Обява

Свий
Няма добавени обяви.

С какво да боядисам стара дървена дограма?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: С какво да боядисам стара дървена дограма?

    Първоначално публикуван от Rabin Преглед на мнение
    Издялках до чисто, тогава нямах лентов шлайф. 3 пъти безиросах. 2 пъти боядисах с блажна бяла (да не я пече много). Почна да пада на другата ли, по-другата година ли не помня. И маджуна с такова старание нанесох - ся не мож позна къде е бил. Това НЕ са материали за работа. Може от качеството на материалите да е било. Ама чирак няма да им ставам на тез дървении!
    Засега казаха на водна основа - лак+вода за грунд, после боя на водна основа. До там стигнах със скромното ми проучване.
    Успех !
    Така и така е пусната темата - да се каже. Ако първата ръка (грунда ) не е разреден почти като вода (говоря за гъстота, консистенция, а не качества) - колкото и ръце да има после - те са върху образувана нетрайна кора от гъстата боя, безир . За това са лоши резултатите понякога .

    Коментар


    • #32
      От: С какво да боядисам стара дървена дограма?

      Някога един познат ми беше дал от боята за пътна маркировка. Боядисах врати, прозорци, всичко. Излезе много дълготрайна. Не знам, обаче, дали се продава някъде.
      Всичко готино на този свят е или незаконно,или неморално или вредно за здравето.
      -----------------------------------------------
      Питието определя съзнанието....
      -----------------------------------------------
      0887770735

      Коментар


      • #33
        От: С какво да боядисам стара дървена дограма?

        Първоначално публикуван от trajal Преглед на мнение
        Някога един познат ми беше дал от боята за пътна маркировка. Боядисах врати, прозорци, всичко. Излезе много дълготрайна. Не знам, обаче, дали се продава някъде.
        Опитвал съм точно за дограма. Не става. Лющи се. Покрай тая боя и открих "магическите" почистващи свойства на разредителя и - ХК-1. Българска такава на Лакпром се продава в Бриколаж например.

        Към пластмаса (е, предполагаемо не всякаква) обаче хваща нечовешки здраво.
        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

        Коментар


        • #34
          От: С какво да боядисам стара дървена дограма?

          Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
          Опитвал съм точно за дограма. Не става. Лющи се.
          При мен стана перфектно. Може би зависи и от майстора..
          Всичко готино на този свят е или незаконно,или неморално или вредно за здравето.
          -----------------------------------------------
          Питието определя съзнанието....
          -----------------------------------------------
          0887770735

          Коментар


          • #35
            От: С какво да боядисам стара дървена дограма?

            Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение

            Към пластмаса (е, предполагаемо не всякаква) обаче хваща нечовешки здраво.

            При това положение и предвид, че 99% от съвременните бои, лакове, грундове и пр. са синтетични полимери, то би трябвало след грундиране (примерно с реактивен полиуретанов грунд) ефекта да е същия.
            А какво почиства този разредител?
            Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

            Коментар


            • #36
              От: С какво да боядисам стара дървена дограма?

              Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
              При това положение и предвид, че 99% от съвременните бои, лакове, грундове и пр. са синтетични полимери, то би трябвало след грундиране (примерно с реактивен полиуретанов грунд) ефекта да е същия.
              А какво почиства този разредител?
              Еми, към покритието на алуминиева дограма + още 2-3 пластмасови неща, на които съм я пробвал, хваща по-добре от всичко друго. Предполагаемо освен адхезията, в играта влиза и някоя от съставките на разредителя, която преполагам поразтвяря повърностния слой на пластмасата, от там и здравото захващане.

              Разредителя е перфектен за обезмасляване и почистване от нагар на метални детайли по колите. В пъти по-добър от коресилина, и е по-добър дори от спрейовете за почистване на карбуратори. А цената е народна - колкото на всеки разредител в това количество. Мирише странно - нещо между AMB и ацетон. Съхне малко по-бавно от ацетона, но много по-бързо от AMB. До колкото помня беше от 2 съставки, но не помня конкретно какви. На шишето си ги пише.

              Идеален е и за измиване на омърляни ръце, независимо с какъв тип боя или гнус покрай например човъркане на двигател.

              Тия му свойства открих случайно при миенето на интеркулера на тераното. Свърши ми спрея за карбуратори, и само XK-1 имах под ръка.
              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

              Коментар


              • #37
                От: С какво да боядисам стара дървена дограма?

                Полезна информация, благодаря.
                За другото имах предвид, че каквото и да нанесем върху дограмата преди тази боя, то тя вече ще бива нанасяна върху пластмаса.
                Последно редактирано от davc; 30-09-10, 11:46.
                Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                Коментар


                • #38
                  От: С какво да боядисам стара дървена дограма?

                  Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                  За другото имах предвид, че каквото и да нанесем върху дограмата преди тази боя, то тя вече ще бива нанасяна върху пластмаса.
                  Ясно. Е, аз я нагвацах директно върху дървото, което предварително изшлайфах. Може и това да е причината.
                  Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                  Коментар


                  • #39
                    От: С какво да боядисам стара дървена дограма?

                    Опитах една акрилатна боя на водна основа. След съотв. грунд, после и нея - лош резултат. Където се случи да нанеса по-дебело покритие (по разни ръбчета, или от четката) - напуква се здраво.

                    Коментар


                    • #40
                      От: С какво да боядисам стара дървена дограма?

                      Има включително и на SIKKENS. По-добро от това, надали има. Е, цената е х3, ама...

                      А пукнатините се елиминират като праснеш един слой безцветен лак отгоре. Хем не се вижда изобщо, хем ако някъде има такива, ще ги запечати.
                      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                      Коментар


                      • #41
                        От: С какво да боядисам стара дървена дограма?

                        Марката ми я похвали дърводелец. Собственик е на магазин, не предлагаше такава в момента . Иначе седи здраво, ама гледката не е от приятните. И какво, като се напука и лака - после върху му нещо друго - докато боята стане 5 мм. слой както беше в началото. Май горялото масло е истината - лично съм пробвал и прави чудеса

                        Коментар


                        • #42
                          От: С какво да боядисам стара дървена дограма?

                          Първоначално публикуван от Rabin Преглед на мнение
                          Марката ми я похвали дърводелец. Собственик е на магазин, не предлагаше такава в момента . Иначе седи здраво, ама гледката не е от приятните. И какво, като се напука и лака - после върху му нещо друго - докато боята стане 5 мм. слой както беше в началото. Май горялото масло е истината - лично съм пробвал и прави чудеса
                          Топлата вода е открита ...... просто приемете, че грешите при нанасянето на първата ръка (а може и на следващите ). Няма значение на каква основа е боята. И за латекса важи същото което вече е обяснено.
                          И за лака важи, и за автомобилното боядисване. Не случайно има майстори . Иначе щяха да рекламират някоя марка с която ВСЕКИ може, ама не става така.
                          Жалко, че търсите нова марка, на нова основа и т.н. Но все пак си имате забавление......

                          Коментар


                          • #43
                            От: С какво да боядисам стара дървена дограма?

                            Първоначално публикуван от Rabin Преглед на мнение
                            Марката ми я похвали дърводелец. Собственик е на магазин, не предлагаше такава в момента . Иначе седи здраво, ама гледката не е от приятните. И какво, като се напука и лака - после върху му нещо друго - докато боята стане 5 мм. слой както беше в началото. Май горялото масло е истината - лично съм пробвал и прави чудеса
                            Ми там е работата че лака не се пука, колкото и дебело да го нанасяш. Аз за това наквасих втори слой върху боята.

                            А до "водните" стигнах по няколко причини:
                            - лак и грунд са едно и също,
                            - не мирише
                            - съхне сравнително бързо
                            - всичко друго, което съм опитал, не се е представило добре. А опитвам от 10 години насам. Досега само с тия лакове и бои съм постигнал резултат, дето да ми харесва и да е траен.

                            А съм оптвал доста - алкидни, ацетонови, яхтени, обикновени лазурни и прочие, като винаги съм чел какво пише на етикета и съм го спазвал. Това без значение цифрата, дето стои на етикета отдолу. Яхтения например за интериор е перфектен. Всичките ми дървени мебели и дограмата отвътре е с такова и не е мръднало, включително и вратата на банята, и от двете страни. За външно (дограма) обаче просто не става, и толкоз. Опитани няколко марки, и български, и вносни. Старите лазурни - по-стават, но изветряват за 2 години, и трябва да се повтаря. Само водния лазурен държи вече 3-та година без абсолютно никакви признаци на проблем, изветряване, вкочаняване, олюпване, промяна на цвят и т.н. И като твърдост (седи мек, като засъхнало C200), и като цвят, и като блясък е като в деня, в който съм го нанесъл. Опитвал съм го и върху метал - същата работа. Бях си боядисал подложките на горните шарнири с такова - след една зима нямаше никаква промяна, а там гнуста седи постоянно и целогодишно, с все абразивното и действие, освен друго.
                            Последно редактирано от sparkybg; 02-10-10, 00:46.
                            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                            Коментар


                            • #44
                              От: С какво да боядисам стара дървена дограма?

                              Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                              Ми там е работата че лака не се пука, колкото и дебело да го нанасяш. Аз за това наквасих втори слой върху боята.

                              А до "водните" стигнах по няколко причини:
                              - лак и грунд са едно и също,
                              - не мирише
                              - съхне сравнително бързо
                              - всичко друго, което съм опитал, не се е представило добре. А опитвам от 10 години насам. Досега само с тия лакове и бои съм постигнал резултат, дето да ми харесва и да е траен.

                              А съм оптвал доста - алкидни, ацетонови, яхтени, обикновени лазурни и прочие, като винаги съм чел какво пише на етикета и съм го спазвал. Това без значение цифрата, дето стои на етикета отдолу. Яхтения например за интериор е перфектен. Всичките ми дървени мебели и дограмата отвътре е с такова и не е мръднало, включително и вратата на банята, и от двете страни. За външно (дограма) обаче просто не става, и толкоз. Опитани няколко марки, и български, и вносни. Старите лазурни - по-стават, но изветряват за 2 години, и трябва да се повтаря. Само водния лазурен държи вече 3-та година без абсолютно никакви признаци на проблем, изветряване, вкочаняване, олюпване, промяна на цвят и т.н. И като твърдост (седи мек, като засъхнало C200), и като цвят, и като блясък е като в деня, в който съм го нанесъл. Опитвал съм го и върху метал - същата работа. Бях си боядисал подложките на горните шарнири с такова - след една зима нямаше никаква промяна, а там гнуста седи постоянно и целогодишно, с все абразивното и действие, освен друго.
                              Много полезно мнение ! Остава някой да го приложи . И аз научих нещо ново , а с боядисването съм на ТИ . Благодаря !

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X