Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Диета при "панкреатитис акута"

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Диета при "панкреатитис акута"

    Или остър панкреатит - това е диагнозата в разговорна форма със завеждащия отделение.

    Въпросът - какво е препоръчително да се яде? Какво не е - в мрежата е пълно със съвети и седмичното меню изглежда невъзможно. Става дума за младеж на 25 (ненавършени) години. Благодаря предварително за всеки съвет!

  • #2
    От: Диета при "панкреатитис акута"

    Първоначално публикуван от сто Преглед на мнение
    Или остър панкреатит - това е диагнозата в разговорна форма със завеждащия отделение.

    Въпросът - какво е препоръчително да се яде? Какво не е - в мрежата е пълно със съвети и седмичното меню изглежда невъзможно. Става дума за младеж на 25 (ненавършени) години. Благодаря предварително за всеки съвет!
    Първо-Това е само болнична диагнооза,т.е.пациента трябва да се лекува при болнични условия на постелен режим.
    Второ-Диетата е нищо през устата,т.е. парентерално хранене.
    Трето -Минимум 7 дни сонда която изсмуква стомашния сок(главен стимулатор и виновник на панкреатичния сок).
    Четвърто-Много тежка диагноза ,с много голям процент леталитет-около 80%.
    Пето -Причинява се най-често от алкохолни ексцеси(големи количества алкохол за кратко време).
    Шесто-Виж.4-то и 5-то. Дано оцелее,но ще е половин човек.
    МБ124 200Д седан 5 скорости 88 год. МБ 124 Е300Д Т 24 в 93 год. ОПЕЛ ФРОНТЕРА А ДБ 2,8ТДИ 95год. Не е проблем че човек е смъртен,проблема е че е внезапно смъртен!

    Коментар


    • #3
      От: Диета при "панкреатитис акута"

      Първоначално публикуван от mihov_1969 Преглед на мнение
      Първо....
      1. Това пишеше на два листа, които му подпечатаха на излизане от отделението след седмичен престой там. Не съм ги чел подробно (а и едва ли ще ги разбера), разчитах на обясненията на лекаря.
      2. Един ден беше на системи без храна. После имаше ежедневни скенери и постепенно захранване с нещо си.
      3. Това трябва да е било ясно на лекарите в отделението, вярвам. Но пък като се сетя как личния лекар го държа 4-5 дена на обезболяващи преди да отидем в спешно, понеже било някакво стомашно неразположение, знам ли...
      4. Благодаря за куража, но никой не смята да легне и да си чака процента. Уплашен е и не само той. Въпросът беше за диетата...
      5. Сам знаеш, че е невъзможно да се определи причината със сигурност, пък и има ли значение?

      Коментар


      • #4
        От: Диета при "панкреатитис акута"

        Първоначално публикуван от сто Преглед на мнение
        1. Това пишеше на два листа, които му подпечатаха на излизане от отделението след седмичен престой там. Не съм ги чел подробно (а и едва ли ще ги разбера), разчитах на обясненията на лекаря.
        2. Един ден беше на системи без храна. После имаше ежедневни скенери и постепенно захранване с нещо си.
        3. Това трябва да е било ясно на лекарите в отделението, вярвам. Но пък като се сетя как личния лекар го държа 4-5 дена на обезболяващи преди да отидем в спешно, понеже било някакво стомашно неразположение, знам ли...
        4. Благодаря за куража, но никой не смята да легне и да си чака процента. Уплашен е и не само той. Въпросът беше за диетата...
        5. Сам знаеш, че е невъзможно да се определи причината със сигурност, пък и има ли значение?
        След като пациента е дехоспитализиран положението вече не е в спешен порядък.Диетата най-общо е щадяща самата храносмилателна система,т.е нищо което да предизвиква претоварване и хиперацидитет на стомаха.Това са бульони ,пасирани зеленчукови супи,сокове ,малко като количество и по-често.Това че е бил само ден на системи без храна говори за по-лека степен на възпалението.Относно поведението на личния лекар не искам да коментирам,но и мойто би било такова защото панкреатита започва и се причинява първо като стомашно разстройство и ако пациента не може да го преодолее или не слуша тогава нещата се усложняват.Ако почнем да приемаме всички преяли и препили със стомашни разстройства в болницата бюджета на касата ще умалее за един месец.ПП Имам един случай с един пациент(който екзитира на третия ден в болницата именно от панкреатит),който заедно с двама приятели си купили едно 120 кг прасе и го натиснали....като го изядоха сам сами за 3 дни,като обилно го поливали с ракия и вино.Пост фактум чух много коментари:докторите го объркали,не му познали диагнозата,не го лекували като хората.Но ако бяха поканили лекарите в хирургията на банкета съм сигурен че нямаше да има фатален край,поне щяха да ядат и да пият под лекарски контрол и наблюдение....пък и нямаше толкова да преяждат.
        МБ124 200Д седан 5 скорости 88 год. МБ 124 Е300Д Т 24 в 93 год. ОПЕЛ ФРОНТЕРА А ДБ 2,8ТДИ 95год. Не е проблем че човек е смъртен,проблема е че е внезапно смъртен!

        Коментар


        • #5
          От: Диета при "панкреатитис акута"

          Първо - искрено желая и стискам палци на младежа за скорошно възстановяване!
          Второ - отдавна не бях срещала толкова безчувствен и неконструктивен коментар от страна на лекар...
          Трето - поздравления на автора на темата за хладнокръвния отговор. Успех с лечението!

          Коментар


          • #6
            От: Диета при "панкреатитис акута"

            Е, мисля си не си права. Добрите лекари точно по това се и познават. Ако някой е много чувствителен няма да изкара дълго в тази професия... Аз също съм на мнение, че първо всеки трябва сериозно да се грижи за здравето си, чак след това да разчита на лекари... Аз също съм бил свидетел и то директен на след новогодишно положение в коремна хирургия и напълно и 100% разбирам добре какво е написал Доктора по-горе...
            VPetrov.photography

            Коментар


            • #7
              От: Диета при "панкреатитис акута"

              Много се отклоних от темата, но все пак: и аз разбирам, но предвид въпроса на автора за диетата точки 4, 5 и 6 от първия отговор определено ми се видяха малко прекалени... Да не забравяме, че емоционалното състояние на болния и близките му играят огромна роля за излекуването, особено в критични ситуации. Едно е самият ти да си претръпнал и да не реагираш с емоции, а с разум, съвсем друго е да не си даваш сметка, че срещу теб стоят човешки същества, които точно в този момент са крайно уязвими. Затова приветствам конструктивното и човешко отношение, на каквото в последно време все по-често се радвам в контактите си с доктори. Силно се надявам да не съм засегнала колегата лекар, коментарът ми беше единствено и само за този отговор. Не се и съмнявам, че работата си я върши добре и съвестно. И разбира се, извинявам се за спама. Още веднъж, успех на автора на темата и болния младеж с намирането на подходящо лечение и бързо оздравяване!

              Коментар


              • #8
                От: Диета при "панкреатитис акута"

                И да внимаваме вече,че настъпи сезона на панкреатита.Сутринта като се гръмне прасето в кочината се пие първо греяна ракия с кисела туршия(отлично средство за увеличаване на киселинноста на стомашния сок),после се минава на студена ракия,докато стане мезето(то обикновено е порядъчно сурово-опушено,щото се мърмори и се бърза).После почват да се въртят едни мазни кани с някое кисело и непревряло червено вино ,и хоп някой рязнал пръстче,сухожилие.Следва бегом до Спешен център където едни ''некадърни'',''мудни'' и ''груби ''доктори бавят работата и не могат да ни оправят.На прасето работата вече поприключила и вече всички се мият да влизат в къщи.Масата е наредена и ....се почва пак на студена ракия докато стане киселото зеле(так.нар.осмянка).Хапва се по една осмянка и който продължава на вино-вино,който ще пресича на ракия-пресича.Ами тоя стомах,панкреас,жлъчка и черва да не са от стомана.Еее, ние лекарите трябва да сме безчувствени,безпристрастни и лишени от вредящи емоции,за да може да си вършим работата.
                МБ124 200Д седан 5 скорости 88 год. МБ 124 Е300Д Т 24 в 93 год. ОПЕЛ ФРОНТЕРА А ДБ 2,8ТДИ 95год. Не е проблем че човек е смъртен,проблема е че е внезапно смъртен!

                Коментар


                • #9
                  От: Диета при "панкреатитис акута"

                  Михов, първо - благодаря ти за вниманието, оценявам го!

                  Правиш, обаче, прибързани и неверни заключения. Причините могат да са много. Едната модерно я наричат "стрес". Нездравословното хранене не е свързано само с преяждане и препиване, а и с нередовно хранене - примерно веднъж на ден, но пък здраво. То пък от своя страна има пряка връзка с ежедневието и бита. Както и да е, не е въпросът какво е довело до това. В смисъл - не стои пред мен, иначе е добре да се знае кое какво води след себе си.

                  За личния лекар - не мога да му се сърдя, преди десетина години върна дъщеря ми, която беше останала без пулс. Но това, че не пусна поне едни изследвания за да се увери в преценката си е безспорна негова грешка. И на системата с правилата за направления.

                  Всъщност днес намерих из мрежата доста съвети за хранене, явно тези дни съм търсил разконцентрирано, а болният нямаше достъп до нет. Разбира се добре беше да питаме и лекаря от отделението, но кой да се сети тогава.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Диета при "панкреатитис акута"

                    Първоначално публикуван от сто Преглед на мнение
                    Михов, първо - благодаря ти за вниманието, оценявам го!

                    Правиш, обаче, прибързани и неверни заключения. Причините могат да са много. Едната модерно я наричат "стрес". Нездравословното хранене не е свързано само с преяждане и препиване, а и с нередовно хранене - примерно веднъж на ден, но пък здраво. То пък от своя страна има пряка връзка с ежедневието и бита. Както и да е, не е въпросът какво е довело до това. В смисъл - не стои пред мен, иначе е добре да се знае кое какво води след себе си.

                    За личния лекар - не мога да му се сърдя, преди десетина години върна дъщеря ми, която беше останала без пулс. Но това, че не пусна поне едни изследвания за да се увери в преценката си е безспорна негова грешка. И на системата с правилата за направления.

                    Всъщност днес намерих из мрежата доста съвети за хранене, явно тези дни съм търсил разконцентрирано, а болният нямаше достъп до нет. Разбира се добре беше да питаме и лекаря от отделението, но кой да се сети тогава.
                    Не е трябвало вие да се сетите редно е при такова заболяване при изписването доктора да даде напътствия 2004 та година лежах в Пирогов със същата диагноза доктора ми обясни много добре какво може какво не ,дори ми дадоха напечатена брошура за диетичния режим ако се пази и внимава как се храни ще се възтанови напълно само време трябва ,пожелавам бързо възтановяване
                    ОФА ДБ 2.4 92 ML 270 CDI ETZ 250

                    Коментар

                    Активност за темата

                    Свий

                    В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                    Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                    Зареждам...
                    X