Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се прави ракия?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Как се прави ракия?

    1 - Защото, нямам колона.
    2 - За ракия от аламбика по - добро няма, казват. Не знам.
    Последно редактирано от ivodianov1992; 10-09-18, 16:54.
    Ако е машина, нека бъде немска!
    XJR 1200
    ETZ 150
    Kawasaki Ninja ZX10R

    Коментар


    • От: Как се прави ракия?

      Не знаех, че си вариш в къщи! От 5 години варя само на колона резултата е не сравним. Според мен колоната е в пъти по-добра, и не се налага преварка.
      За всеки ден прекаран в риболов господ дава по два
      0878 79 20 61 Борис

      Коментар


      • От: Как се прави ракия?

        Температура на изпарение на фракциите при дестилация на джибри:
        * Ацетон 56.5 С
        * Метанол 64 С
        * Етил ацетат 77.1 С
        * Етанол 78 С
        * 2-пропанол 82 С
        * 1-пропанол 97 С
        Бизнеса е проста работа, ама не е за прости хора !!!

        Коментар


        • От: Как се прави ракия?

          Иво, ако смяташ да смесваш дестилатите, то правилно си решил да отделиш сок от брестовицата който да добавиш после при преварката.
          Само че аз бих се доближил до конячната схема. При изваряването отделяй първак, но събирай всичко до 10%, може и до 5% ако имаш търпение. В патоките също има аромати. При преварката пак си отделяш първак, и аз лично бих спрял на 50%.
          Иначе колоната може да работи и почти като аламбик, както всъщност правят в повечето обществени дестилерии където имат.

          Коментар


          • От: Как се прави ракия?

            Мисля да направя така : събирам всичкия материал от всички варки, като патока от предходния казан го слагам в следващия. Накрая при преварката ще сложа патока от последния казан(брестовица) - 20-30л. + всичката ракия, която съм сварил и да кажем + 30-40л. Вино брестовица. Отделям 1-2% първак, после събирам дестилат за отлежаване до 50% алкохол. Под 50% отива за паток или иначе казано за следващото изваряване на гроздов материал, което ще е най - вероятно 2019та. Благодаря!
            Ако е машина, нека бъде немска!
            XJR 1200
            ETZ 150
            Kawasaki Ninja ZX10R

            Коментар


            • От: Как се прави ракия?

              От преди 40 години започнах да ходя по "казани" за печене, или варене на ракия, а от почти 25 да правя и сам....но никога не сме започвали да отделяме патоките преди 35 градуса по-надолу, без значение дали сме я правили на т.н. "старите казани", или на "каландра", т.е. колонните казани ! По принцип, на старите казани беше нормално след като изкараш първия казан, да направиш приварка, но при колонните казани това не е наложително, тъй като самата технология предполага, че "приварката" си идва сама, зависи колко тарелки ще има колоната, но по принцип са най-малко три, поради което и не правя приварка, просто като сипя ракията в бидона, пускам за около 15-20 дни едно компресорче за въздух за аквариуми, след което пиеш ракия от 52 градуса, с мекота като на 38, демек като от магазина.........., но вместо да се хваля, че съм изпил 10 ракии и съм станал от масата без да съм пиян, то при тази след петата, главата уж бистра, ама краката не те слушат ! Та като стана въпрос кога се отделя лангера, въпреки, че до сега съм започвал да то отделям когато градусомера покаже 35 градуса, до сега не съм имал развален харман......., така, че ако ракията ти е от грозде, не се презастраховай като отделяш патоките като стигнеш 50 градуса ! То от един казан който събира 500 л. джибри, колко ракия ще изкараш над 50 градуса ? Не повече от 30-40 литра, а до 35 градуса ще излязат поне още 25-30 ........, а патоките няма да са повече от 10-15 литра и то до къто градусомера покаже 0 градуса..........

              Коментар


              • От: Как се прави ракия?

                spongi, сега като се замисля, знаеш ли че си прав. Дори се чудя, защо на 35 а не отделим лангера на 25 гр. примерно. Това са си още 15 литра от 500л. казан, пък и така няма да се наложи да я разреждаш с вода. За първак нищо не каза, но да разбирам че такъв не се отделя, та нали това си е най-силната ракия.
                Последно редактирано от Karushev; 10-09-18, 19:36.

                Коментар


                • От: Как се прави ракия?

                  Няма ли да мирише на паток и на казан, ако е под 35-40% Или зависи от материала, който вариш?
                  Ако е машина, нека бъде немска!
                  XJR 1200
                  ETZ 150
                  Kawasaki Ninja ZX10R

                  Коментар


                  • От: Как се прави ракия?

                    Първоначално публикуван от ivodianov1992 Преглед на мнение
                    Няма ли да мирише на паток и на казан, ако е под 35-40% Или зависи от материала, който вариш?
                    Ще смърди , че чак ши са не трае....

                    Много неуки хора има които си разреждат силната ракия с патоки или пък събират ракия под 40 гр.
                    Който търси , намира !
                    Човекът е човек, когато е на път !

                    Коментар


                    • От: Как се прави ракия?

                      Ако ти е читаво джибрето, спирай на 40 гр. и на патока - до 20 гр. Мноого сложно за изчисление в тая специална казанджийска атмосФера.
                      На ,,колони'' варя...

                      Коментар


                      • От: Как се прави ракия?

                        Най-хубавата ракия която съм пил беше в едно балканско село . Чорбаджията беше много навътре с материала за което му свалям шапка.

                        Та той ми каза една "тънкост" .
                        Когато се вари ракията , винаги да я събирам на 2 качества .
                        1 качество - от 70гр. до 60 гр. ( това била най-хубавата ракия ) .
                        2 качество -останалата , като се отделя разбира се първак и патоки.
                        Който търси , намира !
                        Човекът е човек, когато е на път !

                        Коментар


                        • От: Как се прави ракия?

                          А бе майтап, ама съм чел от колега, как варят ракия май в Тетевенско. Изваряват цялото количество до край, не се отделя нито първак, нито патоки. След това "преварка", като пак не се отделя нищо, и това е. Може и да е частен случай, но е показателен колко заблудени има, че и ще ти спорят колко не ги разбираш нещата.

                          Коментар


                          • От: Как се прави ракия?

                            Това ми звучи страшно дори . Аз да се оплача, тая година доста хладна, еле с тия дъждове си е направо студ последно време и въпреки че материала ми е в затворено помещение, чаках по 8-10 дни за ферментация на сливите. За справка - миналата година бяха жеги и материала го варих в повечето случаи на 4-5 дни. Винаги съм използвал дрожди за трудна ферментация SLB и ДАФ активатор. Сега захладня още повече, съмнява ме, че гроздето и смокините ще прехвърлят 10 дни. Но пък бърза работа, нямам, а и съм отпуска тоя месец и мисля да си направя нова скара за печене на мръвки, че старата поизгоря от експлоатация. Па като вариш ракия, дърпаш малко жар, слагаш скарата и мяташ беконче отгоре, пууу, става веднъж! Та, в тоя ред на мисли, обикновената арматура прегаря бързо, ще стане ли скаричка от 6-8мм рифел, че е по - серт и си мисля, че ще има по - голяма дълговечност от обикновената. Ще си го нарежа с малкия флекс и ще го заваря с инвертора с Bohler EV 50. Неръждавейка, не мога да намеря за това мисля да опитам с рифел.
                            Ако е машина, нека бъде немска!
                            XJR 1200
                            ETZ 150
                            Kawasaki Ninja ZX10R

                            Коментар


                            • От: Как се прави ракия?

                              Първоначално публикуван от ivodianov1992 Преглед на мнение
                              Няма ли да мирише на паток и на казан, ако е под 35-40% Или зависи от материала, който вариш?
                              Всичко си зависи от материала. Ако материала е чисто грозде, без вода и захар, или в най-лошия случай на сто кила грозде сложиш най-много кило-две захар за да му вдигнеш захарноста, за да не се вкисне материала е допустимо и ракията няма да ти мирише на патоки дори и да наближи 30 градуса. То нали като правиш ракия опитваш по малко от всяка кофа, ако усетиш мирис на патоки започваш да го отделяш без значението ракията колко градуса върви, но това се получава ако правиш ракия от захар / 50 кг. грозде и 20 кг. захар/, то това не е ракия........

                              Коментар


                              • От: Как се прави ракия?

                                Първоначално публикуван от ivodianov1992 Преглед на мнение
                                .. Та, в тоя ред на мисли, обикновената арматура прегаря бързо, ще стане ли скаричка от 6-8мм рифел, че е по - серт и си мисля, че ще има по - голяма дълговечност от обикновената. Ще си го нарежа с малкия флекс и ще го заваря с инвертора с Bohler EV 50. Неръждавейка, не мога да намеря за това мисля да опитам с рифел.
                                А ти на кое викаш рифел, и на кое - обикновена арматура? Щото аз рифел го знам като всеки метален прът с някакво прищипване - тип "елха", "рибя кост" и т.н. Старият материал е по-добър от новия и студено изтегленият е по-добър от горещо валцувания, най-общо казано. Студена обработка са тия с двустранно или четиристранно прищипване. Старите бетонни стълбове бяха с такива, но не помня до коя година. Па и на други места има, а и в края на краищата става със всичко..

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X