Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Шарлан?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Шарлан?

    Тук ми се видя най-подходящо за подобен въпрос. А въпроът е:

    От къде мога да си намеря шарлан?

    Нерафинирано слънчогледово олио, горещо пресовано.
    И евентуално на каква цена?
    О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

  • #2
    От: Шарлан?

    Ми то се продава и така се казва, шарлан. Обаче е СТУДЕНО пресовано. Та май бъркаш в тоя аспект? Или не? Има го в магазините но е скъпо, 3.50-4 кинта литъра...

    Коментар


    • #3
      От: Шарлан?

      Ако не греша ШАРЛАН е Олио Това е Турска дума.

      Коментар


      • #4
        От: Шарлан?

        Може да е студено изтискано, има и такава технология. Ползува се при по-сериозно призводство - по-бърза е и май по-евтина. Ама продукта не е баш същия. Търся горещо пресовано.
        Тук (в Стара Загора) не съм виждал. Не казвам, че няма, не съм виждал просто.
        С две думи, търси се шарлан от шарланджийница

        П.П. Шарлан е олио, ама от доста време търговския продукт олио е рафиниран ... шарлан Не искам такова..
        О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

        Коментар


        • #5
          От: Шарлан?

          Ами шарлана е студено-пресован...
          Верно, че е турска думата - за олио става дума, ама на времето асортимента не е бил, като сега в кауфленда...

          Дървено масло са му викали още.

          Коментар


          • #6
            От: Шарлан?

            Уви аз знам само за студено пресовано на пазара...

            Коментар


            • #7
              От: Шарлан?

              Добре де, по едно време имаше стотици малки частни шарланджийници и 99% от тях си бичеха на горещо пресоване. Така ли пък всичките се свършиха?
              О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

              Коментар


              • #8
                От: Шарлан?

                Добре де това горещо пресоване не е ли като рафинираното? И ако не е, каква е разликата спрямо студеното? То студеното уж е по-полезно, но пък ти сякаш няма да го ядеш?

                Коментар


                • #9
                  От: Шарлан?

                  Ултрабърз курс по производство на слънчогледово олио:

                  Технология 1: сипвате слънчогледово семе от единия край на винтова преса, от другия излиза олио. Всичко става бързо, лесно и не особено ефективно. Удобно за едромащабно производсво. В ... излетя ми думата от главата ... остатъците от изтискването, остава много голям процент мазнини, които се извличат предимно по химичен път и съответно са леко забранени за хранителни цели.

                  Технология 2: слънчогледовото семе минава предварително загряване до ... не помня вече точно, да кажем 140 градуса, след което се насипва в бутална преса, натиска се мъжката и почти всичкото олио се отцежда. Остатъка заминава предимно за фураж и рибари

                  Независимо от технологията, обикновеното слънчогледово олио след това минава рафиниране, което на практика е киснене с малко основи и киселини. Първото, за да се оберат част от мазнините (въртят ми се някакви триглицериди, ама дали точно тях - забравил съм, отдавна не се занимавам с това, може и да греша), второто е да се разкарат несвързаните остатъци от първото.

                  преди рафиниране, вкусът на олиото по различните технологии е различен. След рафиниране ... все тая, да не говорим, че това по магазините отдавна не е само олио.

                  Кое е полезно и кое не е - мноооооого спорен въпрос, зависи най-вече кой на кого и колко е платил за статията/рекламата/изказването по телевизора

                  Та ... шарлан? Все някой трябва да произвежда...
                  О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

                  Коментар


                  • #10
                    От: Шарлан?

                    Първоначално публикуван от tef4o Преглед на мнение
                    ...В ... излетя ми думата от главата ... остатъците от изтискването...
                    Кюспе. И това май е турцизъм.
                    Толкова си настоятелен, че разпалваш любопитство. Би ли споделил защо ти е (шарлана)?
                    Впрочем, ако става въпрос за "здравословни заблуди" (по Кольо), студено-пресованите растителни масла, наистина минават за по- "еко", "био" и т. н. включително даже - девствени
                    Някой спомена "дървено масло" - мисля, че това се отнася за зехтина, `щот нали маслините - дървета. По съответното време (когато така му казвали), много презиран продукт - където обективно и му е мястото.
                    Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                    Коментар


                    • #11
                      От: Шарлан?

                      По-еко и био и ала бала са щото семките и ядките не са толкоз здравословни след нагряване и печене...

                      Коментар


                      • #12
                        От: Шарлан?

                        То и студеното не е съвсем студено. В пресата се поддържа температура около 90градуса и при тази температура се осъществява процеса.
                        Достигането и се осъществява първоначално от външен нагревател /електрически или газов/, а в последствие - от вътрешното триене. Когато то е недостатъчно се включва външният нагревател. Около 90градуса е оптималната температура за извличане на маслото.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Шарлан?

                          Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                          ...Би ли споделил защо ти е ...
                          Отговарям веднага - защото го обичам.

                          За био- еко и прочее етикети ще си замълча, че темата изведнъж ще стане много широка и много нецензурна, пък това май не се поощрява от правилата
                          О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

                          Коментар


                          • #14
                            От: Шарлан?

                            Първоначално публикуван от tef4o Преглед на мнение
                            ...защото го обичам...
                            Непреходно достойна позиция!
                            Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                            Коментар


                            • #15
                              От: Шарлан?

                              Доизвличането на неизцедените мазнини става по физичен път с промивка с разтворител или с пропарване с пара. Ратворителят е хексан. Лесно се отделя по-нататък.
                              Нерафинираното олио е много нетрайно, и по някое време вредното му действие става повече от полезното. Не става и за пържене, ако има много от полезните примеси, на които в завода казват замърсявания.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X