Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Левичарите-бит и индивидуалност,трудности и успехи.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Левичарите-бит и индивидуалност,трудности и успехи.

    Доста време ми се върти в главата тази тема и искам да чуя компетентни мнения по въпроса .Метнах темата тук,щото мисля че има пряка връзка.Аз самия съм левичар(от пълните-пиша с лявата ръка,стрелям с ляв гард,удрям с ляв гард,ритам повече с ляв крак),но знам че има латентни левичари,т.е.такива които им е по лесно с леви крайници,но навреме са "отучени" да си служат така.Знам че има анатомични различия в мозъка при двата типа и как може това да се отрази в инд.план-реализация и самочувствие.Света е устроен за десняци и в тази връзка няма ли дискриминация(не че се чувствам дискриминиран).
    Ако темата не е интересна или не е за тук ,може да се ........
    МБ124 200Д седан 5 скорости 88 год. МБ 124 Е300Д Т 24 в 93 год. ОПЕЛ ФРОНТЕРА А ДБ 2,8ТДИ 95год. Не е проблем че човек е смъртен,проблема е че е внезапно смъртен!

  • #2
    От: Левичарите-бит и индивидуалност,трудности и успехи.

    Донякъде се вписва в рубриката медицина (анатомия и физиология на нервната система), но по отношение на повдигнатия въпрос за дискриминацията...
    По-скоро смятам, че има място в раздел ,,обществени взаимоотношения".
    Chevrolet Aveo, 1.2 - 4 х 4, почти
    „Ако Дракула беше веган, щеше да се казва - Брокула..."
    LZ1EMS

    Коментар


    • #3
      От: Левичарите-бит и индивидуалност,трудности и успехи.

      Аз съм латентен левичар. Като малък бях левичар, тежко счупих лявата си ръка, и докато се оттърва от гипсовете - вече не бях

      Що се отнася до "дискриминацията" - чисто икономическа е. Просто не се рентира всяко изделие да се прави в два варианта. За по-простите неща има варианти (ножици, ножове) - намират се. За по-скъпите (китари, пушки) - пак се намират. Но примерно предмети като фотоапарати да речем, където има значение коя ръка ти е водеща - ниц. Никон едно време имаха прототип на F100-цата за левичари, всичко им беше наопаки, но така и не ги пуснаха в производство.
      Последно редактирано от Goblin; 29-01-11, 00:00.
      Издъних се на Тюринг теста

      Коментар


      • #4
        От: Левичарите-бит и индивидуалност,трудности и успехи.

        Баща ми е от тези дето ги пишете скрити левичари. Човекът си е левичар като даденост, но когато му е било време да се учи да пише и пр. дейности това (левичарството) си е било едва ли не срамен порок. Та така, или иначе му е било наложено да се научи да борави с дясна ръка. Като резултат, еднакво добре върши всичко, вкл. писане, държане на сечива и инструменти и т. н. каквото се сетите и с двете ръце. Това напрактика доста му улеснява живота.
        Има си дежурен лаф, за когато се повдигне темата: "Аз съм левичар, но не съм левак!"
        Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

        Коментар


        • #5
          От: Левичарите-бит и индивидуалност,трудности и успехи.

          Това е една голяма странност...
          Мой близък приятел се ожени за братовчедка ми.

          Тя - от ранно детство - със склонност за писане с лявата ръка, всичко, което приемаме за нормално, тя го прави с лявата ръка..

          Той - отличен художник, пише с дясната ръка, обаче рисува с лявата - в перспектива, която е невъзможна за дяснописец.

          Роди им се щерка - преди двайсе и кусур лета - е - тя не може да си бръкне в носа с лявата ръка, просто си е "нормална" - десничарка...

          парадокси...

          и от двата рода - и от двете страни, никога никой не е имал левичари в родата си, откакто се знаят..

          Ха сега де?

          Коментар


          • #6
            От: Левичарите-бит и индивидуалност,трудности и успехи.

            Да разширим темата-известни левичари.Вярна ли е тезата,че са по-гениални,по-рефлективни.Леонардо да Винчи,Микеланджело,Стоичков,Макероу,Навратилова.Доколкото си спомням нервния импулс при тях протича с някакви си милисекунди по-бързо в самия мозък.При десняците преминава през една анатомична структура наречена Corpus calosum(мазолесто тяло),която свързва двете хемисфери,докато при левичарите върви директно по пирамидния път надолу към ефекторния орган.Така че от дискриминация да не стане превъзходство.Иначе левичари се раждат около 40% от хората и в англосаксонския свят не ги депримират. Има изследване което дискутира проблема и излиза с извода,че отучването е равносилно на инсулт за мозъка...просто се налага едни центрове в мозъка да се заместят с други.Така се случва и с инсултно болни в периода на възстановяването(ако въобще се възстановят)на функциите в някакъв обем.По отношение на децата нещата са случайни(игра на гени) и може всичко да излезе.Моя син е десняк,докато дъщерята левичарка макар да не съм забелязал да е по-рефлективна или по-сръчна и креативна от него.
            МБ124 200Д седан 5 скорости 88 год. МБ 124 Е300Д Т 24 в 93 год. ОПЕЛ ФРОНТЕРА А ДБ 2,8ТДИ 95год. Не е проблем че човек е смъртен,проблема е че е внезапно смъртен!

            Коментар


            • #7
              От: Левичарите-бит и индивидуалност,трудности и успехи.

              Аз пък съм десняк...но с лявата ръка се справям с повечето неща, почти както и с дясната...Същото не мога да кажа и за левият си крак, служи ми само да се подпирам на него.

              Коментар


              • #8
                От: Левичарите-бит и индивидуалност,трудности и успехи.

                Аз съм левичар по рождение. Интересното при мен е, че като малък съм ритал топка с левия крак а сега с десния. Инъче пиша, храня се и като цяло почти всичко правя с лявата ръка. Има неща които са за десничари като например мишката на компютъра, с която съм свикнал да боравя с дясна ръка и с лява не ми е удобно, но това е до навик. Също така съм свикнал да държа цигарата и волана на автомобила с лява ръка и не мога да пуша докато карам.
                Citroen C-Crosser 2.4 бензин ръчка 2009г.
                Телефон - в профила!

                Коментар


                • #9
                  От: Левичарите-бит и индивидуалност,трудности и успехи.

                  И аз съм си пълен левичар, обаче забелязвам, сякаш напоследък преминавам към десничарство?! Много странно. И то не друго, а с инструментите. Винаги съм работил нормално и с двете ръце, но все пак с предимство за лявата. А напоследък сякаш с дясната се справям по-добре, като майсторя нещо. Е, не е някакъв драматичен обрат, с лявата също си работя нормално, но усещането е сякаш с дясната боравя по-лесно. Никога не съм бил отучван от левичарството и не съм се опитвал нещо да доразвивам работата с дясната. Много странно усещане и става от самосебеси.
                  Някои казват, че съм ужасен човек. Но това не е така - аз имам сърце на мил, чувствителен юноша. Пазя го в буркан със спирт на бюрото си...

                  Коментар


                  • #10
                    От: Левичарите-бит и индивидуалност,трудности и успехи.

                    Левичар съм откакто се помня, въпреки опитите да ме научат да пиша с дясната ръка в първи клас. След няколко седмични мъки и един скандал от майка ми към учителката ме оставиха на мира.
                    Почти всичко освен писането мога да върша и с дясната ръка. Изключение правят използване на лъжица/вилица (колкото и да е странно ми е трудно да си уцеля устата) и държането на мобилния телефон към дясното ухо (отново не уцелвам точното място на говорителя).
                    124 -> 164
                    T4

                    Коментар


                    • #11
                      От: Левичарите-бит и индивидуалност,трудности и успехи.

                      Приказките за дискриминацията са ми толкова противни, че не съм ги прочел.
                      Татко, лека му пръст, пишеше с двете ръце, с която първо докопа молива. И другите неща - кога как. А брат му, може да пише с дясната ръка само теоретично. Моя брат си е нормален, а аз изобщо не мога да правя сума неща с дясната. Макар че пиша с нея.
                      За умността не знам, татко беше професор, брат му е. А виж в щатите има страшно много леваци, обаче повечето им умни хора са вносни.
                      Засукана работа. Има място за много дисертации за неврофизиолозите. Май няма да успеем сами да открием тайната.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Левичарите-бит и индивидуалност,трудности и успехи.

                        За мен си остава тайна защо не се стимулират децата докато растат и попиват да работят и с двете?
                        Аз съм учен да правя всичко с "правилната" ръка. Последствията - чувствам се почти като недъгав по отношение на лявата ръка. Децата ми докато растяха, не съм се замислял. За съжаление (то и аз бях все още дете тогава).

                        Коментар


                        • #13
                          От: Левичарите-бит и индивидуалност,трудности и успехи.

                          Не, то идва само. Ако вземеш да го караш насила да прави с неправилната според мозъка, стават страшни проблеми, и боледуват. Заекват, развиват неврози, още нещо се обърква.
                          Човеците просто не са симетрични. Простите гадини обикновено са, а от хищниците и нагоре - вече не.
                          Цената за разума ... Природа, кво да я правиш.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Левичарите-бит и индивидуалност,трудности и успехи.

                            Привет на всички във този форум! Темата е сериозна и от много години, близо 50 се правят изследвания по въпроса.
                            В доста държави по света има училища за левичари. Една от държавите които имат сериозен опит в областта е Украйна, да звучи странно но факт. Тази страна има експериментално училище за левичари от 20 години. Виждам, че тук има хора който са запознати поне на пръв поглед по темата и да, вярно е, левичарите са други хора, различават се доста от десничарите, както като ориентация в този свят така и като физиология. Бих препоръчал на всички тук книгата "Леворъките деца" издателство - "Даниела Убенова", автори: Анатолий Чуприков; Евгений Волков. Убеден съм, че ще ви станат ясни много неща и защо в крайна сметка тези хора са различни. Аз самият съм левичар и познавам проблема от собствен опит.
                            Имам идея да се направи първият консултативен кабинет за левичарчета който да служи за ориентир както на родители така и за деца и ученици, ще се радвам на всяка помощ.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Левичарите-бит и индивидуалност,трудности и успехи.

                              А аз станах полулевичар по неволя.Преди години/когато бях ученик/ нараних дясната си ръка и няколко месеца не можех да я ползвам/Направих и пшроходен отвор в дланта/
                              Свикнах да работя,пиша и правя всичко с лявата.Е почерка ми с лява ръка беша доста зле в началото,но после свикнах.
                              След като се излекувах,продължих да ползвам почти по равно двете си ръце.Нямам предпочитания просто ползвам тази с която ми е удобно........сега проверих отвикнал съм да пиша.
                              Последно редактирано от alex052; 12-01-13, 21:30.
                              Няма невъзможни неща,има просто недостатъчно финансиране.....
                              GSM +359 895 236 182

                              А Rhf +

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X