Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Подземен кабел от стълба до къщата

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Подземен кабел от стълба до къщата

    Здравейте, от доста време я обмислям тази идея- на село от стълба на енергото до таблото на къщата кабела да мине подземно.
    Сега в момента е надземно, но периодично има проблеми с клони в кабелите, и сега пак същата работа- доста дебели клони между кабелите които май няма да могат да се отрежат без да пострадат жиците.

    Какви са пречките пред идеята да стане подземно?
    Захранването е 3 фазно с 4 проводника, разстоянието от къщата до стълба на око е 15-20 метра.
    На стълба има табло с електромери макар че нашия си е все още на домашното табло.


    Как стои въпроса с узаконяването?
    Кабела не ми е проблем само да си го купя и да го закопая.
    Какъв кабел ще е необходим и горе долу каква му е цената?
    В момента главните предпазители на къщата са 3 по 63 или 50 А. не съм сигурен.
    Дайте идеи ако някой е правил такова нещо
    Ники

  • #2
    От: Подземен кабел от стълба до къщата

    СВТ 3х10+6. Може и 3х6+4. Зависи дали са балансирани. Каква е максималната консумация?
    Актуални цени не знам. Добре е да в в тръба.

    Коментар


    • #3
      От: Подземен кабел от стълба до къщата

      Тези проводници дето си посочил нали са в обща изолация? Или са осукани без външна изолация?
      Какво значи да са балансирани?
      Максималната консумация не е надвишавала 10 kW.
      Дайте и по конкретни съвети ако някой го е правил. Какъв е реда и какви са изискванията, на каква дълбочина трябва да се закопае, задължително ли е да е в тръба?
      Доставчика е EON Горна Оряховица ако има значение.
      Ники

      Коментар


      • #4
        От: Подземен кабел от стълба до къщата

        Първоначално публикуван от infineon Преглед на мнение
        Тези проводници дето си посочил нали са в обща изолация? Или са осукани без външна изолация?
        Какво значи да са балансирани?
        Максималната консумация не е надвишавала 10 kW.
        Дайте и по конкретни съвети ако някой го е правил. Какъв е реда и какви са изискванията, на каква дълбочина трябва да се закопае, задължително ли е да е в тръба?
        Доставчика е EON Горна Оряховица ако има значение.
        Кабел е група проводници в обща изолация. баланса се състои в това трите фази да са равномерно натоварени. Дълбочината, по спомен, за към къща е 120см.
        При 10Киловата трифазно може 3х6+4мм2.
        http://www.cablecommerce.bg/bg/index.php

        Коментар


        • #5
          От: Подземен кабел от стълба до къщата

          Разгледах ги кабелите, като гледам CVT ще свърши работа.
          А това за дълбочината сериозно ли толкова? Вижда ми се доста непосилен труд, Аз си мислех нещо от порядъка на 40-50 см. Кабела ще минава под градината и полянка пред къщата, не може ли по плитко?
          Ники

          Коментар


          • #6
            От: Подземен кабел от стълба до къщата

            Първоначално публикуван от infineon Преглед на мнение
            Разгледах ги кабелите, като гледам CVT ще свърши работа.
            А това за дълбочината сериозно ли толкова? Вижда ми се доста непосилен труд, Аз си мислех нещо от порядъка на 40-50 см. Кабела ще минава под градината и полянка пред къщата, не може ли по плитко?
            Може, що да не може. И после внуците кой ще попържат!

            Коментар


            • #7
              От: Подземен кабел от стълба до къщата

              Само дето това трябва да направи EON.
              Подаваш жалба до тях, като описваш случая и искаш да ти направят захранването подземно или както намерят за добре, но да не се стига до прекъсвания. В момента се занимавам с подобно нещо при ЧЕЗ. Обещаха да подменят подземния кабел (всяка година прекъсва) до края на март. Досега нищо не е направено та можеш да очакваш същото и от вашите.
              Lancia Delta HF Integrale Evolucione

              Коментар


              • #8
                От: Подземен кабел от стълба до къщата

                От личен опит - на трасе в скалист терен кабела ми го закопаха на не повече от 40-50 см., със сигнална лента над него, отгоре се настла калдъръм. По-дълбоко просто нямаше как.

                А защо просто не питаш в EON?

                П.П.: писали сме заедно с bojitch. На мен просто не ми дадоха да пускам въздушно трасе, когато поисках по-голяма мощност, и се наложи да разбиваме и възстановяваме селската уличка. Дават ти указания, изпълняваш, приемат. И табло на стълба ти слагат - безплатно...
                Право казват докторите, че калта е целебна. Колкото по-дълбоко се бухнеш, толкова по-нахилен излизаш...

                TLC 100 1HD-FTE manual '02 | Forester '98 | Моntesa 315 '99

                Коментар


                • #9
                  От: Подземен кабел от стълба до къщата

                  Полагането на кабела в имота ти (двора ) , си е твой проблем -не на ЕОН .При избора си заложи малко по мощен ( не се знае какво ще решиш след време , да не го правиш 2 пъти) . Задължително да е меден в допълнителна защита ( гофра , тръба и т.н.) .При строежа на моята къща бях положил 2 бр . алуминиеви ,единия като резервен. За една година се наложи подмяната и на двата - окислиха се , и в един момент оставаш на тъмно.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Подземен кабел от стълба до къщата

                    Е той кабела ще бъде 60 % на поляна извън оградата, и 40 % в двора. Съмнявам се че ще се навият те да го правят, в селото никъде не съм видял да влиза подземно захранване.
                    А тия от ЕОН са такива кретени че не е истина. Дадоха ми някакъв телефон на кол център във Варна да си говоря с тях.
                    А проблема с клоните е че дървото уж е наше (един орех) пред оградата, пък не дават да го режем цялото, и ми писна всяка година да го кастря . Ако дадете идея как да го накарам да изсъхне също се приема
                    Ники

                    Коментар


                    • #11
                      От: Подземен кабел от стълба до къщата

                      От стълба до къщата копай на поне 60 санта , хубаво е кабела да го положиш в ХДП тръба , така че ако ти щукне утре да можеш да прокараш и друг кабел
                      Лудак

                      Коментар


                      • #12
                        От: Подземен кабел от стълба до къщата

                        По принцип кабелите до електромера са задължение на експлоатационното предприятие - в твоя случай ЕОН.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Подземен кабел от стълба до къщата

                          Първоначално публикуван от druncho Преглед на мнение
                          По принцип кабелите до електромера са задължение на експлоатационното предприятие - в твоя случай ЕОН.
                          Те гарантирано след тая интервенция ще си сложат нови електромери в таблото на стълба.
                          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Подземен кабел от стълба до къщата

                            Колега, споделям личен опит-кабела го купих от http://www.ruskomers.bg/index.php?ul=1 СВТ 4х6, разстоянието от таблото до къщата е около 50/60м. Положил съм го в ПВЦ тръба, мисля беше ф35, на дълбочина около 60/70см. Реших да минава покрай оградата, за да не пречи на евентуална обработка на земята. Въпреки че на такава дълбочина, ако се сее трева, едва ли ще се стигне до кабела при оране.
                            Казваха ми, че при по голяма дължина, четири проводника и т.н., имало проблем с напрежението. Аз не съм усетил да има спад на напрежение.
                            Успех.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Подземен кабел от стълба до къщата

                              Щом кабела минава по трасе, което е общинска собственост си направете съответния проект за кабелно захранване. Съгласуване в Еон и одобряване на проекта в експертния съвет на общината. Там ще Ви издадат заповед за прокарване, която се вписва в АП и Ви се учредява съответния сервитут на кабелната линия. Получавате съответното разрешение и изграждате линията, а Еон ще Ви направи свързването.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X