Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се избистря вино без "химия"?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Как се избистря вино без "химия"?

    Сезонът на виното идва. Понеже всячески се старая да избягвам промишлената химия в храната... като стане време за избистряне му бухват серниста киселина. После остава дъх на сяра. Как преди хиляди години са правили вино без химии? Знае ли някой начин на избистряне без агресивни химикали?
    Миналата година правихме експеримент - един бидон със, друг без серниста киселина. Този без киселината се развали, този с нея - стана на вино. Явно без принудително избистряне няма да мина.
    Дотук четох, но още не съм наясно:
    Как се прави вино
    Вино, оцет или ракия
    Пастьоризация на вино

  • #2
    От: Как се избистря вино без "химия"?

    Ако си тръгнал от правилната захарност и виното няма НИКАКЪВ достъп до кислород, то си се избистря само. Понижаването на температурата (обикновено става по естествени причини) също помага.

    Коментар


    • #3
      От: Как се избистря вино без "химия"?

      Поразгледай как са го правили в началото на миналия век:

      http://www.offroad-bulgaria.com/show...52&pagenumber=

      Коментар


      • #4
        От: Как се избистря вино без "химия"?

        Бъркате и двамата серниста киселина се слага за стабилизиране на вината(за да пресече оцетната ферментация). А за избистряне и сваляне на всички примеси на дъното след като се отточи се слага бентонит(глина на прах,мергел).
        За всеки ден прекаран в риболов господ дава по два
        0878 79 20 61 Борис

        Коментар


        • #5
          От: Как се избистря вино без "химия"?

          Интересно. В моето не съм слагал никога бентонит, пък се избистря.

          Коментар


          • #6
            От: Как се избистря вино без "химия"?

            Прощавайте, не съм разбрал!
            Значи, слагала се киселината веднага след като се остави новата ширА в бъчвата. С други думи - в самото начало. За да не стане на оцет. gabocvet спомена нещо такова, явно това е имал в предвид.
            За избистряне се слагало пресни белтъци или глина, както той спомена.
            Все пак искам да я избегна тая киселина!
            п.с. книгата от линка на Ясен я дръпнах сутринта, страхотна е, но си иска много време да влезе човек в час. Аз съм повече от зелен в областта!
            п.с.2 Моля сменете заглавието на темата на "Вино без химия!"
            Последно редактирано от Rabin; 18-09-10, 12:47.

            Коментар


            • #7
              От: Как се избистря вино без "химия"?

              Първоначално публикуван от Ясен
              Интересно. В моето не съм слагал никога бентонит, пък се избистря.
              Ясене може да не съм се изразил правилно бентонит слагам само когато го отточвам от бурето за бутилиране,а иначе виното си е бистро.
              Ти кога го отточваш твоето за бутилиране? От дядо знам,че когато се точи за бутилиране денят трябва да е слънчев и безветрен, това защо не знам, ако знаеш нещо продумай.
              За всеки ден прекаран в риболов господ дава по два
              0878 79 20 61 Борис

              Коментар


              • #8
                От: Как се избистря вино без "химия"?

                Това не знам. Отточваме го когато спастрим време да отидем там. Важното е да не го оставиш дълго време да общува с утайката.

                Коментар


                • #9
                  От: Как се избистря вино без "химия"?

                  Веднъж помагах на един приятел да местим едни багажи.В мазето на къщата,която освобождавахме открих една МЕДНА фуния с особена форма.Беше квадратна,около 20/20 см и 10 см дълбока.Отвора и тръбичката са си в средата както при другите.Попитах за какво служи това и ми отговориха,че е за преточване на виното-помага за избистрянето.Налива се така,че течността да се завърти в този квадрат.И наистина-при слънчево време!Да види виното Слънце...

                  Коментар


                  • #10
                    От: Как се избистря вино без "химия"?

                    Макар, че не съм технолог по професия, но в близкото минало имах честа да работя 15г. във ВИНИ Сливен. От всекидневните раздумки с баш технолозите съм научил доста, а и доста литература съм изчел. Мога доста да пиша за виното, но сега ме чака една маса и да не я свърша като кучето на нивата
                    Обещавам като намеря време да споделя и моя начин.
                    Станимир Дочев - тел.0888 939 434; 0897 800 790.
                    Jeep Grand Cherokee * WJ * 4.7 V8 * Quadra Drive * LPG LR

                    Ако можеш - дай, ако неможеш - признай!

                    Коментар


                    • #11
                      От: Как се избистря вино без "химия"?

                      Първоначално публикуван от Мещера Преглед на мнение
                      Веднъж помагах на един приятел да местим едни багажи.В мазето на къщата,която освобождавахме открих една МЕДНА фуния с особена форма.Беше квадратна,около 20/20 см и 10 см дълбока.Отвора и тръбичката са си в средата както при другите.Попитах за какво служи това и ми отговориха,че е за преточване на виното-помага за избистрянето.Налива се така,че течността да се завърти в този квадрат.И наистина-при слънчево време!Да види виното Слънце...
                      Тази фуния е мераклийски уред. Червеното вино се избистря точно с претакането при ШИРОК достъп на кислород. Фунията, чрез допълнително завихряне по ръбовете го прави още по-широк.
                      Ама работата е сбъркана още в началото, Rabin говори за бидони и вино, така че какво ще излезе на края е само Божа работа.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Как се избистря вино без "химия"?

                        Още веднъж си признавам, по начало - заглавието на темата е сбъркано. За пръв път правя вино! Става дума за "как да не стане виното на оцет"! Без серниста киселина в началото. Мнение #6. Само химията ми е дебелия проблем, иначе става на вино - за чудо и приказ.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Как се избистря вино без "химия"?

                          Първоначално публикуван от Rabin Преглед на мнение
                          Още веднъж си признавам, по начало - заглавието на темата е сбъркано. За пръв път правя вино! Става дума за "как да не стане виното на оцет"! Без серниста киселина в началото. Мнение #6. Само химията ми е дебелия проблем, иначе става на вино - за чудо и приказ.
                          Никога не съм турял шекер на гроздетоПа се е ставало вино тепачТи с какви ветрове се бориш не знам
                          К мирной жизни не пригоден.
                          Най обичам, обстановката да е максимално близка до бойната.
                          ГАЗ 69 ГАЗ 53 ЗИЛ 157

                          Коментар


                          • #14
                            От: Как се избистря вино без "химия"?

                            Първоначално публикуван от Rabin Преглед на мнение
                            иначе става на вино - за чудо и приказ.
                            Ако е започнало да става, само претакай, докато легне и отгоре остане само бистро вино и плуват семки. Ако е в бидон по-добре е да го източиш в буре за тихата ферментация, ако нямаш буре в големи дамаджани. Никакви киселини и основи не трябват ако си сложил грозде със захарност поне 23 зах.гр.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Как се избистря вино без "химия"?

                              Има една стара книжка от П.Р. Славейков, безценна е....http://www.bacchus.bg/show.php?storyid=877098

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X