Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Проблем с джибре

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Проблем с джибре

    Заредих джанки и няколко стари сиропи и компоти. Сега е към 3-та, 4-та седмица след зареждането. Заложено е в барака, която не се огрява директно от слънцето.
    Клечката гасне, обаче захаромера потъва да третата чертичка (пробвах го на чиста вода показва 0, че преди време така една ракия спря на 2 и не мърда, оказа се че онзи захаромер и на вода показваше 2). Като побутна бидона леко не се чува нищо (при други бидони, които са почти готови се чува как излиза CO2). Като се загледах в колбата, където меря захарността, на тъмно срещу светлина се виждат мехурчета (като газировка, която излиза на горе), макар и много малко и малки. Прави ми впечатление, че има доста яйца (може би) и по някое червейче на винарки върху джибрето, а около капака има и малко летящи винарки.
    И сега се чудя какво да го правя.
    Последно редактирано от orela; 25-08-19, 13:13.

  • #2
    От: Проблем с джибре

    В тея жеги плодов материал трябва да е готов за варене около 10-ят ден след залагането , максимум 2 седмици.
    По най-бързия начин го карай на казана , всяко забавяне ще влошава ситуацията.

    П. П. Каквото е имало да ферментира , отдавна е ферментирало.
    Който търси , намира !
    Човекът е човек, когато е на път !

    Коментар


    • #3
      От: Проблем с джибре

      Направо си го изтървал. Каква сянка, вънка е 30 градуса. Джанките на село, ако не са в мазе, си стават за 10-12 дена. Само тия, дето са в мазетата, хората ги чакат 3-4 седмици.
      Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

      Коментар


      • #4
        От: Проблем с джибре

        Първоначално публикуван от cnc82 Преглед на мнение
        В тея жеги плодов материал трябва да е готов за варене около 10-ят ден след залагането , максимум 2 седмици.
        По най-бързия начин го карай на казана , всяко забавяне ще влошава ситуацията.

        П. П. Каквото е имало да ферментира , отдавна е ферментирало.
        От опит при мен в това горещо време и седмица е достатъчна. Възможни са обаче отклонения според мен в зависимост от началните условия - захарност /тук не става ясно колко е/, както и условия на ферментация. Залагам обаче основно на първото. Наличието на винарки и червейчета говори за незавършила ферментация. А нормално отдавна материала трябва да е готов.
        Споделям мнението на колегата cnc82 за незабавно сваряване, но след проверка на захарността. Ако ферментацията е прекъсната поради някакви причини разочарованието е сигурно.
        Успех!

        Коментар


        • #5
          От: Проблем с джибре

          Първоначално публикуван от Николай Стефанов Преглед на мнение
          но след проверка на захарността.
          Захарност в момента показва 3, точно за това се чудя какво да го правя

          Коментар


          • #6
            От: Проблем с джибре

            Първоначално публикуван от orela Преглед на мнение
            Захарност в момента показва 3, точно за това се чудя какво да го правя
            Не мисля , че имаш за какво да се чудиш колега . Каквото е станало , станало , нямаш други опции освен към казана и каквото излезе .
            Който търси , намира !
            Човекът е човек, когато е на път !

            Коментар


            • #7
              От: Проблем с джибре

              Много си я чакал колега, направо в казана пък каквото стане.
              Старата любов ръжда не хваща, а непоправимо гние!

              Коментар


              • #8
                От: Проблем с джибре

                Сипи в едно джезве към 100 тина мл и на котлона като заври поднеси запалена клечка към парите , трябва да се запали и да държи стабилен син пламък .

                Коментар


                • #9
                  От: Проблем с джибре

                  Първоначално публикуван от orela Преглед на мнение
                  Захарност в момента показва 3, точно за това се чудя какво да го правя
                  Колегите сигурно са прави за казана. В ниските захарни градуси не се знае и колко точно е измерването на захаромера. Това от една страна.
                  От друга страна -това повече за твое успокоение- да речем че имаш 200л. джибри. Тези 3/три/ захарни градуса ако се превърнат в алкохолни ще са малко над 1.5 алкохолни градуса. Което ще рече, че в цялото количество я има-я няма малко над 3кг. неразградена захар. Сега трябва да решиш дали си струва да рискуваш да изчакаш още или да свариш и каквото се получи. Все си мисля, че има нещо нередовно във ферментацията и че от тук нататък няма да има промяна.
                  Успех!

                  Коментар


                  • #10
                    От: Проблем с джибре

                    Аз пък си мисля, че си имал твърде висока захарност преди ферментацията вероятно си добавил захар, което е добре при такъв тип материал, но не си добавил достатъчно вода.
                    Теоритичния максимум на количеството захар в един литър течност, което може да се превърне в алкохол е 25%.
                    Всеки грам в повече остава след ферментацията като остатъчна захарност. Ако чуеш, че боли глава от захар, да знаеш, че не е вярно, боли само ако има остатъчна такава

                    Коментар


                    • #11
                      От: Проблем с джибре

                      Благодаря за мненията. Ясно, ще отива към казана.

                      Първоначално публикуван от Jimm Преглед на мнение
                      Теоритичния максимум на количеството захар в един литър течност, което може да се превърне в алкохол е 25%.
                      Да питам как измервате захарност в току що зареден бидон?
                      Защото ако плодовете са разбити се получава една гъста каша, от която аз не мога да отделя течност за измерване. Ако са сложени цели ще измеря захарността само на добавената вода и захар. Ако се изчака ден-два, за да се отдели сок вече е започнала ферментация и част от захарта е разградена.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Проблем с джибре

                        Първоначално публикуван от orela Преглед на мнение
                        Благодаря за мненията. Ясно, ще отива към казана.


                        Да питам как измервате захарност в току що зареден бидон
                        ?
                        Защото ако плодовете са разбити се получава една гъста каша, от която аз не мога да отделя течност за измерване. Ако са сложени цели ще измеря захарността само на добавената вода и захар. Ако се изчака ден-два, за да се отдели сок вече е започнала ферментация и част от захарта е разградена.

                        С рефрактомер...

                        Коментар


                        • #13
                          От: Проблем с джибре

                          Когато са разбити плодовете трябва да отделиш само сок, течност и мериш.
                          Аз ползвам една ПВЦ тръба, затапена от единия край и с много ситни отвори по нея, става като цедка.
                          Вкарваш я в бидона и тя почва да се пълни само със сок , после с маркуче си източвам в една чаша и меря.
                          Ако не са разбити плодовете можеш да премериш захарността им с помощта на рефрактометър.
                          Изстискваш една капка и мериш и след това са сметки...
                          Който търси , намира !
                          Човекът е човек, когато е на път !

                          Коментар


                          • #14
                            От: Проблем с джибре

                            Първоначално публикуван от cnc82 Преглед на мнение
                            Ако не са разбити плодовете можеш да премериш захарността им с помощта на рефрактометър.
                            Изстискваш една капка и мериш и след това са сметки...
                            Пробвал съм така при грозде. Гарантирам, че може да се допусне серозна грешка. Трябва да се вземе капка ,но отделена от цялата смляна маса, която предварително е разбъркана добре. А плодовете задължително трябва да са смачкани,разбити, смлени , нарязани ...- тоест да не са цели. То и без добавен захарен разтвор как ще се свари ракия ?

                            Коментар


                            • #15
                              От: Проблем с джибре

                              Навивам ръкава, бъркам смело в бидоня с джибре и... лизвам! Не греша!

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X