Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Шарлан?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    От: Шарлан?

    Въпроса беше по-скоро дали продава готов продукт, но това ще го разбера, като звънна на човека.
    Което ще е след 2 седмици, така като гледам, че Сусам е доста извън Хасково и ще е неудобно да разкарвам моите хора до там.
    Благодаря ти за информацията!

    А относно шарлана - аз за първи път попаднах на това нещо преди двадесетина години, когато доста народ се засилиха да стават 'шарланджии' и започнаха да внасят какви ли не инсталации. Даже съм пускал една-две и съм помагал за пускането на още една-две. Когато продукта е направен както си трябва, наистина е много приятен на вкус и на аромат - поне за мен, а като гледам - и за теб.

    Мога веднага да ти препоръчам една насока - картофена салатка, едро накълцана, с едно-две варени яйца (те пък - ситно накълцани), малко лук, магданоз, шарланче и натурален винен оцет. Ммммм... А как върви една пъстъвичка на скара към нея, не е истина

    П.П.: Съвсем между другото - предполагам знаеш, че химическия състав на шарлана се различава от този на ...ъъъъъ... това, дето би трябвало да бъде купешкото олио (щото на практика, балимааму какво е това, дето е в бутилките с надпис Олио). Ако решиш да го ползуваш за пържене, добър съвет, винаги запържвай по малко лук. Избягвай да го използуваш във фритюрник. Вече ми е доста изветрила хранително-вкусовата химия и разнитте му там триглицериди и кое как точно се окисляваше, но това е в най-общи линии.
    О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

    Коментар


    • #47
      От: Шарлан?

      Шарлана от печени слънчогледови семки е по-добър на вкус от този изцеден от сурови семки и утайката е по-малка.При термична обработка на продукти с шарлан се получава една доста особена миризма/не всеки я харесва/ и както писа по-горе колегата трябва шарлана да се "угаси" с нарязан на филии лук или с филия хляб като последните се изпържат в него преди обработката на продуктите.Шарлана не трябва да се прегрява при пържене.С химичните процеси при рафинирането на шарлана не съм подробно запознат,но в общи линии именно чрез него се премахват тези му недостатъци.Обработката до колкото знам е в автоклави под висока температура и вакум и се третира с някаква основа/май,че сода кустик/ и филтриране чрез пресоване и високо налягане в специални филтър преси.Шарлана наистина придава неповторим вкус на салатите,но много хора не го харесват защото има вкус на тахан халва.

      Коментар


      • #48
        От: Шарлан?

        Първоначално публикуван от tef4o Преглед на мнение
        П.П.: Съвсем между другото - предполагам знаеш, че химическия състав на шарлана се различава от този на ...ъъъъъ... това, дето би трябвало да бъде купешкото олио (щото на практика, балимааму какво е това, дето е в бутилките с надпис Олио). Ако решиш да го ползуваш за пържене, добър съвет, винаги запържвай по малко лук. Избягвай да го използуваш във фритюрник. Вече ми е доста изветрила хранително-вкусовата химия и разнитте му там триглицериди и кое как точно се окисляваше, но това е в най-общи линии.
        Мерси за рецепата, ще пробвам, особено за пъстървата на скара много съм за

        Вече го слагам на всякакви манджи и придава неповторим вкус, но след като са сготвени, тогава го слагам и разбърквам.

        Сега, за купешкото олио, доколкото разбрах от хора от бранша, се прави от рапица и памук и малко слънчоглед, защото е рапицата е по-евтина, нищо че пише слъногледово, то няма значение какво пише на етикета. Содата каустик му отнема много полезни вещества, освен това не може да се филтрира изцяло. Затова, много мои познати ги боли корема, когато употребяват рафинирано олио.

        Иначе, пържени храни не употребявам въобще, защото действат зле на стомаха и на са полезни.

        Коментар


        • #49
          От: Шарлан?

          Първоначално публикуван от Stefan55 Преглед на мнение
          Шарлана от печени слънчогледови семки е по-добър на вкус от този изцеден от сурови семки и утайката е по-малка.
          Здрасти Stefan55, да, знам го това, но в магазините където се продава шарлан, навсякъде пише че е студено пресован, т.е. от сурови семки предполагам. Та затова следващата партида, която ще направя след месец може би, ще бъде от сурови семки, да видя как е.

          Коментар


          • #50
            От: Шарлан?

            Рафинирането на олио в най-общи линии, е смесването на продукта с основа (в момента не помня точно каква, за технически цели и сода каустик върши работа, за хранителни ... балиго, ама пак е нещо подобно, наистина съм забравил).

            Студено-пресованият има едно-единствено предимство - в пъти по-технологичен е за производство. Една шнекова преса на непрекъснат цикъл и ... това е. Процента изцедено олио е по-нисък, а и самото олио е по-смотано, но е много бързо и малко по-евтино. От там нататък става весело - в кюспето при студено изцеждане остава прекалено много олио (то, не че при горещото не остава де, просто е по-малко) и се започва едно химичене... Едната технология е да се разтваря остатъчната мазнина с бензин (не е майтап, бързаците даже се взривяват от време на време по тоя повод). Точно този метод е изрично забранен за хранителни цели, обаче ... Имаше и някаква друга, но не съм запознат. Абе веселба, в общи линии. Като има къде да си го правиш по горещата технология, не хаби материала за глупости

            Памучното и рапичното олио са силно гадни на вкус и на мирис, но съвременната химия е велико нещо, та може и да са намерили начин да оправят проблема.
            О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

            Коментар


            • #51
              От: Шарлан?

              Първоначално публикуван от tef4o Преглед на мнение
              Рафинирането на олио в най-общи линии, е смесването на продукта с основа (в момента не помня точно каква, за технически цели и сода каустик....
              Уф, не беше сода каустик. Това се ползува при друг процес (биодизел). Сори, забравил съм с какво точно го тровят.
              О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

              Коментар


              • #52
                От: Шарлан?

                tef40 виж за какво става въпрос - почти всичко ценно се губи при рафинирането, тук е много добре обяснено - http://balcho.bg/bg/%D0%9F%D1%80%D0%...B%D0%B8%D0%BE/

                Точно сода каустик е основата, но има и още други процеси, при което се обезличава чудесния природен продукт.

                Коментар

                Активност за темата

                Свий

                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                Зареждам...
                X