Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се прави ракия?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Re: Как се прави ракия?

    Първоначално публикуван от Дочев Преглед на мнение
    Браво, все така да продължаваш, ама как точно става това в Шаранните казани?
    Почти 15 грдуса е разликата в температурата на кипене между метиловия и етиловия спирт.За това с първака потича метиловия,ако има такъв.

    Коментар


    • От: Re: Как се прави ракия?

      За "къпъна ракия" не сте ли чували. Пълни се 2-литрово шише с до половина с вода, отгоре фуния с клечка. Тъй като метила е по-тежък от водата остава на дъното и се обрузава едно подобно на медуза. Шишето стои 30 мин след като е потекъл дестилата.

      Коментар


      • От: Re: Как се прави ракия?

        Първоначално публикуван от frankobarezi Преглед на мнение
        За "къпъна ракия" не сте ли чували. Пълни се 2-литрово шише с до половина с вода, отгоре фуния с клечка. Тъй като метила е по-тежък от водата остава на дъното и се обрузава едно подобно на медуза. Шишето стои 30 мин след като е потекъл дестилата.
        Аз не съм виждал.Дай някоя схема или снимка,ако имаш.

        Коментар


        • От: Re: Как се прави ракия?

          Снимка за съжаление нямам, но ще се постарая да го обясня подробно. На гърлото на шишето се слага клечка така че когато сложиш фунията да има място откъде да изтича дестилата след като се напълни шишето.

          Коментар


          • От: Re: Как се прави ракия?

            Първоначално публикуван от frankobarezi Преглед на мнение
            За "къпъна ракия" не сте ли чували. Пълни се 2-литрово шише с до половина с вода, отгоре фуния с клечка. Тъй като метила е по-тежък от водата остава на дъното и се обрузава едно подобно на медуза. Шишето стои 30 мин след като е потекъл дестилата.
            Това са така наречените "високи паточни масла", които се отделят над 78 алкохолни градуса на дестилата.
            Станимир Дочев - тел.0888 939 434; 0897 800 790.
            Jeep Grand Cherokee * WJ * 4.7 V8 * Quadra Drive * LPG LR

            Ако можеш - дай, ако неможеш - признай!

            Коментар


            • От: Re: Как се прави ракия?

              Първоначално публикуван от frankobarezi Преглед на мнение
              Снимка за съжаление нямам, но ще се постарая да го обясня подробно. На гърлото на шишето се слага клечка така че когато сложиш фунията да има място откъде да изтича дестилата след като се напълни шишето.
              Сега разбрах! Значи- шишето седи в кофата под чучра и ракията прелива през него в продължение на 30 мин.

              Коментар


              • От: Как се прави ракия?

                Да точно така. Мога да кажа че се усеща разлика ако е "къпана" или ако не е. А иначе по темата да споделя последно какво направих с готовата ракия. В бидона с ракията сложих клонки от черница и 200 гр черни стафиди и така стояха две седмица. Като цяло съм много доволен - ракията придоби страхотен цвят, както и страхотен пивкав вкус.

                Коментар


                • От: Re: Как се прави ракия?

                  Първоначално публикуван от chrichri Преглед на мнение
                  Грешиш, метанола, на който ти казваш метил се изпарява точно, както етанола и не можеш да го отделиш, като простосмъртен. И процента на първака зависи от чистотата на фермрнтацията. Простолюдието отделя 1%, но това е много условно.
                  Абе остави ги да си вярват хората...
                  Толкова селски легенди съм чувал, и се мъча да обясня на хората кое какво е, ама те едно си знаят-"Това го знам от дядо ми(баща ми), и все бтака си варя, и не съм имал проблеми..."
                  Метиловия алкохол се разделя от етиловия много трудно, и веднъж влезе ли в кофата-почти е невъзможно да го махнеш оттам. Хубавото е, че противоотровата на метиловия алкохол е етиловия(това по Ясен), и няма вреда от изпитите количества метилов. Виж, ако се изпие само метилов алкохол в количеството което изпиваме заедно с етиловия-последиците ще са видими и гадни. Ама понеже нали имаме противоотрова, и народа си мисли, че е махнал метила...
                  Има ли желание-има и начин!

                  Коментар


                  • От: Re: Как се прави ракия?

                    Изчетох малко информация и разбрах че това което го мислех за метилов алкохол всъщност не е. Това което улавям чрез "къпането" на ракията руснаците наричат "сивушшие масла". Това представлява смес от по-тежки алкохоли, естери, алдехиди от които боли глава. Затова все пак е хубаво да се отделят.

                    Коментар


                    • От: Re: Как се прави ракия?

                      Първоначално публикуван от frankobarezi Преглед на мнение
                      Изчетох малко информация и разбрах че това което го мислех за метилов алкохол всъщност не е. Това което улавям чрез "къпането" на ракията руснаците наричат "сивушшие масла". Това представлява смес от по-тежки алкохоли, естери, алдехиди от които боли глава. Затова все пак е хубаво да се отделят.
                      ??? Поне червен шрифт не можа ли да избереш?

                      Въпросителна с елементи на разсъждение:
                      Така коментирания метилов алкохол дали не се появява в ракията от загнилите плодове?
                      Мисълта ми е , че следствие на гниенето се отделят газове - метан..., дали през периода на ферментацията точно този газ метан да се пробразува метилов алкохол? Да има предпоставка да се присъедини хидроксилна група или там каквото...
                      Sent from my Nokia s fenerche

                      Коментар


                      • От: Как се прави ракия?

                        Извинявам се за предходния пост но не съм свикнал още с форума. Та по темата - това което се улавя при "къпането" руснаците наричат "сивушшие масла", които представляват по-тежки алкохоли, естери, алдехиди от които боли глава затова пишат че било хубаво да се махат.

                        Коментар


                        • От: Как се прави ракия?

                          Ти пък си намерил от кого да се учиш как се прави ракия!
                          Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                          Коментар


                          • От: Как се прави ракия?

                            На ароматни ракии правите ли двойна преварка?Имам предвид кайсиева ракия.До сега кайсиева не съм преварявал,дали няма да и се загуби аромата при двойната преварка?

                            Коментар


                            • От: Как се прави ракия?

                              Кайсиевата не се различава от другите ракии, дори някои гроздови са по-ароматни. Научи се да правиш ракия от първия път, без преварка. Ако я превариш не се губи аромата, освен ако не си го поставиш за цел.

                              Коментар


                              • От: Как се прави ракия?

                                Първоначално публикуван от chrichri Преглед на мнение
                                Научи се да правиш ракия от първия път, без преварка.
                                Този процес съм го овладял до съвършенство.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 3 потребители онлайн. 0 потребители и 3 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X