Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Домашна лютеница

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Домашна лютеница

    В Пещера, където е мама, има силно пазени традиции и нито 21 век, нито каквото и да е - ги променя. ТАМ СА ЕДНИ САЛТАНАТИ И ЕДНИ ЗИМНИНИ...УМ ДА ТИ ЗАЙДЕ! Точат се още домашни юфки с пепелива вода, прави се трахана...Стопанките шетат като луднати покрай огнището на двора и няма значение, че утре ще са с фасон и токчета, приготвянето на зимнината е свещенодействие и се прави с мерак и много усърдие. Когато се прибере мъжът и погледне наредените рафтове и киприте шарени буркани, и каже - браво булка - те тва е голям кеф! И все се сдържах до сега, но ще пусна тук рецептата за лютеницата, която правим там и...да си призная години наред правих и аз. Ако имате време и мерак - направете я, мноооого си струва!

    Пещерска лютеница

    15 кг. смляни домати без семки и люспи!
    2 кг моркови сварени и пасирани - но за не ги слагам!!!
    5 кг. червени чушки, печени и смляни
    1/2 кг. сварен и пасиран кромид лук
    3-4 скилидки чесън
    1 връзка магданоз
    кимион и черен пипер според кефа

    Доматите се кипват и се прецеждат през двоен тензух - остава само гъстото пюре. Сварява се марината от 400 г. олио, 400 г. захар, 250 г. оцет, сол на вкус. В нея се пускат чушките и лука, /евентуално и морковите/. След 15 мин. се добавят доматите и подправките. Вари се до желаната гъстота. Насипва се в буркани и се стерилизира 20 мин. Перфектна е!

    Коментар


    • #17
      От: Домашна лютеница

      Първоначално публикуван от Теодор МБ Преглед на мнение
      За целта се продават едни пластмасови капаци. Като голяма пластмасова паница, която се захлупва вътре в печката. Слагаш каквото там искаш в печката, отгоре похлупака и пускаш. Ако е нещо пръскащо и цапащо, просто миеш капака и чинията, която си стои вътре в печката и готово, самият уред си остава напълно чист!
      имам такава пластмасария, и първото, което ми дойде на ума, беше използването и..
      ама един голям патладжан ( от персийското Бадлижан му идва името - за Симеон, де ) трудно се захлупва с капачето, а камо ли два.


      инак, за кимиона - ми той е задължителен - то лютеница без кимион е като пуйка без кисело зеле...

      само защо ли не ми дават докторята да си хапвам от тая амброзия...

      Коментар


      • #18
        От: Домашна лютеница

        Привет чревоугодници, ето че дойде сезона на домашните лютеници и се стягам следващата седмица да се отдам на кулинарни пакости
        Тук намерих много добре разказана и илюстрирана рецепта: http://silvermountain.wordpress.com/...na-lyutenitsa/ която мисля да ползвам за направата на зимнината.Понеже не ми се занимава да паля огън, далиии може да ползвам някакъв подобен котлон, който да сложа под ламарината и да опека пипера, после същия под тавата с лютеницата и накрая за бурканите.Притеснението ми е че може да се съсредоточи топлината само в средата, ама вие кажете, защото такъв котлон не съм ползвал.Приемем и всякакви други съвети и хардуерна помощ, че още търся по роднините голямата тава за лютеницата

        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:gorin.jpg
Прегледи:2
Размер:25.1 КБ
ID:5302336 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:_________________4cac482ab678c.jpg
Прегледи:1
Размер:31.8 КБ
ID:5302337 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:_________________4c838a6d70798.jpg
Прегледи:1
Размер:40.3 КБ
ID:5302338

        Ако някой от Бургас и околията има подобен, може да ми го заема за ден, два, ще почерпя "матриал" после
        DJ Иван Тодоров, Вашият парти диджей: http://djivantodorov.com/
        Skype: pach_bs

        Коментар


        • #19
          От: Домашна лютеница

          Първоначално публикуван от PACH - Иван Тодоров Преглед на мнение
          Привет чревоугодници, ето че дойде сезона на домашните лютеници и се стягам следващата седмица да се отдам на кулинарни пакости
          Тук намерих много добре разказана и илюстрирана рецепта: http://silvermountain.wordpress.com/...na-lyutenitsa/ която мисля да ползвам за направата на зимнината.Понеже не ми се занимава да паля огън, далиии може да ползвам някакъв подобен котлон, който да сложа под ламарината и да опека пипера, после същия под тавата с лютеницата и накрая за бурканите.Притеснението ми е че може да се съсредоточи топлината само в средата, ама вие кажете, защото такъв котлон не съм ползвал.Приемем и всякакви други съвети и хардуерна помощ, че още търся по роднините голямата тава за лютеницата

          [ATTACH=CONFIG]360441[/ATTACH] [ATTACH=CONFIG]360442[/ATTACH] [ATTACH=CONFIG]360443[/ATTACH]

          Ако някой от Бургас и околията има подобен, може да ми го заема за ден, два, ще почерпя "матриал" после
          Ванка, правилно си се ориентирал.
          Става с газова пирустия, но ламарината трябва да е по дебела, от 4мм. и нагоре.
          Станимир Дочев - тел.0888 939 434; 0897 800 790.
          Jeep Grand Cherokee * WJ * 4.7 V8 * Quadra Drive * LPG LR

          Ако можеш - дай, ако неможеш - признай!

          Коментар


          • #20
            От: Домашна лютеница

            Първоначално публикуван от Дочев Преглед на мнение
            Ванка, правилно си се ориентирал.
            Става с газова пирустия, но ламарината трябва да е по дебела, от 4мм. и нагоре.
            Понеделник ще наобиколя скраповете, да си харесам една дебела ламарина
            DJ Иван Тодоров, Вашият парти диджей: http://djivantodorov.com/
            Skype: pach_bs

            Коментар


            • #21
              От: Домашна лютеница

              Първоначално публикуван от PACH - Иван Тодоров Преглед на мнение
              Понеделник ще наобиколя скраповете, да си харесам една дебела ламарина
              Ванка, имам я! 1000х1250. Не стана за броня, та е ясно, че съдбата и ще е кулинарно-чревоугодническа. Лошото е , че сме много далече...
              edoors.bg- Джаджи за врати и врати

              Коментар


              • #22
                От: Домашна лютеница

                Първоначално публикуван от edoors Преглед на мнение
                Ванка, имам я! 1000х1250. Не стана за броня, та е ясно, че съдбата и ще е кулинарно-чревоугодническа. Лошото е , че сме много далече...
                Нека да видя какво ще намеря по скраповте и ще коментираме, горещи благодарности за съдействието
                DJ Иван Тодоров, Вашият парти диджей: http://djivantodorov.com/
                Skype: pach_bs

                Коментар


                • #23
                  От: Домашна лютеница

                  Да дам и моя принос за темата или как бях посветен в тайните на лютеницата или как беше първия път с голямата бъркалка на тавата.
                  Необходими продукти:
                  15 кг. пипер червен
                  5 кг патладжан
                  2.5 кг доматено пюре
                  2 п. кимион
                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:100_4126.jpg
Прегледи:1
Размер:221.9 КБ
ID:5306140
                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:100_4129.jpg
Прегледи:1
Размер:232.1 КБ
ID:5306141

                  Ако някой ми беше казал, че ще пека, режа, бъркам, пълня и т.н цял ден нямаше да му повярвам и накрая за 33 бурканчета.
                  Прикачени файлове
                  Техниката в ръцете на дивака е парче желязо.
                  Dacia Duster 4WD

                  Коментар


                  • #24
                    От: Домашна лютеница

                    Те това е истината огън клони пушек и истинска лютеница

                    В момента правиме една доза


                    От последната децата се биха кой да бръкне със залче последен в бурканчето.......
                    К мирной жизни не пригоден.
                    Най обичам, обстановката да е максимално близка до бойната.
                    ГАЗ 69 ГАЗ 53 ЗИЛ 157

                    Коментар


                    • #25
                      От: Домашна лютеница

                      Връщайки се от събора и ние решихме да си направи ме домашна лютеница и други неща.
                      В пазара и на вилата за бойни действия.
                      60кг.-червен пипер
                      10кг.- зелен пипер
                      3 кофи Поморииски домати
                      10кг. патладжан
                      5 кг. моркови

                      ПОДПРАВКА ЗА ВСЯКА МАНДЖА

                      5кг. домати-настъргани на едрото ренде, без люспи
                      2кг. моркови - смлени на машинката за кайма
                      2кг. зелени чушки - смлени на машинката за кайма
                      магданоз, кервиз и сол
                      Наливаш в малки/пюрени/бурканчета и вариш 40мин.

                      МИШ МАШ

                      12кг. червен пипер - печен и нарязан на парчета
                      1кг. хубаво краве сирене
                      1л. запържено олио
                      Пипера се нарязва, сиренето се натрошава и се добавя изстиналото олио, омесваш добре насипваш в буркани тип Омния 800мл., затваряш и вариш 40мин.

                      КЬОПАВО

                      Няма определено количество.
                      В буркан тип Омния слагаш печен патладжан, две-три печени чушки/без значение е цвета/ и един домат не много голям, сол на вкус. Затваряш и вариш 40мин.

                      ПЕЧЕН ПИПЕР - тази година за първи път така

                      Един аспирин на дъното на буркана, чушките се пекът и от огъня в буркана/без да се белят/, напълваш, аспирин, винтов капак, обръщаш и завиваш с нещо.

                      ЛЮТЕНИЦА

                      15кг. пипер
                      10кг. домати
                      3кг. патладжан
                      3кг. моркови
                      Първо доматите се смилат с пресата и им се махат люспите и семената, като още с първата тава се слагат на огъня да се изваряват. Чушките се пекат и белят след това се смилат с машинката за месо. Патладжана се пече и меле. Морковите се варят и се мелят. Магданоз, чесън, олио, черен пипер, люти чушки и сол на вкус
                      Прикачени файлове
                      Станимир Дочев - тел.0888 939 434; 0897 800 790.
                      Jeep Grand Cherokee * WJ * 4.7 V8 * Quadra Drive * LPG LR

                      Ако можеш - дай, ако неможеш - признай!

                      Коментар

                      Активност за темата

                      Свий

                      В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                      Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                      Зареждам...
                      X