Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Вадене на кърлежи

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Вадене на кърлежи

    Когато съм на експедиции нося цял арсенал инструменти за вадене на кърлежи. Скоро една девойка в гората ми показа много лесен начин: намокряте средата на една салфетка и я натривате със сапун. Поставяте я върху кърлежа и започвате лек кръгов масаж. Дзверът се откача след 10-30 секунди. Проветявате дали не сте откъснали главата му - черна точка в средата на зачервеното, но до сега не ми се е случвало. Ако е там - извадете я със стерилна игла за еднократно ползване (има ги в аптеките, евтини са). После миете с вода и мажете с йод.
    ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

  • #2
    От: Вадене на кърлежи

    Доста четох напоследък за това и при въртенето кърлежа "повръщал". По-правилното било да се извади бързо без да му се откъсва главата.

    Било важно и да се наблюдава мястото и ако се получи зачервяване след някакво време да се търчи по лекари.

    Йодова тинктура и аз си нося. И ухапванията от комари третирам с нея. На 3 годишната дъщеря при мазане с нея следите изчезват до следващият ден. Без мазане седят по 2-3 дни, че и почва да ги чеше.

    И още нещо по темата - преди 20 дни открих един кърлеж на мен. Бебе кърлеж - едва се виждаше. И защото не ми стискаше да го махна сам (пък и беше почти на гърба ми) - отидох на доктор. Доктора го пръсна с някаква течност, хвана го с пинсета за косми и го извади докато разбера какво става. При стисването го беше смачкал. Гадината явно още не бе пила кръв, щото при смачкването нямаше следи от такава. След махането не се виждаше къде е бил. Следя го, но 2ра седмица няма и следа от него.

    И да кажа - нямам никакъв опит с тия гадинки. Само прекарах 4-5 часа в четене, че ходихме да къмпингуваме за сефте с детето на диво. То добре и че четох, щото иначе тоя кърлеж дето ме беше захапал щях да го почеша и да го махна...

    Коментар


    • #3
      От: Вадене на кърлежи

      Дублирано съобщение...

      Коментар


      • #4
        От: Вадене на кърлежи

        Хващаш кърлежа дърпаш и готово. Ако кърлежа е заразен и ти вече си. Та това дали повръща, пикае или сере е все тая. Заразата е вече в теб. Това дали главата му ще остане в теб не е драма. Всичко опира до това дали кърлежа е заразен. В течение на десетина дена си следете температурата и общото здравословно състояние. При нередности бегом на доктор.
        Риболовът е болест,която не се лекува,а само се задълбочава.

        Коментар


        • #5
          От: Вадене на кърлежи

          Първоначално публикуван от kameno karp Преглед на мнение
          Хващаш кърлежа дърпаш и готово. Ако кърлежа е заразен и ти вече си. Та това дали повръща, пикае или сере е все тая. Заразата е вече в теб. Това дали главата му ще остане в теб не е драма. Всичко опира до това дали кърлежа е заразен. В течение на десетина дена си следете температурата и общото здравословно състояние. При нередности бегом на доктор.
          Да допълня и аз след колегата

          Има значение КОЛКО време кърлежа е стоял забит във вас, ако е под няколко часа риска е минимален, за значителен риск се смята ако кърлежа е престоял доста часове до към ден.

          Това го казвам защото и ние изчетохме всичко по темата и ходихме на не един лекар защото синковеца хвана кърлеж точно от една от зоните в Европа с много огнища на Лаймска болест.
          Бъдете живи и здрави!

          Коментар


          • #6
            От: Вадене на кърлежи

            Личи си кой е нямал куче у дома
            Пинсети за кърлежи има по магазините от поне 15 години. Поне моята преди толкова съм я купувал.
            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:res_f1c08e844b6d00af18a2462454cbc40c_full.jpg
Прегледи:1
Размер:25.4 КБ
ID:5816844
            За лаймската болест нищо не знам, мен тия гадове не са ме лазили.
            Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

            Коментар


            • #7
              От: Вадене на кърлежи

              1. Хващаш гадината и го въртиш обратно на часовниковата стрелка.
              2. Кърлежа диша с нещо като хриле. Ето защо може да се намаже и с нещо мазно, най-добре свинска мас и после сам пада до няколко минути. Маста го задушава.
              3. Може да се капне, или намаже с йод. През хрилете йода прониква в него и го убива.

              Кърлежите са предимно по дърветата и са активни след дъжд, или при влажно време. Не се търкаляйте по разни ливади и полянки. Да не вземе някой да се излъже да прави секс на чист въздух!! !! !! !! !! ЗАБРАВЕТЕ! Тая романтика може да ви излезе адски солено и за цял живот!
              Ако ще нафтата и без пари да я направят, пак че краднем!
              Само DIESEL !!!

              Мечтата на всеки леопард е да има гащи от курвенска кожа.

              Коментар


              • #8
                От: Вадене на кърлежи

                И при първа възможност след кърлежоваденето- при чичо Дохтур на проверка за Лаймската болест.

                Казвам го от практика- малкият синковец мина през тези перипетии- хич не е приятно, да знаете.
                Ясен: ”в Наречен си лекувам нервите от форумното модериране...”

                Коментар


                • #9
                  От: Вадене на кърлежи

                  Първоначално публикуван от мишоци Преглед на мнение
                  Кърлежите са предимно по дърветата и са активни след дъжд, или при влажно време. Не се търкаляйте по разни ливади и полянки. т!
                  Много неприятно и лоши болести носят.
                  За кучетата си има химия и тя помага. За хората , особено тези които имат куче или работата им е навън - Няколко пръскания с аутан (или каквото има ) на обувките и крачолите - и кърлежа не се качва.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Вадене на кърлежи

                    Капваш му отгоре една капка газ или нафта и след най много минута сам се е пуснал . Обиквовено докторите профилактично бият ваксина против Тетанус при ухапване от кърлеж .
                    Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                    Коментар


                    • #11
                      От: Вадене на кърлежи

                      Покрай гъбите миналата година патих, а тази, преди десетина дена един дребосък се беше закачил за корема.След като се прибера от гората, задължително майка ми или жената ми правят пълна инспекция. След патилата доста прочетох за кърлежите, та времето за престой било важно при заразяване. при вадене след няколко часа рискът бил минимален. За абсолютна сигурност че няма зараза, единственият начин е изследване за лаймска болест(към 50лева) и то чак един месец след ухапването. Изследването на самият кърлеж в института по паразитология не било гаранция за сигурност.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Вадене на кърлежи

                        Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение
                        Да допълня и аз след колегата

                        Има значение КОЛКО време кърлежа е стоял забит във вас, ако е под няколко часа риска е минимален, за значителен риск се смята ако кърлежа е престоял доста часове до към ден.
                        Напълно правилно. Счита се, че до първият ден, колкото по-малко е седял кърлежа, толкова по-малка е вероятносттада предаде зараза.
                        По отношение на ваденето - внимателно издърпване с обикновена или специална за ваденена кърлежи понцета. Не се маже и не се върти в никакви посоки. Това са съвременните насоки. В интернет има достатъчно авторитетни източници на информация, проблема е само да се търсят целенасочено, а не да се приема за вярна легендата, която е повторена 5 пъти на първа страница в гугъл... щото тя като е повторена 5 пъти на гугъл му е все тая що за глупост е и продължава да си я повтаря... и така после хората питат вярно ли е че при инфаркт ърябва да седят на лицева опора и да кашлят, а при инсулт да си бодат пръстите или ушите
                        Technical Rescue Direct - life lies in courage
                        http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

                        Коментар


                        • #13
                          От: Вадене на кърлежи

                          И аз да допълня, че не се върти в никаква посока.
                          Това да не е болт...

                          Има си специални пинсети за кърлежи по аптеките, смешни пари са(мисля под 5 лева), с тях се захваща кърлежа колкото моце по-ниско-за да е хваната главата, и просто внимателно се вади.

                          Разни мазила, нафти, масла, шкембе чорба или мляко от хималайска кърмачка, ама да е девствена, са дивотии и народни митове и легенди.
                          Има ли желание-има и начин!

                          Коментар


                          • #14
                            От: Вадене на кърлежи

                            Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
                            И аз да допълня, че не се върти в никаква посока.
                            Това да не е болт...

                            Има си специални пинсети за кърлежи по аптеките, смешни пари са(мисля под 5 лева), с тях се захваща кърлежа колкото моце по-ниско-за да е хваната главата, и просто внимателно се вади.

                            Разни мазила, нафти, масла, шкембе чорба или мляко от хималайска кърмачка, ама да е девствена, са дивотии и народни митове и легенди.
                            Kак не се въртяло след като лекар в спешното като вадеше на детето го въртеше с памук.
                            Land Rover Discovery II, V8 4.0
                            VW Golf VI variant
                            Гагич: "...Никой сериозен оффроудър не е сложен заводски на въздух, само СУВ за пред нощния чалга-клуб, пред кафето и за друсни-полянка..."

                            Коментар


                            • #15
                              От: Вадене на кърлежи

                              Най-ефикасното до сега, което съм ползвал за себе си и домашните любимци - ментолово масло. Една капка върху него и се изнася по най-бързият начин панически. Без никакви въртеливи движения и повръщания.
                              Hyundai TERRACAN J3 2,9 CRDI 200HP 2" lifted on 31" Cooper Discoverer AT3 4s
                              Ford Fiesta 1.4 Tdci

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X