Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Водопровод и електрическо захранване в един изкоп ?!

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Водопровод и електрическо захранване в един изкоп ?!

    Здравейте колеги съфорумци.
    Предстои ми прокарване на ток и вода на парцел където ще строя къща.
    Токът и водата се намират от другата страна на асфалтова улица.
    Електромерното табло ще бъде на електрически стълб и по проект захранването е подземно.
    Въпросът ми е мога ли да вкарам и тока и водата в един изкоп с цел икономии или най малкото ограничаване на разправиите с общината за прокопаване 2 пъти на асфалта?
    Поздрави!
    Land Rover Discovery II, V8 4.0
    VW Golf VI variant
    Гагич: "...Никой сериозен оффроудър не е сложен заводски на въздух, само СУВ за пред нощния чалга-клуб, пред кафето и за друсни-полянка..."

  • #2
    От: Водопровод и електрическо захранване в един изкоп ?!

    На ловната ми хижа са така направени. И двете с-ми са вкарани допълнително в отделни ПВС тръби, за по-добра защита при евентуално копане от идните поколения...
    ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

    Коментар


    • #3
      От: Водопровод и електрическо захранване в един изкоп ?!

      Аз също така съм го направил. Кабела е напъхан в една от ония черните пластмасови тръби (маркучи) за градинско напояване. От стълба до таблото. Много са удобни. Гъвкави са и реално не пропускат нищо. Ефтини са и се намират. Под самия асвалт е добре да сложиш още по едно пурче ПВЦ за комфорт при евентуални повреди.
      Бан-метод с който модераторите налагат на останалите своя начин на мислене.
      Към модераторите-А изтрийте го сега.
      Суратя утрепа и тоя форум. Жалко. Сбогом Приятели. Вальо. О888 557Ч7Ч

      Коментар


      • #4
        От: Водопровод и електрическо захранване в един изкоп ?!

        По принцип може да имаш проблеми с общината не защото трябва да копаеш два пъти ами ,че не си спазил сервитутните разстояния на различните комуникации.
        Ако приемем ,че по правило водата се полага на мин. 80 см ( точката на замръзване ) , по правило и кабелите се полагат на такава дълбочина , ти предлагам ако ги слагаш в един изкоп да ги разминеш по вертикал като направиш по широк изкоп за да можеш да ревизираш коя да е комуникация без тя да пречи на другата , т.е разминати поне с 40 - 50 см.В самия изкоп като легло както на тръбата така и на кабела , не спестявай пари и сложи под и над комуникацията по мин 20 см пясък ( като се копае пак лесно се определя къде се намираш.) А за кабела , бил той в тръба или не сложи си и лента на 20 см над него.Повярвай ми ако копаеш с механизация това ще ти спести много главоболия.
        "Many men go fishing all of their lives without knowing that it is not the fish they are after."
        "Много мъже риболовят цял живот , без да осъзнават , че не рибата е това което преследват."

        Коментар


        • #5
          От: Водопровод и електрическо захранване в един изкоп ?!

          Jamo го е казал идеално, при възможност препоръчвам да не къртиш и асфалтовата настилка, даже хора от форума имат къртици като пари ще ти легне горе-долу същото.
          Най обичам да ми обясняват как няма да стане!

          Коментар


          • #6
            От: Водопровод и електрическо захранване в един изкоп ?!

            За мен най-добре е кабела и водопровода да се вкарат в отделни тръби (примерно ПВЦ) за да не се налага друг път да се копае.
            Това за пясъка и лентата не е грешно но не е задължително.
            иво димитров-0898 472 158

            Коментар


            • #7
              От: Водопровод и електрическо захранване в един изкоп ?!

              Благодаря Колеги за съветите,
              Реших се да купя от червената кабелна гофрирана тръба 40мм като под асфалта ще я пъхна в 50мм водопроводна тръба за по здраво.
              Поздрави
              Land Rover Discovery II, V8 4.0
              VW Golf VI variant
              Гагич: "...Никой сериозен оффроудър не е сложен заводски на въздух, само СУВ за пред нощния чалга-клуб, пред кафето и за друсни-полянка..."

              Коментар


              • #8
                От: Водопровод и електрическо захранване в един изкоп ?!

                Първоначално публикуван от ivelin22 Преглед на мнение
                За мен най-добре е кабела и водопровода да се вкарат в отделни тръби (примерно ПВЦ) за да не се налага друг път да се копае.
                Това за пясъка и лентата не е грешно но не е задължително.
                Напротив - ЗАДЪЛЖИТЕЛНО Е ! - Утре , когато някой друг реши да копае поради негови си причини , ще се предотвратят скъсване на кабелите или на водопровода !!!
                Боби - 0887771064
                Който иска да свърши нещо намира начин , които не - намира причина.

                Коментар

                Активност за темата

                Свий

                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                Зареждам...
                X