Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се прави ракия?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Как се прави ракия?

    Колеги, имам четири ябълки в градината и тази година бяха претрупани... Но от преди седмица падат яко по земята, сигурно около 100 и нагоре кила. Падат зелени и до три дни "узряват" по земята, колкото и да е странно.
    Може ли да се направи нещо с тях? Аз съм абсолютен лаик.

    Коментар


    • От: Как се прави ракия?

      Първоначално публикуван от nitro Преглед на мнение
      Може ли да се направи нещо с тях? Аз съм абсолютен лаик.
      Може-ракия!
      0осем9осем7шест0осем7едно
      Миро

      Коментар


      • От: Как се прави ракия?

        Ами кажи как де, нали това питам.

        Коментар


        • От: Как се прави ракия?

          Първоначално публикуван от nitro Преглед на мнение
          Ами кажи как де, нали това питам.
          Събираш ги, почистваш ги една по една от гнилото и семките, бухаш ги в един бидон, в който поне една трета или една четвърт да остане празен, добавяш захар (не повече от 10кг на 100 правя аз) и вода по 2-3литра на кг захар, бъркаш всеки ден по няколко пъти, докато кашата, която плува отгоре потъне и видиш почти бистра течност. Важно е бидонът да не се затваря със скоба, а с капак само докато трае ферментацията, че иначе тръгва да те търси. Падне ли кашата долу - в казана. Наздраве, после.

          п.п. Май калвадос се казваше ябълковата ракия.

          Коментар


          • От: Как се прави ракия?

            Първоначално публикуван от сто Преглед на мнение
            Падне ли кашата долу - в казана. Наздраве, после.
            Това е в общи линии. За по-бърза ферментация е добре ябълките да се нарежат на парчета, не да се оставят цели или на половинки. Най-важното е- да се сварят джибрите веднага след като свърши ферментацията! Иначе с всеки изминал ден търпиш загуби (в литри ракия).
            Виж от сега как са свободните дати на казана за варене на ракия!

            Коментар


            • От: Как се прави ракия?

              Имаше една приказка, какъв хляб става от зелено жито, но не е за пред хора. Той казва, че ябълките му капят зелени от дървото и "узряват" на земята. Те всъщност загниват, а от тях вече ще стане такава отрова, че ще е само за гости, които повече не искаш да виждаш.
              По-добре ги остави да си гният за тор или ги дай на животни ако имаш.

              Коментар


              • От: Как се прави ракия?

                Мерси за съветите.

                Първоначално публикуван от Паджеровод Преглед на мнение
                Имаше една приказка, какъв хляб става от зелено жито, но не е за пред хора. Той казва, че ябълките му капят зелени от дървото и "узряват" на земята. Те всъщност загниват, а от тях вече ще стане такава отрова, че ще е само за гости, които повече не искаш да виждаш.
                .
                Юркаш се неправилно, но утре ще ти снимам дървото и ябълките отдолу. Аз също досега не бях виждал такова нещо.

                Коментар


                • От: Как се прави ракия?

                  Ето прясна снимка.
                  На дървото:



                  И под дървото:

                  Коментар


                  • От: Как се прави ракия?

                    Ами нали за това говоря, на 50% долните са загнили. Колкото и да ги чистиш, вкарваш в бидона и зараза. После текат и двата процеса паралелно - гниене и ферментация. И какво пием накрая?

                    Коментар


                    • От: Как се прави ракия?

                      Първоначално публикуван от Паджеровод Преглед на мнение
                      Ами нали за това говоря, на 50% долните са загнили. Колкото и да ги чистиш, вкарваш в бидона и зараза. После текат и двата процеса паралелно - гниене и ферментация. И какво пием накрая?
                      И джапанките си да сложа в бидоня,има ли захар пак ще стане ракияСлагай ябълките да ферментират ,ще забиеш пет/шест гвоздея на един кол,да стане нещо като боздуган и всеки ден бъркаш докато станат на каша.Понеже ябълките пускат много малко,сложи вода и захар в съотношение3:1.Сложи на един бидон двеста грама сода бикарбонат;на 200 литра материал.Джуркаш докато водата излезе отгоре и отиваш на казана,вариш,и,пооосле ше почерпиш .Ако искаш при самото насипване на материала можеш да сложиш няколко стръка индрише,или пък една шепа кориандър за аромат.Обади се като свар иш елексира.Ракия от ябълки нее най добрия избор,но става.Ипоследно:като потече огнената вода първите 500 грАМА махаш,че това е жива отрова и става само за разтриване.Вариш докато от казана квото тече; общото количество имам в предвид, тече на 50 градуса.Това е истинската ракия,другото е чист метил,ако пък тие силна огнената вода разреждаш с дестилирана такава.,някъде докъм 45 градуса.Ако пък тие добре след седмица почваш да хакаш.И ЗАПОМНИ:РАКИЯ СЕ ПИЕ ИЛИ С МЕЗЕ;ИЛИ С МЯРКА.НАЗДРАВЕ.Вярвам,че съм бил полезен.
                      ТОЙОТА в РЕЙНДЖЪР стъпили на ПАТРОЛ Y 60
                      Г 230Е
                      Г 500 0887 390 703

                      Коментар


                      • От: Как се прави ракия?

                        Първоначално публикуван от nitro Преглед на мнение
                        Ето прясна снимка.
                        На дървото:



                        И под дървото:

                        Хубавите ябълки и круши,прасетата ги ядът.Всичко друго на ракия.
                        ТОЙОТА в РЕЙНДЖЪР стъпили на ПАТРОЛ Y 60
                        Г 230Е
                        Г 500 0887 390 703

                        Коментар


                        • От: Как се прави ракия?

                          Първоначално публикуван от svilenst Преглед на мнение
                          И джапанките си да сложа в бидоня,има ли захар пак ще стане ракияСлагай ябълките да ферментират ,ще забиеш пет/шест гвоздея на един кол,да стане нещо като боздуган и всеки ден бъркаш докато станат на каша.Понеже ябълките пускат много малко,сложи вода и захар в съотношение3:1.Сложи на един бидон двеста грама сода бикарбонат;на 200 литра материал.Джуркаш докато водата излезе отгоре и отиваш на казана,вариш,и,пооосле ше почерпиш .Ако искаш при самото насипване на материала можеш да сложиш няколко стръка индрише,или пък една шепа кориандър за аромат.Обади се като свар иш елексира.Ракия от ябълки нее най добрия избор,но става.Ипоследно:като потече огнената вода първите 500 грАМА махаш,че това е жива отрова и става само за разтриване.Вариш докато от казана квото тече; общото количество имам в предвид, тече на 50 градуса.Това е истинската ракия,другото е чист метил,ако пък тие силна огнената вода разреждаш с дестилирана такава.,някъде докъм 45 градуса.Ако пък тие добре след седмица почваш да хакаш.И ЗАПОМНИ:РАКИЯ СЕ ПИЕ ИЛИ С МЕЗЕ;ИЛИ С МЯРКА.НАЗДРАВЕ.Вярвам,че съм бил полезен.
                          Това е начина. БРАВО за съвета. Всеки знае как няма да стане, но рядко се намира човек да ти каже как ще стане.
                          Само ще уточня че чистият метил са тези "първи 500 грама", а под "50 градуса(за мен 45) са висшите алкохоли", които са бич за черният дроб. Нещата в кавички са силно зависими от температурата, която се поддържа.
                          Билките - алтернатива на коктейла от химикали - хапче.

                          Коментар


                          • От: Как се прави ракия?

                            Ябълките не се режат, ами се размазват една по една с чука(теслата). Повечко плод - 70-80% от бидона 10кг захар и вода да покрие. Отдели повече първак от нормалното!
                            По принцип знаете че ябълката се окислява и загнива много бързо, а първакът и е един от най -вредните. Както е казал Паджеровод едновременно текат и двата процеса и в резултат на гниенето се появава (май) метиловият алкохол.
                            На мен на 10 бидона веднъж ми се случва докато разбърквам да не мирише на ферментирал плод, ами на л@на. При преварка количеството си е нормално, но ароматът избягъл в нежелана посока.
                            Sent from my Nokia s fenerche

                            Коментар


                            • От: Как се прави ракия?

                              Първоначално публикуван от Миленски Преглед на мнение
                              Това е начина. БРАВО за съвета. Всеки знае как няма да стане, но рядко се намира човек да ти каже как ще стане.
                              Само ще уточня че чистият метил са тези "първи 500 грама", а под "50 градуса(за мен 45) са висшите алкохоли", които са бич за черният дроб. Нещата в кавички са силно зависими от температурата, която се поддържа.
                              Много правилно колега,писал съм,че разреждаш до 50:45 града и спираш с истинската ракия.Другото му казваме патоки и става само да се прибави към друг материал за да се превари.Стига толкова ,че ваче е ракиено време.В Русе е хладно,,,,,,,,вече,мезетата са напращели и е време за,,,?БИНГО. Нее време за ябълкова а за кайсиева.
                              ТОЙОТА в РЕЙНДЖЪР стъпили на ПАТРОЛ Y 60
                              Г 230Е
                              Г 500 0887 390 703

                              Коментар


                              • От: Как се прави ракия?

                                С тези 10 кг захар не си заслужава да се занимава човек. То казана само не може да си плати човек с толкова малко ракия. Аз имам следната методика. Ползвам бидони от 120л Пълня ги до 40-те литра с плодове. Около 4 кофи. Сипвам 5 кг захар в кофата и допълвам с вода и наливам в бидона. Така 4 кофи със захар. Бидоните си ги пълня до 90л. Гледам да направя 2 или 3 бидона на веднъж че да ги сваря на казана ползотворно. Така от два бидона си изкарвам около 40-45л ракия. На казана искат 35-40лв, захарта към 100лв. Излиза по около 3лв/л. Ако слагам по 10кг захар не си заслужава. Има хубава пещерска ракия по 9лв/л. Няма да се занимавам изобщо.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X