Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Дива круша

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Дива круша

    В двора на хижата ми расте огромна дива круша. През годините, дори когато другите дървета остават без плод, тя е отрупана с плодчета, но с размер на череши. Окапват късно есента. На вкус са стипчави и остават за храна на дивите прасета. Не, че ми свиди, но може ли да бъдат направени за храна и на хора?
    ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

  • #2
    Може. Течна.

    Коментар


    • bullet_pk
      bullet_pk коментира
      Редактиране на коментар
      Компот ..?

    • davc
      davc коментира
      Редактиране на коментар
      Т. нар. сайдер.

  • #3
    тъй, тъй!

    Коментар


    • #4
      Имам такава в двора на село, над 100-годишна.
      Какъв компот става...ама идея си нямаш. Еликсир. Като дойде време да зрее, кося под нея и слагам платнище. След това на два дена ходя събирам падналите круши. Ако си там постоянно-събираш всеки ден. И на компот. Не иска много захар. Платнището ми е от рекламни пана на билбордове. Постилам на земята, за да не гоня крушите из тревата и...само събиране. Дава по 40-50 кила круши нормално всяка година.
      Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

      Коментар


      • #5
        Най-хубавата ракия, която съм пил, беше от "дивлja крушка" от община Куршумлия, Сърбия. По-добра от всякакви "Вилямовки". За съжаление на други места в Сърбия не съм я срещал, още по-малко близо до КаеМБея.
        "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

        Коментар


        • trapper
          trapper коментира
          Редактиране на коментар
          Крушовата ракия е много тънка работа и верно е магия. Дядо ми беше известен майстор на вина и ракии. За крушовата събирахме един сорт мечи круши, топчести и много сладки, които оставаха под дървото, догато станат кафяви и меки. Целта е да се стопят камениновите клетки. Вареше се на бавен огън, много сръткава работа. Отлежава в буре от круша и добива лимонов цвят.

        • turtey
          turtey коментира
          Редактиране на коментар
          Ти още ли вярваш в купешки алкохол от плодове?

      • #6
        Друже Боголюбе, това с ракиите е предимно на магия. Другото е захар или направо спирт.

        На село навремето, по спомени на баба ми са си правили по едно буренце крушеница. Маалко захарчица, крушите смачкани и вода. Ама не помня процентите...

        П.п. Е да де. По търсачката ми излезе рецепта от БГ мама - 1/10/100 - захар - круши - вода. Требе да се пробва.
        Последно редактирано от jordanov sv; 18-07-20, 14:22.

        Коментар


        • #7
          Господ Ви е надарил щедро! От дете имам спомени за сайдер/сок/компот от диви круши. И все не мога да намеря такива!
          Good guys drive Land Rovers!

          Коментар


          • trapper
            trapper коментира
            Редактиране на коментар
            Крушеница се прави най-лесно, трябват само сладки полу-диви круши и вода. Слагат се в дълбока делва или буркан, заливат се с вода и след 2-3 на хладно е готова. В жегите няма по-разхладително питие!

        Активност за темата

        Свий

        В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

        Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

        Зареждам...
        X