Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Помощ за намиране и приготвяне на цяло прасенце.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Помощ за намиране и приготвяне на цяло прасенце.

    Здравейте, може би трябваше да пусна темата в гозби и рецепти, но тук се познаваме и затова прецених че вие можете да ми помогнете.
    Около нова година обещах на приятелите че за Гергьовден ще има печено прасенце цяло (не обичаме агнешко)
    Проблем 1 - Откъде мога да намеря цяло прасенце , 10-12кг. Ще ми трябва за 5-6май.
    Проблем 2: Нямам чеверме. Някой може ли да ми помогне ако има необходимите инструменти? Рецепти за чеверме ще намеря . Знам че се пече на жар , като тя се слага от двете страни на прасенцето, да не капе в нея. Огъня ще гори отстрани, пещ нямам .
    Ако не се намери чеверме, ще мисля някак си да го изпека в дупка в земята, поне ще го напълня с наденички и някви други неща.

    Моля ви и за съвет, как точно да стане, всяко мнение е добре дошло. Концепцията ще я нагласим в движение, според това което намеря.
    Grand Cherokee ZJ 96 5.9 Limited + 4'' Rubicon Express Coils. 4'' Rough Country 2.2 shocks, MAxxis Mudder 33/12.5/15

    тел. 0897818449

  • #2
    От: Помощ за намиране и приготвяне на цяло прасенце.

    Ще разпитам, ориентировъчно до какви пари, живо ли го искаш ако не съм ти далеч(около 130 - 140 км) свирни.
    За всеки ден прекаран в риболов господ дава по два
    0878 79 20 61 Борис

    Коментар


    • #3
      От: Помощ за намиране и приготвяне на цяло прасенце.

      За намиране, не знам, но за приготвяне и унищожаване...http://www.offroad-bulgaria.com/show...57#post1501557

      Коментар


      • #4
        От: Помощ за намиране и приготвяне на цяло прасенце.

        Първоначално публикуван от joro_cska Преглед на мнение
        Здравейте, може би трябваше да пусна темата в гозби и рецепти, но тук се познаваме и затова прецених че вие можете да ми помогнете.
        Около нова година обещах на приятелите че за Гергьовден ще има печено прасенце цяло (не обичаме агнешко)
        Проблем 1 - Откъде мога да намеря цяло прасенце , 10-12кг. Ще ми трябва за 5-6май.
        Проблем 2: Нямам чеверме. Някой може ли да ми помогне ако има необходимите инструменти? Рецепти за чеверме ще намеря . Знам че се пече на жар , като тя се слага от двете страни на прасенцето, да не капе в нея. Огъня ще гори отстрани, пещ нямам .
        Ако не се намери чеверме, ще мисля някак си да го изпека в дупка в земята, поне ще го напълня с наденички и някви други неща.

        Моля ви и за съвет, как точно да стане, всяко мнение е добре дошло. Концепцията ще я нагласим в движение, според това което намеря.
        Всяка събота или неделя / трябва да се провери/ преди обяд в Горни Богров зад параклиса и градинския център има животински пазар. Продават и живи прасенца. Другия вариант е от месарския вагазин...
        По отношение на приготвянето има някои важни тънкости. Много е важна подготовката на прасенцето преди да се приготви по каквато и да е рецепта...
        1. Обработка на коремната кухина за премахване на неприятния дъх на сукалче. За целта се намира объл речен камък около 1,5кг, напича се добре в огъня и се поставя в кухината на прасенцето като се разклаща. Така камъка опърля вътрешните стени и остава дъх на скара в месото.
        2. Обработка отвън. Един лимон, срязан на две, сол и чевен пипер. С половинката лимон се топи в солта и пиперахи след това се натрива прасенцето, пак се топи в солта и пипера, пак се натрива....и така докато се изцедят напълно и двете половинки. След това се шпекова със скилидки чесън /поне една глава чесън/ С върха на остър нож се прави разрез в дълбочина в мускула и се забива скилидка чесън....и така докато свърши чесъна. Намазва се и с масло, независимо дали ще се пече цяло или на порции.
        След като се обработи по този начин, малкото прасенце може да се готви по рецепта по избор. Но тази подготовка е задължителна.
        Успех!

        Коментар


        • #5
          От: Печено агне

          Върти ми се в главата една идейка да метна в трапа пълнено прасенце нещо от рода 15-20кг.
          Трапа си е изидан с огненоопорни тухли,отгоре куфражното платно и огън върху него,всичко както си му е реда.
          Та мисълта ми е дали ще стане плънката или ще си е сурова?
          Нека по опитните да се отзовът с мнение,да не е после да си я допичам във фурната.
          Последно редактирано от maxxx; 21-12-11, 11:03.
          Galloper II 99г. 2.5TDI дълга база

          Коментар


          • #6
            От: Печено агне

            В най-добрия случай ще бъде леко сварена. По принцип за да се опече най-добре едно животно е то да се пече на порции на фурна. Има ли подплънка вътре тя винаги се задушава, само ако е извън месото се запича. Затова,искаш ли да стане вкусно и да не се ядосваш след това го направи на порцийки, опечи го отделно, а подплънката си я опечи в друга тава. И един съвет от мен - гледай прасенцето ти да е колкото се може по-голямо, накрая ще разбереш защо.

            Коментар


            • #7
              От: Печено агне

              Бланширай каквото си решил за плънка до полуготовност на продуктите/да не кажа готови/, после пълни и не се притеснявай дали ще остане пълнежа недоопечен.
              Тихомир е прав за по-голямото прасе, сукалче и около тази възраст няма вкус, а и при печенето при по-голямото има сланина за затопяване/глазуриране/сочна коричка, докато при по-малките няма толкова, оттам и крайният резултат е различен.
              Въпрос на вкус, разбира се.
              Последно редактирано от maxxx; 20-12-11, 12:05.

              Коментар


              • #8
                От: Печено агне

                Това е,че го взимам направо пълнено и зашито.
                А плънката се състой от разни месорляци.
                Galloper II 99г. 2.5TDI дълга база

                Коментар


                • #9
                  От: Печено агне

                  Ами разший го, за да си сигурен в крайния резултат.
                  От едно кърпене повече прасето няма да го заболи или си поръчай плънката в чантичка.
                  Последно редактирано от maxxx; 20-12-11, 12:03.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Печено агне

                    Първоначално публикуван от maxxx Преглед на мнение
                    Ами разший го, за да си сигурен в крайния резултат.
                    От едно кърпене повече прасето няма да го заболи или си поръчай плънката в чантичка.
                    Точно!

                    Коментар


                    • #11
                      От: Печено агне

                      Така ще да е,като стане ще има и снимков матрЯл
                      Galloper II 99г. 2.5TDI дълга база

                      Коментар


                      • #12
                        От: Печено агне

                        Снимай и плънката - месарляк ли е само, карантия има ли/би трябвало/, лук, чесън, мерудии разни ще сложиш ли и т.н.
                        Не съм отправна точка за подправки, особено ако си гастритатджия - чер пипер, кимион, млян бахар слагам на око/половин шепа е окото, без бахара/.Ако има повече карантия в плънката, сложи и две-три щипки тарос/естрагон/.Силен е, така че опитвай при овкусяването.
                        Последно редактирано от maxxx; 20-12-11, 12:49.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Помощ за намиране и приготвяне на цяло прасенце.

                          Как се приспива малко прасенце

                          от Всяко прасе има право на достоен край - на скарата!!! на 2 август 2010 г. в 10:25



                          Стане ли дума за печено прасенце, сещам се веднага за двама души - незабравимия сладокусен чревоугодник Цаньо Сърнев и баба Мара от Банско. За Цаньо - заради Шекспировото сравнение за вече изпеченото прасенце, на което маслинката в дупето гледала тъжно като вдовица, чийто плет е паднал. За баба Мара - заради категоричното неоспоримо нареждане, че прасенцето трябва да е точно 6 кг: "Ако не е шест кила, хич ми го не носи!"

                          Та при печенето на прасенцето има три закона. Първо - 6 кг сукалче. Тези, които ще кажат, че е малко, просто никога не са опитвали 6-килограмово. Второ - влажна кърпа - бебето трябва да се повива. Трето - яде се задължително студено.

                          Започвате приготовленията за прасенцето някъде по обяд преди Бъдни вечер - няма по-хубав сбъднат сън от тава с печено прасенце на сутринта.

                          По традиция на дъното на тавата се нареждат лозови пръчки. Тъй като няма да имате - няколко дървени лъжици ще свършат работа. После приготвяте прасенцето за лягане в тавата. Преди това смилате черен пипер и дафинов лист и изстисквате сока на 5 лимона. За да заспи сладко, сукалчето трябва да бъде грижливо намазано с лимонов сок, така то ще запази кожичката си гладка по време на печенето. После го наръсваме обилно с черния пипер и смления дафинов лист и го полагаме грижовно на произволно избрана страна.

                          Преди това сме напълнили тавата с подсолена вода и сме загрели силно фурната. Всички условия за здравословен сън са налице - подсолена вода, топла фурна, удобна постеля, uv-защита на кожичката. Но за да е удобна една постеля, трябва завивка. Това е кърпата. Тя трябва да бъде влажна непрекъснато! Така че този, който пече, да се въоръжи с търпение, чаша ракия на една ръка разстояние и... по-далече от жени. Те само ще ви дават ненужни съвети и ще броят глътките ви.

                          След 30 минути намаляваме огъня на фурната и печем бавно и спокойно. За никъде не бързаме - Коледа е чак утре, ракията е наблизо, жената - надалеч. Два часа по-късно вадим прасенцето от унеса. Обръщаме го внимателно на другата страна, заливаме обилно с лимонов сок, поръсваме с пипер и дафинов лист и го повиваме с кърпата, която не забравяме да овлажняваме през петнайсетина минути. Обикновено това съвпада с напълване на чашката с ракия. Създава се строен механизъм - чашката напомня за кърпата, кърпата за чашката. И така бавно и полека, след около три часа и половина сукалчето се е наспало, а вие сте развеселени от изпитото и от гледката за достойно свършената работа. Сега можем да отвием прасенцето и да пристъпим към фината настройка - запичането за цвят. Приготвяме хомогенна смес от разтопено масло, лимонов сок и червен пипер и намазваме прасенцето. Полагаме го настрана и включваме фурната на max. Преди това си измиваме грижливо ръцете, за да напълним предпоследната чашка ракия. Щом я изпием, го обръщаме, пак намазваме, пак наливаме. Прасенцето вече е готово - изчервено като ученичка след първа целувка. Сега можем да оставим чашката, да изключим фурната и да се оттеглим на заслужен отдих. Сладка дрямка преди Бъдни вечер. Сукалчето във фурната ще ни даде достатъчно сили, за да издържим издевателството с постните манджи. Ще си спомним поговорката, че утрото е по-мъдро от вечерта. А на сутринта, както казваше великият маг на словото и черпака Цаньо Сърнев, видът на прасенцето ще подейства на панкреаса така, че той ще почне да хвърля стомашен сок като прясно отремонтирана кофпомпа. Сега вече са нужни една маса, много приятели и две хапчета мезим форте.
                          Петър БОЙЧЕВ, първи зам. главен редактор на "Новинар"

                          Коментар

                          Активност за темата

                          Свий

                          В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                          Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                          Зареждам...
                          X