ЖИТНА РАКИЯ – 1
/Предложена е от Вергил Манов
от с.Ръждавица, кюстендилско/
В подходящ съд ,който пропуска вода, на слой от 5 см се насипват 5-6 кг жито. Полива се по няколко пъти на ден, докато зърната покълнат – за около 5 дни.
Покълнатите зърна се поставят в съд за ферментация – пласт-масов бидон с вместимост 140л.
Разтварят се 20 кг захар в 20-30 л гореща вода и след като течността изстине се изсипва в бидона. Добавят се 70-80 л вода и 1 бутилка оцет. Разбърква се и се измерва захарността, която трябва да бъде 22-24%.
Отмерват се 300г хлебна мая, която се размива в 1 л хладка вода и се внася в бидона. Отново се разбърква за размесване на маята с кашата за ферментация.
В продължение на седмица кашата се бърка всеки ден. Когато бурната ферментация премине, бидонът се затваря. След около 2 седмици се проверява захарността – яко е по-малко от 1% материалът е готов за изваряване.
Преди поставяне на капака, в казана се пускат 4 глави кромит лук, нарязани на парчета, и 10-15 стръка изсушен жълт кантарион.
Първакът , около 0.8л се отделя своевременно. Изваряването продължава до момента, в който излизащата ракия е с алкохол около 38 градуса. Останалото отива за патоки. Получената ракия се разрежда с дестилирана вода до 42-43 градуса.
ЖИТНА РАКИЯ -2
/предложена е от Илия Илиев от Горна Оряховица/
В бидон с обем 80-100 л се слага 12 кг доброкачествена пшеница или ечемик. Залива се с 50л студена вода. Разбърква се добре и се отделят леките плаващи примеси. Част от водата , около 20л , се загрява и се добавят 10 кг захар. След разтваряне на захарта и охлаждане на разтвора до 30 градуса течността се връща в бидона.
Прибавя се 150г хлебна мая,предварително размита в 0.5л хладка вода. Разбърква се и се оставя за ферментация.
През това време на ферментацията се разбърква ежедневно.
Отворът на съда да се държи непрекъснато покрит с капак. След приключване на ферментацията, която продължава 12-14 дни , материалът се изварява.
Първакът и патоките се отделят своевременно.
При добре проведена ферментация и дестилация се получава 12-14л ракия със специфичен вкус и аромат.
Оцветява се с няколко парчета сухи черничеви трески.
ДОМАШНА РАКИЯ ОТ ПЪПЕШИ
/рецептата е изпитана в продължение на няколко години
от Георги Георгиев от с. Пороище, Разградско/
———————————————————————————-
Използват се добре узрели и здрави пъпеши, на които се отстранява семето и кората. Месото се нарязва на малки парчета , които се влагат в каца или бидон, поставени в помещение със стайна температура. За 100- 120кг пъпеши се добавят 10 кг захар , предварително разтворена в 25-30 л вода, която е леко затоплена. След охлаждане до около 25 градуса захарният сироп се налива в бидона.
За повишаване на киселината в материала се внасят и 1 кофа смачкани зрели джанки.
Сместта се бърка до получаване на каша. Отмерват се 150г хлебна мая и се поставят в кофа , пълна със сок от кашата. Размесва се добре и се връща в бидона. Разбърква се за размесване на маята с целия обем каша.
Съдът се покрива с капак и се оставя за ферментация.
След ферментацията се изварява в ракиен казан, при своевременно отделяне на първака и патоките.
Ракията се коригира до 40 обемни процента алкохол и се залага за отлежаване, както е описано в общата част на книгата.

ФАМИЛНА РЕЦЕПТА ЗА ДОМАШНА МУСКАТОВА РАКИЯ
на Петко Йотовски от с. Ръжево конаре, Пловдивско
Използва се грозде от винени,десертни и мискетови сортове, което узрява по едно и също време . Гроздето от винените ,бели и червени сортове, се ронка и мачка общо. Гроздовата каша се събира в дренирана каца и част от мъстта се отделя веднага за бяло вино. Останалата в кацата гроздова каша ферментира с потопена шапка за червено вино.
Виното се отточва 3-4 дни след бурната ферментация.
Гроздето от мискетовите и десертните сортове също се ронка и мачка общо. Гроздовата каша се събира в отделна каца. Ферментацията също протича с потопена шапка за червено вино.
При отточването се заделят 40л , които се използват при втората дестилация. Първата дестилация се извършва в обикновен казан от 450л, в който се зареждат джибрите от първата каца и джибрите от втората каца с останалото в тях вино от мискетовите и от десертните сортове.
Втората дестилация протича в казан с обем 200л, зареден с ракията от първата дестилация, разредена с вода до 30 градуса и отделеното 40л вино от десертните и от мискетовите сортове. Съотношението ракия:вино е около 3:1, което е оригиналното в рецептата. Дестилацията протича на умерен огън и задължително отделяне на първака и патоките.
Получената ракия, около 55 градуса ,се налива в буре за отлежаване. Когато се използва стъклен съд, внасят се дребни парчета трески от суха стара дървесина от дъб или черница – 3-4г на 1 л ракия. Когато ракията получи златист цвят, приятен мек вкус и изразен мискетов аромат се налива в стъклени бутилки.
ПЛОДОВА РАКИЯ
/предложена е от Ванко Велев от с. Бъркач, Плевенско/
Добива се от смесени плодове – круши, джанки, къпини, а понякога и от дренки. Крушите се режат на дребни парчета, а джанките и къпините се смачкат.
Ферментацията протича в пластмасов бидон – 100-150л, държан в закрито помещение. Понеже не всички плодове узряват по едно и също време, преработката се прави по реда на узряването им, което продължава до месец. През цялото време отворът на бидона е покрит.
След внасяне на последната партида плодове се добавя `10кг захар,предварително разтворена в 30-40л затоплена вода. Разбърква се и се оставя за ферментация, през време на която кашата се бърка по 2-3 пъти на ден. В края на ферментацията твърдите части падат на дъното. Бърка се и ако не се появят мехурчета се пристъпва към изваряване.
Дестилира се в ракиен казан с обем 100л и с подобрена конструкция на серпентината. За предпазване от нагар е монтирано лъжливо дъно от перфорирана медна ламарина с диаметър на отворите 2-3 мм.
При зареждане на казана се отделят костилките. За подобряване на вкуса , в казана се внасят 3-4 глави лук, разрязани на 4 парчета , и няколко парчета тиква. При дестилацията задължително се отделя първакът, а патоките когато средното алкохолно съдържание на общото количество ракия стане около 50 градуса.
От едно зареждане на казана се получават 3035л 50 градусова ракия, която се налива в бурета от черница. Когато ракията получи златист цвят и приятен вкус с типични плодови ракиени тонове в аромата, налива се в стъклени бутилки.
ВИНЕНА РАКИЯ
След смачкване на гроздето се отделят 50-60л , а може и повече, гроздов сок/мъст/, която се прехвърля в дървено буре или в пластмасов бидон с вместимост 80-100л. Добавят се 100г хлебна мая, предварително размита в 0.5 л хладка вода. Разбърква се и се оставя за ферментация.
За нормалното протичане па ферментацията съдът се поставя в помещение с температура 20-22 градуса. След ферментацията се дестилира, като се спазват посочените в книгата условия.
Своевременно се отделят първакът и патоките.
След корекция на алкохолното съдържание до 40 градуса ,ракията се налива в дървен или стъклен съд за отлежаване.
РАКИЯ С ИНДИЙСКО ОРЕХЧЕ
Купуват се 1 или 2 опаковки индийско орехче. Натрошват се на по-дребни парчета и се поставят в стъклена бутилка от 1.5л. Заливат се с прясна ракия, като се оставя въздушна камера от 150-200мл. Поставя се запушалка и бутилката се оставя в помещение със стайна температура за настойване в продължение на един месец.
За ускоряване на екстракцията през 2-3 дни бутилката се разклаща и се обръща за размесване на ореховите парчета с целия обем. След изтичане на срока ракията –екстракт се отделя и се прецежда. Бистрата се налива в стъклени бутилки.
В дамаджана се наливат 5 или 10л прясна ракия, внасят се 200мл от ракията –екстракт и се разклаща за хомогенизиране. След 24 часа се опитва на вкус. Ако ароматът е слаб добавя се втора порция, разбърква се и отново се опитва след 24 часа – операцията може да се потрети до желания вкус и аромат. Това се налага от факта ,че ракията-екстракт не е стандартна и вкусовите са различни. След внасяне на последната порция екстракт е необходима една седмица за балансиране на вкуса и аромата, след което ракията се налива в стъклени бутилки.
КРУШОВА РАКИЯ
Отмерват се 50-60кг добре узрели круши. Нарязват се на дребни парчета, които се насипват в дървен или в пластмасов сэд от 100-120л. Заливат се с 50л вода с температура около 30 градуса, в която предварително е разтворена 10 кг захар .Разбърква се добре.
200г хлебна мая се размиват в 1л хладка вода и се добавят в кашата при добро разбъркване.
Оставя се за ферментация, през време на която се бърка по 1-2 пъти на ден.
След приключване на ферментацията кашата се изварява с отделяне на първака и на патоките.
Алкохолният градус се коригира на 40 об%. Корегираната ракия се налива в дървено буре или в стъклен съд за отлежаване.
ПРАСКОВЕНА РАКИЯ
Отмерват се 250г ядки от праскови и горчиви бадеми.Счукват се и се поставят в емайлиран съд с вместимост 10л и плътно покриващ капак или дамаджана. Заливат се с 6.5л ракия. Добавят се и 8 г канела.
Сместта се разбърква, съдът се покрива с капака и се настойва 2 седмици, през което време сместа се разбърква по един път на ден.След това се внасят 250г захар, предварително разтворена в 0.5л вода. Разбърква се и се прецежда през двупластова марля или тензух. Бистрата ракия се налива в стъклени бутилки.
ЛИМОНОВА РАКИЯ
Отмерват се 200г ядки от бадеми,100г ядки от праскови, по 4 г канела и кориандър и 800г захар. Всичко се счуква и се прехвърля в стъклен буркан с вместимост 8л. Сместа се залива с 4 л ракия, затваря се плътно и се оставя за настойване в продължение на една седмица, през което време бурканът се разклаща всеки ден по една минута. След това се прибавя 0.5л преварена вода. Разбърква се и се прецежда през безцветен рехав памучен плат. Бистрата ракия се налива в стъклени бутилки за съхранение и консумация.
РАКИЯ ОТ ПШЕНИЦА
Отмерват се 10кг пшеница и се очиства чрез промиване с вода. Счуква се или се смила на месомелачка. Кашата се прехвърля в пластмасов бидон ,поставен в помещение с температура около 25 градуса. Залива се с 30л вода с температура 30 градуса и се разбърква.Добавя се 0.5 г хлебна мая, размита предварително в 3-4 л хладка вода.Разбърква се добре и се оставя да ферментира, през което време ежедневно се разбърква по 1-2 пъти.
След приключване на ферментацията кашата се дестилира и своевременно се отделят първакът и патоките. Алкохолният градус на получената ракия се довежда до 40 об% и се налива в дървен или стъклен съд за отлежаване.
ХЛЕБНА РАКИЯ – БЪРЗА РЕЦЕПТА
5 кг захар се разтварят в 25 л преварена вода . Добавят се 200-250г хлебна мая и 25 средно големи сурови картофа, 3 чаши прясно сварено мляко и 4 хляба /типови/.
Разбърква се добре до получаване на еднородна каша и се оставя да ферментира. След приключване на ферментацията кашата се изварява при описаните в първа част на книгата изисквания.
Рецептите са взети от http://rozbul.com/
/Предложена е от Вергил Манов
от с.Ръждавица, кюстендилско/
В подходящ съд ,който пропуска вода, на слой от 5 см се насипват 5-6 кг жито. Полива се по няколко пъти на ден, докато зърната покълнат – за около 5 дни.
Покълнатите зърна се поставят в съд за ферментация – пласт-масов бидон с вместимост 140л.
Разтварят се 20 кг захар в 20-30 л гореща вода и след като течността изстине се изсипва в бидона. Добавят се 70-80 л вода и 1 бутилка оцет. Разбърква се и се измерва захарността, която трябва да бъде 22-24%.
Отмерват се 300г хлебна мая, която се размива в 1 л хладка вода и се внася в бидона. Отново се разбърква за размесване на маята с кашата за ферментация.
В продължение на седмица кашата се бърка всеки ден. Когато бурната ферментация премине, бидонът се затваря. След около 2 седмици се проверява захарността – яко е по-малко от 1% материалът е готов за изваряване.

Първакът , около 0.8л се отделя своевременно. Изваряването продължава до момента, в който излизащата ракия е с алкохол около 38 градуса. Останалото отива за патоки. Получената ракия се разрежда с дестилирана вода до 42-43 градуса.
ЖИТНА РАКИЯ -2
/предложена е от Илия Илиев от Горна Оряховица/
В бидон с обем 80-100 л се слага 12 кг доброкачествена пшеница или ечемик. Залива се с 50л студена вода. Разбърква се добре и се отделят леките плаващи примеси. Част от водата , около 20л , се загрява и се добавят 10 кг захар. След разтваряне на захарта и охлаждане на разтвора до 30 градуса течността се връща в бидона.
Прибавя се 150г хлебна мая,предварително размита в 0.5л хладка вода. Разбърква се и се оставя за ферментация.
През това време на ферментацията се разбърква ежедневно.
Отворът на съда да се държи непрекъснато покрит с капак. След приключване на ферментацията, която продължава 12-14 дни , материалът се изварява.
Първакът и патоките се отделят своевременно.
При добре проведена ферментация и дестилация се получава 12-14л ракия със специфичен вкус и аромат.
Оцветява се с няколко парчета сухи черничеви трески.
ДОМАШНА РАКИЯ ОТ ПЪПЕШИ
/рецептата е изпитана в продължение на няколко години
от Георги Георгиев от с. Пороище, Разградско/
———————————————————————————-
Използват се добре узрели и здрави пъпеши, на които се отстранява семето и кората. Месото се нарязва на малки парчета , които се влагат в каца или бидон, поставени в помещение със стайна температура. За 100- 120кг пъпеши се добавят 10 кг захар , предварително разтворена в 25-30 л вода, която е леко затоплена. След охлаждане до около 25 градуса захарният сироп се налива в бидона.
За повишаване на киселината в материала се внасят и 1 кофа смачкани зрели джанки.
Сместта се бърка до получаване на каша. Отмерват се 150г хлебна мая и се поставят в кофа , пълна със сок от кашата. Размесва се добре и се връща в бидона. Разбърква се за размесване на маята с целия обем каша.
Съдът се покрива с капак и се оставя за ферментация.
След ферментацията се изварява в ракиен казан, при своевременно отделяне на първака и патоките.
Ракията се коригира до 40 обемни процента алкохол и се залага за отлежаване, както е описано в общата част на книгата.

ФАМИЛНА РЕЦЕПТА ЗА ДОМАШНА МУСКАТОВА РАКИЯ
на Петко Йотовски от с. Ръжево конаре, Пловдивско
Използва се грозде от винени,десертни и мискетови сортове, което узрява по едно и също време . Гроздето от винените ,бели и червени сортове, се ронка и мачка общо. Гроздовата каша се събира в дренирана каца и част от мъстта се отделя веднага за бяло вино. Останалата в кацата гроздова каша ферментира с потопена шапка за червено вино.
Виното се отточва 3-4 дни след бурната ферментация.
Гроздето от мискетовите и десертните сортове също се ронка и мачка общо. Гроздовата каша се събира в отделна каца. Ферментацията също протича с потопена шапка за червено вино.
При отточването се заделят 40л , които се използват при втората дестилация. Първата дестилация се извършва в обикновен казан от 450л, в който се зареждат джибрите от първата каца и джибрите от втората каца с останалото в тях вино от мискетовите и от десертните сортове.
Втората дестилация протича в казан с обем 200л, зареден с ракията от първата дестилация, разредена с вода до 30 градуса и отделеното 40л вино от десертните и от мискетовите сортове. Съотношението ракия:вино е около 3:1, което е оригиналното в рецептата. Дестилацията протича на умерен огън и задължително отделяне на първака и патоките.
Получената ракия, около 55 градуса ,се налива в буре за отлежаване. Когато се използва стъклен съд, внасят се дребни парчета трески от суха стара дървесина от дъб или черница – 3-4г на 1 л ракия. Когато ракията получи златист цвят, приятен мек вкус и изразен мискетов аромат се налива в стъклени бутилки.

/предложена е от Ванко Велев от с. Бъркач, Плевенско/
Добива се от смесени плодове – круши, джанки, къпини, а понякога и от дренки. Крушите се режат на дребни парчета, а джанките и къпините се смачкат.
Ферментацията протича в пластмасов бидон – 100-150л, държан в закрито помещение. Понеже не всички плодове узряват по едно и също време, преработката се прави по реда на узряването им, което продължава до месец. През цялото време отворът на бидона е покрит.
След внасяне на последната партида плодове се добавя `10кг захар,предварително разтворена в 30-40л затоплена вода. Разбърква се и се оставя за ферментация, през време на която кашата се бърка по 2-3 пъти на ден. В края на ферментацията твърдите части падат на дъното. Бърка се и ако не се появят мехурчета се пристъпва към изваряване.
Дестилира се в ракиен казан с обем 100л и с подобрена конструкция на серпентината. За предпазване от нагар е монтирано лъжливо дъно от перфорирана медна ламарина с диаметър на отворите 2-3 мм.
При зареждане на казана се отделят костилките. За подобряване на вкуса , в казана се внасят 3-4 глави лук, разрязани на 4 парчета , и няколко парчета тиква. При дестилацията задължително се отделя първакът, а патоките когато средното алкохолно съдържание на общото количество ракия стане около 50 градуса.
От едно зареждане на казана се получават 3035л 50 градусова ракия, която се налива в бурета от черница. Когато ракията получи златист цвят и приятен вкус с типични плодови ракиени тонове в аромата, налива се в стъклени бутилки.

След смачкване на гроздето се отделят 50-60л , а може и повече, гроздов сок/мъст/, която се прехвърля в дървено буре или в пластмасов бидон с вместимост 80-100л. Добавят се 100г хлебна мая, предварително размита в 0.5 л хладка вода. Разбърква се и се оставя за ферментация.
За нормалното протичане па ферментацията съдът се поставя в помещение с температура 20-22 градуса. След ферментацията се дестилира, като се спазват посочените в книгата условия.
Своевременно се отделят първакът и патоките.
След корекция на алкохолното съдържание до 40 градуса ,ракията се налива в дървен или стъклен съд за отлежаване.
РАКИЯ С ИНДИЙСКО ОРЕХЧЕ
Купуват се 1 или 2 опаковки индийско орехче. Натрошват се на по-дребни парчета и се поставят в стъклена бутилка от 1.5л. Заливат се с прясна ракия, като се оставя въздушна камера от 150-200мл. Поставя се запушалка и бутилката се оставя в помещение със стайна температура за настойване в продължение на един месец.
За ускоряване на екстракцията през 2-3 дни бутилката се разклаща и се обръща за размесване на ореховите парчета с целия обем. След изтичане на срока ракията –екстракт се отделя и се прецежда. Бистрата се налива в стъклени бутилки.
В дамаджана се наливат 5 или 10л прясна ракия, внасят се 200мл от ракията –екстракт и се разклаща за хомогенизиране. След 24 часа се опитва на вкус. Ако ароматът е слаб добавя се втора порция, разбърква се и отново се опитва след 24 часа – операцията може да се потрети до желания вкус и аромат. Това се налага от факта ,че ракията-екстракт не е стандартна и вкусовите са различни. След внасяне на последната порция екстракт е необходима една седмица за балансиране на вкуса и аромата, след което ракията се налива в стъклени бутилки.

Отмерват се 50-60кг добре узрели круши. Нарязват се на дребни парчета, които се насипват в дървен или в пластмасов сэд от 100-120л. Заливат се с 50л вода с температура около 30 градуса, в която предварително е разтворена 10 кг захар .Разбърква се добре.
200г хлебна мая се размиват в 1л хладка вода и се добавят в кашата при добро разбъркване.
Оставя се за ферментация, през време на която се бърка по 1-2 пъти на ден.
След приключване на ферментацията кашата се изварява с отделяне на първака и на патоките.
Алкохолният градус се коригира на 40 об%. Корегираната ракия се налива в дървено буре или в стъклен съд за отлежаване.

Отмерват се 250г ядки от праскови и горчиви бадеми.Счукват се и се поставят в емайлиран съд с вместимост 10л и плътно покриващ капак или дамаджана. Заливат се с 6.5л ракия. Добавят се и 8 г канела.
Сместта се разбърква, съдът се покрива с капака и се настойва 2 седмици, през което време сместа се разбърква по един път на ден.След това се внасят 250г захар, предварително разтворена в 0.5л вода. Разбърква се и се прецежда през двупластова марля или тензух. Бистрата ракия се налива в стъклени бутилки.
ЛИМОНОВА РАКИЯ
Отмерват се 200г ядки от бадеми,100г ядки от праскови, по 4 г канела и кориандър и 800г захар. Всичко се счуква и се прехвърля в стъклен буркан с вместимост 8л. Сместа се залива с 4 л ракия, затваря се плътно и се оставя за настойване в продължение на една седмица, през което време бурканът се разклаща всеки ден по една минута. След това се прибавя 0.5л преварена вода. Разбърква се и се прецежда през безцветен рехав памучен плат. Бистрата ракия се налива в стъклени бутилки за съхранение и консумация.
РАКИЯ ОТ ПШЕНИЦА
Отмерват се 10кг пшеница и се очиства чрез промиване с вода. Счуква се или се смила на месомелачка. Кашата се прехвърля в пластмасов бидон ,поставен в помещение с температура около 25 градуса. Залива се с 30л вода с температура 30 градуса и се разбърква.Добавя се 0.5 г хлебна мая, размита предварително в 3-4 л хладка вода.Разбърква се добре и се оставя да ферментира, през което време ежедневно се разбърква по 1-2 пъти.
След приключване на ферментацията кашата се дестилира и своевременно се отделят първакът и патоките. Алкохолният градус на получената ракия се довежда до 40 об% и се налива в дървен или стъклен съд за отлежаване.
ХЛЕБНА РАКИЯ – БЪРЗА РЕЦЕПТА
5 кг захар се разтварят в 25 л преварена вода . Добавят се 200-250г хлебна мая и 25 средно големи сурови картофа, 3 чаши прясно сварено мляко и 4 хляба /типови/.
Разбърква се добре до получаване на еднородна каша и се оставя да ферментира. След приключване на ферментацията кашата се изварява при описаните в първа част на книгата изисквания.
Рецептите са взети от http://rozbul.com/
Коментар