Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Разположение на къщата по отношение на 4-те посоки

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Разположение на къщата по отношение на 4-те посоки

    Здравейте, ако може кажете ми как ориентирахте къщите, които строите, съобразно 4 посоки, имайки предвид климатичните условия - в смисъл слънце, дъжд, вятър, сняг по отношение на веранда, спални, дневни, кухни. Чудя се ако верандата ми е разположена юг запад понеже в тази посока имам гледка, дали ще е гадно ако дневната ми е западна, а спалните източни? Дали няма да се пека много на запад? Другият ми вариант е ако разположа верандата запад, север, но пък това не ми се вижда много удачно. Споделете опита си.

  • #2
    От: Разположение на къщата по отношение на 4-те посоки

    Веранда на север-голям майтап.Никога.Все пак е хубаво да уточниш къде живееш,какъв е околния ландшафт.Иначе традиционно за България верандите,всекидневните да са на юг,югозапад;спалните на изток/да те събужда изгрева,а същевременно да не я напича много западното слънце/,а входове,коридори и сервизни помещения на север.Но най лесно ще се ориентираш като видиш някоя стара къща наоколо-старите дюлгери са знаели какво правят и как да го правят.Иначе западното напичане се тушира лесно с подходящи навесчета,стрехи и саджачи че дори и растителност/лози и други увивни/.
    МБ124 200Д седан 5 скорости 88 год. МБ 124 Е300Д Т 24 в 93 год. ОПЕЛ ФРОНТЕРА А ДБ 2,8ТДИ 95год. Не е проблем че човек е смъртен,проблема е че е внезапно смъртен!

    Коментар


    • #3
      От: Разположение на къщата по отношение на 4-те посоки

      Чети фън-шуи

      Коментар


      • #4
        От: Разположение на къщата по отношение на 4-те посоки

        Първоначално публикуван от mihov_1969 Преглед на мнение
        Веранда на север-голям майтап.Никога.Все пак е хубаво да уточниш къде живееш,какъв е околния ландшафт.Иначе традиционно за България верандите,всекидневните да са на юг,югозапад;спалните на изток/да те събужда изгрева,а същевременно да не я напича много западното слънце/,а входове,коридори и сервизни помещения на север.Но най лесно ще се ориентираш като видиш някоя стара къща наоколо-старите дюлгери са знаели какво правят и как да го правят.Иначе западното напичане се тушира лесно с подходящи навесчета,стрехи и саджачи че дори и растителност/лози и други увивни/.
        Колегата в общи линии ти е отговорил. Бих допълнил, че по-скоро определящи са теренните условия и не е задължително постройката да е строго ориентирана по четирите посоки, може и да е малко изместена за да хващаш или да избягваш силното слънце. Важен е и преобладаващия климат в района, и ветрове естествено.
        сто: Тук нормално си подаваме топката като на тренировка и гледаме да не се контузим. Понеже сме от един отбор.
        dembito: Хардуера можеш да го ритнеш, а софтуера само да го напсуваш

        Коментар


        • #5
          От: Разположение на къщата по отношение на 4-те посоки

          Колега към северната страна на мойта къща съм разположил килер, баня, дрешник, входна врата и една от стените на спалните. Всички останали посоки са както следва изток-две спални, изток/запад-спалня и запад/юг-веранда. Погледни как изглежда на снимките от тази обява http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=105828

          П.П. посъветвай се с архитекта си, мен лично той ме съветва и съм доволен от резултата.

          Успех

          Коментар


          • #6
            От: Разположение на къщата по отношение на 4-те посоки

            Не съм в къща, но,

            - Спални има 2 - едната източна, другата западна. В източната сутрин забравяш за спане след 8:00 лятото, или просто се събуждаш сварен в собствен сос. За сметка на това дневната ми е юг-югозапад. Там пък пече цял следобяд. Ако зависеше от мен, спалнята щеше да ми е запад, а дневната изток

            Разбира се, това е опит от софийска бетонна кутийка. В къща може да се направи много - и навеси, и растителност, като горещо препоръчвам второто. Ако към момента в двора има дървета да речем, опитайте да ги използвате. Нищо например не може да замени един хубав голям бор срещу прозореца, например на спалнята. Хем неплътна сянка, хем аромат.

            А някои хора са фенове на ролетните щори. Вършели работа, казват. Личен опит - нямам, ама каквато и работа да вършат - нищо не може да те спаси от напеклите се стени. Другото - ако приземен етаж, това значи значително по-поносими температури лятото. Другия вариант е да си направиш обитаема стаичка в мазето за такива дни - като малък така се спасявах от летние плевенски жеги, които едно лято доста дълго изкараха над 43 градуса на сянка, а навън беше пълно мъртвило.

            И наистина, посъветвай се с някой с истински опит в това. Няма нужда да откриваш топлата вода.
            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

            Коментар


            • #7
              От: Разположение на къщата по отношение на 4-те посоки

              Все правилни съвети. Американците, доколкото знам, разполагат всички спални на север. С малки прозорзи над гардероба. Там само се спи. С ролетни щори и топлоизолирани стени навсякъде ще сте добре. Направете го още със строителството на къщата.

              Присъствах на лекциа на немски лекари в Нареченски бани. Те обясняваха, че от голяма важност е ориентацията на леглото в спалнята. Естествената посока е главата на север.И ни посочиха конете, излегнали се на поляната. Кучето, преди да легне, се върти няколко пъти и,като е утъпкало тревата, си ляга с главата на север. Вкъщи, понеже нямам друга възможност, си купих немско магнитно одеяло. То създава изкуствено могнитно поле.(уж).

              Коментар


              • #8
                От: Разположение на къщата по отношение на 4-те посоки

                Първоначално публикуван от Veni1 Преглед на мнение
                Чети фън-шуи

                Фън-шуи са го измислили крадците, за да се ориентират по-лесно когато трябва.


                Иначе, колегите все правилни съвети дават.
                Но много зависи къде е къщата.
                В България, Гърция,...Руанда...?
                В голям град, град от селски тип, село от градски тип, махала на баира...?
                Не на последно място - какво има на конкретния терен в четирите посоки?

                Ако строя къща в голям град и на 25м. на юг има 8-етажен и 8-входов блок,
                за чий ... ми е да гледам това от дневната/верандата?

                Или пък ако случайно ми се наложи да строя например на о.Крит.

                Коментар


                • #9
                  От: Разположение на къщата по отношение на 4-те посоки

                  Благодаря ви за отговорите и насоките, сега се оформиха следните въпроси, когато давам проекта за изготвяне на оферта на фирма или бригада, кое влиза при оценката - имам предвид по отношение на квадратния метър. Тъй като имам покрита веранда 10 кв. м. Интересува ме дали тя влиза в застроената площ. Объркват ме понятията реално застроена площ и застроена площ. Като квадратура при самото строителство дали се взема някое от тях като данни. Имам предвид оценката като труд, не като материали. Давам пример - например 80 кв.м. къща застроена площ, от които 10 кв.м покрита веранда.
                  Строителите, коя цифра ще вземат като труд 80 или 70 кв.м?
                  Също така искам да ви попитам, тъй като става въпрос за едноетажна къща, която ще се строи в селски район, какви прозорци и колко на брой са удачни в помещенията - имам предвид спални и дневни. Например спалня 12 кв.м - колко и с какви размери бихте и сложили, а дневна с квадратура 22 кв.м? Моята архитектка ми е заложила за югоизточната спалня на юг 2 прозореца 90 на 140, а на югозападната дневна 4 - по 2 прозореца в двете посоки 90 на 140. Смятате ли че биха били удачни - от практиката?

                  Коментар


                  • #10
                    От: Разположение на къщата по отношение на 4-те посоки

                    Колега, архитекта ти трябва да знае отговора на тези неща. За дадена площи има съответстващи прозорци в зависимост от предназначението. Много зависи как е разположена къщата, има ли склон, близки къщи, дървета, които няма да се секат. Най-общо правило е - на север стълбища, бани, килери и спални, останалите посоки дневни, кухни, трапезарии.
                    Има една програма - Артлантис. В нея може да зададеш географска ширина и с входен чертеж от Аутокад прави 3D модел на сградата. Може да си играеш с различни видове стъкла, пропускливост и т.н. Програма прави и симулация на слънчевата осветеност на помещенията през различните сезони (посока на изгряване на слънцето, височина). Ако ти се струва интересно, поискай и това от архитекта ти.
                    По-добре в Хайлукса, отколкото в хайлайфа...

                    Коментар


                    • #11
                      От: Разположение на къщата по отношение на 4-те посоки

                      Разгърната застроена площ при мен се оказа и бетонираната площадка под верандата и всякакви немислими неща. За самата веранда и разположението на къщата.... ще трябва да постоиш няколко дни на мястото /ако трябва и на палатка/. При мен се оказа най-удачно верандата да е на югоизток. Така духат преобладаващите ветрове на място. Югозападното разположение би било твърде "напечено" през лятото, когато се ползва. Главното - не избързвай с решението. Има си значение всичко и после грешките дразнят.
                      0888932647

                      Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

                      Коментар


                      • #12
                        От: Разположение на къщата по отношение на 4-те посоки

                        Дневната ми е на югозапад. Почти изцяло в прозорци. Зимата, като грее слънце, спирам изцяло парното.
                        Спалните са ми на североизток с малки прозорци, колкото за проветрение.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Разположение на къщата по отношение на 4-те посоки

                          Първоначално публикуван от sisi_78910 Преглед на мнение
                          ...Строителите, коя цифра ще вземат като труд 80 или 70 кв.м?

                          Също така искам да ви попитам, тъй като става въпрос за едноетажна къща, която ще се строи в селски район, какви прозорци и колко на брой са удачни в помещенията ...
                          За строителите- не знам как изчисляват, но там има и пазарлък.
                          За разположението на стаите и прозорците обаче, искам да си дам мнението:
                          Независимо от изложението- не бих си проектирал спалните към улицата! Може и да е тиха улица на село, но спалните ми ще гледат към вътрешния двор. Нямаш си представа, как се чува и как дразни всеки шум на село след 21ч. вечер! Я мотор ще мине, я младежите ще се поспрат наблизо, или комшията ще запали трактора в 7ч. сутринта...
                          Дневната- към улицата, верандата обикновенно е към дневната нали...?! Е, няма да е хубаво да си на показ на цялата улица, като си седнеш там, затова я направи на страничната част на къщата. "Страницата" към улицата ще я прикриеш с асма, бръшлян, киви ако щеш, но ще даваш "по едно ухо" към улицата- кой минава, кой идва- на село тези неща са важни!
                          Прозорци в спалните- по един стига. Нали там ще има и гардероби, етажерки. шкафове. За защита от лятното слънце и жега- отделно от ролетните щори си засаждаш (пред "слънчевите" прозорци) широколистни дървета- череша, слива, липа...(от практичните дървета) Лятно време ти пазят сянка и не се напичат стените. На есен обаче, "премяната" им пада и слънцето ти помага в отоплението.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Разположение на къщата по отношение на 4-те посоки

                            Първоначално публикуван от sisi_78910 Преглед на мнение
                            Благодаря ви за отговорите и насоките, сега се оформиха следните въпроси, когато давам проекта за изготвяне на оферта на фирма или бригада, кое влиза при оценката - имам предвид по отношение на квадратния метър. Тъй като имам покрита веранда 10 кв. м. Интересува ме дали тя влиза в застроената площ. Объркват ме понятията реално застроена площ и застроена площ. Като квадратура при самото строителство дали се взема някое от тях като данни. Имам предвид оценката като труд, не като материали. Давам пример - например 80 кв.м. къща застроена площ, от които 10 кв.м покрита веранда.
                            Строителите, коя цифра ще вземат като труд 80 или 70 кв.м?
                            Също така искам да ви попитам, тъй като става въпрос за едноетажна къща, която ще се строи в селски район, какви прозорци и колко на брой са удачни в помещенията - имам предвид спални и дневни. Например спалня 12 кв.м - колко и с какви размери бихте и сложили, а дневна с квадратура 22 кв.м? Моята архитектка ми е заложила за югоизточната спалня на юг 2 прозореца 90 на 140, а на югозападната дневна 4 - по 2 прозореца в двете посоки 90 на 140. Смятате ли че биха били удачни - от практиката?
                            За жилищни помещения осветената площ по хигиенни изисквания е 1/4 от площта на пода.Това е правилото.Другото са "тънки" сметки.
                            МБ124 200Д седан 5 скорости 88 год. МБ 124 Е300Д Т 24 в 93 год. ОПЕЛ ФРОНТЕРА А ДБ 2,8ТДИ 95год. Не е проблем че човек е смъртен,проблема е че е внезапно смъртен!

                            Коментар


                            • #15
                              От: Разположение на къщата по отношение на 4-те посоки

                              Уважаеми колега,

                              Ще опитам в някоко стъпки да ви дам насоки, за да не се объркате от толкова препоъки на други колеги.

                              Първо извикайте геодезическа фирма на мястото, за заснемане на терена(във всяка община имат предпочитана такава, която често се посочва от главния архитект) та съобразете се с препоръката му и извикайте фирмата за заснемане на терена, след това от общината от къдато са ви препоръчали геодезическта фирма , ще ви издадат виза за проектиране на основание чл.144 от ЗУТ.
                              След което ходите при архитект за същинското проектиране архитекта взема между 12-13 Евро/м2 и това включва всички части на един проект по Наредба 4 за инвестиционното проектиране, умишлено повдигам всички, за да не си тръгнете от архитекта само с част Архитектурно строителна, ако някой ви предложи, цена като горецитираната само за част АС, бягайте далече.
                              Към всяка част ще имате приложение със количествено стойностна сметка, по осреднени показатели, тя ще бъде вашия ориентир по отношение на цени.На нея ще си базирате въпросите : "ЗАЩО?" към строителите те ще твърдят че архитектите не разбират и ще ви съветват да купувате по скъпи или материали в по-голямо количество, често са прави за качеството на материалите, НО винаги изисквайте писмена обосновка и сертификат за качество на препоръчания от тях материал.
                              Каквото не ви харесва по обекта имате право да го рекламирате в рамките на 5 години.В тази връзка строителната фирма да ви подготви копие(я) от референции за други изпълнени обекти и копие от застраховка "професионална отговорност".Всеки, който ви откаже някой от горните документи, го шкартирате на момента и търсите друга фирма.
                              Не се притеснявайте за времето - избирайте фирма изпълнител на спокойствие - това са вашите пари и трябва да ги изразходите по най-разумния начин.
                              Това е от мен.
                              Пожелавам Ви късмет,
                              Стефан

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X