Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Варен октопод по нашенски

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Варен октопод по нашенски

    Май нямаме рецепта за такова животно? В събота имах мерак и време, сътворих нещо и даже, взе че се получи!

    Накратко:

    -един октопод, поне килограм.

    -чистенe, ако не е чистен: стомах, карантии, кожа, глава/очи и клюн

    -варене на средна температура, около 50 минути в: 1-2л. вода, 2 коркови тапи, 20-30мл. кока-кола и 20-30мл олио/зехтин. Аз ползвам такъв от маслините със сушени домати от Лидъл. При варенето, казват че трябва да се внимава. Ако не се свари остава жилав, ако се превари също!

    -след сваряването, почистване на останала кожа и ципи - горещото животно над студена вода и с ръце каквото успея да сваля.

    -нарязване на материала според мерака: на кубчета, на пипала, на ленти и т.н.

    -заливане със сос/подправки: останалото масло от същите маслини + сок от един пресен лимон + 4-5 скилидки чесън, нарязани на ситно, и сол на вкус. Заливам нарязаното добиче, следват поне 4-5 часа в хладилника да си поеме аромати и вкусове.
    Соса го правя по време на варенето, така че общото време за приготвяне е максимум час.

    Накрая на масата .......... и натам си знаете

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG-20151004-03894.jpg
Прегледи:1
Размер:164.4 КБ
ID:6100944Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG-20151004-03897.jpg
Прегледи:1
Размер:148.6 КБ
ID:6100943
    Последно редактирано от Georgi_G; 06-10-15, 16:04.

  • #2
    От: Варен октопод по нашенски

    Изумен съм от съставките при варенето. Явно това е доста непозната за мен материя!
    Благодаря за рецептата!
    edoors.bg- Джаджи за врати и врати

    Коментар


    • #3
      От: Варен октопод по нашенски

      Каква и идеята на корка?
      И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

      Коментар


      • #4
        От: Варен октопод по нашенски

        Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
        Каква и идеята на корка?
        И на кока-колата също, ако може ?
        "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

        Коментар


        • #5
          От: Варен октопод по нашенски

          Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
          И на кока-колата също, ако може ?
          Фосфорна киселина и карамел. IMHO
          И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

          Коментар


          • #6
            От: Варен октопод по нашенски

            Корка.... "от старите гърци" бла-бла-бла...... уж обирал някакви ензими и месото ставало по-крехко.
            Колата със същото приложение плюс добавяла вкус/аромат и отнемала кофти такива.

            Коментар


            • #7
              От: Варен октопод по нашенски

              Поздрави за старанието! Корковата тапа и коката-кола са си направо за MythBusters!
              Не вярвай на всичко, което се говори или пък е част от кулинарни легенди!
              Сол, оцет и чесън ще свършат чудеса при варенето. Както си отбелязал, важно е да знаеш колко точно да го вариш и да е пресен.
              Наздраве!
              0885600006 - Чичо Коце

              Коментар


              • #8
                От: Варен октопод по нашенски

                Като се има предвид, че 90% от популярните у нас коркови тапи са направени от коркови стружки с лепило, явно е интересен ефекта от лепилото...
                Коркова тапа, направена от цяла кора, не е тапата от Мераклийско, или подобно от категорията ширпотреба..
                То мераклийското е с пластмасова капачка,де, а и доста от ширпотребата са запушени с пластмасова имитация на коркова тапа..

                Коментар


                • #9
                  От: Варен октопод по нашенски

                  Първоначално публикуван от Georgi_G Преглед на мнение
                  Май нямаме рецепта за такова животно?
                  http://www.offroad-bulgaria.com/show...11#post2658111
                  Седя и си мисля... по едно време усещам, че само седя...

                  Коментар


                  • #10
                    От: Варен октопод по нашенски

                    От опит от човек, който хваща октоподи и готви Баща ми е рибар и живее в Гърция просто

                    НАЙ-добрата, най-лесната и най-вкусна рецепта за октопод е следната:

                    Почиства се главата (ако е уловен), ако е купен - ще е изчистен най-вероятно. Та, измива се - само това!
                    След това се слага в тенджера. Ако имате под налягане - ползвайте, ако нямате - обикновена тенджера само завържете капака да не шава.
                    Слагате октопода вътре и ни коркови тапи, ни оцени, ни води, ни нищо. Само октопода и това е ! Той сам си пуска сок, сам се готви, всичко сам прави. Вари се 40 минути на бавен огън.
                    След това се вади, отцежда се, почиства ако има нещо непочистено, нарязва се на колкото прецените големи парчета за мезе и се овкусява с:
                    - много зехтин, да плува;
                    - риган.

                    Препоръчва се да се хапва с други морски деликатеси наоколо, с млечна салата (дзадзики), някоя рибка ако има - има и узо, ципуро или какво дал Бог

                    Коментар


                    • #11
                      От: Варен октопод по нашенски

                      Като човек с опит в лова на октоподи имам следния опит: след улова винаги е хубаво да се бие в скала(морска, някъде на брега), после се почистват вътрешностите от главата и е готов за готвене. Ако на някой не му харесва кожата, може да се дере ама си е дълготрайно забавление. Най-важното е да го опердашиш в скалите, колото повече бой отнесе, толкова по-крехък е след готвенето.
                      1. Може да се яде и суров, но след приличен бой в скала. Трудно се дере след боя, но с малко сол и лимон е много вкусен. Вендузите се плюят , ако не са отстранени предварително, иначе са трудни за сдъвкване.
                      2. Пипалата и главата се запържват на силно сгорещена мазнина за няколко минути, 2-4 минути и хваща златиста коричка, в зависимост от дебелината на пипалата. кожата и вендузите се отстраняват след пърженето, което си е пипкава и неблагодарна работа.
                      3. Предварително се сварява и почиства от кожа и вендузи, за съжаление никога не съм варил предварително и не знам подробности за варенето, а после леко се запържва. След сваряване кожата и вендузите се чистят сравнително по-лесно, лично съм чистил варен и е доста по-бързо, но ако не се запържи след варенето, според мен си е разхищение на материала.

                      Лично мое мнение е, че няма по вкусно от просто запържен октопод, ударен поне 30 пъти в скала, преди пърженето, с малко сол и лимон.
                      Всички фокуси с ориз, доматен сос и т.н. са опит на ресторантьори да намалят количеството октопод в ястието.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Варен октопод по нашенски

                        На шега но не съвсем, къде във вътрешността на страната има морска скала?
                        Човек никога не знае: какво печели, когато губи и какво губи , когато печели.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Варен октопод по нашенски

                          Трябва да разбираш от скали,за да ги различаваш.Ако обаче нямаш необходимите познания,има един по-прост начин - отиваш там,където се лови охтопод,оглеждаш се първо наляво,после надясно и като видиш скала,отиваш право при нея.Най-вероятно ще се окаже морска!
                          Човекът каза "след улова",тоест - пресен охтопод се бие в камъни,та затова...
                          Не ме е страх от големи разходи - страх ме е от малки приходи!
                          Най-добрият ром е студеният ром!
                          Кралско правило : Със камила може,с камилар - не!!!

                          Коментар


                          • #14
                            От: Варен октопод по нашенски

                            Разбрах, "след улова"!
                            Човек никога не знае: какво печели, когато губи и какво губи , когато печели.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Варен октопод по нашенски

                              Първоначално публикуван от disko04 Преглед на мнение
                              На шега но не съвсем, къде във вътрешността на страната има морска скала?
                              Самото биене в скала, също е легенда ...
                              Сузуки Джимни 1.3, 99г.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X