Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се прави ракия?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Как се прави ракия?

    Първоначално публикуван от сто Преглед на мнение
    Аз пък ще ти предложа в литър вода да сипеш килограм захар и да видиш колко литра обем получаваш. После пак може да смятаме.
    ОХ ОХ ОХ ,какво да кажа не знам.Тези проценти се смятат в килограми.Не в литри.Килограми-маса,Литри-обем.Обема се променя при различните условия,налягане,температура.Дрождите- това са едни гадинки дето хапват глюкозка и фруктозка и акат после етанолче.Те хапват маса не обем...Както и да е не ми се спори повече.Дано съм полезен на някой с това което съм написал. За вас двамата няма да бъда явно.
    Последно редактирано от biboqn; 22-08-12, 21:22. Причина: правопис

    Коментар


    • От: Как се прави ракия?

      Че не съм внимавал в час по химия и физика - признавам.

      Обаче...
      Зхаромера май мери плътност на разтвора, пък плътността май има повече връзка с обема, отколкото с масата. Отделно на всеки такъв аматьорски уред май пише +/- при определена температура.
      Греша ли? Обещавам да си посипя главата с пепел и да се извиня, естествено, ако е така.

      Коментар


      • От: Как се прави ракия?

        Първоначално публикуван от сто Преглед на мнение
        Че не съм внимавал в час по химия и физика - признавам.

        Обаче...
        Зхаромера май мери плътност на разтвора, пък плътността май има повече връзка с обема, отколкото с масата. Отделно на всеки такъв аматьорски уред май пише +/- при определена температура.
        Греша ли? Обещавам да си посипя главата с пепел и да се извиня, естествено, ако е така.
        Плътността зависи както от масата така и от обема.Тя е масата върху обема .Когато имаме един разтвор при промяна на температурата се променя плътността,ама защото се променя обема.Масата остава постоянна.
        Захаромера мери маса на база на обемно изместване.И за това е сравнително точен при опредена температура.За моя това е 20 градуса по Целзий.При различни температури има промяна на плътността и за това има таблици за корекции.
        Моя захаромер,не е професионален,ама и не е от най-евтините имам и рефрактометър.Показанията им съвпадат.Виж какво пише на захаромера.Там е писано какво мери.

        МЕРИ МАСА В ПРОЦЕНТИ ПРИ 20 ГРАДУСА ПО ЦЕЛЗИЙ.Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_2646.jpg
Прегледи:1
Размер:50.8 КБ
ID:5402442Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_2647.jpg
Прегледи:1
Размер:45.1 КБ
ID:5402443Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_2648.jpg
Прегледи:1
Размер:53.7 КБ
ID:5402444

        Рефрактометъра мери грдауси по Брикс,което е долу горе същото:Скала на Брикс – Brix scale

        Градус Брикс (Brix) е мерна единица изразяваща захарното съдържание на воден разтвор. Обикновено се обозначава като °Bx. Счита се, че 1 градус Брикс отговаря на съдържанието на 1 грам захароза в 100 грама от разтвора. Това на практика означава 1 масов процент (% м/м).
        Обърни внимание отново масов процент.
        Последно редактирано от biboqn; 22-08-12, 21:39. Причина: добавяне

        Коментар


        • От: Как се прави ракия?

          Друго се сетих.От 100 грама захар можем да направим 5 литра захарен памук нали.Ама пак ще си остане 100 грама.
          Примера не е точен ама е показателен за случая.

          Коментар


          • От: Как се прави ракия?

            И аз друго се сетих - кое тежи повече- 1 тон памук, или 1 тон желязо.
            Правенето на вино е далеч от точната математика, поради многото променливи - суровина, дрожди, ензими, човешки фактор, сьоражения за преработка...
            По добре е да имаш една преса да си пресуваш материала и вземеш повече течност, отколкото да се бориш с 0.5-1 захарни градуса
            Ако си намеря учебниците ще сканирам и публикувам тук подсилване.

            Коментар


            • От: Как се прави ракия?

              Виждам в теб много положителна енергия, която трябва леко да се "впрегне"
              Този форум е за теб и други професионалисти в ракията
              http://www.rakiyata.com/forum/viewtopic.php?f=15&t=224 5 пост, сваляш и четеш стр. 20 - 21
              Чакам благодаря и литьр - два плодова ракия на 38-40 градуса

              Коментар


              • От: Как се прави ракия?

                Първоначално публикуван от jorko Преглед на мнение
                Виждам в теб много положителна енергия, която трябва леко да се "впрегне"
                Този форум е за теб и други професионалисти в ракията
                http://www.rakiyata.com/forum/viewtopic.php?f=15&t=224 5 пост, сваляш и четеш стр. 20 - 21
                Чакам благодаря и литьр - два плодова ракия на 38-40 градуса
                Точно с тази формулка мисля,че сам се затапваш. И примерче има там 120 кг 17% искаме да го направим 21%.Хората са ти сметнали 6.2 кг.Така мисля и аз.По твоите сметки излиза 4,8.
                Въздържах се да пускам линкове към други форуми,защото май е забранено,ама ще наруша правилата заради теб.
                http://www.rakiyata.com/forum/viewto...=1047&start=15
                чети втора страница.

                Коментар


                • От: Как се прави ракия?

                  Първоначално публикуван от jorko Преглед на мнение
                  Чакам благодаря и литьр - два плодова ракия на 38-40 градуса
                  При твоите сметки има голяма вероятност да получиш 38-40 градуса ракия.
                  Последно редактирано от biboqn; 23-08-12, 08:00. Причина: допълнение

                  Коментар


                  • От: Как се прави ракия?

                    Процеса дестилация няма нищо общо с процеса алкохолна ферментация.

                    Някъде по горе съм обяснил , че при рандеман 60-65 %/грозде/ от 120 кг. каша ще получим към 75 литра мъст , която ще подсилваме.
                    Гроздовата/плодовата / каша я делиш на ферментируема част/течната, мъстта/ и неферментируема/ципи, семки ,костилки/
                    Подсилва се ферментируемата - литри - килограми, литри - килограми....

                    Коментар


                    • От: Как се прави ракия?

                      Тъй,тъй.Давай както знаеш.Прав си.А аз мисля да продължавам да греша.Не знайно защо ,като сметна и сложа това което съм решил и хоп докарвам концентрацията.Късмет на начинаещия предполагам.
                      Следващия път пробвай по моя начин.Само за проба.
                      Чети книжката която си ми посочил.Формулата е вярна.
                      Последно редактирано от biboqn; 23-08-12, 10:21.

                      Коментар


                      • От: Как се прави ракия?

                        Първоначално публикуван от HD Преглед на мнение
                        Да ви питам, някой ако е имал подобен "проблем" с тазгодишната ракия

                        Първо да спомена, че аз не разбирам от ракии много, в последните няколко години почти и не ги употребявам.
                        Ракия на село правим по следния начин - събираме там кайсиии, джанки, грозде или от каквото ще се прави, като преди това тъста ми се обажда да взема захар от Метро, слагаме матриала в бидоните и оттам нататък той си я оправя, аз участвам като дойде време да се вари.

                        Тази година обаче се оплаква, че нищо не пуснала - варил е кайсиева и от джанки (червени, сладки). Не мога да кажа колко точно захар е сложил, но общо материала мисля, че бе около 250-300 кг, и май е сложил към 20-ина кг захар.
                        А е пуснала доста малко, все едно почти не е слагано захар.
                        Захарта беше "Сладея" на Горнооряховските заводи - винаги гледам да вземам такава и досега не е имало проблем.

                        Та сега се чудим от захарта ли е (да не е от на Гришата Ганчев ), или той нещо е объркал

                        Беше много ербап тъста, някой му казал как се проверява захарта - взимаш една супена лъжица захар и сипваш оцет вътре, ако вземе да кипи захарта не става - ама беше ербап, докато видя, че тая хич не кипи

                        Баща ми в Априлци вари предимно от сини сливи, и не слага нито грам захар - само сливите (с костилките обаче, защото като е много материала няма как да им махне костилките на всичките) и вода, и то не от чешмата ами от някой чучур в балкана. При тази комбинация (водата няма значение де, но чешмяната понякога смърди на хлор доста) му пуска горе-долу 10-12 л ракия от 100 кг материал.
                        Колега на дали някой ще ти даде точен отговор.Кайсиите е добре да се варят веднага щом е готов материала.Ако са стояли няколко дена след края на ферментацията без да са херметически запечатани-може де е една от причините.

                        Коментар


                        • От: Как се прави ракия?

                          http://zlatnatabachva.com/index.php?...ikum&Itemid=56

                          Ако не съм сбъркал нещо с копирането тук ще се намери доста полезен материал.

                          Коментар


                          • От: Как се прави ракия?

                            Това го бе сканирал и публикувал колегата СТО

                            Много е добър , въпреки че е минал 1 век горе-долу

                            Дано се прочете, че чукча......

                            Коментар


                            • От: Как се прави ракия?

                              Първоначално публикуван от Боян Богданов Преглед на мнение
                              Колега на дали някой ще ти даде точен отговор.Кайсиите е добре да се варят веднага щом е готов материала.Ако са стояли няколко дена след края на ферментацията без да са херметически запечатани-може де е една от причините.
                              Херметически са били затворени и са варени точно няколко дни след като са били готови.
                              Тъста е малко над 60 годишен и си вария ракия от доста време, та за сефте му се случва.
                              Мен лично също ме съмнява в захарта да е проблема, но знае ли човек ...
                              Hristo Draganov
                              http://htftp.domainbg.com/HD/

                              И аз искам България чиста ! ! !

                              Коментар


                              • От: Как се прави ракия?

                                Първоначално публикуван от HD Преглед на мнение
                                Херметически са били затворени и са варени точно няколко дни след като са били готови.
                                Тъста е малко над 60 годишен и си вария ракия от доста време, та за сефте му се случва.
                                Мен лично също ме съмнява в захарта да е проблема, но знае ли човек ...
                                Може, аз лично не съм уцелвал фалшива,ама сигурно има и такава.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X