Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Синьо сирене в домашни условия - 2

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Синьо сирене в домашни условия - 2

    Темата произтича оттук.

    1. Изходни материали за "анаеробен" процес (затворена кутия, никакво дупчене за проветрение, никакви пещери с вентилация):



    2. Резултат след 15 дена:







    Снимки и други обяснения - тук:




    3. Пускам темата, защото други участници ползваха други "технологии" и искам да разбера какъв е бил резултатът. Например:

    Първоначално публикуван от veskov
    Дегустацията е насрочена за късния следобед в неделя. Става на 20 дни. Поканен е и един чревоугодник и разглезен уж сомелиер, като идеята е да познае кое какво е. Няма да се казва, че е домашно. Но ако е с някаква отвратна външност, ще е ялова конспирация и само набутвация с виното. Не че няма да се изяде. Ще видим.
    "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

  • #2
    От: Синьо сирене в домашни условия - 2

    Може би още една седмица и щеше да е по-добре заразено и с повече плесен. А маслеността как я оправяш, това също е важно?
    Слагал ли си масло в тая кутия или колкото си има на сиренето?

    Коментар


    • #3
      Re: Синьо сирене в домашни условия - 2

      Гагич, как е на вкус. Синьото по принцип е много по маслено.

      Коментар


      • #4
        От: Синьо сирене в домашни условия - 2

        Първоначално публикуван от kok4o1 Преглед на мнение
        Може би още една седмица и щеше да е по-добре заразено и с повече плесен. А маслеността как я оправяш, това също е важно?
        Слагал ли си масло в тая кутия или колкото си има на сиренето?
        Не посмях да го държа повече, да не вземе да се развали нещо. Но изходната суровина (има я в затворената тема), като се замисля, май е по-специална - 10 лв. килото (не знам много ли е това, малко ли е, щото бяло сирене купувам... от Сърбия и нямам представа нашите цени как са), та стои си доста мазна, без никакви добавки на масло. Другата съставка - "Данаблу" (първото, което добарах в магазина) беше свръх-мухлясала в сравнение с разни немски сирена и "Горгонзоли", каквито онзи ден видях, че има също, но на друг рафт.
        "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

        Коментар


        • #5
          От: Синьо сирене в домашни условия - 2

          И аз го пробвах по следната схема:
          Обезсоляване за един ден. Пакетче краве масло за 10 ина секунди в микровълновата. Поливам с маслото и с натрошено синьо сирене отгоре.Рабърква се всичко. Затворена кутия във фризера и след 10 дена го извадих. Плесента беше се разпростряла доста. На 5 ден го надупчих със един шиш и като се направи разрез се вижда как е плъзнала и по дупките. Неразличимо на вкус от кое да е магазинско, но е трябвало хубаво да изцедя накиснатото сирене, понеже сега е меко.
          Ако се заиграя с тензух и две дъски ще е перфектен резултата.
          Sent from my Nokia s fenerche

          Коментар


          • #6
            От: Синьо сирене в домашни условия - 2

            Първоначално публикуван от //Радо// Преглед на мнение
            Затворена кутия във фризера и след 10 дена го извадих. Плесента беше се разпростряла доста...
            Във фризера? Да не е грешка при писането това? На каква температура?
            "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

            Коментар


            • #7
              От: Синьо сирене в домашни условия - 2

              Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
              Във фризера? Да не е грешка при писането това? На каква температура?
              Нормалната фризерна температура е -18 целзиеви градуса, струва ми се доста ниска за култивиране на плесен...
              0899 шест5313нула
              За всекиго по нещо

              Коментар


              • #8
                От: Синьо сирене в домашни условия - 2

                Безупречен вкус, леко по- ненаситен и по- мека консистенция от оригинала (в случая Паладин). Разликата между козе, краве и овче е пренебрежима. Все пак и трите са истински и напълно узрели. Всичкото е ,,дишало".в дупчено фолио, обвито в памучна кърпа в кладенеца. Същото е и при ~6°С в хладилник, не ухае. Корекцията ще бъде в посока овче + по- малко допълнително масло, добре разбъркано, формовано и пресовано, малко обезсолено. Може би тази гад не се множи правилно в много сол. След ~ 1кг общо за 5мъже + други и близо денонощие няма странични ефекти (освен у 2ма челника). Ще се прави, но есента. Трябва си материал, търпение и мерак при приготвянето, и може би 20+ дни за зреене.Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20170327_164018.jpg
Прегледи:1
Размер:96.2 КБ
ID:5747757Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20170327_163452.jpg
Прегледи:1
Размер:57.4 КБ
ID:5747758
                А тези простотии се правят от името на всички ни.
                Даника
                Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                Коментар


                • #9
                  От: Синьо сирене в домашни условия - 2

                  Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
                  Във фризера? Да не е грешка при писането това? На каква температура?
                  Грешка,грешка!
                  В отделението за зеленчуци в хладилника. Сега го отворих отново и го изпробвах. Върху цялото сирене има плътна синя плесен. Като се разбърка става шарено-колкото най- плесенясалото синьо,купешко.
                  Другия път ще внимавам повечко с водата и май ще стане. Иначе на вкус и на вид е по добро от купешко. Май съм прекалил с маслото. Сиренето беше от крава при мен
                  Мисля да направя втори опит:
                  Кило сирене,2/3 пакетче масло,бъркане и в хладилника.
                  След 10 дена като натрупа плесен, отново разбъркване и оформяне в тензух и на сянка.
                  Мисля че трябва да поседи отворено за седмица.
                  Последно редактирано от //Радо//; 27-03-17, 17:25.
                  Sent from my Nokia s fenerche

                  Коментар


                  • #10
                    От: Синьо сирене в домашни условия - 2

                    Първоначално публикуван от //Радо// Преглед на мнение
                    Върху цялото сирене има плътна синя плесен. Като се разбърка става шарено-колкото най- плесенясалото синьо,купешко.
                    ...Иначе на вкус и на вид е по добро от купешко. ...
                    Мисля да направя втори опит:
                    Кило сирене,2/3 пакетче масло,бъркане и в хладилника.
                    След 10 дена като натрупа плесен, отново разбъркване и оформяне в тензух и на сянка.
                    Мисля че трябва да поседи отворено за седмица.
                    И аз ще направя втори опит - с разбъркване на бяло със синьо (дано да стане по-бързо), но без прибавяне на масло. Първата "домашна реколта" вече биде изядена.
                    "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                    Коментар


                    • #11
                      От: Синьо сирене в домашни условия - 2

                      Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
                      И аз ще направя втори опит - с разбъркване на бяло със синьо (дано да стане по-бързо), но без прибавяне на масло. Първата "домашна реколта" вече биде изядена.
                      Добави масло ама малко, досега не бях забелязвал че синьото е доста по-мазно.
                      Определено пакетче/125г./ масло на кило сирене е много обаче.
                      Sent from my Nokia s fenerche

                      Коментар


                      • #12
                        От: Синьо сирене в домашни условия - 2

                        Да, и след хубаво намачкване е добре да се формова, пресова в тензух и се отцеди, може би 1-2 дни, зависи от качеството на основното. След това фолио и дупчене. В хладилника беше в памучна кърпа(да поема доп.влага) и фолио за св. съхранение отгоре- те уж анаеробно. В кладенеца без най- горното фолио, те диша през дупките на фолиото и кърпата. Може би една идея по- наситено в кладенеца.
                        А тези простотии се правят от името на всички ни.
                        Даника
                        Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                        Коментар


                        • #13
                          От: Синьо сирене в домашни условия - 2

                          В хладилника отворено не става, освен ако няма хладилник само за сирене. Или отцедено добре в кутия или някъде из мазетата.
                          Иначе си стана страхотно, в момента мезим с него. Ако косистенцията не беше по-близо до "за мазане", щеше да е по-добро и от купешкото.
                          Sent from my Nokia s fenerche

                          Коментар


                          • #14
                            От: Синьо сирене в домашни условия - 2


                            Горе ляво оригинална рецепта на Гаргич.
                            Горе дясно Кокчо.
                            Долу купеното синьо сирене.
                            Гагичовото не стана - отдавам го на солеността, иначе е вкусно но няма аромата на синьото.
                            Кокчовото е по скоро червено но е добро на вкус с плътен аромат - 3-пъти по вкусно от оригиналното синьо.
                            Land Rover Discovery II, V8 4.0
                            VW Golf VI variant
                            Гагич: "...Никой сериозен оффроудър не е сложен заводски на въздух, само СУВ за пред нощния чалга-клуб, пред кафето и за друсни-полянка..."

                            Коментар


                            • #15
                              От: Синьо сирене в домашни условия - 2

                              Горе ляво оригинална рецепта на Гаргич.
                              Горе дясно Кокчо.
                              Долу купеното синьо сирене.
                              Гагичовото не стана - отдавам го на солеността, иначе е вкусно но няма аромата на синьото.
                              Кокчовото е по скоро червено но е добро на вкус с плътен аромат - 3-пъти по вкусно от оригиналното синьо
                              .
                              Land Rover Discovery II, V8 4.0
                              VW Golf VI variant
                              Гагич: "...Никой сериозен оффроудър не е сложен заводски на въздух, само СУВ за пред нощния чалга-клуб, пред кафето и за друсни-полянка..."

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X