Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Домашна пастърма, суджуци и луканки

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Домашна пастърма

    Първоначално публикуван от Slick Преглед на мнение
    Никак не е сложно - още повече че при вас и тук продават камо рибички (pork tenderloin ) ..идеално дет се вика. Ако случаѝно се откажеш .. има българи с фирми които произвеждат и изпращат - в УСА и Канада са. Пробвал съм им производството ... предпочитам си моето собствено. Хеле сега с “новата“ технология ... една седмица и е готово.
    Мерси--аз вчера ходих да търся и Костко продаваше едни големи пакети които ми се сториха малко мазни... Ще погледна днес за чисто месо и почвам да експериментирам.

    Коментар


    • От: Домашна пастърма

      А е те баш от там. Ако пише рибица .. мазно НЕ мое да е .. има едни минималистнични ивици отгоре и бяла ципа, които е добре да се махнат .. рибиза не може да е мазна. Успех! на мойта днес ще и е международна премиера .. да видим отзивите.

      Коментар


      • От: Домашна пастърма

        Първоначално публикуван от Slick Преглед на мнение
        А е те баш от там. Ако пише рибица .. мазно НЕ мое да е .. има едни минималистнични ивици отгоре и бяла ципа, които е добре да се махнат .. рибиза не може да е мазна. Успех! на мойта днес ще и е международна премиера .. да видим отзивите.
        Костко е баш до нас--утре купувам пакет и айде в саламура... То верно имаше бяло само отдолу.

        Коментар


        • От: Домашна пастърма

          Първоначално публикуван от kozeboy Преглед на мнение
          55% влажност си е направо суша!
          Ще ми е интересно да споделиш за вкуса на пилешкото фиуе!
          Тази вечер направихме сефтето на пилешката пастърма.
          Равносметката:
          от 835 гр пилешки филета, след изчистването на малкото мазнинки стана 820 грама.
          След сухото осоляване стана 710 грама.
          След 4 денонощия сушене - напълно достатъчно, готовата пастърма излезна 570 грама.
          Като цена при 10 лв. пилешко филе без кожа пастърмата ми излезна 15 лв. килото - меко казано приемливо.
          Сега по-важното - как е на вкус.
          Единствения проблем - много е солена. Следващия път ще седи в солта не повече от 10 часа (сега преседя 16).
          Като вкус - много добра не само според мен - не ядящият пиле не само я хареса, а и намали наличното бяло вино с нея.
          За подправките - всичките миксове са добре. В резултат има налични цели 4 различни на вкус пастърмички. И още нещо - задължително счукан чесън в подправките - придава много приятен вкус.

          Коментар


          • От: Домашна пастърма

            Винаги съветвам да се избягва сухото осоляване. Защо? Отговор - не знаеш колко вода има в месото, респективно колко сол ще поеме и каква ще и бъде концентрацията. Свикнали сме да казваме - То ще си поеме, колкото трябва. Да, ама ще си поеме максимума, който може.
            Затова - накисване на месото в солена саламура. Сол - само морска. 120 до 200 грама сол на 1 литър вода. Ще удовлетвори всички вкусове. След 2-3 опита всеки си напипва дозата на солта, по вкуса си.
            Относно рандемана на пилешкото - даже си го докарал по-добре от свинското. При мен от 2 кила свинско излиза 1,0 - 1,1 кг матрял!
            0885600006 - Чичо Коце

            Коментар


            • От: Домашна пастърма

              След толкова много четене в темата и слюнкоотделяне имам питане:
              Къщата ми е едноетажна, тераса нямам, козирката пред входната врата е от поликарбонат най-прозрачния (ако го напече слънцето няма ли да му пречи), мазето ми е ниско и котката живее вътре и вентилация трудно се прави.
              Давайте съвети как да си направя и аз от тези чудесии.
              Последно редактирано от FREEFLYER; 14-11-13, 20:22.
              RAV 4
              F650GS

              Коментар


              • От: Домашна пастърма

                Моите ги държа на простора. Четири дена и са готови. Сега понеже е още топло, през деня висят в хладилника, а през нощта на простора. Срока пак е четири дена. Тази вечер правя сефтето на тазгодишните.
                Тука трябваше да стои една умност, ама по-насетне ще спиша някоя.

                0034 605 82 41 87, 0897 34 28 58

                Коментар


                • От: Домашна пастърма

                  При мен - след ден в саламура - 160 гр сол на литър и ден отцеждане , + 4 дни висене в гаража, сух - (15/17 градуса), влажност --- нИнам, + частично асистиране с вентилатор.
                  На 4-тия ден ставаха да ядене, но още бяха една идея мескички в средата - не че им простихме на тестовите далъмчета ... сега доузряват в хладилника в отхлупена кутия и дават жертва почти ежевечерно помалко. Добили са текстурата и твърдостта на “как се требе“
                  Сега искам да пусна една партида и да докарам аз едно като на kozeboy от предните странички шаренкото червено месце ... врат или шол ?

                  Коментар


                  • От: Домашна пастърма

                    Slick - врат е шареното

                    Колега Милков, имаме решение на всички кулинарни болежки! С действие против котки, мухи и гълъбе!


                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:027839732.jpg
Прегледи:1
Размер:145.1 КБ
ID:5537632

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:dscn2173_9f28e_30067249.jpg
Прегледи:1
Размер:158.2 КБ
ID:5537633

                    От профили за комарник

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:028832581.jpg
Прегледи:1
Размер:95.1 КБ
ID:5537634

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:028832583.jpg
Прегледи:1
Размер:88.2 КБ
ID:5537635
                    0885600006 - Чичо Коце

                    Коментар


                    • От: Домашна пастърма

                      Цепиш мрака, честно!

                      Ай сега давай рецепта за рибата ...

                      О тая идея със сушилнята от профилите за комарник - направо я копирам. Миналата година се чудех как да си овардя луканките от врабци, че ги суших на терасата.
                      Nissan Terrano 2,7 TDI

                      Коментар


                      • От: Домашна пастърма

                        Това е разработка на двама колеги риболовци от Карлово! Аз риби пуша, не суша!

                        Рецепта за чироз

                        Измиваш рибата, заравяш я в морска сол за 3-5 денонощия в хладилника, вадиш, миеш и закачаш на простора.
                        Това е. Сушиш колкото прецениш. Махаш главата и чреволяко и сипваш анасонова напитка!


                        Такава кутия за пастърмичка може да се направи тясна и висока и да си я вържеш за парапета на балкона.
                        Мрежа се продава всякакава, но задължително да има слой дребна, да не барат мухите!

                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_1519.jpg
Прегледи:1
Размер:118.6 КБ
ID:5537638
                        0885600006 - Чичо Коце

                        Коментар


                        • От: Домашна пастърма

                          Първоначално публикуван от kozeboy Преглед на мнение
                          Винаги съветвам да се избягва сухото осоляване. Защо? Отговор - не знаеш колко вода има в месото, респективно колко сол ще поеме и каква ще и бъде концентрацията. Свикнали сме да казваме - То ще си поеме, колкото трябва. Да, ама ще си поеме максимума, който може.
                          Затова - накисване на месото в солена саламура. Сол - само морска. 120 до 200 грама сол на 1 литър вода. Ще удовлетвори всички вкусове. След 2-3 опита всеки си напипва дозата на солта, по вкуса си.
                          Относно рандемана на пилешкото - даже си го докарал по-добре от свинското. При мен от 2 кила свинско излиза 1,0 - 1,1 кг матрял!
                          Мдам, на мен един от проблемите ми е осоляването - досега винаги съм го правил сухо, но често се случва да е или безсолно или пък много солено - миналата година беше точно както трябва.
                          Тази година мисля да пробвам в саламура.

                          Между другото като споменахте счукан чесън - миналата година пробно си направих 2-3 парчета филе елена, т.е. пак месо от рибица, богато обмазано със счукан чесън, и после само зелени подправки (не помня какви, трябва да разровя архивите) - всичко хубаво, но имаше един основен проблем - защо само 2-3 парчета направих свърши за отрицателно време, и който опитва задължително си слага по-дебели ръкавици, да не си отхапе и някой пръст
                          Честно, стана невероятно, къде къде по-хубаво от купешкото - дали щото всичкия материал е домашен (месото, чесъна, повечето от подправките) ...
                          Тази година май май ще направя колкото червени, толкова и зелени мръвки ...
                          Hristo Draganov
                          http://htftp.domainbg.com/HD/

                          И аз искам България чиста ! ! !

                          Коментар


                          • От: Домашна пастърма

                            Аз увивам в марля (няколко слоя) против мухи и други хвъркати и окачвам пред външното тяло на климатика - хем по-сухо хем по-хладно! До хладилника не стигат обикновенно!
                            "Do not correct a fool, for he will hate you;
                            Correct a wise man, for he will appreciate you."

                            Коментар


                            • От: Домашна пастърма

                              Колеги, да си кажа и аз рецептата за приготвяне на сушено месо(пробвал съм доста видове) Класиката е 21 дена в сол, за толкова е изчислено че узрява(никаква марината, чиста готварска сол)ред месо, ред сол, така докато свърши месото. На втория ден съда е пълен с течност - месото си пуска лимфа. След 21 дни месото се оставя на течаща вода 3 дни, да се обезсоли. Пробва се на сол като парченце се запече във фурната!!! След това мъчително чакане и още по мъчителното изкисване идва ред на най-важното, според мен - подправките. Аз правя комбинация от 50 гр. червен пипер, 30 гр. чимен -млян, 20 гр. чесън на прах, за спойка бяло винце. Като свърши дозата правя нова докато стигне за цялото месо. Има и бърз вариант - 3 дена в сол, 3 часа изкисване с течаща вода и пак подправките. Бързата рецепта я ползвам само за свински бонфилета! Да Ви е сладко!
                              TOYOTA Land Cruiser LJ70
                              Fiat Croma II 1.9 JTD

                              Коментар


                              • От: Домашна пастърма

                                Респект колега! Защо 21 дни турбо осоляване и 3 дни турбо обезсоляване? Знам, че това най-вероятно е стара рецепта, ама не е практична. Аз на 6-7 ден вече лапам резените като гладен циганин баница!
                                0885600006 - Чичо Коце

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 4 потребители онлайн. 0 потребители и 4 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X