Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се прави ракия?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Как се прави ракия?

    Повечето неща вече са написани нагоре.
    Няма специална технология за сливи.
    Не се сещам как правиш добър продукт от другите плодове без заквасване.
    Моето лично мнение е, че си попрескочил малко теорията, както на ферментацията, така и на дестилацията(в друга тема).
    Конкретно в случая нямаш старт на ферментацията и причините могат да са няколко:
    Неспазен карантинен период на инсектицидите-съответно 2 и 1 седмица.
    Захар с повишено количество на консерванти.
    Липса на дрожди.
    Липса на кислород.
    Ето тук: http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=168407 съм правил сливова без корекция на захар. Вярно, че е от джанки, но може да видиш как се заквасва.
    И между другото и тук сливите искат поне още две седмици до узряване, освен, ако твоите не са някакъв много специален сорт.
    И не се заблуждавай, че като не е започнала правилната ферментация, не са започнали няколко други-неправилни. Все пак не е късна есен.
    Поздрави и успех по-нататък, сега идват смокините.

    Коментар


    • От: Как се прави ракия?

      Първоначално публикуван от chrichri Преглед на мнение
      ...сега идват смокините.
      Преди две години, в Мелник, през средата на август смокините бяха напълно зрели. Направил съм пълна организация за едни стотина литра ракия, към втората половина на август, но тази година в момента, на нищо не приличат (не само, че са зелени, ами и на размер са като току-що вързали), а местните твърдят, че ще са готови през октомври (та и така било нормално).
      Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

      Коментар


      • От: Как се прави ракия?

        Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
        Преди две години, в Мелник, през средата на август смокините бяха напълно зрели. Направил съм пълна организация за едни стотина литра ракия, към втората половина на август, но тази година в момента, на нищо не приличат (не само, че са зелени, ами и на размер са като току-що вързали), а местните твърдят, че ще са готови през октомври (та и така било нормално).
        Те там обичат да се шегуват.
        Прикачени файлове

        Коментар


        • От: Как се прави ракия?

          Обещах да споделя какво съм изкарал от опита м с крушовата ракия.Определям го като пълен провал.Но в никакъв случай и не съжалявам.Поне опитах.
          Та:ПОчна да тече първо една мътилка с нисък градус- 0.5л отделих я,градуса се вдигна до 50 и повече и още една бутилка 0.5л отделих но вече по бистра.Бистра ,бистра със синкав цвят.
          След това събирах каквото събирах и на около 40гр я спрях, другото в отделен съд.Та ракия изкарах около 8-10литра толкова.Само дето е в син цвят и няма как да я използвам.Сега съм я оставил и заедно с патока си мисля да я преваря.А защо цвета е син - уреда за варене беше целия посинял отвътре,михме го ,но в тръбите нямаше как да се измие въпреки че ги плакнахме с маркуч.Явно късмета ми е такъв.
          Диско 300TDI
          Scott Purgatory
          0889 84 6161

          Коментар


          • От: Как се прави ракия?

            Интересен казус. Данеби да си добавял нещо в казана преди самото варене, че да е пуснало син цвят. А за мътното- казана е бил много пълен, огъня много силен, или не преврял материал. Може и съвкупност от тези неща. Иначе и на мен крушите не ми пуснаха много ракия. От 150тина литра джибри излезна 20л. Ракия, но и захар не бях сложил много. Сливите ми иначе завряха онзи ден и днес единия бидон гледам спрял да ври, захаромера потъна, на вкус не сладнят, леко нагарчат- бум в казана. Пусна добра ракия, ароматна. Като отлежи ще видим как е. Чакам другия бидон сега да преври тези дни и така. Поздрави.
            Ако е машина, нека бъде немска!
            XJR 1200
            ETZ 150
            Kawasaki Ninja ZX10R

            Коментар


            • От: Как се прави ракия?

              Вчера и аз варих ракия от грозде и джанки в два отделни казана. Със сливите всичко нормално но. с гроздето .....когато градуса падна под 30 се появиха синкави -петна с размер на оризово зърно явно никакви медни съединения или бъркам- какво ли е това и какво се прави с него.

              Коментар


              • От: Как се прави ракия?

                Двама баджанака имам,и правим"баджанашка"ракия-повечето пъти успешно.Веднъж синя излезе.Бяхми първи казан за сезона и казанджията каза че трябвало един казан с негово патоки да пусне първо,и тогава да работи с клиенти.
                Nissan Terrano II TDI 2700 2002g. avtomat - три вратичко.... )
                ".....ама сега пазара е пълен с джипове де, на тях даже JEEP пише ....."

                Коментар


                • От: Как се прави ракия?

                  Първоначално публикуван от boro07 Преглед на мнение
                  А защо цвета е син - уреда за варене беше целия посинял отвътре,михме го ,но в тръбите нямаше как да се измие въпреки че ги плакнахме с маркуч.Явно късмета ми е такъв.
                  Цвета е син защото не е измит казана. Аз преди всяка варка измивам с лимонтузу. Отделно имам съмнения, че е имало неправилна ферментация. Това води до образуване на повече киселини в материала. А киселините свалят медните съединения натрупани по казана. Затова и повече синьо.
                  Без да имам претенции, че извършвам перфектни ферментации, но работейки по този начин до този момент съм нямал провали. /да чукна на дърво, че да не викам дявола/
                  1. 100 кг круши /измерени точно с електронен кантар/ – изчистени, нарязани на дребно, смачкани и прекарани през машинка за месо /електрическа / до получаване на еднородна каша.
                  2. Обща захарност 12 % по Брикс – измерена с рефрактометър. От всяка кофа вземам различни круши и изцеждам по 5 капки от всяка в една чаша. Разбърквам много добре и така отчитам % захарност. След смилането и размесването пак измервам и показанията са 12 %.
                  3. Измерване Рн на материала. Използвах универсална индикаторна хартия Рн 1-14. Такава имам. Колкото и да е приблизително показа Рн 5 на материала.
                  4. Разтворих в 48 л вряла вода от бойлера /нямам възможност за преваряване на голямо количество в апартамента/ 20 кг захар. 8 кг за повишаване захарността на материала до 20 % и 12 кг за повишаване на рандемана. 48/12 е съотношение 4/1 вода-захар за да се получи 20 % захарност на сиропа за доливане. След като изстина до 30 °С, изсипах сиропа в материала и разбърках добре.
                  5. Корекция на Рн с винена киселина. Замерих Рн на целия материал за ферментация и показа около Рн 6. Изсипах 100 гр винена киселина в около литър сок и после го сложих в материала. След един час индикаторната хартийка показа Рн между 3 и 5, като беше почти до 3 по цвят. Така и го оставих.
                  6. Ензими. Сложих ензим за извличане на аромат и ензим за втечняване и подобряване на рандемана /поне за такива ги продават/. Всеки от ензимите предварително разтворих в чаша с малко вода.
                  7. Селектирани сухи дрожди. Активирах дрождите по следната схема:
                  – Приготвяне на около 5 % захарен сироп. В бутилка 2 л. се изсипват 100 гр. захар и се долива с преварена вода с температура 35 °С.
                  – В чиста кофа се наливат 200 мл. от сиропа и се добавят дрождите. Изчаква се 15 мин.
                  – Добавят се 200 мл. от сиропа и се изчаква 15 мин.
                  – Добавят се 400 мл. от сиропа и се изчаква 15 мин.
                  – Добавят се 800 мл. от сиропа и се изчаква 15 мин.
                  – Добавят се останалият сироп и около 2 литра от сок от материала. Изчаква се 15 мин.
                  – Изсипват се активираните дрожди в материала.
                  – На следващият ден се добавя в материала за ферментация ДАФ.
                  След около час и половина вече шуптеше и се беше образувала „шапка”. Рн нямаше промяна – близо до 3 по индикаторната хартия. С винената киселина го няма явно проблема, както когато се използва лимонтузу.

                  ПП: Това мнение си е мое и съм си го копирал от един друг форум, че не ми се пишеше отново. Но принципа е ясен.
                  Hyundai TERRACAN 2003 2.9 CRDi 150 автомат
                  VW T4 Multivan 1993 2.4D AAB

                  Коментар


                  • От: Как се прави ракия?

                    Първоначално публикуван от chrichri Преглед на мнение
                    Те там обичат да се шегуват.
                    Бе те да са живи иждрави, ма и аз ги видях.
                    Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                    Коментар


                    • От: Как се прави ракия?

                      От горния изчерпателен пост разбрах, че винената киселина е по-добра от лимонтозуто. Шегичка.

                      По-важното, за което не се сещам да е писано е измерването на захар(екстракт). Не знам това Брикс какво ви говори,но измерването с рефрактометър е вярно само във високите стойности. Колкото напредва ферментацията и падат стойностите се увеличава грешката и когато ферментацията е приключила и относителното тегло е 1000(1) рефрактометърът показва около 8. Прилагам таблица за корекция:
                      Прикачени файлове

                      Коментар


                      • От: Как се прави ракия?

                        Съответно, края на ферментацията трябва да се мери ареометрично с някаъв друг уред, който също дава грешка, която може да се сметне с такъв: https://www.brewersfriend.com/hydrometer-temp/ калкулатор.
                        На практика фементацията е приключила, когато рефрактометърът падне до 8 и хидрометърът показва под 4.

                        Коментар


                        • От: Как се прави ракия?

                          Първоначално публикуван от boro07 Преглед на мнение
                          Обещах да споделя какво съм изкарал от опита м с крушовата ракия.Определям го като пълен провал.Но в никакъв случай и не съжалявам.Поне опитах.
                          Та:ПОчна да тече първо една мътилка с нисък градус- 0.5л отделих я,градуса се вдигна до 50 и повече и още една бутилка 0.5л отделих но вече по бистра.Бистра ,бистра със синкав цвят.
                          След това събирах каквото събирах и на около 40гр я спрях, другото в отделен съд.Та ракия изкарах около 8-10литра толкова.Само дето е в син цвят и няма как да я използвам.Сега съм я оставил и заедно с патока си мисля да я преваря.А защо цвета е син - уреда за варене беше целия посинял отвътре,михме го ,но в тръбите нямаше как да се измие въпреки че ги плакнахме с маркуч.Явно късмета ми е такъв.
                          Уреда за варене меден ли е?
                          Eдинственото и достатъчно условие за да повярваш на нечии глупости е ти да си по-тъп от този който ги е казал.

                          Коментар


                          • От: Как се прави ракия?

                            Баси... чак ми иде да почна да си варя ракия! Въпреки, че съм си почитател на виното и ракия почти не пия. А като остане джибрата от виното, давам я на един и оня без засечка я вари на казана... трябва да го питам как я прави тая работа.
                            Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

                            Коментар


                            • От: Как се прави ракия?

                              Първоначално публикуван от Тропчо Преглед на мнение
                              А като остане джибрата от виното, давам я на един и оня без засечка я вари на казана... трябва да го питам как я прави тая работа.
                              Лесно с вода и захар, сега понеже захарта е скъпа и има много ментета, слагат дехтрозза за хранителната промишленост, 1к = 1л ракия

                              Коментар


                              • От: Как се прави ракия?

                                Първоначално публикуван от biol Преглед на мнение
                                Лесно с вода и захар, сега понеже захарта е скъпа и има много ментета, слагат дехтрозза за хранителната промишленост, 1к = 1л ракия
                                Убуу де, що от кипнали джибри става, а от плод невинаги? Оххххх, ше ме уморите. А това със синьо- зеленото... оня на ракиджийницата немедлено да бъде удавен в патоки.
                                Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X