Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Страх от гръмотевици, гърмежи на пиратки и др. силни звуци.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Страх от гръмотевици, гърмежи на пиратки и др. силни звуци.

    Преди около година по време на гръмотевична буря се заземява една светкавица близо до детската градина която посещава дъщеря ми. Учителката разказа, че трясъка бил повече от оглушителен. От тогава при силни звуци се плаши много независимо от какво естество е звука, силна музика, пиратки, преминаващ през квартала малумник без ауспух на превозното си средство, гръмотевици.
    Реакцията и е "страшно ми е" и треперене. Опитвам да разговарям(доколкото това може да се направи с 3'5 годишно дете) с цел да я убедя, че няма нищо страшно но ефекта е променлив. Засега поне от силно бръмчащи ППС-та не се плаши чак толкова колкото преди. Кофти късмет и историята с гръмотевицата в детската градина се повтаря преди месец. Вечерта като я прибирам учителката ми каза, че след първата гръмотевица било голямо треперене и много трудно са я успокоили. Препоръча ми консултация с психолог - това ще се случи в скоро време. Но ми се иска да чуя мнението и на други родители, чиито деца са имали подобни проблеми(страхове) и как са се справили с тях.

  • #2
    От: Страх от гръмотевици, гърмежи на пиратки и др. силни звуци.

    Заведи я на планина, море или няколко пъти на басейн. Говорете й. Може пък и да погърмите малко, но да е потготвена психически. Може да почнете и с пълен с въздух плик. Направете го като забавление. Малките деца се лъжат лесно.
    Успех!
    ПП Знам, че много работиш, но понякога трябва да махнеш с ръка.
    За жалост продадох старото муле след 12 годишна езда. Утехата е, че отива при ловец.

    Коментар


    • #3
      От: Страх от гръмотевици, гърмежи на пиратки и др. силни звуци.

      Говори с нея когато е спокойна, обяснявай и какво е всеки звук, и го обръщай на смях (на смях разбира се в смисъл на смях, не на присмех) възможно най-често.
      Издъних се на Тюринг теста

      Коментар


      • #4
        От: Страх от гръмотевици, гърмежи на пиратки и др. силни звуци.

        Всеки човек(почти) се стряска ако неочаквано близо до него гръмне силно. Децата просто не са се научили да го възприемат. Подкрепям гореказаното изцяло. Добре би било да излезете сред природата, да я подготвиш и да гръмнеш няколко пъти с готовност да я успокоиш ако почне да се плаши. От опит знам, че в присъствието на татко децата стават по-смели. Препоръчвам ако детето понесе добре факта, че ти стреляш и не се уплаши, да му дадеш накрая то да гръмне няколко пъти. За предпочитане е да е с пистолет, а не с пиратки и естествено с всичкото необходимо внимание. Забелязал съм, че надвие ли страха си и види, че дори само може да гърми без да му се случи нещо лошо, страхът изчезва завинаги.

        Коментар


        • #5
          От: Страх от гръмотевици, гърмежи на пиратки и др. силни звуци.

          Първоначално публикуван от Tisho Преглед на мнение
          Преди около година по време на гръмотевична буря се заземява една светкавица близо до детската градина която посещава дъщеря ми. Учителката разказа, че трясъка бил повече от оглушителен. От тогава при силни звуци се плаши много независимо от какво естество е звука, силна музика, пиратки, преминаващ през квартала малумник без ауспух на превозното си средство, гръмотевици.
          Реакцията и е "страшно ми е" и треперене. Опитвам да разговарям(доколкото това може да се направи с 3'5 годишно дете) с цел да я убедя, че няма нищо страшно но ефекта е променлив. Засега поне от силно бръмчащи ППС-та не се плаши чак толкова колкото преди. Кофти късмет и историята с гръмотевицата в детската градина се повтаря преди месец. Вечерта като я прибирам учителката ми каза, че след първата гръмотевица било голямо треперене и много трудно са я успокоили. Препоръча ми консултация с психолог - това ще се случи в скоро време. Но ми се иска да чуя мнението и на други родители, чиито деца са имали подобни проблеми(страхове) и как са се справили с тях.
          Във форума имаме професионален психолог(Вальо Стоилов) говори с него сигурно ще помогне.

          Коментар


          • #6
            От: Страх от гръмотевици, гърмежи на пиратки и др. силни звуци.

            Едно от решенията е в никакъв случай да не показвате специален интерес към проблема. Например психологът не трябва да споменава гърмежи, страх и подобни. Той ако си разбира от работата няма и да го направи, разбира се. Естествено е детето да се страхува от гърмежи, много са така, но е проблем ако на това се обръща внимание.
            Също няма да е лошо да накажеш някой тъпанар без ауспух.

            Коментар


            • #7
              От: Страх от гръмотевици, гърмежи на пиратки и др. силни звуци.

              Заведете я на летището.
              Там при излитане и кацане има достатъчно от описания проблем.
              Обяснете и за какво служи този звук и че той ни помага да бъдем като птиците. Без звук няма полет.
              Според мен това (сравнението на човек с птиците) е във всяка детска фантазия и подобно обяснение би имало ефект.
              НА чужд гръб и 100 тояги са малко и лесно се дават съвети.
              Нашият син когато беше на около 4-5 от уплаха започна да заеква.
              По-лошото е , че малкият му брат (по-малък с една година) започна без причина да му подражава и да заеква и той.
              Разбирате в какво чудо сме се видяли след като избрахме от София да отидем да живеел на село.
              Това логопеди, психолози, доктори и дори баячки - всичко сме опитали.
              Спокойствието на детето и вие сте лечението.
              Дано намерите БЪРЗО верния път.
              Успех !

              П.С. На летището шумът се чува отвън. Вътре е друго.

              Коментар


              • #8
                От: Страх от гръмотевици, гърмежи на пиратки и др. силни звуци.

                Заекването може да се случи от много причини, аз също заеквах до 18 годишна възраст, и се оправих ....благодарение на плуването и бягането, а не на логопеди. При плуването много лесно се контролира дихателния цикъл - издишваш под водата, вдишваш над нея - като объркаш се набълбукваш и получаваш обратна връзка че си сбъркал.
                Като изградиш стабилен навик, спираш да бъркаш и дишаш ритмично, а за правилното говорене е нужен правилен ритъм на дишане.
                Аз в момента свободно говоря пред публика без засечки.

                Коментар


                • #9
                  От: Страх от гръмотевици, гърмежи на пиратки и др. силни звуци.

                  Това ми хареса. Има много логика.
                  Вероятно е един добър начин за проблема.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Страх от гръмотевици, гърмежи на пиратки и др. силни звуци.

                    Мисля, че имаме развитие с решаването на проблема - част от страховете ги преодоля сама - преди не искаше и да чуе за люлка а сега "Тате по силно".
                    Преди седмица в квартала имаше фоерверки. Като загърмяха отидох при нея с цел да съм по наблизо, но този път ме изненада. Залепна на прозореца и започна да обеснява колко е красиво въпреки, че гърмежите бяха доста силни.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Страх от гръмотевици, гърмежи на пиратки и др. силни звуци.

                      Макар,че има подобрение все пак идете на психолог.
                      Преди доста години при земетресението през 1977г./беше на 2г./ се получи точно същото със сина ми.Опитахме по няколко начина да преодолеем проблема,но резултатите не бяха задоволителни и се наложи да отидем на доктор.Не си спомням точно какво му предписа като лекарства,но само с едно посещение проблема отшумя,но самия преглед продължи повече от час и нещо отгоре.
                      Пожелавам всичко най-добро на малката и бързо отминаване на стреса.

                      Коментар

                      Активност за темата

                      Свий

                      В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                      Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                      Зареждам...
                      X