Обява

Свий
Няма добавени обяви.

От любопитство или не, ще опитам да стана пчелар!

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #76
    От: От любопитство или не, ще опитам да стана пчелар!

    Мястото е добро щото има влага от морето. Важно е обаче долу-горе да знаеш в радиус около 3 км какво е флоропокритието. Аморфата е като плевел, хвърляй я покрай реки, канали, дерета, пътища, може и при комшиите, хаха. При нас покрай Дунава, при добри години колегите вадят чист мед от аморфа - червеникав и много хубав. С овошките май сега се учиш?

    Коментар


    • #77
      От: От любопитство или не, ще опитам да стана пчелар!

      Първоначално публикуван от jordanov sv Преглед на мнение
      С овошките май сега се учиш?
      Личи ли?
      Terrano 2.4 LPGi тел. 0888536080

      Коментар


      • #78
        От: От любопитство или не, ще опитам да стана пчелар!

        На пръв поглед. Но щом трябва ще си сверяваме часовниците. За гората наоколо, трябва да разбереш дали има мана понякога - изисква някои особености в технологията.

        Коментар


        • #79
          От: От любопитство или не, ще опитам да стана пчелар!

          Нямам представа кого да питам за тези неща. Има пчелари но не искам още да раздувам какво съм замислил. Вече успях да го оградя с колове, че и портал сложих. Остава да го оградя с бодлива тел. Утре, ще довърша засаждането на още 6 дръвчета купени днес. Ето как стана:
          Прикачени файлове
          Terrano 2.4 LPGi тел. 0888536080

          Коментар


          • #80
            От: От любопитство или не, ще опитам да стана пчелар!

            Много открито ми се вижда мястото-няма завет за кошерите, няма сянка.

            Коментар


            • #81
              От: От любопитство или не, ще опитам да стана пчелар!

              Всичко с времето си!
              Terrano 2.4 LPGi тел. 0888536080

              Коментар


              • #82
                От: От любопитство или не, ще опитам да стана пчелар!

                Едни въпроси ми се въртят из главата. Гледам разни филми в които кошерите не са боядисани в ярки цветове а само са лакирани и пак вършат работа. Може ли и аз за в бъдеще само да ги лакирам с нещо и то с какво? Другото което е може ли кошер да се изработи от водоустойчив шперплат и ако не къде, ще е грешката? Имам предвид ония кофражния...
                Terrano 2.4 LPGi тел. 0888536080

                Коментар


                • #83
                  От: От любопитство или не, ще опитам да стана пчелар!

                  Първоначално публикуван от damyan82 Преглед на мнение
                  Другото което е може ли кошер да се изработи от водоустойчив шперплат и ако не къде, ще е грешката? Имам предвид ония кофражния...

                  Аз също го мислех този вариант,но първото което ме отказа е цената.Ако някой ден намеря нещо на далавера ще пробвам с сигурност.

                  Коментар


                  • #84
                    От: От любопитство или не, ще опитам да стана пчелар!

                    Снощи ми се роди идеята и днес реших да посмятам малко да видим на къде е цената. Имам приятел работещ в цех за разкрой на плоскости и там мога да си нарежа датайлите с много голяма точност. Могат да ми направят и слобките все едно правим кухня. Единствено нещо не можах да разбера от коя дебелина трябва да ползвам и от там не можах да сметна реално колко детайла бих могъл да имам от един лист шперплат. Вчера видях един кошер от производител в Добрич, който един приятел си купи и останах впечатлен. Нищо общо няма с моите пробити кутии. Цената с три корпуса е 90 лева. Затова искам да сметна мога ли да си направя сам кошера за по-малко от тия пари, защтото по метода на плоскостите не е нужно да си дърводелец за да си сглобиш кошер.
                    Колко мм трябва да е шперплата за да е добре за сметката?
                    Terrano 2.4 LPGi тел. 0888536080

                    Коментар


                    • #85
                      От: От любопитство или не, ще опитам да стана пчелар!

                      Първоначално публикуван от Rosen-shumen Преглед на мнение
                      Първото което ме отказа е цената.
                      Нещо не съм смятал правилно.От един лист ще излязат грубо 6 бр. корпуси така,че ако се купуват листите на редовна цена излизат на половина по евтино.

                      Коментар


                      • #86
                        От: От любопитство или не, ще опитам да стана пчелар!

                        Да грубо така идват но, ще трябва и мако материял за дъно и за покрив, което си иска втора плоча но дори и така пак си е примамливо. Сега въпросът е че шперплата е по-плътен и от там няма да има добра изолация като дървото. Така ли е? Има и обикновен шперплат, тополов, буков и т.н. Не виждам много изработки с това, защо?
                        Terrano 2.4 LPGi тел. 0888536080

                        Коментар


                        • #87
                          От: От любопитство или не, ще опитам да стана пчелар!

                          Имах малко време и прочетох малко и за себе си се отказвам от тази идея за шперплата. Лепилото не е добра идея за пчелите и продукта им! За в бъдеще, ще купувам готови кошери. Радвам се че го разбрах по лесния начин...
                          Terrano 2.4 LPGi тел. 0888536080

                          Коментар


                          • #88
                            От: От любопитство или не, ще опитам да стана пчелар!

                            Извинете, ще се намеся във вашия любопитен диалог. Попчеларствайте 2-3 годинки, посвикнете с пчелите и те с вас, започнете да поналучквате Вашата техника и технология и ще се учудите на колко много въпроси сами ще си намерите отговора. Има я вероятността, разбира се, дотогава да сте приключили с пчеларството. Сега е твърде рано да правите сметки за сандъци, па дърводелци, па боядисване, па не знам си кво. Затова винаги казвам - почвай със стари и евтини /здрави обаче/ кошери и нататък пак ще говорим. Може разбира се и със нови и евтини, стига да не се разпаднат за една зима, че и такива неща стават, хаха. Външният вид на сандъка верно, че е гъдел за част от нашето съсловие, но пчелата въобще не се интересува от това. Гледайте си 5-6 или 10ина семейства, събирайте си материалец и си търсете някой стар пчелар който сам си прави сандъците в домашни условия. Казвате му какво искате, коментирате и така. Мебелистите да работят с профитата. Навремето, в края на миналия век, питах един познат дърводелец, който само това си е работил през живота, да ми направи няколко сандъка. Той ми каза - абе всичко мога да ти направя, ама кошери не съм правил, по-добре върви при Бай И., той ги прави... А пък комшията на село, дългогодишен пчелар, сам си прави неговите в гаража, на самоделни машини. Та той ми направи няколко от топола /правилно изсушена/, и сега имам един ДБ десетак в отлично състояние и е над десегодишен, още толкоз ще изкара одма. А между другото добро семейство, ако не му пречите прекалено, в нормална година дава 30-40-50 и нагоре, мислете я и тая работа, че да няма изненади На първо време се придържайте към старата изпитана класика, пък по-нататък има време и за някое експериментче. Чувал съм за всякакви неща - военни сандъци, кофражи, палети, каси, ламперии и дюшемета, шперплати и фазери, фибрани и стиропори или пък комбинации от тях, сигурно и друго може да се измисли, но човек долу горе трябва да е наясно с пчелите и със себе си като пчелар. Малко дълго стана, ама няма как...

                            На рожденика честито и пчелите да го радват!

                            Коментар


                            • #89
                              От: От любопитство или не, ще опитам да стана пчелар!

                              Благодаря,прав си.

                              Коментар


                              • #90
                                От: От любопитство или не, ще опитам да стана пчелар!

                                Първоначално публикуван от jordanov sv Преглед на мнение
                                Извинете, ще се намеся във вашия любопитен диалог....
                                Нали на вас по-научените чакаме да се включвате с мнения критикуващи нашия новобрански нюх... Просто се ядосах, че трите кошера, които купих преди зимата вече за втори път им правя ремонт, а още пчели няма вътре. Така както е тръгнало незнам дали и 3 години, ще изкарат. Лошото е че един приятел ми ги купи и се доверих на него ма вече беше късно. Сега, ще ги стегна но за в бъдеше все, ще ми трябва я корпус я дъно и затова беше идеята. Ще се пробваме но си мисля, че отказване няма. Трябва да ги науча тия пчели. Днес си купих основи и от следващите дни започвам да лепя.
                                Последно редактирано от damyan82; 30-03-15, 21:42.
                                Terrano 2.4 LPGi тел. 0888536080

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X