Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Глинтвайн

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    До: Глинтвайн

    Първоначално публикуван от Симеон Преглед на мнение
    Защото е на полски
    Уважаеми Симеон, ако разбирате езика, моля помогнете с превода.
    Смятам, че ще бъде от ползаза всички!
    LZ1HKW
    Реглаж на преден и заден мост
    My Jeep is not an SUV ..... your SUV is not a Jeep

    Коментар


    • #17
      До: Глинтвайн

      Първоначално публикуван от братчеда Преглед на мнение
      Пил съм го с датчани и стафидите и бадемите ги слагаха на око без много да се занимават с прпорции.Ти сигурно се притесняваш от евентуален горчив вкус.
      Именно,Братчед.Със стафидите по-трудно ще го изпортиш,но с бадемите-като нищо.А и от бадемите може да се случи някои горчив-значи ще трябва да ги пробваш.
      Бате Симеоне,присъединявам се към апела на Влади.Ако знаеш езика или можеш да съдействаш,ще чакаме с нетърпение.
      Най-страшното в България е, че хората, които пращат SMS-и във ВИП-Брадър,
      имат право да гласуват на избори.

      Коментар


      • #18
        До: Глинтвайн

        То пробваш ли бадемите ще трябва и уиски....
        В момента пияният гръцки народ се опитва да фокусира дългия лист със сметката, който му подава все по-изнервеният европейски сервитьор. А махмурлука тепърва предстои...

        Коментар


        • #19
          До: Глинтвайн

          Първоначално публикуван от vladi333 Преглед на мнение
          Уважаеми Симеон, ако разбирате езика, моля помогнете с превода.
          Смятам, че ще бъде от ползаза всички!
          Влади, губят ми се няколко думи. С битовизмите съм зле и на руски. Общо взето, повтарят се рецептите, писани на български. Имам и особено мнение (малко шеговито):
          Ако се появи на английски ръководство за правене на "Tzarvuli from svinska koja with remacki", ще хукнем да ги правим. А Глинвайнът си го знаем по селата като Греяно вино! И отдавна

          Коментар


          • #20
            До: Глинтвайн

            Първоначално публикуван от Симеон Преглед на мнение
            Влади, губят ми се няколко думи. С битовизмите съм зле и на руски. Общо взето, повтарят се рецептите, писани на български. Имам и особено мнение (малко шеговито):
            Ако се появи на английски ръководство за правене на "Tzarvuli from svinska koja with remacki", ще хукнем да ги правим. А Глинвайнът си го знаем по селата като Греяно вино! И отдавна
            Глинтвайна го изяснихме.Сега бачкаме върху грога.Моля ти се,концентрирай се(над 40 градуса)

            Сега се сещам,като малък се бях разболял и моята баба ми прави греяно вино с черен пипер.Много ми хареса,но ми дадоха малко.Легнах,но след малко станах вир вода(не зная дали има тире между вира и водата) и до сутринта ми мина.Ей,хора тия бабешки лекове наистина помагаха.
            Най-страшното в България е, че хората, които пращат SMS-и във ВИП-Брадър,
            имат право да гласуват на избори.

            Коментар


            • #21
              До: Глинтвайн

              Грог, пунш, греяно вино


              Грог, пунш, греяно вино - топла напитка през зимата
              Още древните римляни са разбрали, че най-сигурният начин за прогонване на депресията е виното. Особено през зимата, когато нощта все повече изяжда светлото от кратките зимни дни. Плодовете, които е родила земята през лятото, са обрани и обработени. Получило се е чудно вино, което сбира хората и улеснява комуникацията им.
              В древния Рим тези сборища се наричали “сатурналии” - млади мъже с кипнала от виното кръв тичали голи из града. Естествено останалите не пропускали гледката и превъзбудената тълпа увеличава числеността си, а глъчката от веселбата бучала чак в ушите на боговете.
              Почти три хиляди години по-късно обичаите не са се променили чак толкова много, просто се срещат в други разновидности. Коледните базари, на които освен сладки се предлага и вино, са част от тази традиция. Християнският свят преборва студа и мрака с вино. Най-вече греяно.
              Пуншът се прави от 5 съставки
              През XVII-XVIII век британски моряци пренасят по земите на Европа модата да се пие пунш. Смята се, че пуншът е индийско изобретение, а названието му идва от хинди и означава “пет”. Толкова са съставките, от които се прави - арак, захар, лимонов сок, вода и чай.
              Аракът е вид ракия, произвеждана на остров Ява и Западна Индия. Прави се от захарна тръстика. В някои разновидности и от фурми.
              Англичаните обаче заменили ракията с червено вино, добавили ром, портокалов сок и подправките анасон и канела. Напитката се загрява и се прибавя малко захар, което прави алкохола бързодействащ. Според източници от онова време за кратко пуншът се превърнал в любимата напитка на торите. Особено важно при приготовлението му е да се внимава течността само да се загрее, но да не заври, защото иначе ароматът му изчезва.
              Грогът - топлата завивка за зимата
              Грогът е любим на английските моряци
              Горе-долу по същото време и пак с родители англичаните се появява грогът. От XVII век та чак до 1970 г. на корабите на Кралската флота на моряците се раздавала дневна дажба ром. През 1740 г. обаче вицеадмирал Едуард Вернън (1684 - 1757) наредил ромът да се разрежда с гореща вода. Мерките били срещу постоянната злоупотреба от страна на корабния персонал. След време към напитката добавили лимонов сок и захар. Прякорът на вицеадмирала бил Стария Грог (Old Grog - което пък идва от Grogram. Това било нещо като мохер. Вицеадмиралът обичал да носи такава топла наметка.). Така прякорът му дал името и на горещата напитка.





              Информацията е от http://gotvarstvo.georgievi.net/a/grog


              Начин на приготвяне:
              Меден грог
              1 порция
              коняк 40 мл
              гореща вода 150 мл
              10 гр мед
              половин резен лимон
              Конякът и медът се разтварят в горещата вода, гарнира се с лимон.

              Млечен грог
              1 порция
              Ром 40 мл
              чай 100 мл
              захарен сироп 100 мл
              мляко 100 мл
              Млякото се смесва с захарния сироп и чая, и се загрява без да се кипва. Добавя се ромът, може да се подправи с канела.

              Кафеен грог
              6-8 порции
              500 мл ром
              100 мл коняк
              захарен сироп 50 мл
              500 мл кафе
              Горещото кафе се размесва с леко рабъркване с коняка, рома и захарта. Върви с лимон.

              Рецептите са от www.zadoma.com
              Последно редактирано от Barbaron; 25-01-08, 07:47.
              Toyota Hilux 3.0 D4D 2008
              Discovery 2.5 TD5 2000 EX
              Land Rover Discovery 2.5 TDI 1996 EX

              Коментар


              • #22
                До: Глинтвайн

                Първоначално публикуван от Симеон Преглед на мнение
                Защото е на полски
                Извинявам се за подвеждането, не беше нарочно. По презумция реших, че след като е "рецептата на Хашек"...
                Volk: Уж мъжки форума, ала-бала, ама до 10 секунди темата ще е изтрита!

                Коментар


                • #23
                  До: Глинтвайн

                  Здравейте,попаднах в темата за греяно вино ет и моята рецепта
                  http://www.blogger.com/post-edit.g?b...аздраве и приятни минути с допиване на виното.

                  Коментар


                  • #24
                    До: Глинтвайн

                    Както беше посочено и по-горе, класическия грог идва от флота и е просто ром с гореща вода. Само че доколкото знам не е правено, за да се разрежда рома, а за да не мрат от инфекции от застоялата вода. Преваряване и спирт и това дето е зеленясвало три месеца в бъчвата почва да става за пиене. Че рома и аромата на плесен замаскира донякъде.

                    Иначе рецептата за грог, която употребявам вместо енергейни напитки е:

                    - 1/3 ром - какъвто има, но предпочитам черно бакарди. И с коняк не е лошо.
                    - 2/3 много силен черен чай - поне 2 - 3 пъти повече чай от нормалното, например, ако е на пакетчета поне 2 - 3 на всяка стандартна чаена чаша вода(150 мл.).
                    - черен пипер на око

                    Вдига мъртвец от гроба .

                    Много интересена комбинация се получават с хубав Ърл Грей вместо черен чай. Също така е приятно с добавяне на малко мента към черния чай. С повечето ароматизирани черни чайове е гадно, но има и сполучливи комбинации.. за съжаление и аз не си водя записки .
                    Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

                    Коментар


                    • #25
                      До: Глинтвайн

                      [quote=
                      Много интересена комбинация се получават с хубав Ърл Грей вместо черен чай. Също така е приятно с добавяне на малко мента към черния чай. С повечето ароматизирани черни чайове е гадно, но има и сполучливи комбинации.. за съжаление и аз не си водя записки .[/quote] Заарине, моля те спомни си марките чай, фен съм на чая, Ърл грей е класика, и с добър ром ще се получи еликсир...
                      Има ли желание-има и начин!

                      Коментар


                      • #26
                        До: Глинтвайн

                        Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
                        Заарине, моля те спомни си марките чай, фен съм на чая, Ърл грей е класика, и с добър ром ще се получи еликсир...
                        Ами... то да ти кажа за грога няма голямо значение да е ароматен чая, а да е силен. Ароматът идва от рома и черния пипер. Дори с иначе гадния Голдън Лайн се получава, защото поне е доста силен. Особено с малко мента за още аромат.

                        Иначе като искам ароматен чай гледам да си намеря Липтън за черен и ърл грей.

                        На Туинигс черния и ърл грея са пълна трагедия, но имат доста приятни на вкус ароматизирани(плодови и не само). Не си спомням добре обаче какви комбинации съм пробвал с ром и са се получавали добре . Мисля че този с аромат на ябълка и канела не беше зле. Иначе интересна беше и комбинацията от добавянето на малко Пикуик с аромат на круша, но той не е черен чай, а ароматизиран хибискус, така че се слага плюс друг черен чай.

                        Имаше едно време в квартала едно чудно магазинче с много видове насипен чай, но вече не знам къде се продава свестен такъв...
                        Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

                        Коментар

                        Активност за темата

                        Свий

                        В момента има 0 потребители онлайн. 0 потребители и 0 гости.

                        Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                        Зареждам...
                        X