Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Медоносна 2018

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    Майстори...я кажете някой пробвал ли е да пази складирания инвентар с бактерицини лампи (UV-C) срещу тоя молец, дето лази там по инвентара? Че на хората им се разказа играта с тая гад.
    Някакви местни шашкъни въдят молеца нарочно. Събират червейчетата, киснат ги в спирт и правят някаква отвара, дето струвала луди пари при евроджендърите. Да, ама молеца не е крава да я вържеш на двора...
    Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

    Коментар


    • jordanov sv
      jordanov sv коментира
      Редактиране на коментар
      Не съм пробвал и не съм чувал за такъв вариант. Но може и да става, де да знам...
      На хората с разказаната игра им дай мойта рецепта, дето много пъти съм я казвал и в тоя, и в другия форум - на склад отиват само чисти, сухи, светли медови пити, с 0 остатъци от пило, мед и перга. Всички рискови такива стоят върху кошерите до късна есен или ранна зима, докато стане достатъчно студено. Ако молецът се появи и в кошер и почне и там да разказва играта, отиваме на законите на Дарвин.

  • #32
    Първоначално публикуван от santaclash Преглед на мнение
    Майстори...я кажете някой пробвал ли е да пази складирания инвентар с бактерицини лампи (UV-C) срещу тоя молец, дето лази там по инвентара? Че на хората им се разказа играта с тая гад.
    Някакви местни шашкъни въдят молеца нарочно. Събират червейчетата, киснат ги в спирт и правят някаква отвара, дето струвала луди пари при евроджендърите. Да, ама молеца не е крава да я вържеш на двора...
    Тая лампа няма ли да разкаже играта на восъка? Иначе за молеца си има лек продават се тампони за удължено освебождаване на к-на, капва се 20 мл серниста к-на и се поставя в дъното на колоната( от магазини ). Аз после ги завивам в стреч а най-долният магазин е с накована плоскост от шперплат. А тази година мисля да пробвам и това : https://pchelar.com/product/node-289/
    Hyundai TERRACAN J3 2,9 CRDI 200HP 2" lifted on 31" Cooper Discoverer AT3 4s
    Ford Fiesta 1.4 Tdci

    Коментар


    • #33
      Има един препарат срещу молец, който е сертифициран за био производители, т.е безвреден за меда и восъка и не оставял следи в кошера б-401.

      Разреждаш с вода, пръскаш с пулверизатор и прибираш инвентара на проветриво!

      Интересно каква е тази отвара от молеца?
      Колеги риболовци се шегуват да им развъдя ларви на молец да ловят пъстърва, но за отвара за пръв път чувам.

      Коментар


      • Juiced
        Juiced коментира
        Редактиране на коментар
        Погледни линка, който съм пуснал на предното мнение.

      • santaclash
        santaclash коментира
        Редактиране на коментар
        "Экстракт восковой моли помогает лечить следующие заболевания:

        туберкулез
        бронхиальную астму
        бронхит
        пневмонию
        ухудшение состояния после инфаркта миокарда
        тромбофлебит
        анемию
        климактерические нарушения
        депрессию
        расстройства эндокринной системы.

        При лечении туберкулеза и заболеваний верхних дыхательных путей он:
        ♦ разрушает восковую оболочку палочки Коха, тем самым убивая ее;
        ♦ оказывает стимулирующее действие на рост клеток, что приводит к заживлению туберкулезных каверн;
        ♦ укрепляет органы дыхания при лечении бронхита, астмы и аллергии.
        В гинекологии и акушерстве экстракт восковой моли лечит:

        ♦ бесплодие;
        ♦ токсикозы первого триместра беременности;
        ♦ климактерические нарушения, нормализуя психическое состояние женщины и ее сон;
        В андрологии экстракт восковой моли:
        ♦ лечит аденому простаты;
        ♦ увеличивает подвижность сперматозоидов и их количество.
        Также экстракт восковой моли успешно используют:
        ♦ в профилактике атеросклероза;
        ♦ для улучшения памяти, повышения общего тонус и настроения человека;
        ♦ для усиления выносливости организма, ускорения процессов восстановления мышц после тяжелых физических нагрузок.
        Обладает мощным оздоровительным эффектом, активизирует иммунную систему человека, оказывает комплексное биостимулирующее и омолаживающее воздействие на организм, используется при:
        ♦ сердечно-сосудистых заболеваниях: профилактики и вспомогательного лечения ишемической болезни сердца, гипертонии, вегето-сосудистой дистонии и других заболеваний сердечно-сосудистой системы;
        ♦ бронхо-легочных заболеваниях: пневмония, бронхит, плеврит, бронхиальная астма, туберкулез легких и других органов ( лимфатической системы, пищеварительной системы, костей, суставов, мочеполовых органов, кожи, глаз, центральной нервной системы и т.д.);
        ♦ различных заболеваниях женской и мужской половой системы (аденома простаты, бесплодие, импотенция, простатит, снижение полового влечения и т.д.);
        ♦ в качестве профилактического средства при первых симптомах простуды и низком уровне гемоглобина;
        ♦ эффективен при лечении воспалительных процессов, нагноений после оперативных вмешательств;
        ♦ атеросклерозе как сосудов мозга, так и нижних конечностей, тромбофлебите, варикозе (уменьшение отеков вен и их синевы, исчезновение болей при ходьбе, улучшение общего состояния);
        ♦ положительное влияние на обмен веществ, проявляется в снижении уровня сахара в крови, предотвращении отложения жиров в печени и на стенках кровеносных сосудов, снижение уровня холестерина;
        ♦ положительный психотропный эффект экстракта проявляется повышением настроения, улучшением памяти и способности к обучению;
        ♦ экстракт увеличивает выносливость, силу и скорость восстановления мышц после физической нагрузки, ускоряет рост и восстановление тканей, способствует усвоению кальция, повышает энергообеспечение организма, поэтому его применение эффективно после операций, травм и лицам, занятым тяжелым физическим трудом."

        Малко в стил: "Лови бримки, поправя чадъри, разваля черна магия" е работата, ама хората са си намерили пазар и продават. Лошото е, че е за сметка на околните пчелари.

    • #34
      Леле мале, то тоз молец като закуска за шампиони бе или направо на кукичката за балъци. Със същия успех могат да правят отвара и от ларвите на муха-месарка. хехе. Иначе описанията на болестите е все едно преписано от някой препарат от пчелно млечице, макар че разликата от едното до другото е от небето до земята /особено па ако говорим за маточно/. Желе роял /царска храна/, хаха. Има между другото разни добавки на основата на спиртен разтвор и пч.млечице, ама там са милилитри и капки. Има и лекарство от младо пило търтеево, което си е един вид пч. мл. второ качество. Доста от старите пчелари всъщност на него дължаха добрата си форма - освен работата на открито и спокойния ритъм си похапваха я някой маточник, я някое парченце прясно запечатано...
      Да си призная, и аз го правя чат пат

      Коментар


      • Juiced
        Juiced коментира
        Редактиране на коментар
        Изцеждаш строителната рамка и си ти човека с млечицето.

      • jordanov sv
        jordanov sv коментира
        Редактиране на коментар
        Не става...
        Проблемът при мен е че не мога да пия прясно мляко... Даже и в казармата не ме научиха
        Затова пък мога да си гризкам джвакам и т.н.

    • #35
      Вървя си вчера по една забутана уличка тука при нас, покрай една западнала къщица. чувам жужи нещо и гледам нагоре.

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20200424_124415.jpg
Прегледи:251
Размер:307.0 КБ
ID:6594126
      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20200424_124514.jpg
Прегледи:249
Размер:295.3 КБ
ID:6594127

      Бучат и вкарват прашец.

      Коментар


      • #36
        И лятото като се сетят да доизмажат стената-отдолу 150 кила мед.
        Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

        Коментар


        • #37
          Айде бе, няма ли някой да се похвали с нещо!?
          Добре че не направихме отделна тема за годината, че така и щяхме да си останем с една страница, ората по хиляда правят,хаха.
          При мене досега - нула. Ама голяма кръгла нула. И от миналата седмица Негово Величество Слънчо се засили пак да спасява сезона. Направо потече. Откога не бях виждал набухани плодници... не помня вече... Тук там мъничко открито пило и всяка килийка коя се освободи се залива. Ще я видим как ще свърши тая работа, а края на пашата е още бая далече, май...

          Коментар


          • kroum74
            kroum74 коментира
            Редактиране на коментар
            И при мен така-в съседното село.

          • jordanov sv
            jordanov sv коментира
            Редактиране на коментар
            За ваше село нямам точни наблюдения, но при нас се получи нещо интересно. Земеделците имат високопроизводителна техника и обикновено сеят слънчака в рамките на няколко дена. Тая година обаче пролетта нещо се объркаха нещата и бая разтегнаха сроковете. Сега имаме блокове които цъфтят и други които след една седмица евентуално. Един огромен блок до Осъма дето Октоподите от много години го бухат само царевица, сега е слънчо и още не е цъфнал. Стига да не са някои кофти сортове ще има поне три пълни седмици силна паша, като гледам и времето как го дават...

        • #38
          Аз да се похваля направих сефтето ,миналата година ми натресоха един кошер , подариха го на малката щото много искала . После тази година хванахме един рой “да видя как става “ и сега съм горд медопроизводител с два кошера. Първия е наистина много силен и напълниха магазина , нямаха повече място и се наложи да си купя и центрофуга

          Равносметката до тук 13 км мед без грам подхранване , наставника каза че и от сланчогледа ще напълнят един магазин , ама то наистина има адски много пчела в тоя кошер. Другия тая година само ще го гледам искам да го засиля и него като първия .
          Прикачени файлове
          088455338две
          "Е нищо не пали като японските, палят като те видят да вадиш ключа от джоба"
          Джамбазов 2010г..

          Коментар


          • jordanov sv
            jordanov sv коментира
            Редактиране на коментар
            Браво! Разширявай смело и да градят. Дай снимки на кошерите, да оплакнем окото

        • #39
          Първоначално публикуван от Jivko Преглед на мнение
          Аз да се похваля направих сефтето ,миналата година ми натресоха един кошер , подариха го на малката щото много искала . После тази година хванахме един рой “да видя как става “ и сега съм горд медопроизводител с два кошера. Първия е наистина много силен и напълниха магазина , нямаха повече място и се наложи да си купя и центрофуга

          Равносметката до тук 13 км мед без грам подхранване , наставника каза че и от сланчогледа ще напълнят един магазин , ама то наистина има адски много пчела в тоя кошер. Другия тая година само ще го гледам искам да го засиля и него като първия .
          Силно семейство от слъчноглед дава по тенекия(25кг грубо) на вадене. Това са 2 магазина от дадан блат 12 рамкови.Ако си го оставил на един магазин, си похабяваш потенциала на семейстовто. Ако нямаш рамки им слагай да градят, това се прави точно сега в най-силната паша.
          Hyundai TERRACAN J3 2,9 CRDI 200HP 2" lifted on 31" Cooper Discoverer AT3 4s
          Ford Fiesta 1.4 Tdci

          Коментар


          • #40
            Числата в горното мнение са напълно верни. На десетака му трябват даже три магазина при такива условия. 25 ще прескоча и аз - си мисля - дип че семействата бяха позакъсали,ама трябва и Началникът да се съгласи... Ся в неделя ще видя какво ще ги правя, но на първо място трябва да освободя плодниците, че над 20 кила има вътре. Може би ще наслагам и трети магазин...

            Коментар


            • Juiced
              Juiced коментира
              Редактиране на коментар
              Сложихме на един 10 рамков трети магазин, разцепи ме миналата седмица , но беше ясно агресивен е и едва се побира в сандъка.Ако ще освобождаваш място в плодника направо слагай да градят, сега има най-много млада пчела.

            • jordanov sv
              jordanov sv коментира
              Редактиране на коментар
              Обезателно ще сложа по една плодникова сега, евентуално и другата седмица ако всичко е ОК. При мен въобще за целия сезон най-качествен градеж на плодникови правят точно на слънчогледа.
              Абе ще видим каква организация ще правя... Хаха, първата паша е като първия сняг - чакаме го половин година и пак ни изненадва

            • Juiced
              Juiced коментира
              Редактиране на коментар
              При нас изненади не може да има, оскъдна цъфтяща растителност в поясите и потресаващ обем по нивите, като почнеш от лавандулата, която измести при нас акацията и веднага скачаш в слънчогледа. После каквото си намерят....

          • #41
            Първоначално публикуван от jordanov sv Преглед на мнение
            Вървя си вчера по една забутана уличка тука при нас, покрай една западнала къщица. чувам жужи нещо и гледам нагоре.

            Натиснете снимката за да я уголемите  Име:IMG_20200424_124415.jpg Прегледи:95 Размер:307.0 КБ ID:6594126


            Бучат и вкарват прашец.
            Ха, забравил съм тук да докладвам за развитието.
            Разбрах кои са хората, видяхме се, оказа се че едно време в предучилищна сме играли заедно в махалата. Бяха почнали ремонт преди години на тая фасада, но им се случи голяма неприятност и парите сега заминават по други направления. Пчелите са там от поне две години, стопанката даже твърди че от преди три зими Куриозното е че поне веднъж месечно съм минавал отдолу и не съм ги забелязал Идвали са няколко пъти колеги-пчелари, всеки казва че през зимата ще си умрат и никой не ги е пипал... Страхотно местенце всъщност - западно изложение, точно под стряхата, на 4 метра високо и зад изолация. Стопанинът има някакво понятие от биологията на пчелите, но не иска да става пчелар, казва че не му пречат, но че все пак не им е там мястото и за да ги извадим хуманно ми предлагаше пари Аз разбира се прекъснах всякакви разговори за пари и казах - ще видим. Щото някой път някои организации стават трудно... Цяло лято страхотен летеж, при паша освен основния ползват още два странични входа, не ги знам колко пъти са се роили, в един стълб отсреща и там има. Как да е, една вечер най-накрая се нагласих, напълних колата с такъми и ги почнах. Е да ама не- мислих че под стиропора ще ги видя, ама само ги видях че влизат зад гредата на която лежи покрива. Стената е тухлена, не я гледах тухла или тухла и половина, синът на собственика така се беше ентусиазирал че викаше да я събарям. Добре че стопанинът излезе разумен и замълча, иначе още малко ми трябваше, хаха. Качвах се и на таванчето, там има натрупан отгоре някакъв отпадък - и там ще трябва да се събаря. Всъщност, преди години е имало сериозен теч точно отгоре и тогава са правили някакъв авариен ремонт /малко нескопосано според мен/, вероятно тогава водата е направила някоя каверна надолу в тухлите колкото да влезе малко рояче и да се установи. Та така, оставих ги да си изкарат и тая зима. Пробвах на акъл стопанина ако иска да ги ликвидираме - не дава и дума да се издума по въпроса, хаха. Разбрахме се така - ако замислят някакъв ремонт догодина - викат ме задължително. Иначе - ще направя едно сандъче с някоя рамка, може и с прозорче и ще го закача под стряхатада си вадим отводки. Стопаните много се запалиха, даже мъжът иска да му дам чертеж той да го изработи и да филмираме всичко... Така или иначе, ако са от три години там, няма да се задържат още дълго - питите са вече черни и ще трябва да оставят къщата.
            Ще видим, само да изпролетим по живо по здраво.
            Последно редактирано от jordanov sv; 04-10-20, 13:55.

            Коментар


            • Juiced
              Juiced коментира
              Редактиране на коментар
              Пробвай ги с примамка и един сандък наблизо. Само с восъчни пити без мед. За примамка има готови на Ванков рой. Това разбира се трябва да е в роевия период, щото няма да имат интерес иначе.

            • jordanov sv
              jordanov sv коментира
              Редактиране на коментар
              Направо под стряхата мисля да вържа едно сандъче за 3 или 4 ЛР. Входовете сегашните ще ги затворя и да минават само през сандъчето. Вътре една готова пита и една ВО, другото само с лентичка ВО. Отпред стъкло с фибран - да си ги гледкаме кога ще заселят новото гнездо. Готови примамки от типа Пророй и другите не съм ползвал досега и в случая мисля че не ми трябва.

            • Juiced
              Juiced коментира
              Редактиране на коментар
              Пророй е копие по рецепта на Ванков. Вземам такива примамки, защото като сложа бурканче с фитил освобождават миризма много дълго време иначе ако стриеш маточина ще изсъхне бързо и ефекта няма да е дълготраен. Според мен няколко стари рамки които са пред брак ще свършат по-добра работа, например 3 такива и една само с ВО за градене. Аз миналата пролет си правих такива фибранови сандъчета за отводки , много съм доволен от тях. Стават и за слаби семейства да презимуват.

          • #42
            Нали го знаеш Пчелари форума? Имаше там много хубава тема за тия фибранки, от Матеев - там с изчисленията му, анализи и прочие ноу хау Инженер е човекът
            Това със старите пити и пророя е кога се залага капан за рояк дето си е напуснал къщата. Тия си имат хралупа и аз си правя сметката един вид да разширя гнездото кога му дойде времето, чакам ги да го усвоят и като заработи майката вътре - хоп - взимам питите с отводката и повтарям упражнението.Сандъчето го мисля да е с пити успоредно на стената и вход перпендикулярно на тях, т.нар. "топло" подреждане, да влизат и минават през него. Отпред стъкло което да се маха и предната страница /фасадата/ на панти за странично отваряне.
            Днес минах да ги видя - чудесен летеж и редост за окото. Май-май ще ги оставя така да зимуват, ако тръгне някакъв арктически студ - ще им лепна един фибран отгоре, пет минути работа.

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20201007_124913[1].jpg
Прегледи:101
Размер:322.5 КБ
ID:6654181

            Коментар

            Активност за темата

            Свий

            В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

            Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

            Зареждам...
            X