз вече съм 3 години на такъв котел и съм малко да се каже доволен!!Отоплявам 200кв и ми излиза около 200 лв на месец!!Системата включна 3 панела за подгряване лятно време..300литров бойлер..12 двойни радиатара..2 лири!!Котела е напълно автоматизиран/шнек..бункер..автоматично регулиране на температура/като само слагам и чистя веднъж седмично около 3кг пепел!!Цялата система с работа ми излезе преди 3години 25000лв!!Иоще 2 години ще се изплати!!Фирмата е българска и работи по австрийски лиценз!

    Коментар


    • От: МНЕНИЕ ЗА КОТЕЛ НА ПЕЛЕТИ

      Ако имаш камион по добре отиди до Украйна!!Най-добрите ги правят до Калуш!От Русе до Калуш е 750 км ..цената е 100долара за тон!!По качествени са и са 100%иглолистни!!Ако купиш повече и ги продадеш в БГ.твоите ще излезнат без пари!!

      Коментар


      • От: МНЕНИЕ ЗА КОТЕЛ НА ПЕЛЕТИ

        Първоначално публикуван от ukraina Преглед на мнение
        ....
        Цялата система с работа ми излезе преди 3години 25000лв!!Иоще 2 години ще се изплати!!....
        Тая система на тия цени и цените на пелетите, ще се изплати когато ми цъфнат налъмите. Не оспорвам нищо освен 2-то години оставащи до "изплащането" при тая първоначална инвестиция от 25000 лв
        Аз съм с обикновен котел Виадрус на 140кв.м.+200л. бойлер, и всичко по инсталацията ми излезна около 4000 лева и тъй като горивото ми за зимен сезон е около 1000-1200лв, означава, че при твоите първоначално инвестирани пари ще имам безплатно гориво за следващите 15-20г
        Верно, че е лесно и удобно, но газта или нафтата вероятно ще е още по-удобна, защото нито зареждаш нито чистиш пепелта.
        Комшията преди две години си тури пелетна горелка на Виадруса, и за изминалия период имА две повреди по нея в най-неудачните моменти. Като приложа и цената и качеството на пелетите, от които се оплаква непрекъснато и безкрайните му опити да намери "нещо" с което да замени скъпите пелети(кукучки, семки и пр.), си задавам въпроса дали е особенно щастлив от инвестицията. Може би наистина е по-добре като искаш да караш на пелети да си вземеш нов котел, а не да се занимаваш с монтаж на горелки за пелети. Освен това, при липса на пелети(както стана миналата зима!!!), за да запалиш такъв котел на дърва или въглища, трябва да си играеш да разглабяш/сглабяш по котела, което не е особенно функционално. Да не говорим, че всяка мода идва и си отива, а пелетите за мене са си малко мода, осебено като гледам как всички познати със собствено тополение говорят само за това.
        Мисълта ми е, че няма лошо човек да си сложи котел на пелети, но при всички положения е добре да има и резервен вариант за отопление, както и някаква многовариантност на горивото, което ти дава възможност за избор, като качества, цена и предимства. Няма нищо по-ценно от свободата на избор!!!!
        Лично за мене(и не искам да ангажирам никой!), най-добрия вариант за отопление в България е обикновен чугунен(дълговечен) котел, надграден с горелка за въглища, пелети, костилки, дървесен чипс(примерно от клонотрошачка) и прочие гранулирани горивни продукти с пропорционален контролер на въздуха и горивото. Към въглищата можеш да подаваш и някакъв процент(15-20%) трици примерно, което е допълнителна икономия! И въпреки допълнително монтираната горелка, във всеки момент да можеш да запалиш котела(без да си играеш да сглабяш/разглабяш) на дърва или въглища(по традиционния начин), отделно, при изключена горелка!
        В момента съм харесал такъв тип горелка(която търся и проучвам от 2г), и като дойде и я монтирам ще споделя за резултатите. Най-хубавото е, че горелката с бункера и контролера са около 1400лв, шнековото подаване и горелката са направени изцяло от чугун(устойчива на корозия, дори и при ползване на въглища с високо сярно съдържание!). Като гледам колко дантелено са направени пелетните горелки при нас, направо ми става жал, колко пари искат за тях. По думите на хора от форуми ползващи въпросната многогоривна горелка, зареждането на 160-180л бункер с въглища е 1 път на 7-14 дена в зависимост от външната температура и изолацията на сградата, а чистенето на пепелелта при използване на черни въглища е 1 път на 3-4 до 7 дена пак в зависимост от външните условия. Чистенето става без да се спира работата на горелката, т.е. същото като и при пелетната горелка.
        За сега е това.
        Весели празници!
        ВѢРНОСТЬ И ПОСТОЯНСТВО

        Коментар


        • От: МНЕНИЕ ЗА КОТЕЛ НА ПЕЛЕТИ

          Първоначално публикуван от ukraina Преглед на мнение
          Здравей приятелю!!Аз вече съм 3 години на такъв котел и съм малко да се каже доволен!!Отоплявам 200кв и ми излиза около 200 лв на месец!!Системата включна 3 панела за подгряване лятно време..300литров бойлер..12 двойни радиатара..2 лири!!Котела е напълно автоматизиран/шнек..бункер..автоматично регулиране на температура/като само слагам и чистя веднъж седмично около 3кг пепел!!Цялата система с работа ми излезе преди 3години 25000лв!!Иоще 2 години ще се изплати!!Фирмата е българска и работи по австрийски лиценз!
          Здравейте ,понеже във форума всички сме приятели!?,вероятно Вашето мнение е за пелетен котел (комплект) "Ватерлан"
          предлаган от цитираната по-горе фирма. Вече четвърти сезон ползвам чехски котел на пелети на който вносител е същата фирма,а и отоплението с пелети ми е хоби и следя редовно пазара ,форумите и коментарите по тази тема. Затова си позволих да изкажа моето мнение,без да ангажирам аудиторията. Форума е место,където все пак се поделят обективно субективни мнения,а не е книга за оплаквания и похвали.
          Много неща във Вашата публикация будят съмнения за обективност т.е. реално представяне на нещата - котела(комплект),ако става въпрос за този се появи на пазара преди два сезона-края на лятото на 2010г.!? Самата горелка - може би половин година по-рано. Очудващо нисък е разхода за гориво???,ако котела гори непрекъснато,при което има два варианта - къща 200м2 енергиен клас "А" , но защо сте монтирали толкова мощен котел?? и го палите сутрин и вечер за няколко часа или калкулирате цена на пелетите франко Украйна, а транспорни разходи(дори и със собсвен транспорт), ДДС при внос къде остават.??
          Цената на отоплителната система за 200м2 и то с панелни ( дори и двойни ) радиатори и с този нискобюджетен кател (включая и соларната система) определено е висока,а може би идва от австрийския Лиценз? Относно възвраемоща -колегата в предишната статия Ви е обяснил.
          Хубаво е да дадете повечи информация ( месечен разход на пелети, за отоплителен сезон, изолация на къщата в коя част на страната се намира и т.н.) за да се разсеят породените съмненията за обективност.

          Коментар


          • От: МНЕНИЕ ЗА КОТЕЛ НА ПЕЛЕТИ

            Първоначално публикуван от emicha1 Преглед на мнение
            Извинявам се , ама майче леко съм ви заблудил с мойта схема-тя беше примерна, за да придобиете представа за връзването!
            Те пак са си два кръга /подаващ и връщаш/ и инсталацията разклонена наляво и надясно, към отделните помещения в апартамента, но радиаторите разбъркано свързани !
            Примерно,разклонението наляво от котлето- първия радиатор/на остъклен балкон/-свързан отдолу, следва /голям хол/-два радиатора свързани пак отдолу, после /коридор/-рад.свързан правилно по диагонал,влиза инсталацията в /д.стая/-радиатора свързан долу,следваща /д.стая/ -пак свързан долу!
            Така разбъркано е захранването и при разклонението надясно- в кухнята-долу свързан,трапезарията-по диагонал,баня-лира,гол.спалня на втори етаж 2 бр.рад.- по диагонал?
            Сега обърках ли ви?
            Паджеровод,тази схема която си дал и за мен е правилното връзване и догодина ще направя всички радиатори по този начин свързани!
            Радо ,разбрах те какво имаш в предвид за крана ,ама така вързани-разбъркано няма да се получи играта!
            А пък за расъжденията ми за радиатораите-незнам,може и да бъркам , от това което съм чел и видял ,мисля съм прав?
            Ама само мисля, а и продължавам ,пък ще пиша какво съм направил по-натам!
            Първо,честита нова година на всички.
            По същество тези "страно вързаните" радиатори,ако са от чугунените с глидери,е напълно възможно да са си добре,ако между първия и втория глидер отдолу е запушена връзката,така водата отива първо нагоре и после все едно става на кръст.

            Коментар


            • От: МНЕНИЕ ЗА КОТЕЛ НА ПЕЛЕТИ

              Защо да давате по 3000-5000 лв. за горелки ???
              Ако сте малко по сръчни и имате желание за икономично и евтино отопление, има много начини ... поразровете се в нета, Google или Youtube и ще намерите решение.
              Ето ви една идея за пелети :
              http://www.youtube.com/watch?v=7wqJQ...RLzYQndplSkUuR
              http://www.youtube.com/channel/HCkJLIgj61XfY
              http://www.richsoil.com/rocket-stove-mass-heater.jsp

              УСПЕХ НА ВСИЧКИ.

              Коментар


              • От: МНЕНИЕ ЗА КОТЕЛ НА ПЕЛЕТИ

                Здравей мнението ти за котела на пелети ме очарова,хич не съм запознат с пелетните котли както и с другите на дърва въглища и тнт..налага ми се да монтирам нещо подобно,но си нямам на представа какво да е.моля ако е възможно да се свържеш с мен тук или на имейлetrov.hristo@abv.bg,скайп:bushpz необходими са ми някой съвети какво точно да е,как да е,към коя фирма да се обърна евентуално и тнт.
                Благодаря предварително
                п.с. За първа година се отоплявам на твърдо гориво и съм разочарован от живота

                Коментар


                • От: МНЕНИЕ ЗА КОТЕЛ НА ПЕЛЕТИ

                  Първоначално публикуван от Петров.Христо Преглед на мнение
                  Здравей мнението ти за котела на пелети ме очарова,хич не съм запознат с пелетните котли както и с другите на дърва въглища и тнт..налага ми се да монтирам нещо подобно,но си нямам на представа какво да е.моля ако е възможно да се свържеш с мен тук или на имейлetrov.hristo@abv.bg,скайп:bushpz необходими са ми някой съвети какво точно да е,как да е,към коя фирма да се обърна евентуално и тнт.
                  Благодаря предварително
                  п.с. За първа година се отоплявам на твърдо гориво и съм разочарован от живота
                  Здравейте господин Петров, не е ясно точно кое мнение за котел на пелети Ви е очаровало,на това не е най-важното.
                  Аз се отоплявам с пелетна система (комплект-пелетен котел,горелка с микропроцесорно управление,шнек и бункер)от няколко години и без да искам станах фен на този вид отопление, именно поради комфорта който осигурява. Имам няколко публикации по този въпрос във този форум, и те са на база личен опит и доста прочетено по отношение на това отопление. Просто Ви препоръчвам и Вие да прочете малко и да поразпитате тук там преди да направите избор,за да не изпитате наво и то скъпо разочарование. Лично аз Ви препоръчвам да се насочите към система за отопление с пелети,а не към комбиниране на котел на твърдо гориво и пелетна горелка,в повечето случаи подбрани от некоректни търговци по критерий- най-ниска цена, защото практиката го е доказала- минимум 30%преразход на пелети,а понякога достига до 2-2,5 пъти. Ще икономисате примерно около 1000лв, а след това години наред ще давате пари за гориво,което излита през комина. При правилно подбрана отоплителна система с пелети разликата в разхода за отопление в сравнение с това с дърва и въглища не превишава 20%,но няма хамалогия и мърсотията, температурата в жилището е постоянна,обслужването(почистването) на котела е лесно и 1 път в седмицата и именно от там идва комфорта. Вярно,добра отоплителна система на пелети е 5-6к лева,но като приемем,че това е дълготрайна инвестиция(10-15 години )и отоплителния сезон в България е около 6 месеца,според мен си заслужава. Бих могъл да Ви ориентирам и по-подробно аз предлагането на отоплителни системи на българския пазар,на най-добре е сам да потърсите в нета и то такова,което отговаря на Вашето жилище.
                  УСПЕХ!

                  Коментар


                  • От: МНЕНИЕ ЗА КОТЕЛ НА ПЕЛЕТИ

                    Много скъпи тея горелки.....Брат ми си купи котел за пелети 18кв цена 2300/2400лв.В България ги правят марка Сизомат.тази му е първа зима.За сега е супер доволен(направо цъфти).Няма вече чистене,пушаци и пр.Към котела са вързани 3радиатора ,лира и бойлер.Отоплява апартамент на 1ет.около 100кв без никакъв проблем.Чисти я на няколко дни по 2/3 шепички..........

                    Коментар


                    • От: МНЕНИЕ ЗА КОТЕЛ НА ПЕЛЕТИ

                      Първоначално публикуван от Руди Преглед на мнение
                      Много скъпи тея горелки.....
                      ..........
                      Скъпи щот са модни. Не, че има материал или кой знае колко интелект или електроника да речем в тях. Пък ние сме царе на модите, важното е да сме в крак със стадото.
                      Нищо, ще им мине модата, ще паднат цените, ама вероятно тогава вече нещо друго ще е на мода.
                      Нима с климатиците не беше същото?
                      Такива сме си за съжаление ние хората ... и някои добре се възползват от това.
                      Последно редактирано от D-MAX; 01-02-13, 11:38. Причина: Излишества
                      ВѢРНОСТЬ И ПОСТОЯНСТВО

                      Коментар


                      • От: МНЕНИЕ ЗА КОТЕЛ НА ПЕЛЕТИ

                        Пелетите, които се правят изключително само с отпадък и има вложена ел. енергия също на българския пазар са много скъпи. И както чета освен скъпи са и некачествени.
                        Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                        "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                        Коментар


                        • От: МНЕНИЕ ЗА КОТЕЛ НА ПЕЛЕТИ

                          Първоначално публикуван от Руди Преглед на мнение
                          Много скъпи тея горелки.... проблем.
                          Скъпи ами като сме "цървули" и нямаме кинти !Ама ако имаме кинти няма да търсим пелети !

                          Първоначално публикуван от D-MAX Преглед на мнение
                          Скъпи щот са модни. Не, че има материал или кой знае колко интелект или електроника да речем в тях. Пък ние сме царе на модите, важното е да сме в крак със стадото.
                          Нищо, ще им мине модата, ще паднат цените, ама вероятно тогава вече нещо друго ще е на мода.
                          Нима с климатиците не беше същото?
                          Такива сме си за съжаление ние хората ... и някои добре се възползват от това.
                          Дано Бате,ама не ми се вярва много скоро да стане !

                          Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
                          Пелетите, които се правят изключително само с отпадък и има вложена ел. енергия също на българския пазар са много скъпи. И както чета освен скъпи са и некачествени.
                          Прав си Генчев,кое им струва 400 лв. Ама нали знаеш за Зелника ????

                          Коментар


                          • От: МНЕНИЕ ЗА КОТЕЛ НА ПЕЛЕТИ

                            Здравейте! Едно питане и от мен, че ми се ще да се избавя от хамалогията и мръсотията на котлето с въглища ( Иначе от към топло си е супер! ).
                            Някой има ли впечатления от българско пелетно котле "Сизоматик КА27" ( или евентуално КА31 )? Гледам като цена е близко до цената на горелките.
                            И още един въпрос към знаещите: Разхода на пелети, който се дава от производителите в кг е за 1 час, предполагам?
                            Последно редактирано от alex_serviz; 02-02-13, 21:41. Причина: Допълване
                            Казано е:
                            -"Обичай ближния",
                            щото ако заобичаш далечния... баси транспортните разходи!

                            Коментар


                            • От: МНЕНИЕ ЗА КОТЕЛ НА ПЕЛЕТИ

                              Здравейте съфорумци,дискусията по темата беше позамряла напоследък,може би в унисон с по-меката зима,но ето,че отново има въпроси,по които си заслужава да се коментира.
                              Най-напред на въпроса на alex_serviz - относно впечатления от продуктите на Сизоматик, имам най-общи впечатления- видял съм на живо един от тях и не бях впечатлен,Руди по-горе е дал мнение за един от моделите,които използва брат му,но бих препоръчал да отидеш във форум" Направи сам" раздел "Отопление "и там има тема "С какво не се отоплявайте".Там ще получиш по-ясна представа за какво става на въпрос.Лично моето мнение,че това са продукти за изгаряне на високоефективно- 5Квт/кг гориво с доста съмнително,бих казал примитивно изпълнение по отношение на управлението на горивния процес,ниско КПД и от там преразход на пелети, ниска енергийна ефективност и като резултат създаване на впечатление,че отоплението с пелети е доста скъпо,което съвсем не е така. Разбира се това е мое лично мнение, на база на резултатите от използване на такъв вид отопление - с пелети през последните 4 години, разбира се не в самоделно устройство или подобно недоразумение.
                              D_MAX, пелетните отоплителни инсталации(говоря за истинските,а не самоделките) не са скъпи,защото са на мода,а защото са високоефективни-КПД 90-93%,произвеждат се в сравнително малки количества (няколко хиляди броя) при което процеса на производство в голяма степен не е роботизиран и т.н. Изисква се и доста интелект за управление чрез електроника на горивен процес на твърдо гориво,защото пелетите са именно такова. За постигане на висока ефективност е необходимо прецизно регулиране/дозиране на горивото,количеството въздух-кислород и разбира се много добър топлообменник-котел 3-4 ходов. Всичко това оскъпява продукта,но за сметка на това я няма хамалогията по рязане и цепене на дърва,мърсотията от въглищата,ежедневното дори и по два пъти на ден чистене и палене на котела,а не всеки може да запали и поддържа така, както трябва котел на твърдо гориво. Поддържането на постоянна температура в къщата/жилището и оцъствието на хамалогията създават уюта и комфорта от отоплението с пелетна инсталация и именно по тази причина аз лично съм фен, що се отнася до цената,дали е ниска или висока е въпрос на личен избор,защото аз лично бих предпочел да карам по-скромна кола,а не мерцедес или БМВ,но в къщи да ми е топло. Карам Фронтера Б2,2 DTL КБ 1999г.,защото не живея в центъра на Голямото село.
                              Впрочем,българина е така настроен,според последното преброяване около 55% отдомакинствата в Б-я се отопляват с дърва и въглища, около 30% на тец,около12% на ток и оставащите около 3% са на газ,пелети и др.- е кое му е "модерното" на отоплението с пелети. Тенденцията да мине "модата" на отоплението с пелети и от там да паднат цените, никак не е скорошна- за сведение моя котел преди 5г струваше 5800лв, а сега се предлага(с малки подобрения ) за 7700лв. Има вече и български производители на пелетни системи за отопление със завидни качества и по-ниски цени от вносните такива, но трябва внимателно да се проучва пазара и събира информация,защото са много повече ментаците, които привличат с по-ниски цени,а после разхода,качеството,сервиза все е за сметка на нас-клиентите.
                              Що се касае да цените на пелетите-те са енергоносител и цената им ще е в унисон с другите такива. В България пелети одавна не са правят от отпадъци,защото няма такива-просто дървообработващата промишленост едвам крета. Има по-дребни производители на пелети,които използват стърготини от ПДЧ плоскости и от там влошават качеството,но съм убеден,че до година-две пазара ще ги отхвърли.
                              D_MAX,до къде стигна с "всеядната" горелка за която си писал по-горе? Проявявам интерес,защото има смисъл от оползотворяване на всякакви растителни отпадъци,които могат да горят.Е като се замисля - като идея е добре,но като реализация !..

                              Коментар


                              • От: МНЕНИЕ ЗА КОТЕЛ НА ПЕЛЕТИ

                                Първоначално публикуван от teopajero Преглед на мнение
                                Здравей колега.
                                И аз също като теб бях роб,кюмюрджия, но "само" за 2 зими слава Богу.
                                Та на въпроса ти:
                                Когато купувах котела,моя е Юнкенрс,държах да има опция за монтаж на пелетна горелка.
                                А тази опция се изразява в това,че след като купих пелетната горелка, хората дойдоха откачиха старата вратичка(тази ,която регулира притока на въздух за горенето)с нова-те си я носеха, на която се монтира самата горелка. От вътре имах и гребен-този на който се изсипваха въглищата, този гребен го изкараха и стои в един кашон.
                                Пробата беше направена ,като изсипаха в една кофа малко пелети, и потопиха в нея шнека.
                                Всичко отне около 1 час.
                                Иначе за горенето и разхода. Имам 2 двойни радиатора, плюс 5 единични , плюс 150л. бойлер,плюс 2 лири. Цялата ми къща е 220кв.м. Запалих някъде в началото на Октомври,и до момента НЕ съм изгорил 2 кубика т.е 122торби по 15кг. Всъщност имам още около 40 торби.
                                Направих си бункер от гипсо-картон, пъхнах шнека и се родих.
                                На една седмица чистя по около 300-400грама нещо като пепел. Става за 3 минути.

                                За името на фирмата ,която ми монтира всичко ще ти пиша на лично заради правилата на форума.

                                А, и забравих- цената на пелетите се определя от сезона , в който ги купуваш. Аз купих на 330лв/тон, сега са около 380-400лв/т, но през лятота са под 300, така че НЕ СЕ ЧУДИ. Няма по-голям рахат.

                                Здравей! Искам първо да благодаря за темата!
                                Искам да попитам, какво да разбирам под "2 двойни радиатора, 5 единични"?
                                И аз искам да слагам котел на пелети, но при мен положението е много по различно. Като гледам тук, квадратурите са над 200 квадрата. Аз съм скромен, само с 75 квадрата за отопление и мисля за бойлер около 100 литра. Ако някой ме ориентира какво котле като мощност ще ми трябва, ще бъда исключително благодарадрен. Ще имам 7 точки + бойлер.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X