Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Капама - know how, или мнението на експертите

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Капама - know how, или мнението на експертите

    Позахладня,позаваля,виното се поналя и...се сетих за тази чудна гозба.

    Навремето в Симитли една леля на жена ми правеше нещо уникално!Пролетес бях на гости там и се опита да го повтори,но...не беше същото.

    Ще карам по спомен,по това,което благоверната ми приготвя в къщи,и по моя приумица.
    Но ми се ще в тая тема,която считам че дължим на това наше национално ястие,да избистрим една наистина уникална рецепта-защо да не я кръстим и ОФРОУД КАПАМА?

    Та така,на дъното на ГЮВЕЧА /задължително керамика/се постилат тънко нарязани парчета сланинка-облепя се отвсякъде.Аз бих предпочел пушена в случая.
    После се застила със листа от кисело зеле и почва реденето-
    ред свинско,ребърца,месце
    ред нарязано кисело зеле омесено с мъничко суров ориз
    ред пилешко,раздробено/някои слагат цяло пиле/
    ред зеле
    ред домашна македонска наденица/няма общо с магазинската-това са едро накълцани по-мазни парченца свинско,подправени,напълнени в червата и изсушени не много/
    ред зеле
    ред раздробено заешко месце...
    ред зеле
    ред нарязано домажно суджуче...
    ред зеле
    ред пушени гърдички...
    ред зеле
    аксо има пуешко,патешко или друга подобна птица,носи...
    а,да и гъбки сложете в редчетата-и печурка,и кладница и изобщо каквато се намира.
    ред зелце,покриваме хубаво пак с резенчета сланина,доливаме 200-300 трама винце-всекиму според вкуса и...
    Замазваме плътно с тесто капака и 5 /пет/ часа на умерена фурна.
    /...леля ми беше добавила и ярешко месо.../
    Подправкитне са дафинов лист,чер пипер цял,бахар цял основно.Другото е според вкуса вече.
    Ако някой току що е извадил прасенце или друго от пещта,да хвърля малко жар,капамата ,да замазва наново и ...когат се сети да вади.

    Туй ми дойде наум в тази дъждовна заран,може и то глад да е,още не съм закусвал.

    И задължително-с приятели!

    http://www.offroad-bulgaria.com/show...99#post1045499

    мнение 197
    Последно редактирано от Мещера; 30-09-10, 04:58.

  • #2
    От: КАПАМА

    А нещо като лук чесън морковче пиперка няма ли да пуснеш вътре.

    Коментар


    • #3
      От: КАПАМА

      и едно зайче ако пуснете вътре става перфектно!
      Техниката в ръцете на дивака е парче желязо.
      Dacia Duster 4WD

      Коментар


      • #4
        От: КАПАМА

        Първоначално публикуван от Мещера Преглед на мнение
        ...ред раздробено заешко месце...
        Има има...

        Коментар


        • #5
          От: КАПАМА

          Киселото зеле върви с мазна мръвка...
          Моята комбинация е заешко /свинско/ + пуешко + всичко останало
          И за предпочитане всичко от личното стопанство.

          Коментар


          • #6
            От: КАПАМА

            Капамата е невероятна гозба и макар "Меката" и да е Банско, из разните краища на България тя се приготвя в различни вариации. По нашенско я правим така: на масата се мъдри чайник с греяна ракия, до него - купа пъстра туршия, домакинът седи със зачервени бузки и весели закачки в очите. Ръчка огъня нарочно и домакинята се фърга по дребни ръкави и шавливо деколте. Слага големия гювеч на масата и...свещенодействието започва. На дъното пласт сланинка, но не пушена, а от качето на дядо, отгоре се разхвърлят като рибки на пясъка малки люти чушлета, нарязва се кисело зеле и се омесва с много наситнен праз и малко червен пипер, настила се над сланината, отгоре му се редят чинно свински ребърца, нека да има и кокалче! Отгоре пак малко зеле, върху него домашна луканка на кравай. На това блажено ложе полягва едно тлъсто пиле, напълнено с ориз, лук и орехи и се заобикаля старателно с малки зелеви сърмички. Над тази вакханалия се намотава домашна кървавица и се настила с кисело зеле. Междувеменно се гаврътва филджанче ракиица и домакинята също почва закачливо да попоглежда по към..в страни от гювеча. Малко е позабравила какво още, но юнакът я подсеща " Ее, бре булкаа, само постни салтанати ли ще редиш! Вземи, та сложи нещо по така...меснато!" И добрата мома се разшетва, та завива всичкото това чудо с едни гърди....свински имам предвид, дето са ред бяло - ред червено и бързешката слага отгоре им сух стрък чубрица. Момъкът, ей така - юнашката, сипва една чаша вино, тя досипва зелева чорба. От горе капакът и се замазва с тесто. После се мята във фурната, докато заври на по-силен огън, който междувременно е баш най-силен в дясно на дивана! И после...къкри до ... сутринта. В това време навън вали снежец, а вкусовете и миризмите в това благословено гърне се смесват, пасващи си като любовна песен до тихата жар. Някои заспиват, докато огрее Вечерницата и светне сребърно, та се види, че и други "капамосват". Някои /като моя милост/, вече точат по 9 кори и ги понамазват час по час с масло и мас, за да са готови посред нощ да се навие баница с праз и орехи и дрянови пъпки...Разбира се, всичко това може да се случи винаги, когато и на който му е кеф и не е нужно от вън непременно някой да пее "Ой, Коледо!". Може и още тази събота вечер! Стига да сте достатъчно "лакоми". Наздраве!
            Последно редактирано от Dan7; 30-09-10, 19:34.

            Коментар


            • #7
              От: КАПАМА

              Мещера;1290111]Позахладня,позаваля,виното се поналя и...се сетих за тази чудна гозба.

              Навремето в Симитли една леля на жена ми правеше нещо уникално!Пролетес бях на гости там и се опита да го повтори,но...не беше същото.
              Ако обещаеш да черпиш ще ти кажа защо не ти е било вкусно.
              Хаде от мен да мине - пропускаш най-важната подправка на банската капама. Чекането. Чекане /ударението на последното Е/ е вид ряпа която придава специфичен вкус на това ястие и на оригиналният бански старец.
              Последно редактирано от maxxx; 30-09-10, 20:03.
              Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
              Селска фурна аспух нема. Пак същият.
              В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

              Коментар


              • #8
                От: КАПАМА

                Първоначално публикуван от valkov.val Преглед на мнение
                А нещо като лук чесън морковче пиперка няма ли да пуснеш вътре.
                Достатъчно зеленчуци има в рецептата, няма нужда от повече
                --------------------------------------------------
                [FONT=Courier New]понякога седя и си мисля, а понякога само си седя......

                Toyota Yaris 1.0 VVTI :)
                [/FONT]

                Коментар


                • #9
                  От: КАПАМА

                  Набарах една оригинална рецепта за банска капама и...си позволих да я задигна...
                  Ето я:

                  КАПАМА ПО БАНСКИ

                  Кисело зеле,Киснало червено цвекло (чекане) - 1 средна главичка,Телешко, може и телешки ребра,Свинско месо, шарено,гърди,Пилешко,КЪРВАВИЦА,Домашен суджук,заешко месо,Ориз,Лук - 1 голяма глава,Семена от копър, така нр.копрец,
                  КИМИОН-зърна,Зърна черен пипер,Дафинов лист,Сланина пушена,Чаша червено и чаша бяло вино

                  Нарязвате зелето като за салата, цвеклото - на кубчета(чекането понякога иаз ги пропускам, като няма)В Банско оризът се запръжва, кавардисва заедно с лука и тогава се слага , но аз не го запържвам от съображения за здравословност.Нарязвате месото на парчета и сте готови да започнете да редитеНай-отдолу слагате няколко тънки парчета сланинка, редите ред нарязано зеле, кубчета цвекло,ред ориз, слагате щедро подправки, после слагате свинско, телешко, пилешко, суджуче, кървавичка...Пак зеле, пак ориз, подправкиНакрая завършвате със зеле и тънки резенчета сланинка и заливате цялата прелест с виното. По рецепта то е само червено, но аз съм открила, че мискът от червено и бяло я прави още по-ароматна.Не забравяйте зрънцата чер пипер и дафиновия лист.Покрийте отгоре с големи зелеви листа, за да се задуши още по-добре и мятайте във фурната за поне 6 часа на слаб огън.Разбира се, първо- на силна фурна, докато закъкри виното и после намалете!/

                  Коментар


                  • #10
                    Капама - know how, или мнението на експертите

                    Както си седяхме тая вечер, и кротко си пиехме пиенето семейно, и изведнъж рязко и ненадейно ми се прияде капама по бански, или по друг тертип..

                    Понеже постите така или инак не спазвам, ми дойде музата да спазим адета за коледна вечеря, която да уважим с един-два-три постни боба и чушки, и после да подушим една капамица...

                    В нета рецепти боолук, ама наживо...

                    Ще помоля Станимир, Вальо и Годзилата да кажат по една блааажна думица по въпроса.

                    Мещера имаше една вкусна тема по въпроса, ама искам ощеееее..

                    То не, че каквото се сготви по тоя салтанат, ще се хвърли ( историята не познава такъв прецедент ), ама нека експерт-тертиплиите да хвърлят по една мерудия по въпроса - ще ми е по-вкусно, като го правим ястието, знаейки, че поне виртуално е споделено с приятели..

                    Още от сега - наздраве, и благодаря..

                    Коментар


                    • #11
                      От: Капама - know how, или мнението на експертите

                      ЪссядеГледаи ти кво масло фърли ф огънязнаишли че маи големия гювеч скоро не съи облажавал Таман съм наредил някой друг сарък с пресен суджук ,даваите рецепта че и каимица хартиса за сърмичките ,а пък за тях ква рецепта знамДаваите по скоро рецептата за капамата че ми потекаха лигите
                      Най-добре е да имаш богати приятели!!!
                      Ако не ти дадат, барем няма да ти искат!!!

                      Коментар


                      • #12
                        От: Капама - know how, или мнението на експертите

                        Сърмичките - зелеви - са башкъ..

                        Давайте за капамата да си говорим..

                        Пропуснах Пламен -като виден експерт , и той може да каже вкусни думи по въпроса, ако да не е русенска манджата...

                        Капама с риба май не става Мръве си требат.

                        Ха сега..

                        Коментар


                        • #13
                          От: Капама - know how, или мнението на експертите

                          Аааа хубаво най- отгорепреди да се запечата да завърши с наредени като мъниста шарени сърмички!!
                          Най-добре е да имаш богати приятели!!!
                          Ако не ти дадат, барем няма да ти искат!!!

                          Коментар


                          • #14
                            От: Капама - know how, или мнението на експертите

                            Вени, зеленчука е ясен, както и подлежи на вариации според наличията.
                            За месата - дето думаше един стар чревоугодник "да е по-разтърсено", бих сложил свинска плешка, телешки джолан, капачка или две от коляното на телето/после се отстраняват, само да си "пуснат" хрущяла и костния мозък/, на пилето всички части, ако ще слагаш бахур или кървавица, първо опитай, че по Нова Година да не обяснявам как се чистят фризери...
                            Суджук сложи пресен или мек за скара, фибри и прочее пълнители за бързо изсъхване, правят сухия неразтворим в нищо познато нам.
                            Вратните пържоли ги удави в бира и прясно мляко 50/50, хвърли гъбки и чер пипер, малко комионец и ги уважи за Нова Година, плешката е достоен заместник в капамата.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Капама - know how, или мнението на експертите

                              Първоначално публикуван от maxxx Преглед на мнение
                              Вени, зеленчука е ясен, както и подлежи на вариации според наличията.
                              За месата - дето думаше един стар чревоугодник "да е по-разтърсено", бих сложил свинска плешка, телешки джолан, капачка или две от коляното на телето/после се отстраняват, само да си "пуснат" хрущяла и костния мозък/, на пилето всички части, ако ще слагаш бахур или кървавица, първо опитай, че по Нова Година да не обяснявам как се чистят фризери...
                              Суджук сложи пресен или мек за скара, фибри и прочее пълнители за бързо изсъхване, правят сухия неразтворим в нищо познато нам.
                              Вратните пържоли ги удави в бира и прясно мляко 50/50, хвърли гъбки и чер пипер, малко комионец и ги уважи за Нова Година, плешката е достоен заместник в капамата.
                              ЕКСПЕРТ!!!!

                              ТОва за телешкото коляно... То си е чалъм, дето се предава на поколенията на смъртен одър... Брех, брех, висш пилотаж е това..
                              Никога не бих помислил дори..

                              До Коледа ако не придобия язва от тая тема, ще да съм със стомах от неръждавейка...

                              Благодаря!

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X