Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се прави ракия?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Как се прави ракия?

    Не мисля че енергията за вакум е по малко от енергията за загряване.

    Не съм съвсем сигурен, но разтворимостта на етанол/вода при различни температури не е права, За това предполагам че с вакума се стремят да повишат парното налягане и оттам % алкохол, но ще има и повече примеси.
    Една хубава статия за ракиена дестилациа линк
    Обяснява доста добре различните етапи от процеса , както и съпътсващите вешества,
    Интересен въпрос е - дали са и връзка с анализи, е че концентрацията на метанол е най ниска при аламбика, < преварка аламбик< колона

    Коментар


    • От: Как се прави ракия?

      Някой знае ли защо не се прави ракия от дини - поне аз не съм чувал досега за динена ракия?
      На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор.
      "Погледнато формално, всичко е нормално. Погледнато нормално, всичко е формално!"-Радой Ралин

      Коментар


      • От: Как се прави ракия?

        Правят се опити, но като се пробва резултата и до тука. Захарността е някъде около и по-ниска от 5%. Другато е, че нещо аромата става гаден. Не съм пробвал лично, така твърдят някои.
        Последно редактирано от Karushev; 05-01-18, 22:21.

        Коментар


        • От: Как се прави ракия?

          Преди доста години един приятел от Любимец идва в Енина с един камион дини за търговия,продаде що продаде а останалите ги обелихме и с подобаващо количество шекер в казана .Очудващо за два три беше готов пусна много малко само от захарта.Абе не си заслужава играта! Чиста ракия само вода и захар!!
          Най-добре е да имаш богати приятели!!!
          Ако не ти дадат, барем няма да ти искат!!!

          Коментар


          • От: Как се прави ракия?

            Нормално. Какво да стане. Технологично може да се направи ракия, но реално е абсолютна загуба на време и средства. Един колега прави от мандарини - отврат!
            Ако е машина, нека бъде немска!
            XJR 1200
            ETZ 150
            Kawasaki Ninja ZX10R

            Коментар


            • От: Как се прави ракия?

              И от пъпеши не става. Много противен вкус и аромат.
              Който търси , намира !
              Човекът е човек, когато е на път !

              Коментар


              • От: Как се прави ракия?

                Мен в последно време ме налягат едни мисли да си направя дюлева, но тъй като нямам достатъчно плод мисля да прбвам да добавя и ябълка и круша. Предполагам от дръвчетата на тъста и тъщата ще успея да събера за един казан. Според вас дали ще я бъде или ще си хвърля труда и средствата на вятъра.
                Hyundai TERRACAN J3 2,9 CRDI 200HP 2" lifted on 31" Cooper Discoverer AT3 4s
                Ford Fiesta 1.4 Tdci

                Коментар


                • От: Как се прави ракия?

                  Дюла и особено ябълка не са подходящи за ракия.
                  Съдържат много белтък -пектин който при ферментацията води до метилов алкохол

                  Коментар


                  • От: Как се прави ракия?

                    Веднъж пробвах с ябълки и се провалих. Стотина литра джибри на 20-22 захарност. ранна есен до 14-15 си паднаха 6-7 дена и докато стигнат 5 повече от 20дена. Водата в никакъв случай не е била малко нито температурата ниска. Сварих ги. Не само слаб добив ами и гаден вкус и отвратителен аромат -смръдня-. Може и аз да съм объркал нещо ама обичам да експериментирам и понякога макар и рядко си стават издънки.

                    Коментар


                    • От: Как се прави ракия?

                      Първоначално публикуван от EIvanov Преглед на мнение
                      Веднъж пробвах с ябълки и се провалих. Стотина литра джибри на 20-22 захарност. ранна есен до 14-15 си паднаха 6-7 дена и докато стигнат 5 повече от 20дена. Водата в никакъв случай не е била малко нито температурата ниска. Сварих ги. Не само слаб добив ами и гаден вкус и отвратителен аромат -смръдня-. Може и аз да съм объркал нещо ама обичам да експериментирам и понякога макар и рядко си стават издънки.


                      Три - четири сорта ябълки ги смлях и пресовах с ,,промишленНа'' преса - получи се разкошен натурален ябълков сок - дрожди, захар и още нещо и на 13-я /не фатален/ ден изваряване.
                      Нещо като калвадос...

                      Коментар


                      • От: Как се прави ракия?

                        Фуражомелката, после пресата и кой каквото иска след това. Преваряваха я два пъти и пак е малко... . Студена бива, но това ако го сгрееш ще осмърди орталъка. Сокът обаче е чуден, заваряват го в буркани с по 1сл захар, но не знам колко време.
                        А тези простотии се правят от името на всички ни.
                        Даника
                        Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                        Коментар


                        • От: Как се прави ракия?

                          Пил съм превъзходна ябълкова ракия , явно става.
                          Който търси , намира !
                          Човекът е човек, когато е на път !

                          Коментар


                          • От: Как се прави ракия?

                            Ми те на времето продаваха наша българска, няколко вида. Една наистина беше много добра.
                            А тези простотии се правят от името на всички ни.
                            Даника
                            Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                            Коментар


                            • От: Как се прави ракия?

                              Първоначално публикуван от n960 Преглед на мнение
                              Три - четири сорта ябълки ги смлях и пресовах с ,,промишленНа'' преса - получи се разкошен натурален ябълков сок - дрожди, захар и още нещо и на 13-я /не фатален/ ден изваряване.
                              Нещо като калвадос...
                              Дрожди не съм слагал никога ама ако кажеш какво е това - още нещо - при първа възможност ще пробвам.

                              Коментар


                              • От: Как се прави ракия?

                                [QUOTE=EIvanov;3266820]Дрожди не съм слагал никога ама ако кажеш какво е това - още нещо - при първа възможност ще пробвам.[/QU


                                Напиши култивирани дрожди... Турих и мая за хляб - от турската. И задължително разбъркване и замерване на захарността.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 3 потребители онлайн. 0 потребители и 3 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X