Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се прави ракия?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Как се прави ракия?

    Първоначално публикуван от сто Преглед на мнение
    Купувам грозде за лична употреба, не за търговия, но като стане на вино и ако домашните ми виненки кажат добра дума (че да не се излагам), непременно ще ти пиша и ще пратя пробно количество, без комерсиални амбиции.
    По обяд влезе в бидоните, на около 19-20 според рефрактометъра на производителя-комшия, плюс още 3.5 килограма захар на 100 за идеята. Реших също да пробвам дивите дрожди, без серниста и култивирани. Чепките бяха хубави - узрели, без гнило и стафиди. Ще я видим тая работа.
    Днес отворих това, дето си ми пратил. Жалко че си ракиджия. От това може да стане страхотно вино. Балансът между захар и киселина е отличен. Има дъх на каца, не знам в какви бидони го държиш. Липсва ми оная тръпчивост в дъното на езика, предполагам че си източил ширата два дни по- рано, отколкото бих го направил аз.
    Благодаря за пробата.
    Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

    Коментар


    • От: Как се прави ракия?

      Първоначално публикуван от Тропчо Преглед на мнение
      Днес отворих това, дето си ми пратил. Жалко че си ракиджия. От това може да стане страхотно вино. Балансът между захар и киселина е отличен. Има дъх на каца, не знам в какви бидони го държиш. Липсва ми оная тръпчивост в дъното на езика, предполагам че си източил ширата два дни по- рано, отколкото бих го направил аз.
      Благодаря за пробата.
      Наздраве!
      Дъх на каца, хм... Никаква идея от къде се е взел, обикновени лайнонови бидони. Тръпчивост вероятно се постига с известно количество чепки, пък аз не ги държа в джибрите. Или с повече опит но, за съжаление, - няма как да го натрупам.
      Детските ми спомени от червения сок са прекрасни. Всяка зимна вечер баща ми излизаше и се връщаше с около половинлитрова каничка яркочервена течност. Сипваше в две чаши и с думите "И днес оживяхме..." отпиваха с майка ми с видимо удоволствие. Неусетно и аз му станах фен, някъде на 15-16 години. На 18 вече бях сигурен, че това не мога и не трябва да го пия. Сега вероятно нещата не са същите, ма тамЪн съм свикнал - не смея да дърпам рогатия за опашката, а това пречи да се уча от грешките си.
      Как да е, обречено е за дестилация.

      Коментар


      • От: Как се прави ракия?

        Някой ползва ли от новите дамаджани които са на пазара?
        Достатъчно здрави ли са ме интересува?
        Става въпрос за тези :
        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:57536_32029432f065.jpg
Прегледи:1
Размер:108.5 КБ
ID:5799972
        Който търси , намира !
        Човекът е човек, когато е на път !

        Коментар


        • От: Как се прави ракия?

          Аз ползвам такива( румънски по спомен) Горе на гърлото видях шупла ,но не ме притеснява,защото не я местя никъде , само си стои.
          Hyundai TERRACAN J3 2,9 CRDI 200HP 2" lifted on 31" Cooper Discoverer AT3 4s
          Ford Fiesta 1.4 Tdci

          Коментар


          • От: Как се прави ракия?

            Първоначално публикуван от Juiced Преглед на мнение
            Аз ползвам такива( румънски по спомен) Горе на гърлото видях шупла ,но не ме притеснява,защото не я местя никъде , само си стои.
            Ок, благодаря!
            Който търси , намира !
            Човекът е човек, когато е на път !

            Коментар


            • От: Как се прави ракия?

              Във казан са пекла,по тръбичка текла,ракийчица,от..

              ....
              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20181013_144009.jpg
Прегледи:1
Размер:524.0 КБ
ID:5800372

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20181013_151104.jpg
Прегледи:1
Размер:153.1 КБ
ID:5800373

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20181013_154544.jpg
Прегледи:1
Размер:234.8 КБ
ID:5800374
              Jeep Grand Cherokee 4.7 WJ V8
              0888854582
              Дизел втора употреба за лична - НЕ!!!!
              Китайска поговорка "Не ти пожелавам да живееш в интересни времена" басси!!!

              Коментар


              • От: Как се прави ракия?

                Първоначално публикуван от сто Преглед на мнение
                Наздраве!
                Дъх на каца, хм... Никаква идея от къде се е взел, обикновени лайнонови бидони. Тръпчивост вероятно се постига с известно количество чепки, пък аз не ги държа в джибрите. Или с повече опит но, за съжаление, - няма как да го натрупам.
                Детските ми спомени от червения сок са прекрасни. Всяка зимна вечер баща ми излизаше и се връщаше с около половинлитрова каничка яркочервена течност. Сипваше в две чаши и с думите "И днес оживяхме..." отпиваха с майка ми с видимо удоволствие. Неусетно и аз му станах фен, някъде на 15-16 години. На 18 вече бях сигурен, че това не мога и не трябва да го пия. Сега вероятно нещата не са същите, ма тамЪн съм свикнал - не смея да дърпам рогатия за опашката, а това пречи да се уча от грешките си.
                Как да е, обречено е за дестилация.
                Понеже днес си допивам твоето шише, да ти кажа.
                При бурната ферментация чорбата е силно уязвима. Поема миризми и всякакви болести, дори от околни предмети. Затова е жизненоважно съдовете да бъдат дезинфекцирани, а околните стени и подове обработени с хлорна вар, съвсем примерно. Това е особено важно, ако си решил да правиш бяло вино... но това си го знаете всички.
                В случая, виното ти има дъх на мазе. Почти усещам застоял въздух и миризма на леко влажна дървения. За мен е плюс и ми харесва.
                Наздраве!
                Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

                Коментар


                • От: Как се прави ракия?

                  Първоначално публикуван от Тропчо Преглед на мнение
                  Понеже днес си допивам твоето шише, да ти кажа.
                  При бурната ферментация чорбата е силно уязвима. Поема миризми и всякакви болести, дори от околни предмети. Затова е жизненоважно съдовете да бъдат дезинфекцирани, а околните стени и подове обработени с хлорна вар, съвсем примерно. Това е особено важно, ако си решил да правиш бяло вино... но това си го знаете всички.
                  В случая, виното ти има дъх на мазе. Почти усещам застоял въздух и миризма на леко влажна дървения. За мен е плюс и ми харесва.
                  Наздраве!
                  Вярно е, но миризмата на хлорна вар няма да е по приятна. Виното трябва да се държи отделно от всякакви други зимнини и храни - картофи, ябълки, особено кисело зеле. Както и от всевъзможни други миризми. Наздраве, и аз от няколко дена го "опитвам".

                  Коментар


                  • От: Как се прави ракия?

                    Здравейте, да ви попитам нещо. Днес заложих един бидон със смокини.
                    48кг. Смокини
                    20кг. Захар
                    60л. Вода
                    12 пакетчета лимонтузу
                    Разбих ги с дрелката. Да питам някои варил ли е смокинова ракия, да ми каже за колко време превират, за да си запазя казана че е голяма навалица. И да попитам имам патоки 10 литра от гроздовата ракия миналата година. Мога ли да ги сложа и тях в казана.

                    Коментар


                    • От: Как се прави ракия?

                      Първоначално публикуван от FABARM Преглед на мнение
                      Здравейте, да ви попитам нещо. Днес заложих един бидон със смокини.
                      48кг. Смокини
                      20кг. Захар
                      60л. Вода
                      12 пакетчета лимонтузу

                      Разбих ги с дрелката. Да питам някои варил ли е смокинова ракия, да ми каже за колко време превират, за да си запазя казана че е голяма навалица. И да попитам имам патоки 10 литра от гроздовата ракия миналата година. Мога ли да ги сложа и тях в казана.


                      - бидонЯ къде е дислоциран - каква е температурата в помещението ...

                      - защо толкоз лимонтозу...

                      - патоки-то можеш да го сложиш в казанЯ...

                      При отговор на първия въпрос и наличие на рефрактомер, може да се даде оДговор...
                      Важно е в това хладно време ферментацията да протече правилно, иначе чааак напролет, със съмнителен резултат.

                      Коментар


                      • От: Как се прави ракия?

                        Първоначално публикуван от n960 Преглед на мнение
                        - бидонЯ къде е дислоциран - каква е температурата в помещението ...

                        - защо толкоз лимонтозу...
                        Бидона е в гаража, гаража е топал, температурата е 17-19 градуса. А за лимонтузуто толкова пише навсякаде по рецептите за смокинова ракия на 30кг.
                        8 пакетчета, че смокините нямали някаква киселена като другите плодове.

                        Коментар


                        • От: Как се прави ракия?

                          Мерил ли си начална захарност на смокините, а след залагането на захарния сироп? рН-то?
                          Когато материала е готов, сложи патоките в него. Така ще го съхраниш и за по-късна дата.

                          Коментар


                          • От: Как се прави ракия?

                            Първоначално публикуван от Karushev Преглед на мнение
                            Мерил ли си начална захарност на смокините, а след залагането на захарния сироп? рН-то?
                            Когато материала е готов, сложи патоките в него. Така ще го съхраниш и за по-късна дата.
                            Това за патоките е абсолютно вярно,пробвано по принуда,че нямаше къде да сваря една плодова ракия.
                            Не вярвах,но се получи!
                            .Карам бавно стигам бързо. А...ма не всеки път.
                            Киа спортаж2000тди 98г
                            Ауди А3 1.9ТДИ
                            Каравана Аdria 390Q

                            Коментар


                            • От: Как се прави ракия?

                              Първоначално публикуван от FABARM Преглед на мнение
                              Здравейте, да ви попитам нещо. Днес заложих един бидон със смокини.
                              48кг. Смокини
                              20кг. Захар
                              60л. Вода
                              12 пакетчета лимонтузу
                              Разбих ги с дрелката. Да питам някои варил ли е смокинова ракия, да ми каже за колко време превират, за да си запазя казана че е голяма навалица. И да попитам имам патоки 10 литра от гроздовата ракия миналата година. Мога ли да ги сложа и тях в казана.
                              Ще стане за 2-3 седмици макс. Лимонрозу-тонтине добре,щото има доволно захар и има и плодова захар.
                              Аз например в събота варих ракията от винените джибри, тях ги заредих с 34-35кг мед поне 100 кила вода и никакви дрожди(щото виното вече си вреше)
                              Сложих и 10 кила патоки и въпреки слабия материал изкарах 40 кила на 50 градуса.
                              Hyundai TERRACAN J3 2,9 CRDI 200HP 2" lifted on 31" Cooper Discoverer AT3 4s
                              Ford Fiesta 1.4 Tdci

                              Коментар


                              • От: Как се прави ракия?

                                Първоначално публикуван от Juiced Преглед на мнение
                                ...
                                Аз например в събота варих ракията от винените джибри, тях ги заредих с 34-35кг мед поне 100 кила вода и никакви дрожди(щото виното вече си вреше)
                                Сложих и 10 кила патоки и въпреки слабия материал изкарах 40 кила на 50 градуса.
                                Мисля, че тук има някаква грешка? Ако килограмите на меда са верни, водата му е малко. А без дрожди, само на това от джибрите..., не знам. И с 10 кила патоки крайните числа трябва да са много различни.
                                Или пак казаня/казанджията нещо са за убиванье

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X