Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се прави ракия?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Как се прави ракия?

    Първоначално публикуван от Juiced Преглед на мнение
    ...
    Имам и другс драма. Подаряват му буре 5л, накисвам си го с вряла вода и сода(хлебна) после плакнах 2-3 пъти, сложих рикията и тя почерня.. Ама катран. Нямам идея какво се е случило, няма дъх или мирис на нещо, но е черна...
    Ако ти се чете, тук е писано как се ползва ново буре. Не ти е трябвало ни сода, ни вряла вода.

    Коментар


    • От: Как се прави ракия?

      Никъде не пише "ново". От ново буре черно трудно може да изкараш.
      Ама какво е това 5л? Най-малкото смислено буре е 10, че даже и то е малко.
      Dacia Duster 1.5 dci 4х4 (екзотичен автомобил)

      Коментар


      • От: Как се прави ракия?

        Първоначално публикуван от kbot Преглед на мнение
        .... От ново буре черно трудно може да изкараш.
        ...
        Трудно? Ми то отвътре си е черно - на огън са гряти дъгите че да станат дъги.

        Коментар


        • От: Как се прави ракия?

          Първоначално публикуван от ivodianov1992 Преглед на мнение
          И аз така мисля. Като се омеша с хубав материал ще стане. Що кисела ракия се е оправила така - по 10л. на 250л джибре и в казана. Няма и помен от кисело или лоши аромати.
          Кисела ракия не се оправя с преваряване, а с ароматизиране/изхвърляне/подаряване/изпиване.

          Коментар


          • От: Как се прави ракия?

            Тия малките бурита ( 10 л и по-малки ) обикновенно ги ползват за сувенири , подаръци и т.н...
            Та виждал съм такива , намацани с разни химии ( лакове , бои и др.) , та да не е там проблема ?
            Който търси , намира !
            Човекът е човек, когато е на път !

            Коментар


            • От: Как се прави ракия?

              Никое нормално буре не вади черно съдържание...

              Коментар


              • От: Как се прави ракия?

                Ето как се прави буре по стара, но актуална и до днес технология. Доволно черно е вътре.

                Коментар


                • От: Как се прави ракия?

                  Черно е, защото се обгарят дъгите. Ама черна ракия да изкара... освен да е чистак бърсак ново, да му бухнеш вътре силна ракия и да я извадиш след гдина...
                  Ако е машина, нека бъде немска!
                  XJR 1200
                  ETZ 150
                  Kawasaki Ninja ZX10R

                  Коментар


                  • От: Как се прави ракия?

                    Черно е, защото някой идиот го е опушил, или изгорил, по рецепта от интернрт, в желанието си да се прави на интересен. Буретата се "пекат" с отворено горно дъно, откъдето да излиза пушека, и температурата да варира между 160 и 180 гр.С. И това е защото ..., ама айде друг път... Затова съм написал-нормално.

                    Коментар


                    • От: Как се прави ракия?

                      Аз черната ще я преварявам, предполагам хлебната сода е направила реакция с въглена по дъските и нищо притиснително не намирам в нея освен че можех да я изпия, ама аз имам още от тази партида та за това не ми дреме особено. С новата ракия ще се препече. Това буре ми го дадоха защото не го ползват и се беше разсъхнало. Само веднъж са наливали ракия в него и то я е изпило и така.
                      Hyundai TERRACAN J3 2,9 CRDI 200HP 2" lifted on 31" Cooper Discoverer AT3 4s
                      Ford Fiesta 1.4 Tdci

                      Коментар


                      • От: Как се прави ракия?

                        Първоначално публикуван от Juiced Преглед на мнение
                        Аз черната ще я преварявам, предполагам хлебната сода е направила реакция с въглена по дъските и нищо притиснително не намирам в нея освен че можех да я изпия, ама аз имам още от тази партида та за това не ми дреме особено. С новата ракия ще се препече. Това буре ми го дадоха защото не го ползват и се беше разсъхнало. Само веднъж са наливали ракия в него и то я е изпило и така.
                        ...Изтрих го...
                        Последно редактирано от chrichri; 04-10-19, 17:03.

                        Коментар


                        • От: Как се прави ракия?

                          Моето буре 50 л от Врачеш и то пуска черно. Миналата година на сефтето, понеже още бързо пускаше цвят /дори и изтощавано предварително/, черното не личеше. Тази година при източване забелязах нюанс на черно в ракията, преди още да се е оцветила. Наскоро не съм я поглеждал, но определено е по-черна от миналогодишната. Та от буретата на Врачеш май само легендата е останала.
                          На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор.
                          "Погледнато формално, всичко е нормално. Погледнато нормално, всичко е формално!"-Радой Ралин

                          Коментар


                          • От: Как се прави ракия?

                            С тези бурета е много сложна работата. Красиви са, но приноса им към вкуса в спорен. Да предупредя и за чипса който става все по популярен. Супер е ..Но колко е пресен и как е съхраняван,не се знае. лошото е че когато разберем е късно. Но пък липа, акация, черница, дъб габер ... колкото искаш, важното е да са сушени на чисто място , а ако имаш мерак и леко изпечен на фурна ( не ми се дават пари за френски глупости). Аз лично в дамаджана 5л слагам 1 парче черница (малко) и 3 дъб, за около 1-2 седмици.
                            Иначе при вискито са стигнали до фанатизъм, но там цените са....мамаммамтата

                            ето ти за четене
                            Последно редактирано от biol; 08-10-19, 21:43.

                            Коментар


                            • От: Как се прави ракия?

                              Приноса на бурето за отлежаване под 2 години не е спорен,
                              а никакъв. Аз съм против ароматичните добавки,
                              но да добавиш 2 кг. сушени сливи на 100 литра ракия, вАще не е грях,
                              а благинка и то за 3 месеца отлежаване,
                              съответно на ябълкова- сушени ябълки,
                              на гроздовата- стафиди.
                              Това по признати технологии от винарските изби- просто прибавяш аромат, който е изхвърчал, при това естествен.

                              Казвам ви го от опит- усеща се благинята с наливането още.

                              Коментар


                              • От: Как се прави ракия?

                                Няма нищо сложно с буретата ,просто си има принципи и технологи който трабва да се спазват !В Шотландия и Ирландия отлежават зърнени дестилати в бурета в които е имало вина ,НО дестилата е около 60 градуса (не разреден )и технолозите са преценили ,че най добри резултати се получават в 200литрови бурета (бъчви).За ракията ,гроздова ,сливова се приема ,че дестилата трябва да запази аромата на плода ,а на да го придобие от бъчвата !Затова оптималното време за отлежаване е2-4 месеца в поне 50-60 литрово буре ,от акация или дъб !
                                Така ,че ако се използват по малки ,5 или 10 литрови буренца е добре да се държи по малко време.Другото е ,че едно ново буре за няколко дни може да промени вкуса на ракията и да я "предобри" .
                                ПП според мен по важно за една ракия е да се налее в бурето 55-60 градуса ,и да се аерира един път седмично (и повече -по добре )и след 2-3 месеца да се източи .Да се нагласи на желания градус и да се налее в стъкло .
                                "Не мога да разбера как живеят спокойно хората които изобщо нямат никакъв джип..."
                                Кольо.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X