Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се прави ракия?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Как се прави ракия?

    Гледал съм, как реновират старо буре - разглобява се, отнема се слой вътрешно и странично на дъгите и се сглобява, като му се намалява обема. Според мен, обгарянето не е за ракиено буре, а за някои други напитки, освен, ако харесваш опушения вкус. Добре си го отворил, остържи го хубаво от вътре, дето се вика до бяло, странично дъгите недей, че това си е за майстор - напасване, обръчи... . После вряла вода (напълни го да постои) , миене със сода за бурета, пак вряла вода и го пълниш да отлежи известно време. Мисля, че ще си доволен от резултата.
    Щирлиц вървеше по улицата и видя бояджия, който замазваше всички нецензурни думи по стените.
    “Аха, модератор“, помисли си Щирлиц !!!

    Коментар


    • От: Как се прави ракия?

      Направил си нужното. Не се обгаря, затваряй го, ако можеш, де. То и стъргането се прави само след употреба на вино, за премахване на слоя от кристали тартарат.

      Коментар


      • От: Как се прави ракия?

        Първоначално публикуван от chrichri Преглед на мнение
        премахване на слоя от кристали тартарат.
        Точно такива кристали имаше, затворих го, ма май си трябва майсторлък за това щото сега е като лейка, ще го мъча още и накрая май за кашпа .
        Honda HR-V/CRV кАтър връз кАтър - YAMAHA BOOSTER 50CC; ВСИЧКО ДЕСЕН ВОЛАН

        Коментар


        • От: Как се прави ракия?

          Имам доста бурета такива, разглобени в найлонови чували. Не знам как го "мъчиш", ама е хубаво дъгите да са номерирани, преди разглобяване и при сглобяване се уплътняват с шума от царевица, или папур. Първоначално не се зачукват здраво и се пълнят с вода, наистина тече, като лейка, но бързо се "закисва" и после обръчите се финишират. Не е трудно, но рядко се получава от първия път.

          Коментар


          • От: Как се прави ракия?

            Изядох го... .Престояла близо година гроздова(смес вино и джибри), в многогодишно дъбово буре, доби аромат на дърво. Въгленът действува, но незадоволително. Акъл?
            А тези простотии се правят от името на всички ни.
            Даника
            Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

            Коментар


            • От: Как се прави ракия?

              Първоначално публикуван от veskov Преглед на мнение
              Изядох го... .Престояла близо година гроздова(смес вино и джибри), в многогодишно дъбово буре, доби аромат на дърво. Въгленът действува, но незадоволително. Акъл?
              Може ли малко по-подробно?

              В смисъл - направена от това, отлежала на толкова градуса, толкова литра в толкова литрово буре, съхранено в мазата, на тавана, в хола, мирише на ...

              Едва ли ще мога да ти дам акъл, но поне ще се поуча от чуждите грешки.

              Благодаря!.

              Коментар


              • От: Как се прави ракия?

                Произведена миналата година-есента. Направена от перфектно на вкус вино от предишната година и ферментирали джибри, след източване на прясното вино. Двойно преварена, 48 град., отлична на вкус. Оставена да отлежава в полу-подземна хладна изба от бетон и камък, в старо дъбово буре. Отлежава почти година и сега има дъх на дърво. В същото буре, много години отлежава по 40-50 дни ракия,даже се слагат и допълнителни различни клечки, защото е старо и не я оцветява вече. Бурето е само за ракия и друго не е слагано в него. Самото то и сега няма дъх. Почти 100% е от дългия престой (тази,която не е била в бурето е перфектна), тази от бурето има дъх на дърво и все едно,че е малко по-остра.
                Последно редактирано от veskov; 06-09-13, 18:42.
                А тези простотии се правят от името на всички ни.
                Даника
                Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                Коментар


                • От: Как се прави ракия?

                  Първоначално публикуван от veskov Преглед на мнение
                  Произведена миналата година-есента. Направена от перфектно на вкус вино от предишната година и ферментирали джибри, след източване на прясното вино. Двойно преварена, 48 град., отлична на вкус. Оставена да отлежава в полу-подземна хладна изба от бетон и камък, в старо дъбово буре. Отлежава почти година и сега има дъх на дърво. В същото буре, много години отлежава по 40-50 дни ракия,даже се слагат и допълнителни различни клечки, защото е старо и не я оцветява вече. Бурето е само за ракия и друго не е слагано в него. Самото то и сега няма дъх. Почти 100% е от дългия престой (тази,която не е била в бурето е перфектна), тази от бурето има дъх на дърво и все едно,че е малко по-остра.
                  Толкова неприемлива ли е миризмата?
                  Според каквото съм прочел, по-добре отлежава на сухо - тавана, примерно, отколкото на влажно в мазето. Камъкът е извор на влага. Възможно е миризмата да е от други "комшии" в мазето, а не от бурето. Бързото стареене на ракията в едно с всички плюсове на стареенето се постига в малки бурета, стари, оставени на сухо. Там пада градуса, обема, но за разлика от големите бурета в мазето, от които загубите са малки, качеството, твърдят специалистите, е несравнимо.

                  Почерпи някой непредубеден на когото вярваш за преценката - може да не е чак толкова зле.

                  Коментар


                  • От: Как се прави ракия?

                    Без продължителността, всичко останало е същото от десетилетия. Сухо е колкото друг път.Съхраняват се само ракия, вино, затворени консерви. Бурето е 40л. и се използува колкото пъти потрябва. То всичко има първи път.
                    А тези простотии се правят от името на всички ни.
                    Даника
                    Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                    Коментар


                    • От: Как се прави ракия?

                      Продължение. Въглищата, след около 30-часов престой в ракията,направиха добри. Гадният дъх едва се долавя. Имам подозрения, че намаля значително и ароматът на гроздова. И не са само подозрения. Какво ще стане след по-продължителен престой на въглените, ще разказвам после. За сега медицинските на таблетки(19 табл. в 10 л.), се представят по-добре, от приблизително същото обемно количество на тези, предназначени за печене на пържоли на язовира или в гората.
                      А тези простотии се правят от името на всички ни.
                      Даника
                      Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                      Коментар


                      • От: Как се прави ракия?

                        Нормално е да е така. Въгленът на таблетки и този за пържолите не са едно и също нещо, макар че си приличат.
                        Правилно си постъпил като си използвал таблетките.
                        Най-страшното в България е, че хората, които пращат SMS-и във ВИП-Брадър,
                        имат право да гласуват на избори.

                        Коментар


                        • От: Как се прави ракия?

                          След много четене и разговори с различни хора стигнах до следната рецепта за захарта която се добавя към материала.
                          10 кг. захар, 4.1лт вода 200гр. винен оцет. Това нещо се вари 5 - 6 минути като получения разтвор като се охлади се разрежда с вода 1/3 и се налива при джибрата.
                          За всеки ден прекаран в риболов господ дава по два
                          0878 79 20 61 Борис

                          Коментар


                          • От: Как се прави ракия?

                            Първоначално публикуван от gabocvet Преглед на мнение
                            ... 10 кг. захар, 4.1лт вода 200гр. винен оцет. Това нещо се вари 5 - 6 минути като получения разтвор като се охлади се разрежда с вода 1/3 и се налива при джибрата.
                            Това го чувам за първи път.
                            Пояснявам, че не съм никакъв майстор и "тънък познавач". Спазвам традицията и начинът "на дядо ми"... а именно- на една кофа вода- 3кг. захар. Досега винаги са ми завирали джибрите. Последна проба от началото на този месец- три бидона с мачкано грозде (от асмата в двора), пълни до половината. Доливане на вода и захар. И на следващата сутрин вече са завряли. Сега само ги разбърквам сутрин и вечер.

                            Коментар


                            • От: Как се прави ракия?

                              Първоначално публикуван от komisar Преглед на мнение
                              Това го чувам за първи път.
                              Пояснявам, че не съм никакъв майстор и "тънък познавач". Спазвам традицията и начинът "на дядо ми"... а именно- на една кофа вода- 3кг. захар. Досега винаги са ми завирали джибрите. Последна проба от началото на този месец- три бидона с мачкано грозде (от асмата в двора), пълни до половината. Доливане на вода и захар. И на следващата сутрин вече са завряли. Сега само ги разбърквам сутрин и вечер.
                              В мазата имам кофи от 8 та до 20 литра.Поне 5 вида,различни по обем.....

                              Коментар


                              • От: Как се прави ракия?

                                Първоначално публикуван от biboqn Преглед на мнение
                                В мазата имам кофи от 8 та до 20 литра.Поне 5 вида,различни по обем.....
                                Кофа като кофа- средностатистическа- 10л. обем.
                                А ти на 20 литровите кофи, слагай по 6 кила захар! От мен да го знаеш! .

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X