Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как да сметна колко вода ми трябва за рекичка

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Как да сметна колко вода ми трябва за рекичка

    Първоначално публикуван от manQK78 Преглед на мнение
    Ще ми е интересно да видя снимки от строежа на "рекичката"...
    Ще я правя на пролет но искам да започна да купувам материалите от сега.
    Гледам си от близо та направо ще те поканя да направим едно спускане по нея с каяк:-)))

    Коментар


    • #17
      От: Как да сметна колко вода ми трябва за рекичка

      Първоначално публикуван от Явор(dorzi) Преглед на мнение
      Ще я правя на пролет но искам да започна да купувам материалите от сега.
      Гледам си от близо та направо ще те поканя да направим едно спускане по нея с каяк:-)))
      Супер , градски...
      Между другото открих идеален начин за построяване на водни канали - без кирка , без лопата и без прибори за нивелация...
      Само с вода и стари тухли - пуснах маркуча, наджапах в калта...и работата взе да става...
      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC01057.jpg
Прегледи:1
Размер:137.4 КБ
ID:5206051
      животът е магия !
      X5 3.0d

      Коментар


      • #18
        От: Как да сметна колко вода ми трябва за рекичка

        Колеги,дайте да раздвижим темата,че взе да се стопля.
        Според изчисления на един колега по-горе за рекичка с ширина един метър е нужна помпа от 54 кубика в час.Сега разглеждам Ибея и помпи над 30 кубика няма.Това ме навежда на мисълта,че може би не е нужна толкова голяма.Според колегата скороста на водата е 0,1м/с.Това според мен не е бързо.Аз също не искам да е планинска река.Колкото по-бавно се движи толкова по-добре.
        Остава въпроса колко голяма помпа ми трябва???

        Коментар


        • #19
          От: Как да сметна колко вода ми трябва за рекичка

          За да се движи водата бавно трябва наклона да е минимален(дъното трябва да е колкото се може по-хоризонтално така и водата ще е с по-голяма дълбочина).Също така дъното трябва да е колкото се може по-грапаво за да не се движи водата с голяма скорост. По груби изчисления имаш корито с напречни размери 1м ширина на 0,1м височина.
          Площа= 1х0,1=0,1м2.
          0,1м2 х 0,1м/с = 0,01м3/с - това тие количеството което ще преминава за една секунда през това напречно сечение на "реката"
          0,01 х 3600 = 36м3/час - значи трябва да си вземеш помпа с дебит 36 кубика е час.

          Вземи си помпа 30 кубика и нареди камъни които да възпрепятстват бързото движение на водата в коритото и мисля че ще стане работата, още повече че когато водата облива камъните ще е доста красиво и ефектно и ще изглежда дори по-дълбоко.
          Успех с начинанието.

          Коментар


          • #20
            От: Как да сметна колко вода ми трябва за рекичка

            Първоначално публикуван от Явор(dorzi) Преглед на мнение
            Колеги,дайте да раздвижим темата,че взе да се стопля.
            Според изчисления на един колега по-горе за рекичка с ширина един метър е нужна помпа от 54 кубика в час.Сега разглеждам Ибея и помпи над 30 кубика няма.Това ме навежда на мисълта,че може би не е нужна толкова голяма.Според колегата скороста на водата е 0,1м/с.Това според мен не е бързо.Аз също не искам да е планинска река.Колкото по-бавно се движи толкова по-добре.
            Остава въпроса колко голяма помпа ми трябва???
            Последно: река или рекичка? Тия 54 тона на час са си бая река.
            Гледам днеска в Практикера потопяема помпа 14500л/ч 600Вата е 99.99лв.

            Коментар


            • #21
              От: Как да сметна колко вода ми трябва за рекичка

              За 36 м3/час, размерите на коритото трябва да са: широчина - 80см, дълбочина - 10см , при наклон 0,5%. Скороста в случая е 0,12 м/сек.
              За 30 м3/час, широчината е 70см при същите наклон и дълбочина.

              Коментар


              • #22
                От: Как да сметна колко вода ми трябва за рекичка

                Направил съм си нещо подобно в двора. От купчина камъни "извира" водата, която пада в малко езеро с обем около 1200л. От езерото продължава през целия двор вада ( поточе), което е с дължина около 15м. Сечението на потока е приблизително BxH 150-200 Х 250-300. Наклона е минимален и нивото се регулира с преливник, направен от ПВЦ тръба. Отворен цикъл. Часов дебит на помпата 2300 л. Помпа Calpeda 330W, непрекъсната работа. Изразходва около 240kWh/месец, което по цена на дневна тарифа е около 35-40лв. Температура на водата при "извора"-12 *C. Дълбочина на набитата 2.5" тръба - 10м. Пъстървата (балканка и сивен) расте мн. бързо и за един сезон (пролет-пролет) става великолепна за ядене. През лятото водата създава микроклимат и температурата в двора е винаги два-три градуса под уличната жега. Когато само "въртите" водата това не се получава.
                Последно редактирано от asenv; 22-03-11, 15:31.
                LZ1AIV

                Коментар


                • #23
                  От: Как да сметна колко вода ми трябва за рекичка

                  Яворе, виж тоя линк. Това е на един англичанин, там има рекичка и техническо обяснение за помпата. Ама ще ти трябва малко английски.
                  http://www.myjapanesegarden.com/
                  отляво има разделено човека какво точно е правил и как. Има и езеро и мостчета и други такива интересни неща.
                  Успех.
                  Съвет - не я прави много бързо течаща, шума почва да пречи по някое време. Аз моята я спрях само на фонтан, защото взехме със съпругата ми да не можем да се чуваме.
                  Успех
                  Гласът на разума е тих, но не успокоява докато не бъде чут.

                  Коментар


                  • #24
                    От: Как да сметна колко вода ми трябва за рекичка

                    Аз имам езеро с кои и златни езерни .Обемът е около 8500 литра и използвам помпи с дебит около 2000-4000 l/h в последните 4 години за филтрация и циркулация.
                    За мен дебит 30м3 за час е прекалено голям-разходът за електроенергия ще бъде ....
                    Препоръчвам ти да използваш две помпи с различен дебит .Така ще можеш да ги комбинираш и ще имаш три различни кобинации като дебит .
                    Отделно системата е по-надеждна - ако помпа ти се повреди продължаваш с другата и не ти зеленясва водата .
                    Задължително предвиди и филтрация .
                    0+,Bombardier DS650,Discovery II.

                    Коментар


                    • #25
                      От: Как да сметна колко вода ми трябва за рекичка

                      Първоначално публикуван от asenv Преглед на мнение
                      Направил съм си нещо подобно в двора. От купчина камъни "извира" водата, която пада в малко езеро с обем около 1200л. От езерото продължава през целия двор вада ( поточе), което е с дължина около 15м. Сечението на потока е приблизително BxH 150-200 Х 250-300. Наклона е минимален и нивото се регулира с преливник, направен от ПВЦ тръба. Отворен цикъл. Часов дебит на помпата 2300 л. Помпа Calpeda 330W, непрекъсната работа. Изразходва около 240kWh/месец, което по цена на дневна тарифа е около 35-40лв. Температура на водата при "извора"-12 *C. Дълбочина на набитата 2.5" тръба - 10м. Пъстървата (балканка и сивен) расте мн. бързо и за един сезон (пролет-пролет) става великолепна за ядене. През лятото водата създава микроклимат и температурата в двора е винаги два-три градуса под уличната жега. Когато само "въртите" водата това не се получава.
                      Интересно.И аз съм се замислил за нещо подобно,не съм започнал затова ,че ако пуснете и някоя снимка ще съм ви благодарен.
                      Поздрави !

                      Коментар


                      • #26
                        От: Как да сметна колко вода ми трябва за рекичка

                        А ся де.Един казва 36 кубика,друг 8 трети 2???
                        Моето мнение е че 36 наистина трябва да е много.Аз не искам бърза река.Все си мисля без да смятам че 10 кубика трябва да ми стигне.Този уикенд ще почвам да копам сигурно и ще снимам.
                        Няма да стане бързо,защото не е само помпа.Трябва си филтрация,трябва си едно черно дето го постилат отдолу,ще си правя и декоративно мостче така че проекта ще се изпълнява.

                        Коментар


                        • #27
                          От: Как да сметна колко вода ми трябва за рекичка

                          Това черното го има в Бриколаж. Ще ти дам друга идея, която ползвах аз. Тоя материал дето го свалят от билбордовете като сменят рекламите - сещаш ли се. Та това е доста здраво и става идеялно за направата на това което искаш. Моя басейн е покрит отдолу с това и стана перфектно. Само дето е бяло а не черно, но на мен точно пък това ми харесва. Моята помпа е 12 летра и да ти кажа не е кой знае колко. Отделно моята е с едно нещо като кранче и може да се регулира за повече и по малко дебит. Ако искаш ще потърся от къде я взимах за да ти пратя линк или телефон.
                          пак успех
                          Гласът на разума е тих, но не успокоява докато не бъде чут.

                          Коментар


                          • #28
                            От: Как да сметна колко вода ми трябва за рекичка

                            Може да направиш коритото хоризонтално и помпата да смуче от едната страна и да нагнетява в другия край. Пак ще има принудително движение на водата, но скороста ще зависи от дебита на помпата.

                            Коментар


                            • #29
                              От: Как да сметна колко вода ми трябва за рекичка

                              Първоначално публикуван от Явор(dorzi) Преглед на мнение
                              ...,трябва си едно черно дето го постилат отдолу,....
                              EPDM .Има го в различни цветове (черно,синьо,зелено) , дебелини и размери.
                              Препоръчва се полагагането да става при по-високи температури -тогава се разтяга и заема формата на изкопа .
                              Това е моето:
                              0+,Bombardier DS650,Discovery II.

                              Коментар


                              • #30
                                От: Как да сметна колко вода ми трябва за рекичка

                                Първоначално публикуван от weezy Преглед на мнение
                                Интересно.И аз съм се замислил за нещо подобно,не съм започнал затова ,че ако пуснете и някоя снимка ще съм ви благодарен.
                                Поздрави !
                                Снимки тук: https://picasaweb.google.com/Asen.Ve...at=directlink#
                                LZ1AIV

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 0 потребители онлайн. 0 потребители и 0 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X