Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се прави ракия?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Как се прави ракия?

    Първоначално публикуван от chrichri Преглед на мнение
    Дочев, за какво ни е това слънце, като се пазим от топлото и от светлото!?
    Виждал съм нещо подобно, остъклен покрив и на слънце цяла зима, ама беше в дъбови бурета и беше вино за малага.
    Не се пазим от топлото, а само от светлото!
    Станимир Дочев - тел.0888 939 434; 0897 800 790.
    Jeep Grand Cherokee * WJ * 4.7 V8 * Quadra Drive * LPG LR

    Ако можеш - дай, ако неможеш - признай!

    Коментар


    • От: Как се прави ракия?

      При всички положения, за всякакви ракии е по-добре да се държат в дървени съдове!
      Това с неръждавейките е компромис наложен от промишленото производство, огромните количества, трудната поддръжка и липсата на компетентна работна ръка (и съответно - високата цена на качествената работна ръка). Разните клечки и трици (дето изтежко им викат чипс) са продукт на същата принуда и компромиси. Ролята на дървеният съд не е само в присъщите му аромати и оцветители - Той е изключителното и основно условие да се получи именно отлежаване, а не просто дълго съхраняване... Преминало няколко цикъла, дъбово буре - от гледна точка оцветяваща и ароматизираща способност - е достатъчно (практически напълно) неутрално. Обработката чрез загряване е също прийом на индустриалното производство, така се ускорява в някаква степен изпаряването на спирт (и метилов и етилов), а също и се интензифицира абсорбирането на на "подобрители" от дървото.
      Носи се и легенда, че в промишлени условия, годините на отлежаване се имитират от цикли на загряване и изстиване, но досега потвърждение от професионалист не съм чул. А и предвид, че отлежаването се провежда в помещения със относително постоянна температура - и не звучи достоверно.
      Последно редактирано от davc; 02-11-11, 15:51.
      Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

      Коментар


      • Re: От: Как се прави ракия?

        Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
        При всички положения, за всякакви ракии е по-добре да се държат в дървени съдове!
        Това с неръждавейките е компромис наложен от промишленото производство, огромните количества, трудната поддръжка и липсата на компетентна работна ръка (и съответно - високата цена на качествената работна ръка). Разните клечки и трици (дето изтежко им викат чипс) са продукт на същата принуда и компромиси. Ролята на дървеният съд не е само в присъщите му аромати и оцветители - Той е изключителното и основно условие да се получи именно отлежаване, а не просто дълго съхраняване... Преминало няколко цикъла, дъбово буре - от гледна точка оцветяваща и ароматизираща способност - е достатъчно (практически напълно) неутрално. Обработката чрез загряване е също прийом на индустриалното производство, така се ускорява в някаква степен изпаряването на спирт (и метилов и етилов), а също и се интензифицира абсорбирането на на "подобрители" от дървото.
        Носи се и легенда, че в промишлени условия, годините на отлежаване се имитират от цикли на загряване и изстиване, но досега потвърждение от професионалист не съм чул. А и предвид, че отлежаването се провежда в помещения със относително постоянна температура - и не звучи достоверно.
        Кислорода е основен фактор за стареенето на ракията. Запечатана в бутилки, стареенето приключва с изчерпването на кислорода от свободния обем - и след десет години да я отвориш , тя си е почти същата.Практикува се по-малко пълнене на бутилките и редовно продухване (претачане). Дървените съдове са идеалния компромис между доставянето на необходимия кислород за стареенето и загубата на спирт при евентуалното продухване (претачане), плюс облагородяване на вкуса и цвета от съставките на дървото - танини, захари и т.н. Поради различната органика, кислорода е враг на виното. При него стареенето е анаеробно. Запечатаните бутилки са с наклон към гърлото за минимизиране достъпа на бъздух и използване на ензимите в корковата тапа.
        Щирлиц вървеше по улицата и видя бояджия, който замазваше всички нецензурни думи по стените.
        “Аха, модератор“, помисли си Щирлиц !!!

        Коментар


        • От: Как се прави ракия?

          За да се реши спора експеримента е направен.Половината от ракията е налята в дъбово буре,другата в дамаджана.Догодина по това време ще се разбере как е по добре.

          Коментар


          • От: Как се прави ракия?

            Първоначално публикуван от Боян Богданов Преглед на мнение
            За да се реши спора експеримента е направен.Половината от ракията е налята в дъбово буре,другата в дамаджана.Догодина по това време ще се разбере как е по добре.
            При заключителната част и окончателното изясняване на фактическата ситуация..., моля да бъде поканена независима комисия по оценяването, която ще си носи мезето...състава на комисията да бъде определен от теб, но с предпочитание всички да бъдат със здрави зъби....
            Протокола от заседанието ще бъде публикуван тук във формат...
            LZ3YG

            Коментар


            • От: Как се прави ракия?

              """Вини" - старият сливенски "винпром", още си произвежда тази ракия. Имам някакви контакти (зет съм там и бабата се явява нещо производител) - поне в последните 20-25 години рецептата е: Спирт плюс есенция. Преди това не знам, но за сорт "Сливенска перла" май никой не е чувал, версията е, че името на ракията има като смисъл - "Перлата на асортимента ни". ""

              Муската стана много скъпо грозде за винпромите ни 80-1л2 лв. за кг.
              Не само скъпо , но и почна да намаля като количество
              Сорта Перл дьо Ксаба е бил процент от гроздето от което се е правило виното за Сливенска Перла
              70 процента е бил Муската

              От там почнаха магариите
              До 2010 година, след като изварят собственото си вино за перла, Вини купуваха вино Мускат от други винпроми и продължаваха.
              Но гроздето свършва -
              http://www.eavw.com/bg/news/data/obqvi/buletin_177.pdf

              За 10 години са намалели на половина, както се вижда горе.

              Е, как искате гроздето да стига и за ракия и за вино.

              Коментар


              • От: Как се прави ракия?

                Първоначално публикуван от jorko Преглед на мнение
                """Вини" - старият сливенски "винпром", още си произвежда тази ракия. Имам някакви контакти (зет съм там и бабата се явява нещо производител) - поне в последните 20-25 години рецептата е: Спирт плюс есенция.


                До 2010 година, след като изварят собственото си вино за перла, Вини купуваха вино Мускат от други винпроми и продължаваха.
                .
                Колега, намирам "леки" противоречия в твърденията ти!
                Станимир Дочев - тел.0888 939 434; 0897 800 790.
                Jeep Grand Cherokee * WJ * 4.7 V8 * Quadra Drive * LPG LR

                Ако можеш - дай, ако неможеш - признай!

                Коментар


                • От: Как се прави ракия?

                  За муската със сигурност знам, че от него се правят коняците (коректно - брендита), поне истинските. Като нищо и тази ракия, като знакова, представителна марка на съответното предприятие да е от този сорт.
                  Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                  Коментар


                  • От: Как се прави ракия?

                    Колеги, така като гледам малко от Вас са се сблъсквали пряко, а не косвено с процесите свързани с гроздето и производните от него. От там идват и не до там компетентните Ви отговори. Считам, че темата е как да си направим домашна ракия и да не влизаме в технологични подробности с които да спамим темата.
                    Станимир Дочев - тел.0888 939 434; 0897 800 790.
                    Jeep Grand Cherokee * WJ * 4.7 V8 * Quadra Drive * LPG LR

                    Ако можеш - дай, ако неможеш - признай!

                    Коментар


                    • От: Как се прави ракия?

                      Дочев,
                      Горе цитирах davc от пост 320

                      davc,
                      коняците се правят от Неароматни сортове - най - често Юни Блан

                      Дочев,
                      Допира ми с грозде и ферментационни процеси са по-сериозни, но човек цял живот се учи

                      Тук е интересно за тези които искат да си направят хубава ракия - http://www.rakiyata.com/forum/

                      Коментар


                      • От: Как се прави ракия?

                        Здравейте. По горе бях писал как си варя ракийка в кухнята но от описаното съм направил доста промени но сега остана време да ги споделя. След като произведах първите 30-40лт. топла вода си направих сметката че това си е чиста загуба на топлина. Веднага едно радиаторче от парно на кола и парите от тенджерата през него. Ефект имаше но слабичак. На следващият ден монтирах вентилатор с въздуховод 0.21ампера на 220волта или около 45вата резултата чувствително надмина очакванията ми. Спрях да ползвам вода за охлаждане ракийката тече 22градуса температура. Само в по студеното не се справя с отоплението на кухнята и трябва да се помага малко. И нали съм си мързелив монтирах и термо датчик който включва и изключва вентилатора. Искам да дам идея на хората които имат ракиини казани да използват топлата вода от охладителя да си топлят къщите докато казаните работят. Щом аз си топля кухнята 5-6часа и правя 3-5литра ракия плюс патоки при един казан от 300литра би трябвало резултата да е поне 2стаи за няколко часа. Тенджерата ми е на поне 30години и е от дебел алуминий но се появиха 7 дъбочки язви а капака е доста тъничак и на едно място под уплатнението вече има съвсем малка дупка която за сега хващам с тесто . Предсои смяна на тенджерата. А както бях писал по горе разредих част от произведената ракийка на 47градуса и в бурето 24-25литра. Аз я пийвам 42-45градуса. Колкото по-нисак е градуса толкова по малки са загубите в бурето и сигурно точно защото ги знам тези неща преди четири дена съседа под мен ми се оплака че тетасата му мирише на ракия. И ужас буренцето ми изстървало източих само 2литра а другото отишло по терасите. Съответно буренцето отиде при друг съсед за огрев. Нооо всяко производство си има и брак. ДА СМЕ ЖИВИ И ЗДРАВИ И НАЗДРАВЕ.

                        Коментар


                        • От: Как се прави ракия?

                          По темата не е писано отдавна, но днес ровейки се в руски сайтове за параметрите на устройство за жива и мъртва вода ми попадна много добре написана тема за самогон. У-во за домашна дестилация и по-ценното са рецептите за водка от различни домашни хр. материали, както и др. плодове. Дава се и добива. Именно заради второто си заслужава да се види. Чичко Гугъл за неразбиращите руски го превежда ,бих казал перфектно. Успех в правенето на самогон!!! http://www.freeseller.ru/minizavod/1...mi-rukami.html
                          Бизнеса е проста работа, ама не е за прости хора !!!

                          Коментар


                          • От: Как се прави ракия?

                            Може ли по запознатите да споделят,от къде в Варна може да се купи декстроза,около 60-70кг?И,цената няма да е лошо да се знае!Благодаря.

                            Коментар


                            • От: Как се прави ракия?

                              http://www.pic-co.com/bg/contacts.php

                              Коментар


                              • От: Как се прави ракия?

                                Имам въпрос:
                                Как мерите захарността на джибрата? Досега винаги съм слагал в някаква прпорция захар- вода и се получава, но мегложди да си проверявам захарността.
                                Кога, на кой ден от залагането на материала?
                                Имам захаромер но показанията не се ли влияят от самата консистенция на разтвора? В тази гъста каша захаромера не показва ли каквото си иска?
                                Sent from my Nokia s fenerche

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X