Обява

Свий
Няма добавени обяви.

От любопитство или не, ще опитам да стана пчелар!

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    От: От любопитство или не, ще опитам да стана пчелар!

    За ръкавиците разбрах но когато ги сложа и усетя, ще имам по-ясна представа. А за живия плет не ме разбрахте правилно. Нямам предвид ония дивачки дето не можеш да се отървеш от тях а за по-качествени сортове, които вече съм описал. Не ме притеснява, че ще се разпространят а напротив. Искам да намаля до минимум видимостта до имота(нивичката).
    Тъкмо се зачетох в пчеларския форум за защитата на кошерите от кражба и положението изглежда отчайващо...
    Мислех си не може ли да си купя след време един фургон и да го модифицирам. В смисъл да има достатъчно място да излизат пчелите но да не можеш да изкараш кошера. Достъпа до вътре да е силно подсигурен от стабилни ключалки с здрава единствена врата. Хем отворен за работата им хем затворен за крадци, а единствено за мен...
    Terrano 2.4 LPGi тел. 0888536080

    Коментар


    • #47
      От: От любопитство или не, ще опитам да стана пчелар!

      Аз горещо, настоятелно и категорично препоръчвам да не бързаш да купуваш гащеризон и ръкавици. Щом не си алергичен трябва да се научиш първо да работиш без ръкавици! Почнеш ли отначало с ръкавиците и ще си създадеш лоши новици. Натъркваш си ръцете с оцет или лук, 1-2 струйки дим и отваряш кошера. Казваш им добър ден и 10-20-30 секунди ги наблюдаваш. Те свикват с теб и ти с тях, пипаш внимателно и спокойно, ако трябва с движение на хамелеон! А не да ги мачкаш наред. Като видиш, че не са на кеф, затваряш кошера и отиваш на следващия или направо приключваш с прегледа. Аз отначало, с нулев практически опит и без наставник и 7-8 години съм ги работил с голи ръце. После като почнаха с рапицата /и тя не е виновна само тя де/, взех едни кожени, май 10-12 лева, но не е удобно с тях. Латексовите домакински, дето са по-дебели, за мен са много по-удобни и ги ползвам пролетта до май месец някъде. Съща работа и с гащеризона. Някои колеги от форума си накупиха, че даже и от Америката и после викат че неудобно. Става въпрос за хора с до 50ина кошера. Ако имаш за деня да отвориш 100 кошера, там вече е друго, слагаш скафандъра. Аз от май до сепември-края съм по тениска/риза къс ръкав и гащи до коляно и работиш с кеф. Иначе едно старо було съм го зашил към една памучна риза, но го обличам 2-3 пъти в годината мах. За кражбите какво да ти кажа, безкрайна е темата. За мястото на пчелина, уви не е най-важна пашата, а къде ще е по-безопасно. При социализма масово пчелините бяха по горите, после почнаха кражбите и лека-полека хората натикаха кошерите в селата и сега има селски дворове с по 100-200 кошера, абсурди всякакви... Но малкото кошери, 5-10 броя може да ги сложиш навсякъде, важно е да са ти пред очите или под наблюдение на твои хора. Рамки, сандъци, всичко маркираш скрито и явно и предупредителна табела до кошерите да има.

      Коментар


      • #48
        От: От любопитство или не, ще опитам да стана пчелар!

        За фургона, павилиона - варианти всякакви има. Това си е цял раздел в пчеларството, но за да минеш на него, трябва да си напълно наясно със себе си като пчелар и целите които гониш. Може да е стационарен, а може и да е на колела или модулна платформа /зависи какъв транспорт имаш/ и да го караш на 1-2-3 обилни паши, през другото време - в базата. Може вътре да е оборудван с всичко по ваденето на меда и т.н. и т.н., въпросът с охраната стои винаги. В тюбето е пълно, приятно гледане:
        https://www.youtube.com/watch?v=O0vxqmXNfGw

        Коментар


        • #49
          От: От любопитство или не, ще опитам да стана пчелар!

          Здравейте! Започнах да се занимавам с рамките за моите скромни 3 кошера и съвсем естествено възникват въпроси. Исках да си купя от ония гилзи за телта но ме мотат вече три седмици от варненските магазини и реших да експериментирам. Купих си от най-малките попнитове избих им пирончетата и гилзата монтирах на рамките. Въпросът ми е аломиниевия попнит по някакъв начин може ли да пречи на пчеличките?
          Прикачени файлове
          Terrano 2.4 LPGi тел. 0888536080

          Коментар


          • #50
            От: От любопитство или не, ще опитам да стана пчелар!

            Месингови капсички можеш да си поръчаш от Меви Плевен, потърси ги с гугъл.


            А мога да ти дам и друг, много по-тарикатски съвет, имам предвид вместо тия капсички - давам жокер - обикновен механичен тапицерски такер (струват около 10-ина лв), зареден със скоби 6 или 8 мм , чакай да видим кой ще се сети пръв, че нямам снимка в момента на моите рамки ...
            Последно редактирано от Райковски; 02-02-15, 12:21. Причина: Непозволен линк.
            Hristo Draganov
            http://htftp.domainbg.com/HD/

            И аз искам България чиста ! ! !

            Коментар


            • #51
              От: От любопитство или не, ще опитам да стана пчелар!

              И каква се очаква да е ползата от гилзите, по- лесно прокарване при повторно обтелване ли?
              Кольо Динев

              Коментар


              • #52
                От: От любопитство или не, ще опитам да стана пчелар!

                Първоначално публикуван от racer92 Преглед на мнение
                И каква се очаква да е ползата от гилзите, по- лесно прокарване при повторно обтелване ли?
                Не, да не се врязва телта в летвите, тъй като ако няма капси, като изпънеш телта и тя се врязва в летвите и после полека лека отпуска, играл съм го тоя филм ...
                Hristo Draganov
                http://htftp.domainbg.com/HD/

                И аз искам България чиста ! ! !

                Коментар


                • #53
                  От: От любопитство или не, ще опитам да стана пчелар!

                  Врязва и отпуска, щото се занимавате с хоризонтално зателване, я пробвайте с VVV и ще видите дали отпуска.

                  Дамян, надявам се че не си изпънал отсега теловете? Съветвам те преди да сложиш ВО, а още по-добре преди сковаване/обтелване на рамките, на всеки хофманов уширител едната страна да я заостриш. Но само едната. Ако останат така както са на снимката, пчелите ги залепват и твоята работа се затруднява.

                  Коментар


                  • #54
                    От: От любопитство или не, ще опитам да стана пчелар!

                    Здравейте отново! След като нещо не ми харесаха тия алуминиеви "решения" днес се обадих за пореден път в склада за пчеларски стоки и се оказа, че вече са получили фтулките. Набързо развалих рамките, които бях направил и махнах алтернативните гилзи. Купих си и зегето за опъване на телта както и хранилки за кошерите. От утре започвам наново зателване както си трябва вече.
                    И сега съвсем сериозно имам огромен проблем!!! Не мога да се сдобия с 60 восъчни основи за ЛР кошери. Вече питах на 3 места(склада в Стара Загора и двата магазина във Варна) и поради липса на восък не ми продават основи. ПОМАГАЙТЕ ако можете да си закупя основи иначе на практика нямам шанс да започна тая година. Ако сте сигурни, че някъде дават на свободна продажба посочете ми координати с куриер да мога да си закупя.
                    Terrano 2.4 LPGi тел. 0888536080

                    Коментар


                    • #55
                      От: От любопитство или не, ще опитам да стана пчелар!

                      Още не съм проучвал за основи ... Ще видим сега на изложението в Плевен каква ще е хавата, ако не - в Одрин ми е надеждата ...
                      Другия вариант, купуваш восък и го разменяш за основи ...
                      Hristo Draganov
                      http://htftp.domainbg.com/HD/

                      И аз искам България чиста ! ! !

                      Коментар


                      • #56
                        От: От любопитство или не, ще опитам да стана пчелар!

                        В ибей има пласмасови основи, а и не само там. Като няма риба и рака е риба. А иначе аз не съм виждал наша рамка с проблем от отпуснат тел. Ползваме ХХ обтелване.
                        Кольо Динев

                        Коментар


                        • #57
                          От: От любопитство или не, ще опитам да стана пчелар!

                          Е споко де. Аз нали от 7-8 години работя само с Горнооряховски ВО и миналата седмица минах през магазина на Витанов, та смених малко восък. Свободната продажба на ВО ми казаха че е на лев и 20. Вечерта писах у пчеларския форум и понеже няколко колеги ме питаха, на другия ден завъртях един телефон до фирмата. Ами казаха ми че са спрели със свободната продажба заради Плевен, там ще се види кое-как. Мисля си че може да опитат и цена 2 лв за ДБ, но предполагам че после ще се нормализират нещата около 1,50. Цената на восък и ВО от десетилетия може би е само нагоре, така че нищо ново под слънцето, а пък и последните години явно има бум на търсенето - начинаещите пчелари вдигат ударно бройката. Иначе и пластмасовите могат да бъдат някакъв вариант, но за тях трябва да има силен градеж иначе стават на преградни дъски, мисля че съм писал някъде.
                          racer, с ХХ съм започнал навремето и бях доволен, особено от това, че лесно се изпъват от пресечните точки на теловете. Точно заради това обаче не стават и за ползване на ток и в последствие се отказах и след малко експерименти преминах твърдо на VVV. После пък така му свикнах, че даже и от тока се отказах.

                          Коментар


                          • #58
                            От: От любопитство или не, ще опитам да стана пчелар!

                            За ползване на ток имаш впредвид да ги лепиш с ток нали? аз ги лепя с обикновено шпорче... нищо няма да ми стане, миналата година сме използвали 30тина основи- едно няма нищо, та за това ползваме и ХХ.
                            Кольо Динев

                            Коментар


                            • #59
                              От: От любопитство или не, ще опитам да стана пчелар!

                              Колега Йорданов, как лепишь основите ако не с ток, с шпорче ли?
                              Hristo Draganov
                              http://htftp.domainbg.com/HD/

                              И аз искам България чиста ! ! !

                              Коментар


                              • #60
                                От: От любопитство или не, ще опитам да стана пчелар!

                                Свързах се с един господин от Плоедив и той ми даде надежда за идната седмица. Ще видим какво, ще стане с тия основи

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X