Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как да заколим прасето и да си направим сланина

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Как да заколим прасето и да си направим сланина

    Темата така и така се "разшири", та да питам. Въпреки, че прасето може би ще бъде със съответните ваксини и обезпаразитявания, има ли смисъл да се носи месо в някоя лаборатория за изследване за разни болести?
    www.occ.bg - Преносими газови бойлери и Мобилна баня за къмпингуване
    0898777327

  • #2
    От: Купувам живо прасе около 100 кг.

    Хммм и аз да питам - то има ли ваксинации срещу трихинелоза или??
    Ако не свършва добре, значи не е свършило!
    0888 315 794
    LZ1UPI
    A1 (Rh+)

    Коментар


    • #3
      От: Купувам живо прасе около 100 кг.

      Първоначално публикуван от upi Преглед на мнение
      има ли ваксинации срещу трихинелоза или??
      Ако към мен е въпроса , к`ва трихинелоза бре , това не са глигани !
      Санитарните им условия са по добри от Факултето. Момчетата , работещи там ми казаха , че свинчо , докато чакал да бъде принесен в жертва на моята лакомия , помолил учтиво да си измие краката - да не прави лошо впечатление.
      Уморените коне не ги убиват , нали ??

      Коментар


      • #4
        От: Купувам живо прасе около 100 кг.

        Първоначално публикуван от Димитър Желязков Преглед на мнение
        Темата така и така се "разшири", та да питам. Въпреки, че прасето може би ще бъде със съответните ваксини и обезпаразитявания, има ли смисъл да се носи месо в някоя лаборатория за изследване за разни болести?
        След като не знаеш в какви условия и къде е гледано прасето задължително проба за трихинолоза . То и да знаеш пак се носи проба . Така наречените хибриди са просто кръстоска с диво и обикновено са шарени . Те повече от два пръстта сланина нямат .
        Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

        Коментар


        • #5
          От: Купувам живо прасе около 100 кг.

          Хибрид означава кръстоска м-у две или повече породи с цел постигане на по- бърз растеж, по- добър рендеман, по- добри вкусови качества на месото и т.н. Хибрид и диво прасе нямат нищо общо! А до това дали са шарени или бели, зависи кои породи участват в кръстоската...

          Коментар


          • #6
            От: Купувам живо прасе около 100 кг.

            По нашия край на времето правеха така : Хващат едно малко мъжко диво прасе и го заселват в кочината за разплод . Има краища на България в които прасетата ги пускат на свободна паша и после ги събират . Кое как и с какво се кръстоса божа работа . Преди двайсетина години имахме две шарени като дойде време да ги водим на солариум изтървахме едното после стана една не е за разправяне още ни бъзикат
            Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

            Коментар


            • #7
              От: Купувам живо прасе около 100 кг.

              Тази година заминаха две по 120кг и едно теленце 250кг.Гледани са вкъщи.При прасетата особенно е,че преди да и се насрочи дата два месеца по-рано и се спира купешката смеска,за да може месото да не мирише и да има вкус на лекарства.Изчиства се от всякаква химия,и се води на солариум.Имай те си едно наум при търговията от непознати.

              поздрави

              Коментар


              • #8
                От: Купувам живо прасе около 100 кг.

                Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
                След като не знаеш в какви условия и къде е гледано прасето задължително проба за трихинолоза . То и да знаеш пак се носи проба .
                Мерси за отговора. Някой може ли да каже от къде и колко месо се взима, за да се занесе на проверка за трихинелоза? Къде в София може да се занесе и за колко време става изследването?
                Ако не свършва добре, значи не е свършило!
                0888 315 794
                LZ1UPI
                A1 (Rh+)

                Коментар


                • #9
                  От: Купувам живо прасе около 100 кг.

                  След като никога не си взимал проби прочети внимателно това http://lrdrodopi.com/wp-content/uplo...probaprase.pdf За София не знам къде ги носят щото не ги нося аз но предполагам Гугъл знае .
                  Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                  Коментар


                  • #10
                    От: Купувам живо прасе около 100 кг.

                    Така, изяснихме въпроса с пробите и изследването за трихинелоза. Благодаря за информацията.

                    Само ако може някой да каже какво аджеба означава и как се прави "хуманно умъртвяване"...


                    А сега и по същество
                    За сланинката: Мисля да я направя по следния начин - нарязана на ленти, подобно като на снимката на колегата sek.1. После запарена за няколко минути във вряща вода с разтворена едра сол. След това като изстине наредена в съд (например буркани) и залята със същата саламура, в която е запарена. След седмица на хладно място трябва да е готова за консумация с обилно количество червено винце...

                    Обикновено резултата от тази процедура е много добър, но няма да откажа съвет и за по-добра и изпитана рецепта за налагане на сланинка.


                    П.П. Благодарение на колега от форума, прасето утре ще бъде доставено на място. Ще помоля модератор, да не заключва темата, а да промени заглавието на "Свинска Коледа" и да я премести на подходящо място. Мисля, че до тук има полезни мнения и се надявам, темата да се развие и да бъде интересна.
                    www.occ.bg - Преносими газови бойлери и Мобилна баня за къмпингуване
                    0898777327

                    Коментар


                    • #11
                      От: Купувам живо прасе около 100 кг.

                      За сланинката .. моят прадядо имаше проста рецепта. След пърленето слагаше сланинката в тенекии от сирене. Един ред сол, един ред сланина и после пак - ред сол, ред сланина. Така до горе, като завършва с ред сол. Най-отдолу има повечко сол, а сланината е винаги с кожата нагоре. .. Толкова. Няма варене, няма нищо друго. Е, има ядене естествено, ама то там рецептите са много
                      Ако не свършва добре, значи не е свършило!
                      0888 315 794
                      LZ1UPI
                      A1 (Rh+)

                      Коментар


                      • #12
                        От: Купувам живо прасе около 100 кг.

                        Първоначално публикуван от borizul Преглед на мнение
                        Хибрид означава кръстоска м-у две или повече породи с цел постигане на по- бърз растеж, по- добър рендеман, по- добри вкусови качества на месото и т.н. Хибрид и диво прасе нямат нищо общо! А до това дали са шарени или бели, зависи кои породи участват в кръстоската...
                        По аналогия: Хибрид, отвън прасе - от вътре акумулатори.
                        Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

                        Коментар


                        • #13
                          От: Купувам живо прасе около 100 кг.

                          Първоначално публикуван от upi Преглед на мнение
                          След пърленето слагаше сланинката в тенекии от сирене
                          Това е старият начин за налагане на сланина, само че вместо тенекия от сирене се слага в дъбово каче и никаква саламура. Всеки ред се набива плътно за да няма въздух и да не пожълтява.Всеки ред се поръсва обилно с морска сол. Сланината си поема определено количество сол, тази която е в повече си остава неразтопена.В този вид сланината може да изкара повече от година без промяна, ако е в хладно мазе.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Купувам живо прасе около 100 кг.

                            Първоначално публикуван от Димитър Желязков Преглед на мнение

                            Само ако може някой да каже какво аджеба означава и как се прави "хуманно умъртвяване"...
                            С дълъг и остър нож да точното място . Ако прасето е по едро с пистолета зад ухото . В саламурата можеш да пуснеш ако искаш дафиново листче или някоя друга подправка по твой вкус .
                            Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                            Коментар


                            • #15
                              От: Купувам живо прасе около 100 кг.

                              Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
                              С дълъг и остър нож да точното място . Ако прасето е по едро с пистолета зад ухото . В саламурата можеш да пуснеш ако искаш дафиново листче или някоя друга подправка по твой вкус .
                              Както винаги, си с точни съвети. Благодаря.

                              Я кажете и за бахура. Къде го правите, извън или вътре в прасето?
                              www.occ.bg - Преносими газови бойлери и Мобилна баня за къмпингуване
                              0898777327

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X