Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Гадна центрофуга

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Гадна центрофуга

    За много години!
    Попадна ми една центрофуга, стара, за четири дадан плодникови рамки. Казана е от поцинкована ламарина и има на места язви ръжда.
    Реших да го дам на един мангал(ром), който продаваше казани за ракия на пазара, да го калайдиса, само ръбовете долу и където е възможно.
    Гледа го, и го взе да го работи, аХубава работа, ма ромска , уака го.
    Сеага решението е в моите ръце.
    Това което мисля да направя е да затъркам ръждата после преобразувател и после спрей, от тоя дето пунтира поцинковане, но само петната, останалото ще си остане оригиналното поцинковане.
    Въпроса ми е, това ще прецаква ли меда.
    Ако някой знае, може друг начин, моля да го сподели.
    Благодаря предварително!

    Honda HR-V/CRV кАтър връз кАтър - YAMAHA BOOSTER 50CC; ВСИЧКО ДЕСЕН ВОЛАН

  • #2
    Тия спрвйчета не знам доколко ще са полезни, иначе за калайдисването почивстваш до гол метал, солна киселина изгасена във водана мястото, после парче чист калай топлиш с горелката и разнасяш калая с вълнено или друго НЕсинтетично парчалче.

    Коментар


    • bullet_pk
      bullet_pk коментира
      Редактиране на коментар
      Солна киселина не се гаси с вода. Така се разрежда.

      Един стар майстор я гасеше с цинк. Пускаше парченце цинкова ламарина (не поцинкована).

  • #3
    Баща ми навремето наследи такава центрофуга от дядо ми, в същото състояние. И понеже го сърбяха ръчичките я розглоби ... Захвана се и я направи цялата от неръждавейка - казан, носачи за рамките и т.н. От старата остана само зъбната предавка с ръчката. Още си я ползва.

    Та не може ли поне да се направи или намери някакъв подходяш готов казан?
    Nissan Terrano 2,7 TDI

    Коментар


    • #4
      И като добавим, че меда веднага прихваща неприятни вкусове и аромати, аз бих заложил на неръждавейка, ще се избие за един сезон
      Бъдете живи и здрави!

      Коментар


      • #5
        А не се ли продава отделно? Че тоя мед, някой ще го яде ....
        Dacia Duster 1.5 dci 4х4 (екзотичен автомобил)

        Коментар


        • #6
          Първоначално публикуван от zmiata29 Преглед на мнение
          За много години!

          Това което мисля да направя е да затъркам ръждата после преобразувател и после спрей, от тоя дето пунтира поцинковане, но само петната, останалото ще си остане оригиналното поцинковане.
          Въпроса ми е, това ще прецаква ли меда.
          Става, действай смело. Няма да прецаква меда, ти не го съхраняваш в центрофугата. Но! - след всяко вадене е желателно да я измиваш и изсушаваш. това е личен дългогодишен опит. Неръждавейката иначе я мия в началото и в края на кампанията.
          Колегите също са дали подходящи съвети. Не си спомням назад в темите как пчеларстваш, но! - ако вадиш само магазинни пити 1/2 ДБ тая твойта е с подходящ диаметър за радиална кошница /може и да не е неръжд в края на краищата/ за 9 или 12 рамки. има майстори правят такива, има по магазините ако ти не моеш да я направиш. Съответно през това време мислиш и за казан от неръждавейка по твойте размери. И накрая, за десерт може лесно да я електрифицираш или просто да си я въртиш с винтоверт моторче за чистачки и кви ли не варианти...

          Коментар


          • #7
            Хора, исках да мина тънко, то ясно,че накрая ще правя казан от неръжавейка с същия размер, да не казвам , комшията и учителя ми е с електрифицирана голяма професионална центрофуга имота да я ползвам по всяко време. Но друго сие да си е твое.
            Иначе с риск да ми се смеете съм все още с един 10 рамков дадан кошер, дето питомците ми не са си изградили и питите в магазина, нло това е друг въпрос.
            Тая година, живот и здраве, ще се развивам до 6 кошера.
            Honda HR-V/CRV кАтър връз кАтър - YAMAHA BOOSTER 50CC; ВСИЧКО ДЕСЕН ВОЛАН

            Коментар


            • #8
              Е, щом е ясно как ще е накрая, действай, казано ти е как да минеш тънко. Центрофугата требе да е твоя /демек само за твоите рамки/, това еправило в пчеларството още от наште дядовци.
              Ся отворих да чета назад и нещо не ми харесва твойта работа... Пролетта от два миналогодишни рояка почваш с едно семейство и за цял сезон ко го праихте че и магазина не са изградили??? Грешки на растежа или растеж на грешки или гуруто нещо ти гледа сеира...

              Коментар


              • #9
                В общи линии виках неволята, но истината е, че този на който разчитаме на отводки не можа да захрани амбициите на гуруто ми, а той пълни сто сандъка и за мен не остана.
                А иначе юни месец извадихме три плодникови рамки от моя и ги изцедихме, от любопитство, мое и от липса на мед в къщи. После сложихме магазина, но пчелите само го обикаляха.
                Honda HR-V/CRV кАтър връз кАтър - YAMAHA BOOSTER 50CC; ВСИЧКО ДЕСЕН ВОЛАН

                Коментар


                • #10
                  С пчели кога се занимаваш - не се вика неволята! Като не знаеш какво да правиш - не прави нищо, те са по-умни от нас и се оправят добре и сами. Колегиален съвет - с твоя гуру си намери други теми за общуване и не си говорете повече за пчели.
                  Само от любопитство - в кой район са кошерите?

                  Коментар


                  • #11
                    Кошера е в южния склон на Стара Планина, над Костинброд, с. Градец. Иначе аз съм лабавия "пчелар", той човека само ми търпи простотиите и пази моите пчели от мен.
                    Миналата година ми беше първата в която имах пчели и ми беше любопитно какво се случва вътре в кошера и в общи линии ми беше като на игра. Залагах капани за рояци, сковах си още два кошера и чаках на пусия за рояци, но годината беше много слаба. Мисля, тази година, вече по сериозно да се заема.
                    Honda HR-V/CRV кАтър връз кАтър - YAMAHA BOOSTER 50CC; ВСИЧКО ДЕСЕН ВОЛАН

                    Коментар


                    • #12
                      Нормално е да си любопитен и даже любознателен но не бива да им пречиш, че и без това тонове пчели са си отишли бадева зарад това пусто наше любопитство...
                      Да извадиш наведнъж три рамки от плодника и после да ги върнеш празни при неусвоен магазин е адски смело решение и наистина требе да си съвсем наясно какво следва и кога се прави. Особено при десетака. А това че на тебе ти се е прияло мед не е достатъчна причина да вадиш отдолу, тъй че умната за напред.

                      Коментар


                      • piron45
                        piron45 коментира
                        Редактиране на коментар
                        На времето преди 30-тина години се бях запалил за пчели, но дядо ми ме отказа, щото казва животно дето си не познава стопанина не ти требе. Той имаше коне и крави

                      • jordanov sv
                        jordanov sv коментира
                        Редактиране на коментар
                        Познават те, познавааат. Ама требе да им разбираш езика и да им говориш, хахаа.
                        Коне, крави, магарета и овце и какво ли не сме имали и ние, ма там филмите са друг жанр

                    • #13
                      Въпроса с гадната центрофуга е решен. Купих една втора употреба цялата неръЖавейка за три плодникови или шест магазинни рамки.
                      Почти нова е ползвана е един сезон и пчелина на човека човека се е споминал.
                      Honda HR-V/CRV кАтър връз кАтър - YAMAHA BOOSTER 50CC; ВСИЧКО ДЕСЕН ВОЛАН

                      Коментар


                      • #14
                        Чудесно. С нея обслужваш спокойно10-20 кошера без значение системата и като си я пазиш ще те изкара доживот. Хубаво е, разбира се, при ваденето да има втори човек.
                        Някой кошер от пчелина нямаше ли за тебе?

                        Коментар


                        • #15
                          Ма нали умрели, не смеех да питам даже за кошери.
                          Honda HR-V/CRV кАтър връз кАтър - YAMAHA BOOSTER 50CC; ВСИЧКО ДЕСЕН ВОЛАН

                          Коментар


                          • jordanov sv
                            jordanov sv коментира
                            Редактиране на коментар
                            Според зависи кога и как /съответно от какво/ са умрели, инвентара може да се ползва по един или друг начин. Но не се ли знае от какво, по-добре в огъня наистина.

                        Активност за темата

                        Свий

                        В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                        Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                        Зареждам...
                        X