Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се прави ракия?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Как се прави ракия?

    За раздробяване на твърди плодове тъст ми(лека му пръст) ползваше обикновена фуражомелка на която е махнато ситото. Всичко става почти на каша.

    Призовавам колегите които не са химици или технолози запознати с получаването и извличането на метилов алкохол да се въздържат от писане на компетентно звучащи мнения. Така само вредите.
    Аз също не съм компетентен, но от това което съм чел и слушал от специалисти в областта-щом веднъж метиловия алкохол е наличен в материала(джибри, или както там му се казва)-много е трудно да се отдели и да не присъства в напитката. Всичката борба с него е да не се допусне образуването му при ферментацията. Май има методи за отстраняването на метиловия алкохол в дестилата, но е доста скъп и труден процес, та никой не го прилага.

    П.П. Това което сте чули от дядовци и стари казанджии не го бройте за 100% истина. Почти във всички случаи те са в голяма заблуда. Ама нали щото уж компетентни... А и човек си търси лесно решение на гаден проблем, и с изхвърлянето на първите 100-500 грама си мисли, че е решил гадния проблем.
    Има ли желание-има и начин!

    Коментар


    • От: Как се прави ракия?

      Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
      За раздробяване на твърди плодове тъст ми(лека му пръст) ползваше обикновена фуражомелка на която е махнато ситото. Всичко става почти на каша.

      Призовавам колегите които не са химици или технолози запознати с получаването и извличането на метилов алкохол да се въздържат от писане на компетентно звучащи мнения. Така само вредите.
      Аз също не съм компетентен, но от това което съм чел и слушал от специалисти в областта-щом веднъж метиловия алкохол е наличен в материала(джибри, или както там му се казва)-много е трудно да се отдели и да не присъства в напитката. Всичката борба с него е да не се допусне образуването му при ферментацията. Май има методи за отстраняването на метиловия алкохол в дестилата, но е доста скъп и труден процес, та никой не го прилага.

      П.П. Това което сте чули от дядовци и стари казанджии не го бройте за 100% истина. Почти във всички случаи те са в голяма заблуда. Ама нали щото уж компетентни... А и човек си търси лесно решение на гаден проблем, и с изхвърлянето на първите 100-500 грама си мисли, че е решил гадния проблем.
      Коле,ракията у Русе си я варим така и смея да твърдя,че става как си требе.Пък нямям спомен по състезания кат сме се черпили да сия върнал,Ракията.А сега Наздраве ,пак от същата.Дядо ми казваше,че няма вариант за лоша ракия., и,че има други два варианта:ИЛИ ИМА РАКИЯ,ИЛИ НЯМА РАКИЯ.
      ТОЙОТА в РЕЙНДЖЪР стъпили на ПАТРОЛ Y 60
      Г 230Е
      Г 500 0887 390 703

      Коментар


      • От: Как се прави ракия?

        Първоначално публикуван от svilenst Преглед на мнение
        И джапанките си да сложа в бидоня,има ли захар пак ще стане ракияСлагай ябълките да ферментират ,ще забиеш пет/шест гвоздея на един кол,да стане нещо като боздуган и всеки ден бъркаш докато станат на каша.Понеже ябълките пускат много малко,сложи вода и захар в съотношение3:1.Сложи на един бидон двеста грама сода бикарбонат;на 200 литра материал.Джуркаш докато водата излезе отгоре и отиваш на казана,вариш,и,пооосле ше почерпиш .Ако искаш при самото насипване на материала можеш да сложиш няколко стръка индрише,или пък една шепа кориандър за аромат.Обади се като свар иш елексира.Ракия от ябълки нее най добрия избор,но става.Ипоследно:като потече огнената вода първите 500 грАМА махаш,че това е жива отрова и става само за разтриване.Вариш докато от казана квото тече; общото количество имам в предвид, тече на 50 градуса.Това е истинската ракия,другото е чист метил,ако пък тие силна огнената вода разреждаш с дестилирана такава.,някъде докъм 45 градуса.Ако пък тие добре след седмица почваш да хакаш.И ЗАПОМНИ:РАКИЯ СЕ ПИЕ ИЛИ С МЕЗЕ;ИЛИ С МЯРКА.НАЗДРАВЕ.Вярвам,че съм бил полезен.
        "Колега", сигурен съм , че и лайна да сложиш...ще направиш ракия...е, ще бъде лайняна, ама какво от това...

        Коментар


        • От: Как се прави ракия?

          Първоначално публикуван от chrichri Преглед на мнение
          "Колега", сигурен съм , че и лайна да сложиш...ще направиш ракия...е, ще бъде лайняна, ама какво от това...
          Така е колега,но тази последната да я пие някой друг.Аз говоря за класика, па макар и анасонлийка да е,или там както и казвахте в Пловдив.А иначе,всеобща тайна е,че за ферментация си требе захар;другото е аромат.Прав си ,че от всичко става ракия,но не всяка става за пиене.И щом нете бърка каква щее ракията,пий си от твоята дето си си я сварил в горния пост ,Наздраве.
          ТОЙОТА в РЕЙНДЖЪР стъпили на ПАТРОЛ Y 60
          Г 230Е
          Г 500 0887 390 703

          Коментар


          • От: Как се прави ракия?

            Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
            ...щом веднъж метиловия алкохол е наличен в материала(джибри, или както там му се казва)-много е трудно да се отдели и да не присъства в напитката...
            Това може-би трябва да се повтаря във всяко мнение на темата, за да се пресичат всякаквите градски легенди. Има начини (до голяма степен палиативни) за отстраняване, или поне редуциране на метиловия спирт от ракията след дестилацията и най-вече при отлежаването, но има ли такъв във материала то той бива дестилиран еднозначно. Единственият начин това да не стане е не дестилация, а ректификация, но тогава пък изобщо не може да става въпрос за ракия и тръгваме по "винпромско-царкировските" техонологии със спирт, есенция, боя и т. н.
            За ябълките погоре. Всеки си знае зора, но аз лично от тях ракия не бих правил.
            А като ще се слагат разни десетки килограми захар, то какъв е смисълът да се "разрежда" материалът с плодове...
            Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

            Коментар


            • От: Как се прави ракия?

              Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
              Това може-би трябва да се повтаря във всяко мнение на темата, за да се пресичат всякаквите градски легенди. Има начини (до голяма степен палиативни) за отстраняване, или поне редуциране на метиловия спирт от ракията след дестилацията и най-вече при отлежаването, но има ли такъв във материала то той бива дестилиран еднозначно. Единственият начин това да не стане е не дестилация, а ректификация, но тогава пък изобщо не може да става въпрос за ракия и тръгваме по "винпромско-царкировските" техонологии със спирт, есенция, боя и т. н.
              За ябълките погоре. Всеки си знае зора, но аз лично от тях ракия не бих правил.
              А като ще се слагат разни десетки килограми захар, то какъв е смисълът да се "разрежда" материалът с плодове...
              ...Edно изключително полезно изказване...

              Коментар


              • От: Как се прави ракия?

                Яааа. Какава тема имало. Не бях попадал до сега. От мене да знаете. Хубаво пиене се прави от хубав спирт и хубава есенция, а лошо от лош спирт и лоша есенция.
                Това е по-честата практика де. А иначе както се казва "Вино се прави И от грозде!".
                Животът е това, което се случва, докато ние кроим планове....

                тел. имаше преди, ама сега е в профила щото ...

                Коментар


                • От: Как се прави ракия?

                  Здравейте, Някой може ли да каже дали става ракия от течна захар, тези дето се ползва в сладкарството.

                  Коментар


                  • От: Как се прави ракия?

                    Е това вече е прекрасна тема. Мога да напиша дисертация по темата. Тези които ме познават знаят , че съм любител на Мастиката та и аз да споделя това онова. Корените на рода ми са от едно Чирпанско село (с.Странско) и от векове по нашия край се прави ракия-анасонлиика. Последните няколко години вече правят и домашна Мастика. Ето я и рецептата, Когато джибрите са готови и сложени в казана се слага на 120л. джибри 4кг. семе от анасон, вари се и готово. Като се сложи във фризера става на кристали също като купешката , но има един недостатък крайното количество излиза на около 50 градуса и ако я разредиш с вода побелява .
                    А за Ракиите при самото варене се слага пресен плод в казана колкото повече по ароматна става, демек вариш гроздова слагаш на 100кг. материал 3-4кг прясно грозде. Иначе Аз най си харесвам ракия от сини сливи с Невен. Утре ще напиша рецептата, че сега си сипах от елексира на младоста и няма да си развалям кефа. Поздрави.
                    ПОЛУДЯВАМЕ БАВНО, НО СИГУРНО.
                    тел. 0889 017703
                    0897 516030

                    Коментар


                    • От: Как се прави ракия?

                      Първоначално публикуван от Gargata72 Преглед на мнение
                      Е това вече е прекрасна тема. Мога да напиша дисертация по темата. Тези които ме познават знаят , че съм любител на Мастиката та и аз да споделя това онова. Корените на рода ми са от едно Чирпанско село (с.Странско) и от векове по нашия край се прави ракия-анасонлиика. Последните няколко години вече правят и домашна Мастика. Ето я и рецептата, Когато джибрите са готови и сложени в казана се слага на 120л. джибри 4кг. семе от анасон, вари се и готово. Като се сложи във фризера става на кристали също като купешката , но има един недостатък крайното количество излиза на около 50 градуса и ако я разредиш с вода побелява .
                      А за Ракиите при самото варене се слага пресен плод в казана колкото повече по ароматна става, демек вариш гроздова слагаш на 100кг. материал 3-4кг прясно грозде. Иначе Аз най си харесвам ракия от сини сливи с Невен. Утре ще напиша рецептата, че сега си сипах от елексира на младоста и няма да си развалям кефа. Поздрави.
                      Гарга, корените на моя род са от едно село между Севлиево и Троян (с.Сенник) и там се пиеше основно ракия от сини сливи, а от грозде, като изпиехме виното на пролет носехме джибрите с щайгите и каквото пусне. От там ми е любовта към сливака! Та по въпроса-каква е тази сливова с невен?
                      Станимир Дочев - тел.0888 939 434; 0897 800 790.
                      Jeep Grand Cherokee * WJ * 4.7 V8 * Quadra Drive * LPG LR

                      Ако можеш - дай, ако неможеш - признай!

                      Коментар


                      • От: Как се прави ракия?

                        ИЗвинете за въпроса,който е малко ни в клин ни в ръкав,но вие кога ще започвате да събирате сливите за ракия?Моите,взели да посиняват вече,но все още са корави?И месото е зелено!Кой месец обикновено ги събирате?
                        Последно редактирано от Driftacha; 17-08-12, 12:25.
                        Fiat Panda 4x4 , Opel Astra 1.7 TDI , Opel Tigra 1.4 Ecotec

                        Коментар


                        • От: Как се прави ракия?

                          Първоначално публикуван от Driftacha Преглед на мнение
                          ..........Моите,взели да посиняват вече,но все още са корави?И месото е зелено!....
                          Кога сините сливи са червени? Знаеш ли?
                          Животът е това, което се случва, докато ние кроим планове....

                          тел. имаше преди, ама сега е в профила щото ...

                          Коментар


                          • От: Как се прави ракия?

                            Първоначално публикуван от Стоян Боюков-Sariones Преглед на мнение
                            Кога сините сливи са червени? Знаеш ли?
                            Koгато са зелени!!
                            Най-добре е да имаш богати приятели!!!
                            Ако не ти дадат, барем няма да ти искат!!!

                            Коментар


                            • От: Как се прави ракия?

                              Бе то верно,няма червени сливи,ама мисълта ми беше,че не са узряли още,та затова питам,през кой месец,да се оберат,така,че да се използва максимумът от тях,че аз имам само 8 декара нивка,със сливи,а пък и я някои родили,я не,а пък и ако презреят...
                              Fiat Panda 4x4 , Opel Astra 1.7 TDI , Opel Tigra 1.4 Ecotec

                              Коментар


                              • От: Как се прави ракия?

                                Първоначално публикуван от Дочев Преглед на мнение
                                Гарга, корените на моя род са от едно село между Севлиево и Троян (с.Сенник) и там се пиеше основно ракия от сини сливи, а от грозде, като изпиехме виното на пролет носехме джибрите с щайгите и каквото пусне. От там ми е любовта към сливака! Та по въпроса-каква е тази сливова с невен?
                                ЗА ЦЕНИТЕЛИ...........

                                Сините сливи се берат точно преди да почнат да капят от дървото, тогава имат най-висока захар. Чистят се от костилките и се мелят на каша , добавя се сироп от захар и вода (лично аз го правя 4 към 1 с топла вода). Джибрите ги държа на сянка така по бавно превират и се извлича всичката захар от плодовете. От технолога на Винпром Стара Загора знам , че джибрите се варят малко преди да се избистрят, тогава няма загуба на алкохол. Преди да се затвори казана се слагат пресни сини сливи и цвят от Невен, колкото повече по добре. В цвета на Невена има много етерични масла и при варенето се отделят и остават в ракията, става по мека и много ароматна (да не казвам , че е лековита) . После след като си я направите по ваш избор на градус (Аз я оставям на 48, след месец пада на 45) слагате поне 2кг. цвят от Невен в тензух или дамски чорапогащник (по възможност хубаво изпран) в готовата ракия. Невена пак си пуска от етеричното масло и дава много приятен цвят, златисто жълто. И ако можете да чакате поне два месеца се получава нещо което ще помните за винаги.

                                п.п. За хората които обичат по меки ракии може да добавите към крайния продукт по един грам Глицерин на 10л. ракия (има го във всички аптеки) . Между другото във всички заводски алкохолни напитки има Глицерин ,Прави ги по меки и пивки.

                                Поздрави и който пробва рецептата да задели малко и за Автора (0.500)
                                ПОЛУДЯВАМЕ БАВНО, НО СИГУРНО.
                                тел. 0889 017703
                                0897 516030

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 4 потребители онлайн. 0 потребители и 4 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X