Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Мнение за котел на пелети

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: МНЕНИЕ ЗА КОТЕЛ НА ПЕЛЕТИ

    Термопомпата има два-три минуса също. Първо- сериозна цена за придобиване на цялостната инсталация. Второ - неясна цена на 5-те киловата в обозримо бъдеще. Трето- не е много смислена за употреба с радиатори. Виж с тръби в пода става. Доколкото знам трудно се постига температура на водата над 60С.
    0888932647

    Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

    Коментар


    • От: МНЕНИЕ ЗА КОТЕЛ НА ПЕЛЕТИ

      Днеска взех пелети на 360лв/т . Някой ползвал ли е от слънчогледова люспа до сега - мнения?
      Disco II td5
      2" OME,Safari snorkel, front D44bumper, 9500winch,chip, Fedima 265/70/16
      planed: air locker, rear D44bumper

      Коментар


      • От: МНЕНИЕ ЗА КОТЕЛ НА ПЕЛЕТИ

        Първоначално публикуван от ivanomir Преглед на мнение
        Днеска взех пелети на 360лв/т . Някой ползвал ли е от слънчогледова люспа до сега - мнения?
        Здравейте колеги! Първо за слънчогледовите - по принцип стават за горене. Надявам се не си взел тях за 360 лв/тон. Лошо при тях е многото пепел, както и мазнината, която отделят по котела. Възможно е също да задръстват горелката често, защото пепелта им е тежка. Не е като от дървесните пелети.

        Прочетох и какво сте писали назад по темата. Занивам се с отопление, затова да ви дам малко информация от "извора". Много правилно сте научили, някои и от личен опит, че да присадиш горелка за пелети на котел на твърдо гориво, е възможно най-лошия избор за уред за отопление. Най-успешно такива горелки се комбинират със стоманен котел с вертикални ходове - Dakon, Bosch, Junkers. На чугунените КПД-то е отвратително оттам и висока разход - скъпо отопление на пелети. Другия минус на горелките е задръстването им от силикати. Както много други неща правени в България, така и пелетите ни не са от най-качествените. Повечето имат пясък измежду триците, и оттам се образува силикат при горенето. Той е твърд като стъкло и неможе да се почисти от горелката само с вентилатора. Трябва да има механично самопочистване. Та отвреме навреме се налага а ходите да почистите горелката, защото е спряла заради силикатите. Това е втория минус на БГ горелките, а и повечето вносни.

        Най-добре си е да се монтира котел специално за пелети. Тогава самия котел има високо КПД - в повечето случаи около 90%. Тогава вече отоплението на пелети не излиза по-скъпо от това на въглища. Дървата винаги ще са си по-евтини. Без да включвам фактора труд и пепел за дървата и въглищата. Някои от котлите на пелети имат системи за самопочистване на горивното устройство от СИЛИКАТИ, не само от пепел. Ако изберете такъв котел, тогава няма да се притеснявате, че през нощта се е задръстил котела и е спрял.

        При цена на котел специално за пелети с около 30% по-висока от този преправен в България котел на твърдо гориво с присадена горелка, мисля че си струва човек да отдели още малко пари за нещо по-добро.

        Такива котли на пелети можете да видите ето тук http://www.jterm.bg Това са турски котли на фирма THERMOKOZ, но с повече възможности на електрониката (и механиката) от много западно европейски уреди. Цената им е къде по ниска от вносните, близки са и до българските котли. Но дават повече възможности!

        Коментар


        • От: МНЕНИЕ ЗА КОТЕЛ НА ПЕЛЕТИ

          Здравейте,

          Нужна ми е малко информация от запознати и информирани - имаме парно на въглища De Dietrich CF129 - 49kW, на което искаме да монтираме пелетна горелка. Офертите са около 3000 лв., но въпроса е, че познати ни изплашиха, че разхода можел да достигне до повече от 6 тона. Отопляваме 120 кв. /само първия етаж/ и 300 л бойлер. Искаме да вземем горелка, която да покрива 49 kw на парното за всеки случай, ако топлиме и втория етаж.

          Моля, ако някой има съвет да помогне!

          Коментар


          • От: МНЕНИЕ ЗА КОТЕЛ НА ПЕЛЕТИ

            здравейте, изчетох цялата темапоразрових се и по други места и понеже и аз искам даложа котле на пелети до началото насезона ще съм ви много благодарен акодадете някакъв съвет какво дае котлето изащо дае такова. накратко щекажа че ще отоплявам около 100квадрата къща, която е с изолация на външните стени и тавана, изолацията еминерална вата 5см на стените и на тавана два пъти по 5см. ще съм ви много благодарен ако ме посъветвате колко киловата дае котлето и какво дае? предварително благодаря

            Коментар


            • От: МНЕНИЕ ЗА КОТЕЛ НА ПЕЛЕТИ

              Здравей romary,
              Трябва да направиш едно важно уточнение. Къщата каква дограма има и има ли изолация.
              Ако имате горните неща тази мощност е ненужно огромна. Котел на пелети 25 kW ще Ви е достатъчен за двата етажа! И ще ви излиза по-евтино отколкото на въглища.
              Ако обаче сложите горелка на Вашия котел ще ви излиза по-скъпо отколкото досега е било. За съжаление не мога да кажа колко.
              При вариант с добра дограма и изолация разходът ви на пелети едва ли ще подмине 600 кг/месец. Ако нямате добра дограма и изолация предполагам около 1 тон/месец.
              Този разход обаче е с котел специално за пелети. Ако сложите горелка на Вашия котел ще имате 20-50% по-голям разход, незнам колко точно.

              Моя съвет - не слагайте горелка, а направо котел за пелети.
              Последно редактирано от maxxx; 17-08-12, 16:51. Причина: линк

              Коментар


              • От: МНЕНИЕ ЗА КОТЕЛ НА ПЕЛЕТИ

                Здравейте Pifa83,

                Доколкото разбирам къщата ви е добре изолирана и при това положение мисля че ще са ви нужни 15kW котле.Не е за подценяване варианта да се замислите и за камина на пелети.Предимствата на камината на пелети е че имат изключително високо КПД,изцяло автоматизирани и не последно място уникалният дизайн и възможността да се радвате на живият огън.
                Последно редактирано от maxxx; 17-08-12, 16:50. Причина: линк

                Коментар


                • От: МНЕНИЕ ЗА КОТЕЛ НА ПЕЛЕТИ

                  Здравейте!

                  Само съм чел (не карам "жипка", но форумът е много добър!), но реших да се рег-на.
                  Нека и аз да споделя моя опит, за желаещите да четат
                  Отоплявам се над 15 години с контле на твърдо гориво, като последните 10г. с чешко чугунно Viadrus U22, предимно въглища и с помоща на малко дърва естествено. По-евтин вариант от това не мисля, че има, освен ако няма кражба на суровина. Но пък и хамалогията да се забавляваш с няколко тона въглища не е изпускане, както и нещата, с които неминуемо се надишваш необратимо...
                  Миналата година се взе решение за преминаване към пелети! Направиха се изчисления за топлозагубите (не махвайте с ръка, това е много важно!) за всяко отделно помещение (стени, изолация, дограма, етаж, изложение и пр.). Пресметна се и съществувашата мощност на радиаторите. Изчетох "някоко интернета" и монтирах горелка Фероли с преценената мощност на вратичката на котела. Добавих и едни плоскости, които са конкретно за прилагане при такава галимация и спомагат въздухът да прави още един кръг в котела в самата му горивна камера, която иначе си е пълна (само горно горене палех котела). Бункер и шнек - ясно.
                  За всеки е индивидуално - топлозагуби, кубатура, стайна предпочитана температура (бебе, кален левент с мома стюардеса ), но финално е приблизително 20% по-скъпо при мен, но пък няма хамалогия! Несравнимо обслужване!
                  Има и други минуси обаче - почна се с няма пелети февруари, а там където има цената беше като роза на 08 март баси; ела "утре" (това става постеленно цикъл - нали казах утре!); имам само 1/2 тон сега, че и други чакат; сега има иглолистни само (това за мен все едно да се топлиш на търва, ама топола).
                  Към момента съм пред закупуване на гориво за зимата - 4-5 тона. За София. Та сондирам и ще споделя, ако имате интерес.
                  Не съм инженер, нека да не очаквате да говоря в точни цифри, но все пак ако някой каже "ей тоя котел е с х%КПД", то това е ала-бала! Едно е КПД от производител, друго от независимо изследване, което кой го прави и колко е независимо - кой го е поръчал?! Пелетите са с толкова непостоянно качество, че не е истина! Отделно пък е дали искаш да ти е 2оС отгоре или ще пиеш още една чаша червено вино :-)
                  Ако имате въпроси - готов съм да отговоря.

                  Коментар


                  • От: МНЕНИЕ ЗА КОТЕЛ НА ПЕЛЕТИ

                    здравейте, първо благодаря за идея за камина, но така са направени нещата вече че този вариант отпада за камината.имам някакви идеи да се достроява още една или две стаи, които ще се правят евентуално следващата година или по следващата в краен случай и за това се чудя дали 15кв няма да се окаже малко в последствие, но пък не искам и да сгреша с взимането на прекалено голямо котле и тогава да имам по-голям разход евентуално. относно сайт-а за цените на котлетата и камините, виждам, че котлетата са много "кв" и така в крайна сметка още нищо не съм решил, а времето ми е малко. казаха ми да погледна котлетата на "ерато" имам и оферта от тях вече и от към цена са добри, но незнам какви са им качествата ако има някой има впечатления от тях, нека сподели

                    Коментар


                    • От: МНЕНИЕ ЗА КОТЕЛ НА ПЕЛЕТИ

                      здравей е30,

                      дай малко повече инфо колко голяма ти е къщата, имаш ли изолация, колко си израдходвал за един сезон?

                      Коментар


                      • От: МНЕНИЕ ЗА КОТЕЛ НА ПЕЛЕТИ

                        Благодаря за отговора!

                        Коментар


                        • От: МНЕНИЕ ЗА КОТЕЛ НА ПЕЛЕТИ

                          Първоначално публикуван от pifa83 Преглед на мнение
                          здравей е30,

                          дай малко повече инфо колко голяма ти е къщата, имаш ли изолация, колко си израдходвал за един сезон?
                          2 етажа по 80кв + гараж
                          Тухла + газобетон. Изолация имам на 20% на външни стени (северните) от безмислените 5см, но тогава такава беше концепцията. Втория етаж, който е последен, има вата на тавана. 20% има вътрешна изолация 3см. Та откъм изолация положението е трагично.
                          При загуби примерно 17Кв, вътрешна температура не повече от 20-21оС, през нощта системата се изключва - 1т. месечно. Пелетите бяха сбирток - няколко вида и калоричност не мога да дам.

                          Коментар


                          • От: МНЕНИЕ ЗА КОТЕЛ НА ПЕЛЕТИ

                            Здравейте,
                            Бихте ли ми казали какво точно направихте в котела, за да стане още един кръг за въздуха?

                            Коментар


                            • От: МНЕНИЕ ЗА КОТЕЛ НА ПЕЛЕТИ

                              Да събудим темата, че иде зима. Юли месец закупих пелетна горелка на лека лятна промоцийка.Интересното е, че на нашенските нямаше промоция въпреки края на отоплителния сезон и горещото лято, но както и да е.Преработих вратата на котела, тъй като не е купешки, купих пелети и сега ...... или сабя на кръст, или х.й в .ъз.За резултата ще Ви информирам по Гергьовден.Дано да не е сабя в .ъз.
                              Котли на пелети GREYKO и горелки GREYKO
                              За област Габрово 0886843836

                              Коментар


                              • От: МНЕНИЕ ЗА КОТЕЛ НА ПЕЛЕТИ

                                Първоначално публикуван от n.ganev Преглед на мнение
                                Да събудим темата, че иде зима. Юли месец закупих пелетна горелка на лека лятна промоцийка.Интересното е, че на нашенските нямаше промоция въпреки края на отоплителния сезон и горещото лято, но както и да е.Преработих вратата на котела, тъй като не е купешки, купих пелети и сега ...... или сабя на кръст, или х.й в .ъз.За резултата ще Ви информирам по Гергьовден.Дано да не е сабя в .ъз.
                                Май вече е време да я събудим напълно !!!
                                Дай да видим кви са впечатленията от новата горелка ???

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X