Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как да хвана рояк пчели?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #91
    От: Как да хвана рояк пчели?

    Сироп до маркировката на хранилката - догоре(6-700мл). И следиш на колко време го прибират, средно силен кошер за една вечер прибира сиропа - ако има къде да го прибере.
    Hyundai TERRACAN J3 2,9 CRDI 200HP 2" lifted on 31" Cooper Discoverer AT3 4s
    Ford Fiesta 1.4 Tdci

    Коментар


    • #92
      От: Как да хвана рояк пчели?

      Първоначално публикуван от Rosen-shumen Преглед на мнение
      Да,благодаря,но забравих да попитам какво количество сироп и през какво време?
      Аз съм съботно-неделен и като ги видя как са, чуя прогнозата за времето и ако се налага давам една пълна хранилка 1/2. Малко по-добър вариант е имитация на слаба поддържаща паша - през 2-3 дена да се сипва по половин хранилка, долу-горе толкова им е дневната консумация. Това ако целта е поддържане на работна кондиция. При прегледа установиш ли глад и достатъчно свободно място, давай направо пълна хранилка.

      Коментар


      • #93
        От: Как да хвана рояк пчели?

        Росене, още нещо се сетих. При мен има прашец, но на много места хората докладват за липса на такъв. Прегледай ги твойте и ако трябва давай със сиропа нещо белтъчно, от типа на сухо мляко, извара и т.н. Виж в "Календарния...", Бай Любен Радоев ги е написал добре работите.

        Коментар


        • #94
          От: Как да хвана рояк пчели?

          Хванатото рояче има вече снесени яйца, но старото семейство все още няма. Прегледах обстойно всички семейства и всички са изпаднали в роево състояние. Всички маточници съм махнал. Извадих малко мед от два кошера, но има страшно много пчела в кошерите, а пилото е сравнително намаляло. Предполагам че това състояние се дължи на сбата, да не казвам никаква паша. Очаквам всеки момент да цъфне липата и се надявам наличието на паша да нормализира нещата. Само едно слабо семейство, което няма магазин не е изпаднало в роево състояние.
          Предполагам че сега можех да разцепя на по две всеки кошер и да си направя отводки, но ми идват вече много, а нямам и кошери достатъчно.

          Коментар


          • #95
            От: Как да хвана рояк пчели?

            Е видя ли за 10 дена каква стана тя? Старият ти кошер няма майка, не разбра ли? От колко дена е без яйца и/или маточник???? Търтовка ли искаш да го правиш, не знам. Слагай му отгоре един мокър вестник и му връщай отводката в два магазина. Хубавото е че тя е с млада майка и вероятно перфектна. Другите кошери барем да беше орязъл крилата на майките сега като си махнал маточниците залагат на някое яйце и айде чупката... Утре другиден са по дърветата. Не ги ли овладееш, роевото настроение ще им мине минимум за 2-3 седмици, губиш липата със сигурност и почти сигурно слънчогледа. Виж в "календарния справочник", Бай Любен Радоев дава някои варианти за оправяне на кошерите, "изкуствен рой" и т.н. Слабото семейство му размени мястото с някое силно, например.

            Коментар


            • #96
              От: Как да хвана рояк пчели?

              Ние , като нямаме паша - храним. Иначе роене или стоят като мърши. Времето за отводки е сега, ако ще правиш - прави. А като няма яйца(респ. майка) засилвай вече заформената търтофка на някой не много силен кошер.
              Hyundai TERRACAN J3 2,9 CRDI 200HP 2" lifted on 31" Cooper Discoverer AT3 4s
              Ford Fiesta 1.4 Tdci

              Коментар


              • #97
                От: Как да хвана рояк пчели?

                Захитряват буболечките:
                http://offnews.bg/news/OFFTOPIC_1875...eo_629945.html

                Коментар


                • #98
                  От: Как да хвана рояк пчели?

                  Много нескопосана статия!
                  "Джипът започва да върви, като спре да ти е жал за него"УАЗ 469ТЕРАНО 2,7ТДПЕЖО 307 1,6хди

                  Коментар


                  • #99
                    От: Как да хвана рояк пчели?

                    Днеска се занимавам с пчелите. Отворих първо роилото се семейство и има на 2 рамки открито пило. Видях майката да се разхожда и изглежда едричка. Хванатото рояче и то е в добро състояние. Мед от този кошер не очаквам, но поне няма да загубя бройката.
                    Миналата седмица прегледах всички семейства и имаха много маточници. Успях да прегледам едното и всичко е наред с него, макар да има много пчели. Малко агресивни бяха и ме понажилиха. Оставих още 2 кошера за преглед по-късно като си почина.
                    Този кошер предполагам че им идва тесничък 10 рамков е. Обаче и трудно се работи, защото е малко тесничък. Трябват около 5мм още да е по-дълъг. Рамките влизат с малко разстояние и пчелите ги заклейват. Бях си направил по къси рамки, но с годините се разхвърляха. Започна да цъфти липата. Наблюдавам че излитата и се прибират пълни пчелите, носят и много прашец. Надявам се да се нормализират нещата и да не се роят повече.

                    Коментар


                    • От: Как да хвана рояк пчели?

                      Здравейте! Днес отворих ройчето ,което хванах в понеделник и после заселих в кошер на три рамки с основи.Прегледах средната рамка,бяха изградили около педя килийки.Захраних ги със смес от сухо мляко,мед и пудра захар.Не видях майката,но се надявам всичко да е наред и да се съвземат.Струват ми се много малко пчелите,но са много дейни и сноват постоянно.Пожелевам на всички успех и много послушни и работливи пчелички.

                      Коментар


                      • От: Как да хвана рояк пчели?

                        При мене хванатото ройче пронесе след седмица. Наличието на градеж е признак че имат майка.

                        Коментар


                        • От: Как да хвана рояк пчели?

                          Влади, твърдата храна която си подал е добра, но задължително наливай и сироп! На тия пчели им трябва и вода, а кой ще я носи... Направи всичко възможно да им дадеш и една изградена рамка и като пронесе майката ги подкрепи с млади пчели и запечатано пило. Всъщност, извинявам се ако някъде си разказвал нещо за твоето пчеларстване и сега ми убягва.
                          Тия малки ройчета не са точно "естествен рой". Младата новоизлюпена майка преди да излети при търтеите докато обикаля из кошера увлича със себе си една две шепи пчели, формира си свита един вид. Даже като излетят към тях могат да се присламчат и малко летящи пчели от други кошери. Майката в такова ройче обикновено е перфектна, но в случая размерът има значение и ако другарят Пчелар не се намеси адекватно до наесен ще дадат фира.

                          Димич, бройката се гледа напролет, това е една от железните истини в пчеларството. През останалото време прави каквито щеш комбинации, но за да ти е мирна главата и пчелата да е добре, поддържай силни семейства. Понякога за сметка на бройката или пък въпреки нея... Все пак, независимо за бизнес или за кеф но в масовия случай трябва да има и някаква възвращаемост на вложените ресурси, освен ако наистина целта не е някаква специфична.

                          Коментар


                          • От: Как да хвана рояк пчели?

                            Семействата ми са сравнително силни
                            Родното семейство в магазина има мед, само чакам да го запечатат. В плодника са са събрали доста нектар и прашец. Сега липата събират и предполагам че ще извадя малко слънчоглед. Възвръщаемост има около 100лв на кошер за година чисто

                            Коментар


                            • От: Как да хвана рояк пчели?

                              Това е чудесно! В случая роенето е било нещо като отдушник за семейството и по принцип няма нищо притеснително. Събрали са защото са имали период в който не са гледали пило. Има голяма опасност обаче в скоро време семейството да рухне /знаеш долу горе колко време е било без яйцеснасяне, оттам липса на млада пчела в определен момент/, така че си длъжен да го наблюдаваш и да помагаш кога се наложи. А сега са в голямо настроение и работят енергично.

                              П.п. Позволявам си да ти говоря така, щото вий с Расера сте ми особено симпатични. Напомняте ми какъв бях преди 20, 25 години

                              Коментар


                              • От: Как да хвана рояк пчели?

                                Лошото време ми обърка семействата предполагам. Бяха много добре развити за да влязат в акацията. До сега не ми се бе случвало такова развитие и очаквах магазините да са пълни и да слагам втори магазин. И таман цъфна акацията и започнаха дъждове. Ама всеки ден. Много малко събрано, да не кажа никак. Това което извадих беше от преди акацията събирано. След като се рои кошера пчелите вътре бяха пак много. Рамките и в магазина и в плодника бяха черни. Следващата седмица и по другите кошери имах заложени маточници, но ги махах и сега се надявам да съм овладял положението. Сутрин като ги погледна има добър летеж, като самолети са. Вече са на поилката, но и времето е горещо. Ще видим какво ще стане.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X