Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Здравословно...

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Здравословно...

    Провокиран от новоизлюпили се офис-фермери и ФБ-краставичари, и аз реших да кандидатствам по проекчите за евросубсидии и да направя ферма. Микроферма. Много здравословна и плодовита!

    На Чичо фермата за кълнове!

    Схемата е хем бурканна, хем тарелочна!







    Люцерна /готова/


    Слънчоглед /в процес/


    Леща /в процес/


    Методата


    Мрежеста кошница и дренаж




    Нямииии...


    Ако някой му се яде полезна храна, да пита!

    Айде, че свършиха рекламите!
    0885600006 - Чичо Коце

  • #2
    От: Здравословно...

    Я сподели малко подробности за технологията,ако може.То ясно че първо е накисване,ама после как се процедира,и как се съхраняват????

    Коментар


    • #3
      От: Здравословно...

      Разкажи по подробно стъпка по стъпка. Мога дори да пробвам.
      "...колко ли скучен ми би бил живота без мотоциклета и без прекрасното, истинско усещане за Пътя..." - Бат Димо - R.I.P.

      Коментар


      • #4
        От: Здравословно...

        Опааа какво интересно ! Да, подробности ако може

        Коментар


        • #5
          От: Здравословно...

          Ъъъ, идеята на кълновете не е ли само да покълне семето? Това на снимката вече са си малки зелени растения.

          Или аз не съм в час?
          Има ли желание-има и начин!

          Коментар


          • #6
            От: Здравословно...

            Това сега така ли се яде или ще го сеем ако е за ядене -казвай как че става интересно
            Grand Vitra ddis 2008
            SEAT Althea XL tsi 2010
            Mitsubishi Canter

            Коментар


            • #7
              От: Здравословно...

              това си е готово за ядене. Направо като салата си е, само дето има повече хранителни съставки и е по-полезно.

              Коментар


              • #8
                От: Здравословно...

                Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
                Ъъъ, идеята на кълновете не е ли само да покълне семето? Това на снимката вече са си малки зелени растения.

                Или аз не съм в час?
                Започвам с отговор, първо на въпросът за терминологията.
                Прав си - "кълн" е когато излезе връхчето от семенцето /1-2 ден/. Когато прорастне вече се нарича "поник". Но думата не е толкова популярна, и събирателно ще ги наричаме "кълнове", по някои краища "кълновИ"! Някои ги предпочитат само леко покълнали, други добре порастнали. Въпрос на вкус. Аз обичам да имат обем.

                До сега съм покълвал: слънчоглед, люцерна, леща. Тези дни ще станат пшеницата и зелената соя /боб мунг/.

                1. Накисване в буркан с вода /12-24 ч./ - активира семената

                2. Разпределят се в буркани, затворени отгоре с марля/ситна пвц мрежа

                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:600461_434311149935109_1290494358_n.jpg
Прегледи:1
Размер:92.5 КБ
ID:5510830

                В този буркан стоят в първите 1-3 дни докато порастнат. Примерно люцерната расте много бързо и изпълва буркана. Разделяте я в други съдове, за да има достатъчно място.
                Как се борави с бурканите - сутрин и вечер се напъват с вода и се изливат. След това се оставят под лек наклон, за да се отцеждат кълновете. Това е необходимо, за да: 1. се изплакват кълновете 2. овлажняват 3. да не развиват излишни елементи и дразнители

                3. Ако ги прехвърлите в тарелки, отдолу трябва да има възможност за отцеждане. Аз съм си направил тези кошнички, за да мога да ги извадя и преплакна бързо и лесно в друг, дълбок съд. Само ги накисвам с кошничката и ги вадя да се отцеждат.

                И това е. Чакате да порастат до желания обем. Не ги оставяйте отворени - изсъхват!

                Температура - до 27-28 градуса в стаята
                Светлина - да няма пряка слънчева върху тях. Може и на тъмно първите 1-2 дни, после ги вадите, за да развият хлорофил.

                Най-лесни и ефективно растящи са от люцерна. От 100 гр семе излезе към 1200 гр кълнове. Себестойност - 1,80 лв
                Слънчогледа още го магеря, за да постигна висока степен на покълване, че не винаги покълват всички семки. Лещата е почти 100% ефективна.
                За хранителната стойност на кълновете, има много писано в мрежата. Прочетете, за да знаете какво точно ще ви донесат. Със сигурност ще направят салатата ви много по-стойностна. Съхраняват се в хладилника - в кутия или плик.





                Има и уред за покълване на семена



                0885600006 - Чичо Коце

                Коментар


                • #9
                  От: Здравословно...

                  Кълновете се ядат в суров вид - добавка към салати, сандвичи и т.н. Някои са нежни и за да не ги сплескате, първо разбъркайте салатата, а после ги сложете върху нея!
                  0885600006 - Чичо Коце

                  Коментар


                  • #10
                    От: Здравословно...

                    От къде си набавяш семената?
                    "...колко ли скучен ми би бил живота без мотоциклета и без прекрасното, истинско усещане за Пътя..." - Бат Димо - R.I.P.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Здравословно...

                      Тоя мириканеЦ, дето измислил "здравословната храна", май се гътна на нема 50 лазарника... Прадедото си отиде на към 100 и нещо. Като го питахме как е доживял толкова ни каза: "ядоф, пиф и еб@ф" .
                      пп. Ние си мислехме, че дедо ни яде мръви, а сега разбирам, че той, горкиЙо, едял Кълнове... ще се разрева ... дано за другите дейтости е ползвал Сливовица и младите комшийки ... .
                      Последно редактирано от trapper; 17-08-13, 21:35. Причина: пп.
                      ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

                      Коментар


                      • #12
                        От: Здравословно...

                        Бе и аз съм привърженик на тази теория-че здравето не е от това да живееш здравословно, а от това да живееш както ти харесва, но да не започваме спор. Има достатъчно много теми във форума за здравословно и еко хранене.
                        На когото както му харесва.
                        Отделна, ама съвсем отделна тема е генетичната обремененост на всеки индивид поотделно.
                        Има ли желание-има и начин!

                        Коментар


                        • #13
                          От: Здравословно...

                          Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
                          Бе и аз съм привърженик на тази теория-че здравето не е от това да живееш здравословно, а от това да живееш както ти харесва, но да не започваме спор. Има достатъчно много теми във форума за здравословно и еко хранене.
                          На когото както му харесва.
                          Отделна, ама съвсем отделна тема е генетичната обремененост на всеки индивид поотделно.
                          Според мен,най вредна е политическата обремененост...споходила цял един народ.Да не кажа целиО свет.Муаме пластмаса на поразия.Е,кЪ да не умрем...Дет вика един мой приятел"От тия цигари не се остарява...просто умираш млад...Сигурно са измислили "чифур" с джебове,мамка му и лакомия...

                          Коментар


                          • #14
                            От: Здравословно...

                            Първоначално публикуван от fill Преглед на мнение
                            ...Е,кЪ да не умрем...
                            Споко, животът е предсмъртно състояние, което се предава по полов път.
                            ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

                            Коментар


                            • #15
                              От: Здравословно...

                              Първоначално публикуван от trapper Преглед на мнение
                              Споко, животът е предсмъртно състояние, което се предава по полов път.
                              А аз си мислех,че само комунизма ...Между другото,откакто елиминираха половия път,като естествен начин на размножаване,от тогава са и настоящите дертове.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X