Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Промяна на вкус и мирис след Ковид

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Промяна на вкус и мирис след Ковид

    Ситуацията е следната: След прекаран Ковид Делта, аз в началото на ноември, а семейството декември, първоначално загубихме всякакъв вкус и мирис. Самата болест ни мина леко в рамките на ден-два и с изключение на най-възрастния член от семейството (който почина) другите сме добре без каквито и да било изменения по дробовете или пневмонии. Постепенно ги възстановихме частично но усещанията са различни. Например аз: краставицата, кромид, пържено, мокра баня, и други ми миришат на разложен човешки труп (зная за жалост как мирише- различно е от животинска мърша. Миризмата ти се запечатва за цял живот.)Цитрусите и качествените парфюми ми миришат на одеколон "Тройной" Други миризми, които знаем, че съществуват изобщо не усещаме.
    Децата слава богу си възстановиха усетите, но аз и жената не.
    Личния лекар изписа някакви хомеопатии на д-р Еди кои си, които не помогнаха! Всеки е различен. Тя е убедена, че са и помогнали.(карала го е 2 пъти)
    Зная, че на пръв поглед проблема изглежда дребен, но само който го е изпитал разбира за какво говоря. Вече минават 6 месеца от оздравяването ми, а изгледи за оправия няма.

    Въпросите ми са насочени само към хората имали подобни проблеми и успяли да се справят с тях и към медиците във форума (ако им се отговаря)

    1. Кога (приблизително) и дали ще отмине това чудо?
    2. Има ли химически медикаменти или билки, които евентуално биха могли да подпомогнат процеса? Нарочно "химически" защото за хомеопатията писах.

    Моля общите приказки и словоблудства да се насочват към "пенсионерския раздел" ( Икономика, наука, политика). По обясними причини не ми е забавно...
    Трите О-та на неудачниците: Оплакване, Оправдаване, Обвиняване.

  • #2
    Няма доказано работещ медикамент.
    Повечето хора, загубили обоняние след грип не го възстановяват.
    Повечето хора с неврологични последици след ковид, включително нарушено обоняние се възстановяват в 6 - 9 - 12 месечен срок.
    Можете да вземате вит от гр Б, за успокоение че се лекувате.

    Коментар


    • #3
      При мен загубата на вкус и обоняние беше малка. Имам и странни промени в усещането на миризми и вкусове, които постепенно отминават.

      2 месеца след оздравяването обаче възстановяването от загубата и промените е нещо като 40%.

      Другите след-ковидни проблеми (уморяемост, улеснено възпаляване на всичко каквото се сетиш, понижена умствена продуктивност) също не се възстановяват особено бързо.

      Коментар


      • #4
        И аз така, не мога да усетя аромата на дестилата на мускат отонел, почти трезвеник. С храната не е така. От началото 21 г.

        Коментар


        • #5
          От декември 2020 вкуса и мириса на изброените от теб храни ,банята и други ми са като твоите и няма изгледи да се оправят .

          Коментар


          • #6
            И аз на 8 декември 2020 сутринта опитвам чесън ,изядох няколко скилидки,викам си,тоя е развален ,влиза жената ,казва тука мирише на преизподня.Така разбрах че имам ковид.

            Симптоми никакви, температура никаква,умора,болки Тц....нищо.Вечерта ми се появи обоняние ....на следващата сутрин пак не усещам нищо и така два месеца.Знам само дали храната е солена или сладка ,но никакъв вкус и обоняние ..Света ми стана черно-бял..Към края на втория месец ,започнах по рядко да усещам вкус .....мириса дойде по късно ....може би на вкус почти съм се възстановил,обонянието ми куца.

            Изменение на миризма нямам,просто ми е по притъпено ,в смисъл усещам правилните миризми,но трябва да са по силни.

            п.п Сега пробвах пресен лук и чесън,като истински миришат си добре!

            п.п 2 Преди час ,жената се боядисваше,смърди на амоняк и се изнесох,но това и с пресен ковид, вероятно ще се усети.
            Последно редактирано от Roninn; 15-05-22, 21:46.
            Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
            Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
            Анатолий Пейчинов o8875о9815
            https://dvrbg.com/

            Коментар


            • #7
              Нема оправия!!!Ти си го написал!Ама ще се оправите “полека лека“.Нема да се шашкате!
              Дизелов Jeep, не е Jeep.

              Коментар


              • #8
                Ще си върнеш и вкус и мирис, а може да откриеш, че имаш сърцебиене без особени натоварвания. Сърцебиенето е сякаш ше ти се пръсне коша, но с много движение полека-лека намалява. Тъкмо ще се зарадваш, че си го надхитрил и... пак...

                Споко.
                Публикувайте отговор

                Коментар


                • #9
                  От 2020 ноември почти всичко си дойде на място.Остана само към портокал и вс.свързано с него.
                  Мирише ми на вкиснато.
                  Оправданието е като гъз-всеки го носи със себеси !

                  Коментар


                  • #10
                    Малко спам...ама ми дойде ...работим в една асансьорна шахта на покрива на кабината ,и един колега Бранимир си разряза пръста на един профил....университетска болница е на едно пресичане на булеварда....отиваме и доктора го превързва и чувам разговор.....

                    Докторе,ще мога ли да свиря на китара.....
                    Доктора..да бе...ще можеш....
                    Бранимир,добре докторе,щото преди не можех.....
                    Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
                    Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
                    Анатолий Пейчинов o8875о9815
                    https://dvrbg.com/

                    Коментар


                    • #11
                      Въцът за свирнята е на едно-две десетитетия и в оригинал май беше за пиано.
                      Или както се казва: "ного остроумно, нема що".
                      Последно редактирано от ittso; 16-05-22, 09:35.
                      Не чета коментари и не отговарям на такива.

                      И коментаторите...

                      Коментар


                      • #12
                        На мен и вкуса и обонянието изчезнаха и се върнаха в рамките на карантината 20.11.2021 - 04.12.2022. Тогава говорих с едни познати дето имаха сериозен проблем с обонянието и вкуса - нещо като година и нещо... после започнали да усещат миризма на прясно окосена трева... чувал съм и за случаи година и половина без тези сетива...
                        Гледах по ковид време някакво интервю на лекар (ринолог мисля се казваше), че тези последствия от ковида били сериозни и трябва да се лекуват отделно...
                        Don't hunt IF you can't kill
                        първо 0883 после 333 накрая 448

                        LZ1BGD

                        Коментар


                        • #13
                          То че ще се завърне обоняние и вкус ,рано или късно е така.Въпроса е дали ще е както преди ковид ,или ще бъде увредено в някакъв процент.

                          То и за случката по горе се сетих,след ковид,да не развиеш някакво свръх обоняние,което преди си нямал.

                          Колегата описва мириса на баня ,като съвсем ново възприятие препокриващо се със друго.

                          То е тъпо,но как ли ще мирише разложен труп в момента.Както преди или с различна миризма.(възприятие)

                          То сега се сещам че стар лук ми миришеше различно.По късно ще пробвам и него,за пресен нямам разминаване.


                          п.п Сега видях че тези симптоми се наричат Паросмия.Има доста инфо в нета по тея въпроси.
                          Последно редактирано от Roninn; 16-05-22, 19:25.
                          Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
                          Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
                          Анатолий Пейчинов o8875о9815
                          https://dvrbg.com/

                          Коментар


                          • Borizanov
                            Borizanov коментира
                            Редактиране на коментар
                            Е ще има та... то сигурно тепърва ще излизат и още пост - ковид и пост-ваксини проблеми... и лечението им...

                        • #14
                          Потенциалът за възстановяване на нервни структури е около 2 год. Процесът е най-интензивен първите 6 месеца.

                          Коментар


                          • #15
                            Възстанови ли ви се обонянието вече?

                            Коментар


                            • siem
                              siem коментира
                              Редактиране на коментар
                              Съжалявам! Далеч не в степен, която беше. Цитруси, сурова краставица, пържени яйца, лук и чесън (все неща, които преди обичах и ядях с удоволствие) все още не мога да хапна. Смърдят ми на "ужас" (не мога да го опиша по друг начин).

                          Активност за темата

                          Свий

                          В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                          Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                          Зареждам...
                          X