Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Медоносна 2018

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Медоносна 2018

    Ще приключваме ли темата?
    Вчера ги погледнах моите през найлона, доволен съм. Стегнати кълбета, има големи, има и малки, но са ОК. Имат и храна, примъкнали са си и отстрани, че да им е подръка /над главите/. След месец, месец и нещо, ще получат "топла погача"

    Коментар


    • #17
      От: Медоносна 2018

      Тази година никой нищо не споделя.Аз съм много доволен.

      Коментар


      • #18
        От: Медоносна 2018

        Много зле започна годината, 70% смъртност останаха 7 кошера, вадих мед от 6 и за сега има къде 300кг изкарани. От тези 6 съм доволен... миналото лято(201 неспирни дъждове, тази година суша и преди това мор за пчелите... Нямам думи. На всичкото отгоре няма цена, а повечето приятели и познати които могат да си купуват от нас , откровенно дават пари за всякакви боклуци ,вместо за здравословният мед.
        Аз ставам пък все по-добър в правенето на ракия с мед , поне захар за ракия вече не давам... Абе да сме живи и здрави, и пчелите да са добре.
        Hyundai TERRACAN J3 2,9 CRDI 200HP 2" lifted on 31" Cooper Discoverer AT3 4s
        Ford Fiesta 1.4 Tdci

        Коментар


        • #19
          От: Медоносна 2018

          За нозематоза третира ли миналата есен ?
          Като зазимяваш забеляза ли тогава пълзящи пред кошерите пчели,със деформирани крила,или дребни черни пчели ?
          Use since:
          OpenBSD 3.x
          FreeBSD 4.x
          Centos 5.x Debian 3.x Ubuntu 7.x Аз съм фен на OpenWRT.

          Коментар


          • #20
            От: Медоносна 2018

            За нозематоза с какво третираш?

            Сложихте ли лентички за вароатозата?
            Какви?

            Годината е средна работа, акация почти нищо, дъжд и студ.
            Ливадната даде.

            Калоян Георгиев, какъв мед си извадил по 50 кг от кошер?

            Как съхранявате магазинните пити?
            "Джипът започва да върви, като спре да ти е жал за него"УАЗ 469ТЕРАНО 2,7ТДПЕЖО 307 1,6хди

            Коментар


            • #21
              От: Медоносна 2018

              Първоначално публикуван от kra_kra Преглед на мнение
              За нозематоза с какво третираш?

              Сложихте ли лентички за вароатозата?
              Какви?

              Годината е средна работа, акация почти нищо, дъжд и студ.
              Ливадната даде.

              Калоян Георгиев, какъв мед си извадил по 50 кг от кошер?

              Как съхранявате магазинните пити?
              За нозематоза правя разтвор с йод но то не е само на есен, на пролет също. Медът е 90% слънчоглед, иначе има лавандула, рапица(минимално количество) акация и магарешки бодил.
              Лентички тази година мисля да не слагам а да третирам само с оксалова к-на. Миналата година варостопа просто си го прибраха, набиха му нова дата като срок на годност и го бутнаха пак по аптеките. Като отворя пакета не мирише на нищо ,а преди си имаше остра отчетлива миризма.
              Магазинните пити ги съхранявам като събирам магаизните на кула, заковавам дъното най-долу и салгам една капачка мравчена к-на. С рамките рядко имаме проблем, понякога дори се престаравам и фолирам със стреч магазините и против мравки.
              Hyundai TERRACAN J3 2,9 CRDI 200HP 2" lifted on 31" Cooper Discoverer AT3 4s
              Ford Fiesta 1.4 Tdci

              Коментар


              • #22
                От: Медоносна 2018

                Как третираш с оксалова киселина?
                Аз ползвам само лентички, но не съм доволен.
                Мисля утре да сложа лентичките а след като ги махна да третирам и с нещо друго.
                "Джипът започва да върви, като спре да ти е жал за него"УАЗ 469ТЕРАНО 2,7ТДПЕЖО 307 1,6хди

                Коментар


                • #23
                  От: Медоносна 2018

                  Първоначално публикуван от kra_kra Преглед на мнение
                  Как третираш с оксалова киселина?
                  Аз ползвам само лентички, но не съм доволен.
                  Мисля утре да сложа лентичките а след като ги махна да третирам и с нещо друго.
                  Третирам с разтвор подобен на оксалиса, разликата е ,че се добавя оксаловата к-на непосредствено преди третирането и така разтвора не става токсичен. Трябва да си намеря тетрадката да видя пропорциите, ама съм я запилял на село някъде.
                  В последно време чувам за доволни от лентите Екостоп, тази година кошерите ми са малко, мога да се пробвам и с Чекмейт. Иначе вчера си викнах един дозатор за разтвори и един нозевит плюс, поръчах и изпарители за мравчена к-на, да ги слагам на магазините против молец. Иначе досега капачка от компот и парче дамска превръзка.
                  Миналата година слагах и едни картончета напоени с тимол. Яко ги дразни, за акара обаче не знам дали върши работа, нямам вариант да сложа тестов лист, защото навремето дядо ми е заковал дъната на сандъците...
                  Hyundai TERRACAN J3 2,9 CRDI 200HP 2" lifted on 31" Cooper Discoverer AT3 4s
                  Ford Fiesta 1.4 Tdci

                  Коментар


                  • #24
                    Аве има ли пчелари у тоя Форум!?
                    Как сте, що сте, тука при нас цъфнаха зарзалите, па още не сме купували мартеници за колежкитеВ да му се не види...ВВ 

                    Коментар


                    • Juiced
                      Juiced коментира
                      Редактиране на коментар
                      Трябва да пускаме медоносна 2020. Това като преброим "пилците"

                    • jordanov sv
                      jordanov sv коментира
                      Редактиране на коментар
                      Е то ако ше си пишем само двамата с тебе ко ни бърка и у тая тема!?

                    • Juiced
                      Juiced коментира
                      Редактиране на коментар
                      И ти си прав, но нека да се стопли трайно и колегите ще изпълзят.

                  • #25
                    От оня ден?

                    Коментар


                    • #26

                      Коментар


                      • jordanov sv
                        jordanov sv коментира
                        Редактиране на коментар
                        Мама миа!
                        Оня ден и аз надигнах един найлон- таванка и отдолу пълно - като за магазин... Сега в неделя ще правя преглед.

                    • #27
                      Да ме простят Св. Харалампий и Св. Прокопий и Господ да ни пази - днеска слагах магазини За първи път го правя през март месец, ама май вече ше променям техниката и ще отивам на магазин целогодишно отгоре...
                      Долу пълно, натикали прашец, има и млади търтеи... Дошубя ме да вкарам и ВО, по-нататък живот и здраве. Сложих и по едно тънко найлонче отгоре над пилото. Като им стане топло сами ще си го махнат.

                      Коментар


                      • #28
                        Първоначално публикуван от jordanov sv Преглед на мнение
                        Да ме простят Св. Харалампий и Св. Прокопий и Господ да ни пази - днеска слагах магазини За първи път го правя през март месец, ама май вече ше променям техниката и ще отивам на магазин целогодишно отгоре...
                        Долу пълно, натикали прашец, има и млади търтеи... Дошубя ме да вкарам и ВО, по-нататък живот и здраве. Сложих и по едно тънко найлонче отгоре над пилото. Като им стане топло сами ще си го махнат.
                        Що не им бодна една строителна рамка да се забие акара там?
                        Hyundai TERRACAN J3 2,9 CRDI 200HP 2" lifted on 31" Cooper Discoverer AT3 4s
                        Ford Fiesta 1.4 Tdci

                        Коментар


                        • #29
                          Много разумна забележка! Явно не съм го споменавал досега из темите - от 6-7 години съм със строителни рамки целогодишно. Моите са си стандартни плодникови, през средата с една тънка тясна летва. Отгоре зателени и с работнически градеж, отдолу без тел и там са далаците. Като преценя че трябва да махам - режа, като изградят с работнически или като напълнят търтеевия градеж с мед/перга - оставям за зимата. Оставям ги на студената страна и сега ги преместих в топлата, ама май за напред ще ги оставям само в топлата. По принцип като отварям си човъркам тук таме търтеевото пило, но последните години съм много доволен от чистотата. Сега при прегледа имаше само единични млади търтеи, това са спасителите тъй да се каже, не са почнали още масово да залагат. хвърлят си силите за работнички. Ноо, с това развитие и с тоя прашец вътре, няма начин - ще искат да хващат гората ....да видим кой кого

                          Коментар


                          • #30
                            Моите строителни са наобратно,отдолу работническите,отгоре търтеите,късна есен пълни с мед отгоре за мен.

                            Коментар


                            • Juiced
                              Juiced коментира
                              Редактиране на коментар
                              И аз съм забелязал, че при мен масово прецакват рамките горе и там забиват търтеево.

                            • jordanov sv
                              jordanov sv коментира
                              Редактиране на коментар
                              Жуи, то това си им е биологична особеност - мъдурковците обичат да са на топло и затова пролетно време, особено пък и ако семейството е средна хубост ги слагат отгоре. Друг е моментът ако има провисване на питите, там вече отиваме на въпроса за зателването.
                              няколко години съм карал и със СР като на Тимо. Даже бях направил и "модифицирани СР", както ги дава Любен Радоев в "Календарен справочник по пчеларство" - стандартна плодникова, страничните летви завършват с метални Г- ушички които стъпват на фалца на сандъка, а горната летва е свободно стояща. Нещо обаче се бях отказал да ги ползвам и въобще от СР, ама ей го - напоследък пак почнах...
                              Иначе да - късноесенният мед е прекрасен, ама и пчелите го обичат... а пък аз с мойте съм се разбрал отдавна - магазините за мен, плодника за тях. Не че не си позволявам понякога да си дръпна една пита и от отдолу де, ама най късно до август месец и слагам ВО на нейно място.

                          Активност за темата

                          Свий

                          В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                          Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                          Зареждам...
                          X