Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Домашна пастърма, суджуци и луканки

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

    Вчера свърших "пуската", която направих на 20-ти януари и държах до този момент в преситена дървесна пепел.Давам рецептата от село Ябълково, която е с праз, за разлика от другите села, където е с червен пипер.Правя я за първи път и резултата е повече от добър.Препоръчвам !!!
    "Пикочен мехур от прасе-8 бр., охладено свинско месо от бут или плешка-10кг., млян пипер меланж-20гр.,накълцан праз-800гр., сол-330гр., риган-20гр., кимион- 20гр., захар-200гр.
    Месото се накълцва на хапки, а праза -на ситно.Добавят се останалите съставки. Разбърква се няколко пъти и се оставя да престои една нощ на хладно място.Сместа се разбърква се още няколко пъти. Изсушените пикочни мехури се накисват във хладка вода за около едно денонощие.Така подготвената месна смес се напълва в мехурите с помощта на домашна машинка за мелене на месо от която се сваля ножа и ситото и се поставя фуния за пълнене на суджуци.Мехурите се напълват със сместа до пръсване-натъпкват се хубаво до като се издуят и заемат биологичната си форма.Връзват се отгоре с връв и се провесват на хладно-не повече от 10 градуса Целзий , проветриво и сухо-не повече от 50% влажност, място, хладилник или охладителна витрина, където се сушат различно време между един и два месеца в зависимост от условията и големината им.На двадесет и първия ден или при загуба на 25-30% от първоначалното си тегло се овалват в пепел от изгорени дърва и продължават да се сушат.След като изсъхнат след около два месеца се свалят и заравят в суха пепел от дърва предварително поставена в дървен сандък, отворен от горе,където се съхраняват за постоянно на хладно, проветриво и неогрявано от пряка слънчева светлина място.Така приготвени пуските могат да се консумират както веднага така и след месеци и дори години. Консумират се нарязани на тънки резени със сухи червени вина и прясно изпечен хляб,на сандвич с препечен хляб,масло,чесън на прах ,мерудии , кашкавал ,зеленчуци и самостоятелно.Комбинират се много добре в аламинути и предястия."

    Коментар


    • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

      Да беше турнал некоя снимка...

      Коментар


      • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

        Първоначално публикуван от ичиконти Преглед на мнение
        Давам рецептата от село Ябълково, която е с праз, за разлика от другите села, където е с червен пипер.
        При нас е и с двете то тука всяко село си я прави както иска...


        Бат Весо, е ти на снимка, като се видим другия път да си я свършил диетата...
        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:71339046_2542193592507993_76839198308433920_n.jpg
Прегледи:1
Размер:76.1 КБ
ID:5821875

        Коментар


        • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

          Правилно! Само снимка не е достатъчна

          Коментар


          • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Пуска2.jpg
Прегледи:1
Размер:396.5 КБ
ID:5821898Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Пуска3.jpg
Прегледи:1
Размер:147.0 КБ
ID:5821899

            Коментар


            • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

              Посивелия център на последната снимка не е ли проблем? Питам като лаик по темата.
              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

              Коментар


              • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

                Снимката НЕ е моя и е само за онагледяване, но човека който я е правил пуската твърди, че нямало проблем.
                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:54519602_2197914440270987_5595426849984348160_n.jpg
Прегледи:1
Размер:85.0 КБ
ID:5821900Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Пуска.jpg
Прегледи:1
Размер:54.6 КБ
ID:5821901

                Коментар


                • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

                  Не е опасно, на око и малко на вкус и мирис ще се усеща.. най-вече на око.. ако не искаш да става така, едно "прахче" слагаш и си готов...

                  Коментар


                  • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

                    На мен ми е любопитно, ако някой е правил експерименти да суши пастърма или луканки в електрическата домашна сушилня, спомената по-горе, да сподели резилтат. Тук, при мен, е студено, но е много влажно и не става да ги просна на простора.
                    Със съдържащи ламелен или сферичен графит над 2,14% не разговарям.

                    Коментар


                    • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

                      Луканката и пастърмата трябва да узреят не да се сушат. Влажността не е проблем, напротив помощник ти е. Слагай и не се притеснявай

                      Изпратено от моят SM-A600FN с помощта на Tapatalk

                      Коментар


                      • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

                        Първоначално публикуван от luboR Преглед на мнение
                        Луканката и пастърмата трябва да узреят не да се сушат. Влажността не е проблем, напротив помощник ти е. Слагай и не се притеснявай

                        Изпратено от моят SM-A600FN с помощта на Tapatalk
                        И при мен е много влажно и много трудно успявам да постигна синхрон ,между осоляването и сушенето . Ако няма изгледи за сухо време , свалям в мазата , там обаче има много и различни аромати и развалят резултата . Държах седмица на терасата и след като ставаше все по-мокро , се отказах от експериментите .
                        По Ясенски : Истинският МОДЕРАТОР (полицай ) винаги може да намери нарушение.

                        Коментар


                        • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

                          Първоначално публикуван от NovemberCharlie Преглед на мнение
                          На мен ми е любопитно, ако някой е правил експерименти да суши пастърма или луканки в електрическата домашна сушилня, спомената по-горе, да сподели резилтат. Тук, при мен, е студено, но е много влажно и не става да ги просна на простора.
                          Колега , гледам че си от Талин . В Тампере ( Финландия , около 250 км на север от теб ) съм сушил суджук зимата в апартамент на 23 градуса температура.
                          Парното работещо и въздуха в апартамента много сух ( без овлажнител спада до към 20-25 процента влажност ) .
                          Та ака имаш килер в апартамента , а и да нямаш , пак ще стане ( но само вътре ) .

                          П.П. За 2 седмици стават на камък буквално заради ниската влажност .
                          Който търси , намира !
                          Човекът е човек, когато е на път !

                          Коментар


                          • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

                            Аз живея на брега на морето. Буквално. И е много влажно. Даже имаме обезвлажнител, че иначе дрехите съхнат по 4-5 дни.
                            Със съдържащи ламелен или сферичен графит над 2,14% не разговарям.

                            Коментар


                            • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

                              Утре запипрям малко бут и бухам в домашната сушилня /дехидратор/. Този път ще са по дебели от "филийкие" на Лидъл.
                              От утре пускат филе на прилична цена. Взимам един басамак и него мятам.
                              Не знам какво иска да каже колегата с това зреене ма студа и сухия въздух сушат. По нашия край когато е много студено се получават едни миниатюри снежинки във въздуха казват им че вали от "сертлик" а това сие изкристализиране на влагата от студа. Тоест всичко губи влага. Дали ще е месо или въздух няма значение. Съхне. Нещо подобно е и със сухия топъл въздух от дехидратора.
                              Успех и много поводи за рязане на тънки мезета.
                              Ако можеш да помогнеш на един човек , направи го и веднага го хвърли в морето.
                              freelander 1,8 2001g.

                              Коментар


                              • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

                                Някой с опит при направата на домашно бяло саламурено сирене и по-специално-отлежаване и зреене?Вчера направих първия си опит, който се оказа извънредно успешен, но не знам как да узрее и да не хване оная синята плесен.
                                Мисля като ми стане виното да го ползвам за мезе -плочка бяло сирене, червен пипер, зехтин.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X