Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Кисело мляко

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    Re: От: Re: От: Re: Кисело мляко

    Първоначално публикуван от fill Преглед на мнение
    мулинекс,лимонена киселина,все "пробиотици"...
    С лимонена киселина става кашкавал. Тя по скоро е вид карнитин отколкото пробиотик. Лактобацилус булгарикус е растителна бактерия която живее само по нашите ширини. Има пробиотици извлечени от кокиче с високо съдържание на лактобацилус.

    Коментар


    • #47
      Re: От: Re: Кисело мляко

      Първоначално публикуван от trapper Преглед на мнение
      Навремето, във Флоренция, Италия, съм опитвал да подквася пълномаслено прясно мляко от ферма с фирмена суха подкваска от Сердика (Сф), но се получи нещо като гъст айрян, без вкус и мирис на БГ кисело мляко. Нещо като някои от сегашните бъркочи на пазара.
      Ако не си я съхранявал првилно е възможно леко да е измряла. Съхраняват се на хладно.....

      Коментар


      • #48
        От: Кисело мляко

        Някой ветеран може и да каже дали са карани закваски далеч зад граница.
        А тези простотии се правят от името на всички ни.
        Даника
        Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

        Коментар


        • #49
          От: Кисело мляко

          Сухата закваска се съхранява на минусови температури.
          SUZUKI VITARA V6
          HONDA CBR 919RR
          MERCEDES ML
          MAN TGA D2O COMANREIL 18-430

          Коментар


          • #50
            От: Кисело мляко

            Тук, в Разград има една фирма, която произвежда класическа закваска за кисело мляко:

            Състав на едно саше: не по-малко от 108 живи лиофилизирани клетки от млечно-кисели бактерии Lactobacillus bulgaricus и Streptococcus thermophilus, изолирани от екологично-чисти райони. Не съдържа генно-модифицирани съставки, консерванти, оцветители.
            Ние я ползваме откакто се роди малката и сме много доволни.
            "Смъртта е по-лека от перо, Дългът е тежък като планина" - Мейджи, император на Япония

            2007' Jeep Cherokee KJ 2,8 CRD

            Коментар


            • #51
              От: Кисело мляко

              Първоначално публикуван от rosen_offroad Преглед на мнение
              Голям проблем голямо чудене - рядко мляко.
              Аз си правя киселото мляко у дома от домашно краве мляко от съседа го вземам.
              Сварявам, слагам го в Мулинекс уред за кисело мляко и след 8 часа става прекрасно мляко.
              Ако искаш по гъсто и цедено ползваш приставка за цедено и ставе мнооооооого гъсто
              Машинката струва стотина лева и е незаменима - няма бъркане с пръсти, няма проби, днеска стана вчера не и т.н.
              И това без подквас ли става?
              Nissan Terrano 2,7 TDI

              Коментар


              • #52
                От: Кисело мляко

                Първоначално публикуван от bullet_pk Преглед на мнение
                И това без подквас ли става?
                За подквас не се втелявам много - каквото кисело мляко падне от хладилника.
                Но то май винаги има от старата закваска.
                Land Rover Discovery II, V8 4.0
                VW Golf VI variant
                Гагич: "...Никой сериозен оффроудър не е сложен заводски на въздух, само СУВ за пред нощния чалга-клуб, пред кафето и за друсни-полянка..."

                Коментар


                • #53
                  От: Кисело мляко

                  А какво ще стане, ако за сгъстяване се ползва сухо мляко? Отдавна се каня да пробвам, че от натуралното краве мляко се получава рядко кисело мляко. Не стои права лъжицата като във овчето. Вярно, че все пролетно време ми се случва селското квасене, тогава, казват, млякото на кравите е по-рядко. И всеки път нямам сухо мляко да пробвам.
                  Не мисля, че има нужда от сгъстяване. От няколко месеца вече всичкото кисело мляко, което ям (а ям доста) си го правя сам и става доста гъсто. Поне за моя вкус си е напълно достатъчно гъсто. Млякото, което ползвам е непастьоризирано и нехомогенизирано, но не е от някави дребни производители (баби на пазара, съседи и т.н.). От енда ферма идва микробус с инсталиран хладилен резервоар на пазара до нас и си купувам до тях. Млякото е издоено в деня на продажбата и не е обработено по никакъв начин и определено е много по-добро от това, което се продава в търговската мрежа. Не че от големите марки няма прилични млека, просто става дума за нещо съвсем различно - според мен до голяма степен разликата се дължи на това, че не е хомогенизирано.

                  Като си правя киселото мляко, ако не обера каймака, като го заквася в буркана се получават 1-2 пръста заквасена сметана отгоре, която на мен много ми харесва, но напоследък започнах да обирам каймака и да го замразявам. Намерих в интернет описани няколко метода за прозводство на домашно масло от каймак и мисля да пробвам, когато събера достатъчно (да речем към 1 литър каймак).

                  Относно гъстотата съм чувал, че количеството закваска оказва влияние - колкото по-малко, толкова по-гъсто ставало (естествено сигурно си има някакво минимално количество необходима закваска). Дръг фактор са градусите - трябва да са около 45 като първият път, когато се опитах не ми се получи, защото температурата беше много ниска. Също така съм чувал, че е хубаво да се заквасва в стъклени буркани. Иначе мои лични наблюдения са, че колкото повече поколения се ползва една и съща култура, толкова по-кисело става. Имам предвид, че ако си заквася млякото със закваска от купешко кисело мляко и след това всяка следваща партида си я заквасвам с моето кисело мляко, всяка следваща партида става по-кисела. Понеже не обичам да ми е много кисело, обикновено праввя 2-3 партиди, след което заквасвам на ново с купешко кисело мляко.
                  Последно редактирано от Александър_; 13-06-16, 20:27.

                  Коментар


                  • #54
                    От: Кисело мляко

                    Това с киселото и аз съм го забелязал,но пък казват че така бактериите били по чисти
                    Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
                    Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
                    Анатолий Пейчинов o8875о9815
                    https://dvrbg.com/

                    Коментар


                    • #55
                      От: Кисело мляко

                      Първоначално публикуван от veskov Преглед на мнение
                      Някой ветеран може и да каже дали са карани закваски далеч зад граница.
                      Вчера, в Испанско заквасихме прясно мляко и в момента го консумираме. Млякото е от магазина, непастьоризирано, закваската е суха, българска, от Лекси. Резултатът е отличен, но закваската се сменя през няколко поколения-явно се изражда.

                      Коментар


                      • #56
                        От: Кисело мляко

                        Аз пък да учудя всички!

                        Вече втора година (24 месеца) 100% гарантиран резултат който уби всички магазински кисели млека....

                        И така...

                        1) Машинка Тефал за кисело мляко, 8 часа, 42 градуса;
                        2) Литър Лидълско мляко 3.5%. За невярващите повтарям - литър Лидълско мляко Пилос 3.5%;
                        3) две супени лъжици закваска 4.5% "На Баба"

                        Няма варене, изстиване, следене, баене! Наливаш от кутиите, слагаш заксваската и... в машинката.

                        Резултат - обръщаш кутията и млякото си стои там! Най-голямото удоволствие е да го режеш с лъжицата - прави стружка като сладолед!

                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20160614_171242.jpg
Прегледи:1
Размер:49.9 КБ
ID:5718791

                        Преди да затвърдя закваската с "На Баба" пробвах доста "вълшебни" закваски, включително някакви пакетирани по "стара 'намк'ва" си рецепта.

                        Да казвам ли колко станаха?

                        Ако някой даде идея къде мога да го изследвам това кисело мляко - ще го направя с удоволствие!

                        Бон Апети!

                        ТМ
                        Good guys drive Land Rovers!

                        Коментар


                        • #57
                          От: Кисело мляко

                          Изпускате един много тънък момент - кисело мляко се прави на 1001 места по света - от Йерусалим през Истанбул та до Токио. На външен вид са еднакви (горе долу) но на вкус не точно.
                          И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                          Коментар


                          • #58
                            От: Кисело мляко

                            При мен вкусът си е Автентичен, българско кисело мляко.

                            Сега да открехна съвсем завесата...

                            Преди да започна да правя кисело мляко, често се срещах с директора на голяма френска фирма за мляко - Мосю Р. Синът му учеше с моя син в едно и също училище и се засичахме по родителски срещи. Та Мосюто ми каза съвсем направо - не разбирам българите щом можете да си правите сами млякото, защо си купувате Sh..t забъркан от незнайно кого. Дебело ми подчерта, че само две марки на пазара са минали в лабораторията им и за да съм сигурен - да съм пробвал за закваска кисело мляко "на майката на майка ми". Отначало пробвах с една друга марка мляко, като варих и охлаждах с термометър. Резултатът беше плачевен - "едри парцали". После взех Лидълско мляко и го варих, и нещата си заспаха на вид и на вкус. Накрая спестих варенето и както се казва - "всеки път отличен резултат".

                            Т.
                            Good guys drive Land Rovers!

                            Коментар


                            • #59
                              От: Кисело мляко

                              Я, сега опитай да ползуваш "Пилос" за закваска. Аз не съм успявал. Получава се нещо като по- гъст айран. Закваската е вид вирус. Зараза, която търси среда за развитие. Вероятно, всяко купешко мляко може да изиграе ролята на такава среда, което не значи, че е качествено и пълноценно.
                              Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

                              Коментар


                              • #60
                                От: Кисело мляко

                                Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
                                Изпускате един много тънък момент - кисело мляко се прави на 1001 места по света - от Йерусалим през Истанбул та до Токио. На външен вид са еднакви (горе долу) но на вкус не точно.
                                Като нашите бактерии ли са вътре и в приблизително такова ли съотношение? Що се точи като сопол или е гъста боза? То едно на ръка, че предимно е обезмаслено, но както каза и на вкус е различно. Дали е въпрос на традиции или здраве не знам, знам, че са говна.
                                А тези простотии се правят от името на всички ни.
                                Даника
                                Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X